Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Audi a4 vs VW Passat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca vrei drumuri mai lungi (peste 400 km) cu mai mult de doua persoane in masina, si cei care stau in spate nu iti sint dusmani de moarte, Audi nu e pentru tine, bancheta spate este definitia cuvintului incomod.

#20
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postdan78rom, on 24th February 2011, 15:47, said:

Nu sint la fel decit teoretic, practic codurile de piesa difera intre VW si audi, chiar daca reperele la exterior par identice, nu sint. Diferenta este la tolerantele admise in parametrii intre vw si audi, adica una dintre diferentele premium/non premium.
Vrajeala.

View Postundercoverbrother, on 24th February 2011, 15:54, said:

parca puntea fata nu este la fel.
transmisia sigur nu e la fel, una avand motor longitudinal iar cealalta transversal.
Amandoua au motor longitudinal.

View Postcloschkutza, on 24th February 2011, 16:35, said:

Puntea fata a audiului este diferita de cea a passat-ului.
La ce ?
Elementele de directie de care m-am lovit pana acum au acelasi cod pentru Passat, A4, A6 si Superb.

Brate Passat A4 A6 Superb

La motor difera 2-3 plastice , in rest sunt la fel.

Attached Files


Edited by Mig VWFan, 26 February 2011 - 22:05.


#21
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
^ Ce-mi place să mai văd și altceva decât ignoranță, prostie și fabule/prejudecăți pe forumul auto.

Nimic nu educă și ridică din ignoranță despre mașini mai bine pe om decât căutatul și schimbatul de piese.

#22
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007

View PostTheMercifullOne, on 24th February 2011, 17:12, said:

mai bine iti iei de banii aia Mazda 6 ( sa nu ma injurati ).

http://www.autovit.r...-C17580024.html


Masina asta ar vrea sa aiba culoarea cameleon ?
Pt. una fara incidente, bara spate + portiera stanga spate par vopsite de un stangaci chior. :deadtongue:

#23
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postbalonash, on 16th February 2011, 16:46, said:

Eu aș lua VW.
De ce?
Pentru că nu-mi permit să întrețin o mașină premium. Iar dacă mi-aș permite sigur nu mi-aș lua una din 2002-2003.
daca nu e masina premium ce? cheltuielile de intretinere se apropie de o masina premium
asa incat tre sa orientezi catre o masina fiabila, nu dupa curentul "masina nemteasca e masina nemteasca"

#24
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

View PostMig VWFan, on 16th February 2011, 16:53, said:

Singurele diferente ar fi : + pt Audi la finisaje interioare si + Passat la spatiu.
A4 n-are nimic premium care sa tina de intretinere. (in plus fata de passat)
Le-am avut pe amandoua si sustin expunerea de mai sus.

Cat despre km, din 2002 daca gasesti si de 200.000 e bine, dar ma tem ca mai toate au peste 250k.

Intretinerea e la fel, atata timp cat platforma B6 e aceeasi si piesele se potrivesc.Daca sunt diferente de constructie, te asigur ca preturile sunt tot pe acolo.

Rezervati in jur de 700 euro pentru eventuale reparatii, turbina, vreun senzor, etc.

Cat despre Mazda6, Honda,  si alte masini exotice nu le recomand. NU ca nu ar fi bune ci doar ca atunci cand iti va pica o piesa si vei incerca un telefon la parcurile de dezmembrari (in speranta unei piese mai ieftine) cu Mazda 6 si alte marci din aceasta categorie nu te vad bine.
Eu stiu un caz similar cu un Audi pe benzina (mai putin popular pe la noi) si oricate telefoane a incercat tot la Service Autorizat/Showroom a ajuns. Iar acolo au niste preturi de spui ca sunt numere de telefon, nu preturi exprimate in RON.

#25
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Legat de preturi intretinere

A4 1.9tdi vs Passat 1.9tdi,ambele 131cp

set placute frana fata Bosch 282ron vs 282ron
amortizor fata Sachs - 356ron vs 318ron
set ambreaj,cod motor awx,23dinti Sachs - 922ron vs 922ron
caseta directie Spidan - 2204ron vs 2204ron

Insa as lasa mofturile de masina premium daca as avea un buget de 8000e,decat A4 1.9tdi cu peste 200k km,mai bine o masina de clasa compacta 2008,2009 cu 20-30k km (astra,focus),avem cativa colegi de forum care si-au luat astfel de masini cu aprox 8000e

vezi ca un i30 nou este 8290e+3 tichete remat,o astra classic 3 sau H,motor 1.6 este 8700e ddp+3tichete.

#26
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
La Passat B8 este aceasi protectie anticoroziva fata de omologul lui Audi a4,sau Audi A4 cu aceasi varsta sta mai bine la acest capitol?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate