Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

omul ca Dumnezeu.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
alex_alf17

alex_alf17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.01.2009
Discutand pe mai multe topicuri de genul,Dumnezeu 0,exista Dumnezeu ?mi-am pus anumite probleme pe care mi-as dori sa le discutam impreuna aici.Tot pare a fi format prin legile fizicii,De la univers la om! presupunand ca inaintea noastra sa se fii format o inteligenta superioara care ar fii invatat sa le stapaneasca sau sa le utileze in mod creativ,nu am putea spune ca s-ar fii format Dumnezeu?

...............................
  In urma evolutiei nostre,am reusit in a crea robotul.Daca am crea niste  roboti inteligenti asemeni noua ?Sigur acestor roboti inteligenti le-am impune niste reguli(pentru securitatea noastra)acela de a ne recunoaste ca propietari,acela de a nu distruge,acela de a nu strica alti roboti asemeni lor s.a.m.d?...Daca acestia nu ne-ar asculta?Daca acestia nu ne-ar recunoaste,oare noi nu am fii in poastura de a fii renegati ca niste creatori de niste obiecte create de noi insine?oare noi nu am fii niste zeii renegati de propiile creatii?Lasand robotii renegati pe o planeta pustie,acestia si-ar forma civilizatia lor,neintersectand sau necomunicand cu ei,dupa o perioada am devenii niste legende:Precum Dumnezeu!Degeaba le-am lasa o carte tehnica(cum si noi avem biblia si povestea creatiei) ca acestia ar renegao,gasind motive precum noi cu legile fizicii!
....................................

Daca prin legile fizicii am iesit noi,iar noi invatand anumite legi ale fizicii am putut crea un robot,Nu sunt sanse mari ca Dumnezeu sa fie lafel pentru noi si tot ce e in jurul nostru?
Nu le am cu stiinta,insa nu stiu ce om inteligent ar putea inlatura aceasta posibilitate cu argumente solide!

Edited by Billy, 09 February 2011 - 01:22.


#2
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Ti-ai ierta robotul de pacate?
Da, vorbind serios e posibil, dar tot trebuie sa-ti continui scenariul cum au fost facut legile fizicii, materia etc, ca partea de cum le-a aranjat tine.

Edited by avlad18, 08 February 2011 - 21:54.


#3
alex_alf17

alex_alf17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.01.2009

View Postavlad18, on 8th February 2011, 21:49, said:

Ti-ai ierta robotul de pacate?
l-as reseta:)in fine,mai bine ai raspunde ce crezi pe tema subiectului  :peacefingers:

#4
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
Gandeste-te cat de nesemnificativi suntem la scara universala... Gandeste-te ca ne poate distruge oricand un meteorit sau chiar propriile noastre bombe... Nu e nimic dumnezeiesc in asta. In special cand unii sunt atat de idioti incat te mira cum de n-au uitat sa respire.
Apropo, zeii parca nu erau vulnerabili la organisme infinit mai mici precum vacteriile si erau putin nemuritori, dar numai putin.

Edited by AndutzU_DarKRage, 08 February 2011 - 22:05.


#5
alex_alf17

alex_alf17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.01.2009

View PostAndutzU_DarKRage, on 8th February 2011, 21:58, said:

Gandeste-te cat de nesemnificativi suntem la scara universala... Gandeste-te ca ne poate distruge oricand un meteorit sau chiar propriile noastre bombe... Nu e nimic dumnezeiesc in asta. In special cand unii sunt atat de idioti incat te mira cum de n-au uitat sa respire.
eu am format un scenariu....tu trebui sa spui daca acest scenariu este posibil sau nu,sa argumentezi...nu are treaba scara ta universala cu subiectul de fata.posibil sa faci infart in timp ce esti pe buda:te-a luat Dumnezeu sau ai avut probleme cardiace!e posibil sa vina cometa:sfarsitul lumii ca vrea Dumnezeu sau s-a nimerit sa vina cometa!bun...da noi nu vb aici decat de un scenariu:plauzibil sau nu?

#6
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005

View Postalex_alf17, on 8th February 2011, 22:11, said:

eu am format un scenariu....tu trebui sa spui daca acest scenariu este posibil sau nu,sa argumentezi...nu are treaba scara ta universala cu subiectul de fata.posibil sa faci infart in timp ce esti pe buda:te-a luat Dumnezeu sau ai avut probleme cardiace!e posibil sa vina cometa:sfarsitul lumii ca vrea Dumnezeu sau s-a nimerit sa vina cometa!bun...da noi nu vb aici decat de un scenariu:plauzibil sau nu?

N-am zis nicaieri ca un dumnezeu este motivul pentru care mori pe buda sau  trimite comete.

#7
clemhem

clemhem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 23.02.2008
In mod normal robotii au memorie, nu fac copii si deci ei ne-ar tine minte si peste 20000 de ani ca doar nu mor de batranete. Asta doar ca sa-ti arat ca "inchipuirea" ta are o mare gaura in ea.

Dar ce-am spus mai sus s-ar aplica doar daca ideea ta, ca intreg, ar avea vreo logica. De unde si pana unde ai facut tu aceasta translatie de la Dumnezeu si Biblie pana la roboti si carti tehnice? Nu vad logica.

Nu inteleg cum ar vrea Dumnezeu ca noi sa credem in el doar pe baza unei carti veche de 2000 de ani in care oricine ar fi putut scrie, fara ca el sa ne dea un semn. Eu unul nu pot avea o credinta oarba in Dumnezeu, fara sa mi se arate si nici nu inteleg cum de atatia oameni din lumea asta pot.

#8
alex_alf17

alex_alf17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.01.2009

View Postclemhem, on 8th February 2011, 22:41, said:

In mod normal robotii au memorie, nu fac copii si deci ei ne-ar tine minte si peste 20000 de ani ca doar nu mor de batranete. Asta doar ca sa-ti arat ca "inchipuirea" ta are o mare gaura in ea.

Dar ce-am spus mai sus s-ar aplica doar daca ideea ta, ca intreg, ar avea vreo logica. De unde si pana unde ai facut tu aceasta translatie de la Dumnezeu si Biblie pana la roboti si carti tehnice? Nu vad logica.
robotii s-ar putea crea unii pe altii,un bug/virus ar rezolva treaba memoriei,iar la treaba cu batranetea,rugina face treaba buna....>totusi nu conteaza:asta am folosit-o comparativ,treaba cu noi si robotii cum  ar fii dumnezeu cu noi!iar la partea cu cartile tehnice(cum au fost creati, piese si alte prostii) si  biblie ( cum ne-a creat dumnezeu pe noi:din pamant)este destul de logica comparatia!!scuza-ma dar:  un text cand il citesti,trebui sa il si gandesti!

#9
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Robotii nu sunt oameni si nu vor avea caracteristicile oamenilor... Am mai spus argumentele pe un topic cu jihadul butlerian si mai inca unul pe aici...

Omul nu e creator, e "manipulator". Creatia este imposibila, argumente din nou imprastiate peste tot si depinde de ce tabara alegi  :ninja: ...

Edited by Ovidiu93, 08 February 2011 - 23:56.


#10
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postalex_alf17, on 8th February 2011, 21:36, said:

...
Concluzia e alta.
Prin felul in care e construita creatia sa ne putem da seama ce fel e creatorul. Adica la fel de varza ca si noi.

#11
alex_alf17

alex_alf17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.01.2009
ce nu inteleg eu este:oamenii de stiinta accepta posibilitatea de a exista si alte forme de inteligenta insa nu si Dumnezeu!

Edited by alex_alf17, 10 February 2011 - 22:25.


#12
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View Postalex_alf17, on 10th February 2011, 22:24, said:

ce nu inteleg eu este:oamenii de stiinta accepta posibilitatea de a exista si alte forme de inteligenta insa nu si Dumnezeu!



Pentru ca in Univers exista multe planete care ar putea gazdui viata...pe cand D-zeu este vazut doar ca un alt zeu...

#13
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postalex_alf17, on 10th February 2011, 22:24, said:

ce nu inteleg eu este:oamenii de stiinta accepta posibilitatea de a exista si alte forme de inteligenta insa nu si Dumnezeu!

Admit ca exista ... dar nu admit ca exista fiinte care manipuleaza legile naturii la nivelul intregului universul si nu numai, dar el insa nefiind influentat de ele. Si asta doar cu "forta" proprie cu ajutorul, la fel de usor cum noi ridicam o caramida cu ajutorul fortei muschilor. Si face asta fara ca noi sa o sesizam absolut deloc, nici macar prin efecte. Fenomenal magician este Dzeu asta, nu?

#14
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postalex_alf17, on 8th February 2011, 21:36, said:

Discutand pe mai multe topicuri de genul,Dumnezeu 0,exista Dumnezeu ?mi-am pus anumite probleme pe care mi-as dori sa le discutam impreuna aici.Tot pare a fi format prin legile fizicii,De la univers la om! presupunand ca inaintea noastra sa se fii format o inteligenta superioara care ar fii invatat sa le stapaneasca sau sa le utileze in mod creativ,nu am putea spune ca s-ar fii format Dumnezeu?
Nimic nu ne garanteaza ca, chiar daca gasim legile ce guverneaza universul nostru, vom putea sa le manipulam vreodata. Si chiar daca, prin absurd, vom parea unora ca sintem Dzeu, sper ca nu vom fi atat de nebuni incat sa ii credem. Si chiar daca, prin absurd, ne vom crede Dzeu, cum ne-am putea asigura intradevar asa e? :)

#15
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Pentru ca Dumnezeu e un concept infinit, e acea fiinta suprema. Nu mai intru in detaliile logice dar nici o fiinta nu poate atinge acel nivel. Oricine ar pretinde ca e Dumnezeu, nu e de fapt Dumnezeu... Dumnezeu nu inseamna doar manipularea acelor legi, desi noi am putea sa o facem, teoretic, dar Dumnezeu chiar reprezinta acele legi. Nu mai intru din nou in ce inseamna asta si detaliile logice imposibile...

Personal, eu cred ca orice fiinta "divina" am intalni, nu e Dumnezeu, cu orice capabilitate, pentru ca daca totusi presupunem ca El exista, acele fiinte nu sunt cu nimic mai diferite decat noi, sunt poate doar intr-o alta forma si la un nivel mult mai avansat decat noi, dar cu nimic mai diferite decat noi. Dumnezeu e altceva, nu e ca noi sau nimic ce ar parea ca face parte din acest univers... Din nou detaliile logice in care nu intru.

Un robot nu este nimic altceva decat o creatie a intelectului uman, atat. Desi pare nelimitat, nu este crearea vietii, este doar crearea unei "copii" limitate si mult inferioara. Oricat de "perfect" am crea acel robot, el va fi tot timpul inferior, la orice stadiu, pentru simplul fapt ca este un rezultat al intelectului nostru.

Nu m-ar mira sa intalnim extraterestrii care nu sunt nimic mai mult decat niste roboti, creatii ale cuiva ca "noi", desigur cineva ca noi tot exista pe acolo pe undeva... Asta cand am ajunge noi la un nivel destul de avansat de explorare spatiala, "ei" nu prea cred ca ar vrea sa intre in contact prea devreme...

#16
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View Postalex_alf17, on 8th February 2011, 20:36, said:

Discutand pe mai multe topicuri de genul,Dumnezeu 0,exista Dumnezeu ?mi-am pus anumite probleme pe care mi-as dori sa le discutam impreuna aici.Tot pare a fi format prin legile fizicii,De la univers la om! presupunand ca inaintea noastra sa se fii format o inteligenta superioara care ar fii invatat sa le stapaneasca sau sa le utileze in mod creativ,nu am putea spune ca s-ar fii format Dumnezeu?

...............................
  In urma evolutiei nostre,am reusit in a crea robotul.Daca am crea niste  roboti inteligenti asemeni noua ?Sigur acestor roboti inteligenti le-am impune niste reguli(pentru securitatea noastra)acela de a ne recunoaste ca propietari,acela de a nu distruge,acela de a nu strica alti roboti asemeni lor s.a.m.d?...Daca acestia nu ne-ar asculta?Daca acestia nu ne-ar recunoaste,oare noi nu am fii in poastura de a fii renegati ca niste creatori de niste obiecte create de noi insine?oare noi nu am fii niste zeii renegati de propiile creatii?Lasand robotii renegati pe o planeta pustie,acestia si-ar forma civilizatia lor,neintersectand sau necomunicand cu ei,dupa o perioada am devenii niste legende:Precum Dumnezeu!Degeaba le-am lasa o carte tehnica(cum si noi avem biblia si povestea creatiei) ca acestia ar renegao,gasind motive precum noi cu legile fizicii!
....................................

Daca prin legile fizicii am iesit noi,iar noi invatand anumite legi ale fizicii am putut crea un robot,Nu sunt sanse mari ca Dumnezeu sa fie lafel pentru noi si tot ce e in jurul nostru?
Nu le am cu stiinta,insa nu stiu ce om inteligent ar putea inlatura aceasta posibilitate cu argumente solide!

Daca in biblie ar fi scris corect cum s-ar fi creat pamantul si stelele si etc, eu as fi fost acum un crestin/evreu fanatic.

Daca le lasam si noi acelor roboti un manual scris de un copil de 10 ani si nu un inginer, normal ca o sa ne creada doar niste legende de cacat. Exact parerea pe care o am si eu despre Iehova, Allah, Krishna si Iisus. Zeii greci nu fac parte din categoria legendelor de cacat, ele sunt niste legende frumoase :)

Daca pe de alta parte acei creatori ne-ar fi lasat o dovada concreta a faptului ca ei ne-au creat, si orice descoperire stiintifica pe care am face-o doar ar intari argumentele creatorilor - nu vad de ce i-am considera doar niste legende.

Edited by SnowBlack, 11 February 2011 - 16:26.


#17
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

View Postalex_alf17, on 8th February 2011, 21:36, said:

...............................
  In urma evolutiei nostre,am reusit in a crea robotul.Daca am crea niste  roboti inteligenti asemeni noua ?Sigur acestor roboti inteligenti le-am impune niste reguli(pentru securitatea noastra)acela de a ne recunoaste ca propietari,acela de a nu distruge,acela de a nu strica alti roboti asemeni lor s.a.m.d?...Daca acestia nu ne-ar asculta?Daca acestia nu ne-ar recunoaste,oare noi nu am fii in poastura de a fii renegati ca niste creatori de niste obiecte create de noi insine?oare noi nu am fii niste zeii renegati de propiile creatii?Lasand robotii renegati pe o planeta pustie,acestia si-ar forma civilizatia lor,neintersectand sau necomunicand cu ei,dupa o perioada am devenii niste legende:Precum Dumnezeu!Degeaba le-am lasa o carte tehnica(cum si noi avem biblia si povestea creatiei) ca acestia ar renegao,gasind motive precum noi cu legile fizicii!
....................................

stiinta,insa nu stiu ce om inteligent ar putea inlatura aceasta posibilitate cu argumente solide!

Din acest text trag concluzia ca tu crezi intr'un D'zeu al trecutului si renegi existenta unui D'zeu prezent, deci practic esti ateu.

Argumente:  Asemeni cum oamenii au creat robotii iar acestia au piedut constiinta creatorului lor (adica a noastra ca oameni) asa poate si noi am pierdut acea constiinta a D'zeului nostru creator.
Daca D'zeu ar exista in prezent ne'ar da un semn sa ne reaminteasca ca el a existat si ca exista in continuare si sa nu-l credem disparut. Din moment ce nu da semne de existenta, este susceptibil faptul ca noi sa ne indoim de existenta lui. Poate ca a existat d-zeu dar el in prezent nu mai exista.

O diferenta intre comparatiile pe care le-ai facut este faptul ca robotii teoretic ar putea distruge omenirea care i-a creat pe cand noi nu il putem distruge pe Creatorul nostru pentru ca ("... Eu sunt D-zeul ce Atotputernic... geneza cap.17. vers.1)
Asadar daca nu e posibil sa-l fi distrus noi ca oameni in trecut, inseamna ca El exista si lumea asteapta dovezi si eu cred ca oamenii sunt deschisi sa-L primeasca daca si Acesta doreste sa fie primit.

Edited by credit, 12 February 2011 - 14:57.


#18
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Si cum il primim ? Hai sa fim seriosi, fiind religiosi ? Raspunsul e doar o societate avansata si corecta, o schimbare de mentalitate enorma, totul la nivel global, o lume in care problemele de azi nu mai exista si in care vom reusi sa trecem peste disputele minuscule pentru a lucra impreuna. Pe scurt, trebuie sa invatam sa fim oameni mai buni, atat cu noi, cat si cu lumea din jurul nostru, inclusiv mediul. Trebuie doar sa renuntam la instinctele animalice si orice manifestare a acestora si sa devenim oameni in sensul complet al cuvantului. Iar asta se va intampla peste multi, multi ani...

Edited by Ovidiu93, 12 February 2011 - 18:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate