Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Plecare UK ca Software Developer

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
Salut,

De cateva luni tot aplic in UK pentru Software Developer. Aplic de obicei numai la joburi la care am destula experienta si intrunesc peste 70% din cerinte. Insa marea majoritate nici nu raspund la mail, ori ma refuza din cauza la work permit. Chiar asa s-au saturat de straini(in special romani?!?) si nu mai vor sa angajeze pe cei cu studii superioare?
Ma gandesc ca cei care aplica pentru joburi de genul barman, ospatar, lucrator in agricultura nu au asa mari probleme. Stiu ca s-a ridicat Tier 1 visa pe termen nedefinit insa daca angajatorul vrea sa te ia, poate sa aplice la UKBA pentru un work permit (il costa circa 300 de lire). Am auzit de asemenea ca nu mai vor sa se complice firmele cu aplicare pentru work permit.

Stiti voi mai multe despre treaba asta?

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,800
  • Înscris: 06.09.2004
in uk criza s-a resimtit foarte rau. probabil ca acum gasesc sa angajeze oameni local, in conditii foarte avantajoase pt angajator si prefera sa nu se mai complice cu un expat (fie el roman sau nu).

#3
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

 born2lose, on 10th February 2011, 15:22, said:

in uk criza s-a resimtit foarte rau. probabil ca acum gasesc sa angajeze oameni local, in conditii foarte avantajoase pt angajator si prefera sa nu se mai complice cu un expat (fie el roman sau nu).
UK, londra indeosebi sunt overcrowded de ceva vreme.. nau nevoie de outsiders, decat daca is pe domenii de nisa si/sau or fi mari "genii" :confuzzled:  !

#4
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005

 gmasterleo2000, on 10th February 2011, 16:54, said:

UK, londra indeosebi sunt overcrowded de ceva vreme.. nau nevoie de outsiders, decat daca is pe domenii de nisa si/sau or fi mari "genii" :confuzzled:  !

mda, numai ca posteaza joburile peste tot unde pot, fara a specifica ca ai nevoie de work permit...si uite asa pierzi timp cu cv-ul si degeaba!

#5
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

 raducu84, on 10th February 2011, 13:09, said:

Stiu ca s-a ridicat Tier 1 visa pe termen nedefinit insa daca angajatorul vrea sa te ia, poate sa aplice la UKBA pentru un work permit (il costa circa 300 de lire).
Pune-te in locul angajatorului. In afara de faptul ca trebuie sa scoata bani in plus, mai trebuie sa astepte o perioada de timp pana ai permisul (daca esti in UK - 1-2luni; daca esti in Romania 2-3luni). El te vrea imediat.

Cum spunea cineva mai sus, doar daca esti un geniu' ar putea sa astepte dupa tine.

Edited by fabian23, 12 February 2011 - 14:28.


#6
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005

 fabian23, on 12th February 2011, 14:27, said:

Pune-te in locul angajatorului. In afara de faptul ca trebuie sa scoata bani in plus, mai trebuie sa astepte o perioada de timp pana ai permisul (daca esti in UK - 1-2luni; daca esti in Romania 2-3luni). El te vrea imediat.

Cum spunea cineva mai sus, doar daca esti un geniu' ar putea sa astepte dupa tine.

Din pacate UKBA-ul lor e de vina. Nici eu, nici angajatorul. Si da, ai dreptate, normal ca vrea omul la munca intr-o luna maxim...daca nu vreau sa merg la in agricultura, sau ca ospatar vad ca e cam greu...

de asemenea vreau sa rog un moderator sa mute thread-ul pe UK. multumesc anticipat

#7
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009
Asteapta pana la anul, se ridica restrictiile de munca.

#8
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005

 clarity, on 23rd February 2011, 14:59, said:

Asteapta pana la anul, se ridica restrictiile de munca.

Nu stiu ce sa zic despre asta. Nu mizez pe asta.

#9
Tinex

Tinex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2008
clarity
te rog destupa-ma si pe mine cu un link... ceva, unde ai auzit de ridicarea restrictiilor in UK?
asta chiar ar fi o veste buna.
Daca nu s-a umplut Anglia de polonezi, sigur se va umple de romani... :))

Edited by Tinex, 11 March 2011 - 03:24.


#10
the_bloody_fox

the_bloody_fox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.03.2007
Teoretic nu pot mentine restrictiile pentru piata muncii pentru romani si bulgari mai mult de 5 ani de la data intrarii Romaniei in UE. Asta inseamna ca ar trebui sa le ridice la 1 ianuarie 2012, dar ei muncesc din greu la prelungirea acestui termen. De muncit poti munci in Marea Britanie si ca perfoana fizica autorizata(self-employed), asta presupune insa sa iti rezolvi tu toate problemele de cazare, transport samd., si da nici dupa self-employed nu se dau in vand. Poti sa scrii in CV ca ai drept de munca in Marea Britanie si sa le explici de nu te pot angaja ci doar poti semna un contract de prestari servicii cel mult. Mai multe detalii despre self-employed gasesti pe http://www.hmrc.gov.uk.

#11
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

 the_bloody_fox, on 23rd March 2011, 14:26, said:

Mai multe detalii despre self-employed gasesti pe http://www.hmrc.gov.uk.
Eu am lucrat ca PFA, intro alta tara UE. Plata se face dupa 30 de zile cel mult 60. Nu stiu cum este legislatia in UK, dar nu cred sa fie prea departe.

Revenind, poti lucra ca PFA, in UK, dar asta implica ceva costuri. Adica, pentru Londra, avem: chirie 1000lire (intr-o zona relativ buna, daca nu vrei sa stai la un loc cu toti emigrantii) + 2000 (garantia la propietar pe doua luni de zile)+council tax (200lire)+mancare (200lire)+150(utilitati).  Numai pentru prima luna avem ceva de genu: 3550lire. Cum factura o incasezi luna viitoare in cel mai bun caz mai adaugi inca 1550lire, iesind un total de 5100lire. Daca sunt acoperiti de lege, beneficiarii pot sa-ti vireze banii dupa 60. Daca nu te-ai prins, 3 luni de zile trebuie sa traiesti din economiile tale care trebuiesc sa depaseasca 6650lire.

Daca nu vrobim de Londra costurile sunt ceva mai mici, un apartament cu o camera putandu-l sa-l gasesti si pe la 500lire. Urmand rationamentul meu, ar trebui sa ai la tine 3000lire sau in cel mai rau caz 4000lire. Imi vine greu sa cred ca, ca un roman de rand dispui de banii astia.

Legat de ridicarea restrictiilor pe piata muncii din UK pentru cetatenii romani, portalul UE specifica ca restrictiile se vor ridica la sfarsitul lui 2013.

Edited by fabian23, 26 March 2011 - 18:19.


#12
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

 fabian23, on 12th February 2011, 15:27, said:

(daca esti in UK - 1-2luni; daca esti in Romania 2-3luni).

La mine a durat 4 luni si locuiesc in Anglia. -_-

#13
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Pai da... Ma uitam acum cateva zile pe siteul home officeului, si acum abia se uita peste aplicatiile din noiembrie 2010 :lol:. In principiu, dureaza intre 3 si 6 luni. Si nici nu se obtine prea usor... In ultima vreme, pun bete in roate cat de mult pot :)

#14
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Cred ca e si o chestiune de noroc aici; joburi in IT bine platite nu sunt pe toate gardurile si probabil ca angajatorii care pun anunturi pe site-uri gen monster sunt oricum spamati de tot felul de redusi. Am mai incercat si eu sa aplic din cand in cand de-a lungul ultimilor vreo 5 ani si foarte rar am primit cate un e-mail de refuz, niciodata un telefon si cel mai des am pierdut pur si simplu timpul cu cv-uri si cover letters; asta in conditiile in care sunt specializat pe un domeniu de nisa si sunt absolvent de studii superioare in domeniu. Da, e extrem de frustrant sa vezi ca anuntul la care nu ti s-a raspuns sau pentru care ai fost refuzat apare asa cate 6-9 luni la rand semn ca totusi nici "concurenta" nu e chiar la inaltime. Oh well... noi sa fim sanatosi!

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Tier 1 se refera la cei din afara europei. Pentru cetatenii UE nu e blocat nimic, inca pot sa aplici pentru blue-card. Eu am asteptat 4 luni dupla blue-card si nu am investit nici un ban (decat trimiterea plicului cu acte si traducerea actelor). Daca esti tanar sub 27, ai salar momentan in ro si esti absolvent de facultate intereseazate de Highly Skilled Work Permit (  http://www.ukba.home...a/work-permits/  ).

Eu locuiesc in Londra de 2 ani, lucrez ca si inginer de sistem pe tehnologii microsoft (la BBC) si salariile sunt mai mult decat OK daca ai si un dram de noroc. Te invarti undeva la 45-50000 lire brut /an cu o experienta de 5 ani in spate si 1-2 certificari pe acolo. din 50000 anual brut ramai cu aprox 3000 lire pe luna in mana care iti asigura o viata mai mult decat decenta in Londra. 1000 chiria, 100 council tax, ceva taxa tv la bbc 150 pe an, mancarea aprox 200-300 depinde cat de mult mananci in oras, 100 tranportul prin Londra.

Daca vrei mai multe detalii PM.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate