Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

imagine desyncronizata

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Salut, mai are cineva probleme de sacadare a imaginii din STB din HDMI?
Se poate testa usor cu un scroll de text - pe Money channel de ex - sau un generic de film, sa se miste fluent.

#2
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006
ce tv ai?

#3
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
La mine este ok,adica este fluent.

#4
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View Postdan.me, on 4th February 2011, 07:17, said:

Salut, mai are cineva probleme de sacadare a imaginii din STB din HDMI?
Se poate testa usor cu un scroll de text - pe Money channel de ex - sau un generic de film, sa se miste fluent.
vezi sa nu fie vreo setare la TV, vreun "motion flow" ceva. daca poti ajusta si rata de refresh, pune-o cat mai mare.
incearca mai multe setari si vezi daca se rezolva ceva.

daca problema persista si nu te poti obisnui, o sa cumperi un TV ceva mai scump...

#5
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postlafayette, on 4th February 2011, 08:53, said:

ce tv ai?
am un monitor Dell U2410 de 6ms acum, dupa ce am testat si un Benq EW2420 de 8ms care nu avea problema asta, avea altele printre care o gama restransa de culori si stridente in schimb.
Daca am semnal demodulat (de monitor) din stb, nu am nevoie neaparat de un TV, oricum am cateva motive ca sa prefer monitoarele. De exemplu in timp ce cautam in ofertele de TV-uri am obs ca nu se da specificatia de gamut color, adica exact ce da pretul la un monitor cel mai mult, si chiar conteaza, stiu de la un alt IPS ce il am, un Dell fp2001, iti da o alta experienta privind.

View Postferibalint, on 4th February 2011, 12:01, said:

La mine este ok,adica este fluent.
normal...

View PostRaduceanu, on 4th February 2011, 12:20, said:

vezi sa nu fie vreo setare la TV, vreun "motion flow" ceva. daca poti ajusta si rata de refresh, pune-o cat mai mare.
incearca mai multe setari si vezi daca se rezolva ceva.

daca problema persista si nu te poti obisnui, o sa cumperi un TV ceva mai scump...
pot din presetarile de imagine sa dau pe modul game unde scade lag-ul de la vreo 30 la 15 ms, dar nu are efect aici... si ar mai fi o setare daca schimb in modul video dar tot nu are efect aici.
Rata de refresh, asta cred ca e problema, la fel ca si la un film pe PC cand nu ii corespunde fps-ul, de ex 24 fps, cu cei 60 Hz ai monitorului, efectele sunt asemanatoare.

La voi daca cereti info din meniul TV-ului cati Hz va arata, la mediabox de asemenea daca aveti idee pe cati Hz scoate?

In specificatiile la al meu nu scrie
http://www.cisco.com...644/7012456.pdf
pe cand la alt model pe care UPC spune ca nu il are momentan, scrie ca scoate pe 60 Hz sau 30 functie de modul de lucru, deci s'ar cala cat de poate de bine pe cei 60 Hz de la monitorul meu.

El are raportul 16:10, asa am vrut, incape mai mult cand lucrez pe calculator, sa fie asta o problema, sa nu stie sa scaneze doar 1080 linii sau cat are semnalul TV, sa piarda timp si sa apara o desyncronizare de la asta? In mod normal nu ar trebui sa aiba influenta.

As fi curios daca mai are cineva TV sau monitor cu raportul 16:10 si cum se vede.

#6
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
problemele date de scrolling text sunt rezolvate mai bine sau mai rau de la TV la TV. acum ceva ani aveam un TV Sony CRT la 100Hz care era slab rau la capitolul asta.

dar text scrolling nu e ceva cu care sa iti bati capul daca esti producator de monitoare.

#7
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View PostRaduceanu, on 4th February 2011, 20:07, said:

problemele date de scrolling text sunt rezolvate mai bine sau mai rau de la TV la TV. acum ceva ani aveam un TV Sony CRT la 100Hz care era slab rau la capitolul asta.

dar text scrolling nu e ceva cu care sa iti bati capul daca esti producator de monitoare.
...cred ca m'ai inteles ca e doar o metoda cu textul.
La miscari ale camerei de luat vederi se vede cum scapa in pasi mari, nu marunti cum e normal la asa timp de raspuns si care nu deranjeaza mult.

De fapt daca ma gandesc mai bine, din PC am obtinut o imagine fara scapari, aproape insesizabile cand am folosit Trimension cu Windvd, asa ca se poate, deci e undeva o desyncronizare hardware de care nu stiu de ce nu se tine cont.

Edited by dan.me, 04 February 2011 - 19:22.


#8
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
pt.dan.me: Panelurile LCD cu tehnologie IPS sau S-IPS sunt facute mai mult pt.imagini statice(prelucrari grafice.etc) nu ca si tv.nu va mai dati atoatestiutori....
daca ai modelul Dell U2410 este NORMAL sa ai probleme cu el la vizionarea pe STB, trebuia sa citesti bine despre el inainte sa-l folosesti pe post de tv....in primul rand are un lag ingrozitor pe jocuri si imagini rapide, nu este facut pt.asa ceva....

Edited by paulone, 05 February 2011 - 00:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate