Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Anda Mânza, numită Country Manager al Chello Central Europe România, în locul lui Dorian Ciubuc.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

Anda Mânza, numită Country Manager al Chello Central Europe România, în locul lui Dorian Ciubuc.

Anda  Mânza a fost numită Country Manager al Chello Central   Europe România,  începând cu data de 1 februarie, ea înlocuindu-l pe fostul   director  general, Dorian Ciubuc, care a părăsit compania, potrivit unui    comunicat remis "MEDIAFAX".


    Chellomedia,  divizia de conținut a Liberty Global Inc., a  anunțat, joi, că Anda  Mânza - care ocupa funcția de Senior Sales  Manager al Chello Central  Europe România - a preluat poziția de  Country Manager, de la data de 1  februarie.

  Anda Mânza va fi responsabilă de gestionarea și  dezvoltarea portofoliului de canale Chello Central Europe (C.C.E) în  România și va raporta direct către Alena Blahovcova, Vice  President Affiliate Sales C.C.E.

  Mânza  îl înlocuiește pe fostul director general, Dorian Ciubuc,  care a decis  să părăsească compania, optând pentru noi oportunități  de afaceri,  potrivit comunicatului.

  "Dorian a fost un mare lider și a reușit  să crească distribuția  canalelor inclusiv în perioadele dificile ale  companiei. Ne va  lipsi talentul său de manager, dar îi respectăm  decizia de a se  reorienta către afacerile sale private. Prin numirea  Andei în  această funcție, vom câștiga un om cu multă experiență în  domeniu,  ea fiind un manager care cunoaște foarte bine piața locală și  care  deține multe informații comerciale. Împreună am stabilit obiective   ambițioase de creștere anuală a veniturilor. Anda va avea de acum  un  rol cheie în identificarea de noi oportunități pe piața din  România,  precum și în extinderea veniturilor pentru susținerea  business-ului",  spune Alena Blahovcova, Vice President Affiliate  Sales CCE.

  Anda  Mânza și-a început cariera în industria de cablu în 1993 în  compania  Kappa Servexim SRL. Între 1995 și 1998 a lucrat pentru  Televiziunea  Română, iar în 1998 s-a întors la Kappa în calitate de  director de  vânzări și marketing, responsabilă atât de divizia de  televiziune, cât  și cea de internet. În anul 2000, Kappa a fost  achiziționată de către  firma Astral, unde Anda Mânza a ocupat  diferite funcții. Una dintre ele  a fost poziția de director de  marketing și vânzări, până în 2006, când  Astral a fost  achiziționată de UPC. Între 2006 și 2008, Anda și-a  dezvoltat  propria sa firmă, între timp fiind și director de marketing  la  canalul de muzică U TV. Mai târziu a ocupat aceeași funcție și în   cadrul companiei de comunicații DCS. Anda Mânza a absolvit  Universitatea Politehnică din București și deține o diplomă MBA în  marketing.

  În  14 ianuarie, Dorian Ciubuc a declarat pentru MEDIAFAX că a  părăsit  Chellomedia. "Am convenit să-mi fac un exit și să-mi cedez  părțile  sociale", a spus la momentul respectiv Dorian Ciubuc,  precizând că a  avut un contract de cesionare treptată a acțiunilor  cu Chellomedia -  divizia de programe a Liberty Global, Inc,  companie care controlează și  UPC.

  Dorian Ciubuc deținea 24,75% din Chello Networks SRL,  companie  prin care Chello Central Europe, parte a Chellomedia, își   desfășoară activitățile din domeniul distribuției de televiziune  din  România.

  "Aveam o înțelegere din 2004, un contract prin care  trebuia  să-mi cedez părțile sociale într-un anumit termen. Am decis de   comun acord să încheiem acest acord mai devreme", a explicat Dorian   Ciubuc. El a mai spus că cesiunea se va finaliza în perioada  următoare.

  Întrebat care este motivul pentru care a părăsit Chellomedia,  Dorian Ciubuc a spus: "S-a întâmplat pur și simplu, eu am  alte planuri, ei au alte strategii și am decis să încheiem pe cale  amiabilă".

  Dorian  Ciubuc a mai spus atunci că va lucra în continuare ca  freelancer în  relația cu televiziunile și operatorii de cablu din  România. "Trebuie  să mă liniștesc, să închei lucrurile cu Chello și  să văd în ce direcție  o să mă îndrept", a spus Dorian Ciubuc.

  Dorian Ciubuc a intrat  în business-ul TV la sfârșitul anului  1993, iar în 1994 a înființat  Zone Vision. El este cel care a adus  în România canale precum MTV,  Eurosport, Discovery, BBC, Minimax,  Hallmark (în prezent Diva  Universal), Cartoon Network, TCM etc.  Între timp, Chello Central Europe  și-a lansat propriile canale,  Zone Romantica, Zone Reality, Extreme  Sports Channel etc.

  Dorian Ciubuc este cunoscut și pentru activitatea sa în  domeniul showbiz-ului românesc.  El este cel care a  înființat casa de discuri Zone Records (în prezent  Roton, n.r.).  Prin firma Arena Invest, Dorian Ciubuc este și proprietar  al  complexului Zone Arena din București, care anul trecut a găzduit   concerte ale unor nume celebre precum Bob Dylan, Aerosmith și   Cranberries. De asemenea, Dorian Ciubuc a fost organizatorul   concertului susținut pe 2 octombrie la Zone Arena de Ozzy Osbourne.   Printre afacerile lui Ciubuc se mai numără compania de evenimente  Fun  Time Production, GD Total Service (distribuție de programe),  Rent a  Screen (închiriere de echipamente).

  Chello Central Europe este  proprietarul unor branduri cunoscute  de conținut în Europa Centrală.  Portofoliul curent de televiziuni  din România include Minimax,  Romantica, MGM, Sport 1, Sport M, TV  Paprika, Fine Living Network, Zone  Reality, Romantica, JimJam,  Extreme Sports Channel, Outdoor Channel și  Food Network.

  Chello Central Europe este parte din Chellomedia,  divizia  europeană de conținut a Liberty Global, Inc. Chellomedia își   desfășoară activitatea la nivel global prin intermediul companiei   Chello Zone, pe care o deține în totalitate.

Sursa:  http://www.mediafax....ciubuc-7947237/

Edited by megafanro, 03 February 2011 - 17:33.


#2
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Mda, sint curios cit si-o fi luat pentru cele 24,75% din actiunile companiei. Probabil ca deranja pe acolo si l-au ejectat... Faza cu "Am convenit să-mi fac un exit" e gargara cu bors... -_-

#3
1kvoi

1kvoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 10.11.2007
Auzi: când vedem și noi pe UPC Digital Outdoor Channel si Food Network că doar e prietenie mare între cele două firme?

#4
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Post1kvoi, on 3rd February 2011, 18:43, said:

Auzi: când vedem și noi pe UPC Digital Outdoor Channel si Food Network că doar e prietenie mare între cele două firme?
Cred ca relatia UPC - Chello este mai degraba gen stapinire - sclav decit prietenie :thumbup:

#5
1kvoi

1kvoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 10.11.2007
Deci? Vom avea sau nu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate