Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Facultatea la Oxford sau Cambridge?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
Din cate am citit pe internet dincolo se dau imprumuturi de pana la maxim 4500 lire/an de la stat care apoi sunt returnati in timp de nu stiu cati ani.
As vrea sa stiu daca cam atata sunt imprumuturile.
Si sunt curios ce examen international de engleza este acceptat de aceste 2 facultati,si cu ce rezultat.
M-ar interesa desigur sa ma indrept spre informatica.
Ar fi ok daca veniti si voi cu niste propuneri de facultati straine,pentru ca in romania nu se merita sa termini o facultate si sa nu ai un post de lucru,sau daca il ai e bataie de joc cerinte+salar.

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
deadline-ul pentru 2011 a trecut deja... iar din 2012 se vor tripla taxele si nu se va mai acorda tuition fee loan.
Cat despre acesta, il dadeai inapoi dupa studii daca aveai un job cu peste 6000lire/an sau 12000lire/an daca plecai din UK.

Daca in 25 ani nu atingeai acel prag, datoria se stergea definitiv.

#3
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Daca termini politehnica si esti cat de cat bun la programare, castigi mia de euro pe luna lejer si in primul an dupa ce termini facultatea fara master, dar trebuie sa te duca capul. Strainatatea e mai mult fite. Plus ca pentru a ajunge la cambridge si oxford iti trebuie recomandare de la un profesor bun din Romania recunoscut de ei ca sa te aceepte.

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postdfani511, on 17th February 2011, 15:17, said:

se dau imprumuturi de pana la maxim 4500 lire/an de la stat
Daca te bazezi numai pe imprumutul asta, CLAR nu o sa iti ajunga.


View Postdfani511, on 17th February 2011, 15:17, said:

in romania nu se merita sa termini o facultate si sa nu ai un post de lucru,sau daca il ai e bataie de joc cerinte+salar.
1. Salar Salariu
2.  Facultatile din afara sunt mult mai bune si merita sa urmezi una, dar nicaieri, nici un sistem, in nici o tara, nu iti garantaza locul de munca. Nici nu au obligatia sa o faca.


View Posterrai, on 17th February 2011, 15:38, said:

Daca termini politehnica si esti cat de cat bun la programare, castigi mia de euro pe luna lejer si in primul an dupa ce termini facultatea fara master.
Cunosc oameni cu politehnica terminata inclusiv masterul si care nu castiga banii astia. Cunosc oameni care nici nu au terminat o facultate si au mai mult de 1.000. Cunosc oameni care au politehnica, fac. de stat, la fara taxa, fara manarii, cu masterat facut la fel care sunt complet VARZA.

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostAndyM, on 17th February 2011, 15:31, said:

iar din 2012 se vor tripla taxele si nu se va mai acorda tuition fee loan.

Esti sigur ca asta e pentru cetateni UE ? Eu aveam impresia ca asta se va aplica celor non-UE. Oricum , chestia cu 9000/an e descrisa ca "exceptional circumstances" iar Univ. care vor sa aiba tarife mai mari de 6000 pe an vor trebui sa aiba programe speciale pt. a ajuta stundentii cu mijloace financiare mai modeste sa aplice (e.g. Romania)

Edited by AlexIP, 17 February 2011 - 17:10.
spring cleanup


#6
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
Sunt a 11-a si ma gandesc sa ma pregatesc pt un test recunoscut international

Pana acum ma gandeam sa termin politehnica in Timisoara(AC),dar posturi bine platite sunt putine,ma refer aici ca rar gasesti persoane care sa abia 1500 euro pe luna sau mai mult,fostul meu coleg de apartament(stau in chirie) terminase poli(AC) si avea undeva la 800 euro + eventual ce mai facea un site sau altceva pentru o cunostinta.

Deci in general nu se prea merita Romania,as fi curios cam ce facultati sunt prin Italia(preturi+cazare),Spania si alte tari din UE mult mai civilizate ca RO,Anglia,Scotia.Si cam ce salarii sunt prin aceste tari.

Cred ca am fost umpic cam prea aberant cu cele 2 facultati de mai sus,cer prea mult,desi am un coleg care merge la Oxford,are C1 la Cambridge si vrea acum sa ia C2.

As fi dispus sa platesc pe luna cam 600-700 euro pe luna,desigur poate mi-as gasi un job pe parcurs.
Ai mei nu au venituri,sunt 0,lucreaza la negru.Deci ma gandeam or la un imprumut  or la o bursa.

#7
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postlawrence38, on 17th February 2011, 16:16, said:

Esti sigur ca asta e pentru cetateni UE ? Eu aveam impresia ca asta se va aplica celor non-UE. Oricum , chestia cu 9000/an e descrisa ca "exceptional circumstances" iar Univ. care vor sa aiba tarife mai mari de 6000 pe an vor trebui sa aiba programe speciale pt. a ajuta stundentii cu mijloace financiare mai modeste sa aplice (e.g. Romania)

Se vor marii taxele si pentru romani, am informatia din sursa puternica.

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdfani511, on 17th February 2011, 16:23, said:

Pana acum ma gandeam sa termin politehnica in Timisoara(AC),dar posturi bine platite sunt putine,ma refer aici ca rar gasesti persoane care sa abia 1500 euro pe luna sau mai mult,fostul meu coleg de apartament(stau in chirie) terminase poli(AC) si avea undeva la 800 euro + eventual ce mai facea un site sau altceva pentru o cunostinta.
n-o sa ajungi bine daca visezi la mii si mii de euro cind tu esti nime-n drum. poti sa termini 2 oxforduri si 15000 de cambrigiuri, daca te duci la interviu in romania, FARA EXPERIENTA (facultatea nu e experienta, e un cacat) si zici "minim 1000 de euro", o sa moara aia de ris

daca vrei salarii de mii de euro, tre sa ajungi pe dincolo si sa ai norocul de a gasi ceva, in conditiile in care multe chestii s-au mutat aici, ca sa le faca colegul tau cu 800 de euro. ca sa iei mii de euro in romania trebuie sa fii un fel de guru mai tare ca cristos, ori cind termini facultatea, poa sa fie ea si din patagonia, nu esti decit un pinguin complet dezorientat, care nu intelege de ce 90% din ce-a intilnit in facultate este absolut si fenomenal de inutil

#9
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007

View PostMosotti, on 17th February 2011, 16:36, said:

n-o sa ajungi bine daca visezi la mii si mii de euro cind tu esti nime-n drum. poti sa termini 2 oxforduri si 15000 de cambrigiuri, daca te duci la interviu in romania, FARA EXPERIENTA (facultatea nu e experienta, e un cacat) si zici "minim 1000 de euro", o sa moara aia de ris

daca vrei salarii de mii de euro, tre sa ajungi pe dincolo si sa ai norocul de a gasi ceva, in conditiile in care multe chestii s-au mutat aici, ca sa le faca colegul tau cu 800 de euro. ca sa iei mii de euro in romania trebuie sa fii un fel de guru mai tare ca cristos, ori cind termini facultatea, poa sa fie ea si din patagonia, nu esti decit un pinguin complet dezorientat, care nu intelege de ce 90% din ce-a intilnit in facultate este absolut si fenomenal de inutil
nu am zis ca vreau 1000 sau peste din prima,sau ceva de genu,dar terminand o facultate dincolo iti gasesti mult mai usor un post de lucru in acea tara unde iti este respectata munca cat de cat fata de romania,unde arati ce sti ,daca sti ce trebuie esti angajat si apoi lucrezi si altii se imbogatesc peste noapte de pe spatele tau.
Din cate stiu,romania este una din tarile unde oamanii se imbogatesc chiar si peste noapte.Numi trebuie bogatii imi trebuie un trai bun intr-o societate buna!
Nu am zis ca daca termin facultatea sunt deja angajat!

Din cate am auzit,sunt profesori de facultate la automatica calculatoare care predau inca dupa principiile unei imprimante de acum 10 ani(acesta fiind un exemplu,daca m-am facut inteles),unde acest domeniu se schimba cam de la an la an chiar si mai putin,iar profesorul ramane in urma.Nu generalizez dar sistemul romanesc in mare parte nu este pus la punct.

Edited by dfani511, 17 February 2011 - 16:51.


#10
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
+1 @Mosotti

700 euro/luna in strainatate sunt insuficienti in orice tara te-ai duce.
Mii de euro nu o sa iti dea nimeni niciunde fara experienta. Ca sa fi platit cu suma x, tu trebuie sa produci x+. Poti sa produci sau nu? Nimeni nu te tine undeva fara sa produci, decat in vreo firma de stat.

Edited by dan84, 17 February 2011 - 16:48.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

sunt profesori de facultate la automatica calculatoare care predau inca dupa principiile unei imprimante de acum 10 ani...
unde acest domeniu se schimba cam de la an la an chiar si mai putin,iar profesorul ramane in urma

Tehnologiile evolueaza, principiile sunt aceleasi. n-ai aels exemplul bun - acelasi principiu de functionare il are o imprimanta de-acum ca si una de-acum 20-30 - 40 de ani. Doar tehnologia s-a schimbat.

Si stai linistit, nici pe-afara nu sunt salarii foarte mari. In Spania ptr ca tot ai pomenit-o cam 1200 euro pe luna e salariul unui "softist" care lucreaza ptr Siemens. Iar fara experienta nu te angajeaza nimeni, mai ales daca esti strain.

Mai mari sanse ai aici sa gasesti de munca, chiar daca la salariu injumatatit - dar macar capeti experienta.

Edited by eiffel, 17 February 2011 - 17:15.


#12
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007

View Posteiffel, on 17th February 2011, 17:14, said:

Tehnologiile evolueaza, principiile sunt aceleasi. n-ai aels exemplul bun - acelasi principiu de functionare il are o imprimanta de-acum ca si una de-acum 20-30 - 40 de ani. Doar tehnologia s-a schimbat.

stiu asta,dar ma refeream ca totusi romania e in spate.

Quote

Si stai linistit, nici pe-afara nu sunt salarii foarte mari. In Spania ptr ca tot ai pomenit-o cam 1200 euro pe luna e salariul unui "softist" care lucreaza ptr Siemens. Iar fara experienta nu te angajeaza nimeni, mai ales daca esti strain.

Mai mari sanse ai aici sa gasesti de munca, chiar daca la salariu injumatatit - dar macar capeti experienta.

deci pana la urma ar fi ok sa raman in Timisoara la facultate,si eventual dupa primul an as putea sa prind ceva bursa in strainatate?

As mai fi interesat daca as da CAE de la Cambridge mi-ar folosi cu ceva in romania? mult/putin?

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Informatica cel mai bine o inveti singur, cu multa practica benevola pe domeniile care-ti plac.
Tu preferi insa sa dai mii de euro/lire pentru a-ti spune un strain ce poti citi si intr-o carte. Carti serioase se gasesc si aici destule sau pe net (unele chiar gratis), nu traduceri de 2 bani.

#14
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

Quote

n-o sa ajungi bine daca visezi la mii si mii de euro cind tu esti nime-n drum. poti sa termini 2 oxforduri si 15000 de cambrigiuri, daca te duci la interviu in romania, FARA EXPERIENTA (facultatea nu e experienta, e un cacat) si zici "minim 1000 de euro", o sa moara aia de ris
Nu zic ca n-ai dreptate, dar de ce sfinta maica precista s-ar intoarce cineva in Romania dupa ce termina oxfordu' (sau alta facultate in strainatate) ?

Edited by Oscilatrix, 17 February 2011 - 19:26.


#15
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

View Postdfani511, on 17th February 2011, 18:40, said:

stiu asta,dar ma refeream ca totusi romania e in spate.


deci pana la urma ar fi ok sa raman in Timisoara la facultate,si eventual dupa primul an as putea sa prind ceva bursa in strainatate?

As mai fi interesat daca as da CAE de la Cambridge mi-ar folosi cu ceva in romania? mult/putin?

Nu, CAE e o mizerie de examen, inutila in mare parte, toate facultatile serioase din UK cer IELTS sau Toefl.

#16
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostOscilatrix, on 17th February 2011, 19:26, said:

Nu zic ca n-ai dreptate, dar de ce sfinta maica precista s-ar intoarce cineva in Romania dupa ce termina oxfordu' (sau alta facultate in strainatate) ?

Pentru ca nu-i asa de usor sa ramai dupa facultate?

#17
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View PostThomas-, on 17th February 2011, 19:40, said:

Pentru ca nu-i asa de usor sa ramai dupa facultate?
Nu cred c-o fi mai usor in Romania.

#18
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Daca nu se tine mortis ca facultatea sa se faca in UK, am inteles ca studiile universitare in Danemarca sunt gratuite pentru cetatenii din UE.

Edited by fabian23, 17 February 2011 - 19:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate