Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Amenda pe autobuz

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu vad nici un raspuns la intrebarea din titlu, in afara de ăsta

View Postcrull, on 1st February 2011, 10:42, said:

In timpul cand eram student mai ''uitam'' sa imi cumpar bilet , luam si amenzi ,pe care nu le am platit niciodata,  eu avand adresa in alt judet decat cel in care am luat amenda.Nici acum dupa 5 ani nu a venit nimic la taxe si impozite locale.
Dar asa o fi? Sau s-au prescris inainte de a intra in campul muncii?

Edited by don_dannielo, 01 February 2011 - 18:49.


#20
netmaster

netmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2009
Semnarea procesului verbal de catre contravenient nu inseamna decat ca a luat la cunostinta despre incheierea procesului verbal si nicidecum recunoasterea faptei. Pe de alta parte in cazul unei eventuale contestatii iti va fi de folos daca ai semnat pentru ca agentul nu se va mai chinui sa caute si sa convinga un martor sa semneze, dar daca nu o semnezi si el cauta martor, iti va fi mai greu ulterior in instanta la contestatie mai ales daca nu mergi cu avocat in situatia incare agentul se intelege cu martorul care poate decalara ca ai vorbit urat cu agentul etc., chiar nefiind adevarat. Termenul de 48 pentru plata a jumatate din minimul amenzii curge de la instiintare, pe loc sau prin posta (daca ridici corespondenta, in acest caz cu confirmare de primire - daca refuzi primirea, executarea silita a sanctiunii nu se poate aplica). Daca depui contestatie in interiorul termenului de 15 zile in care ai dreptul sa o faci, nu pierzi dreptul de a achita jumatate din minim, deoarece acest termen se va reprograma dupa urmatoarele 48 ore de la pronuntarea (nefavorabila tie) a instantei. Eu insa te sfatuiesc sa o contesti, iar daca poti dovedi ca aveai abonament pe alte 2 linii si nu ai fost agresiv (fie si verbal) cu agentul, sa-ti fi trecut acest lucru ca circumstanta agravanta in procesul-verbal, daca nu esti cunoscut cu antecedente etc.; daca vorbesti frumos in fata instantei si faci trimitere la cuantumul ridicat al amenzii in raport cu pericolul social minim, ai 95% sanse sa se comute in avertisment. Daca totusi intra cei 5% sanse ghinioniste, vei avea atunci oricum acel termen de 48 ore pentru jumatate din minimul amenzii incepand de la ora pronuntarii instantei. Iti doresc succes si mai multa atentie pe viitor cu biletele alea! :)

#21
BadBoy86

BadBoy86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2005
M-am dus si am platit :) Spre surpriza mea, am platit doar 25 de lei, adica 75% reducere. Nu stiu cum, dar nici n-am intrebat.
Multumesc de raspunsuri!

#22
netmaster

netmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2009
Ai platit atat deoarece amenda a fost de minim 100 lei, in 48 ore jumatate din minim = 50 lei, dar fiind minor, minimul si maximul amenzii se reduc la jumatate, deci pt. minori minimul amenzii este de 50 lei, care pentru achitarea in 48 ore se reduce si el la jumatate = 25 lei; scuze, am uitat aseara sa-ti spun, omisesem posibilitatea ca tu sa fii minor...! :)

Mai exista posibilitatea, in cazul in care nu esti minor, ca tie sa nu ti se fi aplicat amenda minima, care in acest caz sa fie de 50 lei. Ori, conform OG 2/2001, tu ai posibilitatea de a achita in termen de 48 ore jumatate din minimul amenzii, adica jumatate din 50 lei, si nu jumatate din 100 lei, cat ti-a stabilit agentul constatator. Astfel, daca de ex. amenda pentru contraventia in cauza este cuprinsa intre 50 lei si 500 lei, iar agentul constatator iti stabileste maximul amenzii de 500 lei, tu in 48 ore nu platesti jumatate din 500 lei cat ti-a stabilit el ci jumatate din minimul amenzii prevazute de lege, adica jumatate din 50=25 lei. Iar daca in acest caz esti minor, vei plati doar 12,5 lei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate