Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Facultatea la Oxford sau Cambridge?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Oscilatrix, on 17th February 2011, 19:41, said:

Nu cred c-o fi mai usor in Romania.

Ma refer la propriu, nu la figurat. Se ajunge mult mai usor sa studiezi decat sa lucrezi legal in UK. Stiu pe cineva care si-a dat doctoratul stralucit la o facultate in top 10 UK si care a fost nevoita sa se intoarca pentru ca nu s-a putut angaja apoi si ilegal n-a vrut sa lucreze.

 fabian23, on 17th February 2011, 19:43, said:

Daca nu se tine mortis ca facultatea sa se faca in UK, am inteles ca studiile universitare sunt gratuite pentru studentii din UE.

Parca numai in Scotia.

#20
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004
@dfani511 ma gandesc ca esti atras de UK poate si din pricina limbii engleze, dar de ce nu te orientezi si spre niste tari gen Belgia, Olanda, Danemarca, Suedia, Norvegia, Finlanda unde facultatile sunt mult mai ieftine ca si in UK. In Suedia am auzit la un moment dat ca ar fi gratis, iti trebuie bani doar sa te intretii si poate si aia ii poti obtine pe ceva student loan. Un prieten vrea sa faca ceva master in Danemarca si a zis ca il costa 1700 euro pe semestru. Iar in toate aceste tari mentionate de mine 90% din oameni vorbesc engleza.
Oricum domeniul IT inca este in top deci ai ales bine in privinta asta, iar in legatura cu facultatea bafta in a gasi facultatea ideala.
La teste de engleza cum s-a mai spus Cambridge e cam in urma, IELTS si TOEFL sun cele mai uzuale.

#21
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

 Thomas-, on 17th February 2011, 17:45, said:

Parca numai in Scotia.

Eu am citit pe un site al studentilor romani din Danemarca unde am gasit link-ul: http://willmark.voce...ii-in-danemarca
Mie nu mi se pare ca bate campii.

Observ aici un cliseu la care achieseaza destui, ca la noi programa este invechita etc. Programa nu-i nici pe departe invechita. Exista alte lucruri la mijloc care fac ca invatamantul nostru sa nu aiba performantele celor din vest, dar nu fac subiectul acestui topic. Cineva care ar trebui sa iasa de pe bancile facultatii in domeniul IT software trebuie sa aiba cunostite teoretice temeinice despre ce inseamna programarea procedurala, care sunt conceptele programarii orientate obiect etc.
Odata ce ai absolvit pentru ca experienta nu ai, te intorci la ceea ce spune cineva inaintea mea, si anume ca trebuie sa o iei de jos, indiferent ca ai terminat in Ro sau in strainatate. Asta daca nu cumva esti absolvent de Harward, Preston, Stanford,...

LE: M-am uitat pe www.universities.ro. Am cautat o oferta pentru licenta in domeniul IT si universitatile din Danemarca gasite nu percep nicio taxa.

Edited by fabian23, 17 February 2011 - 21:16.


#22
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
^ In UK, numai in Scotia sunt gratuite. In Europa, sunt mai multe tari unde nu-i asa de scump sa studiezi: tarile nordice, Germania, Franta, Spania etc.

#23
clemhem

clemhem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 23.02.2008
In 2012 texele se vor dubla, dar cred ca imprumutul de la guvernul britanic va fi in continuare disponibil. Ca test de limba iti recomand IELTS pentru ca se poate da in fiecare luna, costurile sunt mai mici decat la Cambridge si am impresia ca este si ceva mai usor. Cu un 7 la IELTS intri la cam la orice universitate. In orice caz, si Cambridge-ul este acceptat peste tot.

De la Cambridge si Oxford eu zic ca n-ar strica sa-ti iei gandul, sunt foarte stricte si nu stiu cate sanse ai avea, chiar daca esti un elev foarte bun. De fapt, nici nu iti ajung doar note foarte bune pentru a intra, ai nevoie si de activitati extrascolare deosebite. Pe scurt, trebuie sa fii bun la toate. Stiu o fata care a fost respinsa desi avea niste rezultate fantastice: ajunsese la nationala la matematica, romana, fizica si chimie + o gramada de concursuri si premii. Presupun ca nu a avut acele activitati de care vorbeam, caci altfel nu-mi explic.

Chiar daca se vor mari taxele pentru Anglia, mai sunt si alte variante gratis sau cu costuri foarte mici: Germania, Danemarca, Olanda, Suedia (parca), Franta. In Scotia sunt taxele 0 in acest moment, dar e posibil sa se schimbe acest lucru odata cu marirea din Anglia. Trebuie sa incerci sa te informezi de pe undeva, eu nu stiu sigur.

Apoi, te rog ignora-i pe dobitocii care spun ca invatamantul in afara este doar de fita si ca la fel de bine este si in Romania. Strugurii sunt acri cand nu poti ajunge la ei.

Edited by clemhem, 17 February 2011 - 21:16.


#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 Thomas-, on 17th February 2011, 21:13, said:

In Europa, sunt mai multe tari unde nu-i asa de scump sa studiezi: tarile nordice, Germania, Franta, Spania etc.
In toate Tarile Nordice studiile sunt absolut gratuite (suportate de stat).

#25
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

 Thomas-, on 17th February 2011, 19:13, said:

^ In UK, numai in Scotia sunt gratuite. In Europa, sunt mai multe tari unde nu-i asa de scump sa studiezi: tarile nordice, Germania, Franta, Spania etc.

Tu esti Toma necredinciosul. Ti-am dat un link unde in Danemarca (cel putin) studiile universitare sunt gratuite.

Edited by fabian23, 17 February 2011 - 21:25.


#26
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Da, stiu ca in tarile nordice studiile universitare sunt gratuite.

Cand am zis ca nu-i scump sa studiezi nu ma refeream numai la taxele de scolarizare. In Danemarca nu sunt taxe de studiu, in Germania sunt, dar cu toate astea e mai avantajos financiar sa mergi la nemti.

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 eiffel, on 17th February 2011, 17:14, said:

Si stai linistit, nici pe-afara nu sunt salarii foarte mari. In Spania ptr ca tot ai pomenit-o cam 1200 euro pe luna e salariul unui "softist" care lucreaza ptr Siemens.
asta e greu de crezut, o fi entry level


Quote

Pentru ca nu-i asa de usor sa ramai dupa facultate?
daca termini oxfordu si chiar esti bun, fug aia dupa tine. cred ca numai un cretin care termina oxfordu se poate macar gindi sa revina in tara, nu sa revina pe bune. chiar daca e tac-su miliardar  :coolspeak:

#28
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Depinde. Daca ai terminat Oxfordul in arheologie nu stiu cati se vor bate pentru tine.

#29
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

Quote

Ma refer la propriu, nu la figurat. Se ajunge mult mai usor sa studiezi decat sa lucrezi legal in UK. Stiu pe cineva care si-a dat doctoratul stralucit la o facultate in top 10 UK si care a fost nevoita sa se intoarca pentru ca nu s-a putut angaja apoi si ilegal n-a vrut sa lucreze
Cand (in ce an) s-a intamplat asta?

#30
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Acum 2 ani.

#31
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

 Mosotti, on 17th February 2011, 20:54, said:

asta e greu de crezut, o fi entry level
Poate sa ia si mai putin un entry level in Spania.

#32
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

 Mosotti, on 17th February 2011, 19:54, said:

...[]...cred ca numai un cretin care termina oxfordu ...[]... :coolspeak:
Asta-i un pleonasm.  
N-ai sa vezi licentiati la Oxford carora le curge scuipat din gura.

Cambridge-ul (19 in lume) sau Oxford-ul (41) respectiv 1 si 4 in Europa sunt universitati de top. Iar un absolvent, chiar si in arheologie, isi va continua cariera intr-un mod cat mai firesc: bursa master, bursa doctorat, sfarsind prin a fi profesor la o universitate de top din lume.

Initiatorului acestui topic: daca ai 10 pe linie, ai castigat concursuri/olimpiade internationale, recomandari de la profesori cu activitate recunoscuta la nivel international,..ei bine aceastea sunt cerintele minime pentru a te califica ca potential candidat la aceste universitatii. Dar nu-s si suficiente. Aici vorbim de universitati de top, de crema lor.

Edited by fabian23, 18 February 2011 - 00:36.


#33
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
@dfani511(autorul topicului)

Daca 'te tin balamalele' fa tot posibilul sa faci o facultate 'afara'. Sistemul e mult mai bun si eficient intr-o facultate ca Oxford, Cambridge sau ETH.
Daca reusesti sa te adaptezi mediului :sa fii muncitor, silitor, prietenos cu colegii, interesat, etc....va fii o exeprienta ce nu se poate compara cu ce poti 'primi' la noi in tara.
Iar conexiunile care ti le vei putea face acolo, sunt well.... 'priceless'

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

asta e greu de crezut, o fi entry level
Are deja 5 ani de cand lucreaza la ei. Cand s-a angajat primea 900, si e din Spania, nu roman.

#35
clemhem

clemhem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 23.02.2008

 fabian23, on 18th February 2011, 00:22, said:

Cambridge-ul (19 in lume) sau Oxford-ul (41) respectiv 1 si 4 in Europa sunt universitati de top.
Nu stiu de unde ai tu datele astea, dar sunt complet gresite. Cambridge-ul este in top 3 modial, iar Oxford in top 10.

#36
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

 clemhem, on 18th February 2011, 08:20, said:

Nu stiu de unde ai tu datele astea, dar sunt complet gresite. Cambridge-ul este in top 3 modial, iar Oxford in top 10.
Un masterand, doctorand sau un profesor universitar stiu de unde sa-si ia datele astea.

Webmetrics al celor de la CybermetricsLab, este un punct de referinta. Da' tu de unde sa stii chestiile astea....

Edited by fabian23, 18 February 2011 - 10:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate