Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Bicicleta Spin

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
IcemaN5

IcemaN5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2009
Salut tuturor,
De curand am pus niste kg in + asa ca de sarbatori si nu vor sa se duca si am decis intr-un final sa achizitionez o bicicleta spin/spining nush exact cum se numeste.
Bugetul meu ar fi undeva la 1100 ron daca are cineva vreo recomandare e binevenita. :peacefingers:
Multumesc Anticipat !

#2
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Cred ca vrei asa ceva ai aici toata gama de preturi dar mai gasesti altele pe google.

#3
IcemaN5

IcemaN5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2009

View PostSuperMelon, on 30th January 2011, 21:12, said:

Cred ca vrei asa ceva ai aici toata gama de preturi dar mai gasesti altele pe google.
da exact din astea dar ceva mai ieftin si cu o volanta mai grea am inteles ca cele de 13 kg nu sunt tocmai bune , si franarea care este mai buna magnetica sau pe saboti ?

#4
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Magnetica e mai buna, dar de ce vrei mai ieftin? Ai dat buget 1100 de RON si ai acolo si sub 1000.

#5
IcemaN5

IcemaN5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2009

View PostSuperMelon, on 30th January 2011, 21:39, said:

Magnetica e mai buna, dar de ce vrei mai ieftin? Ai dat buget 1100 de RON si ai acolo si sub 1000.
am vazut ca cele sub 1100 au volanta de 13 kg, cum am mai spus am inteles k nu opun multa rezistenta si au franare pe saboti , iti voi urma sfatul si voi incerca s-o iau cu franare magnetica.

http://www.mastersho...aster_in68.html pareri desprea aceasta

eventual as fi dispus sa iau si una fitness http://www.euro-mag....r...2&cod=20100 care din ele ar fi mai buna spin/fitness

Edited by IcemaN5, 30 January 2011 - 22:52.


#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Cu 1100 lei, iti poti plati abonamentul la spinning pe ......vreo 8 luni. Si vei iesi mai castigat la final, din doua motive:
1. Spinning-ul nu e un gen de miscare pe care sa-l faci pur si simplu, iti trebuie un program pe care sa-l urmezi, nu doar..pedalezi.
2. In scurt timp, bicicleta aia va deveni un cuier foarte costisitor :).

#7
IcemaN5

IcemaN5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2009
nu am unde sa fac spining in oras...

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
In cazul asta, cauta macar un DVD ...ceva, cu programe preinregistrate.
Eu fac spinning 1-2 ori/saptamana, de prin noiembrie. E super intr-adevar, dar fara instructor e aproape imposibil sa lucrezi optim. Exista, desigur, si posibilitatea de a pedala pur si simplu, dar pentru asta....poti lua si o bicicleta obisnuita.

#9
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View PostIcemaN5, on 31st January 2011, 14:06, said:

nu am unde sa fac spining in oras...


In acest fel de 'ciclism' , o importanta foarte mare o are muzica. Se pedaleaza pe muzica, eventual urmarindu-se pe un ecran si ceva miscari, dar important este sa ai frecventa , cadenta care ti-o da ritmul muzicii (si bineinteles , instructorul) . Este bine sa se faca in grup. Poate totusi gasesti o sala pe la tine prin oras.

Bafta! si spor la sport!

#10
cristinasfg

cristinasfg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2010
salutare
din experienta mea cu spinning-ul, sincer nu iti recomand sa practici acest sport in Romania. eu am practicat in jur de 2 ani de zile in Italia. Eram cam in jur de 20-25 persoane care mergeam in ritm regulat de luni pana vineri, eventual cu pauza de o zi. fiecare zi din saptamana aveam un alt instructor, fiecare cu modul sau propriu de a preda spinning-ul. Deci pot spune ca am invatat 5 stiluri diferite, dar fiecare dintre ele foarte placute si interesante. La aceste cursuri veneau chiar si ciclisti care participau in fiecare an la cursa in jurul Italiei.
Cand am venit in Romania am vrut sa continui (vroiam sa ma pregatesc pentru a-mi lua licenta de instructor , la recomandarea instructorilor italieni) insa ce am gasit aici m-a speriat. mi s-a propus sa fiu instructor, chiar fara licenta. Am incercat acest lucru, am facut cateva lectii foarte usoare insa fetele care au venit mi-au marturisit ca ele nu pot face fata la asa ceva, ele vor doar sa se 'bataie' pe bicicleta. Spinning-ul nu inseamna doar sa pedalezi in nestire. Sunt niste reguli care trebuiesc respectate pentru a practica acest sport in mod corect, insa in Romania nu am gasit un instructor care sa stie aceste reguli si sa tina cont de ele.
Sugestia mea este, dupa cum ti-a mai sugerat cineva mai sus, sa cauti un DVD cu lectii de spinning si sa practici acasa.
Bafta multa. Spinning-ul este un sport extraordinar de frumos!!!

Edited by cristinasfg, 31 January 2011 - 14:45.


#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Daca vrei, te indrum eu catre doi instructori care se pricep si au si licenta ;)

#12
cristinasfg

cristinasfg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2010
daca mai eram inca in Romania, sincer apelam la ajutorul tau in gasirea unor instructori buni.
oricum, spinning-ul ramane sportul meu preferat :)

#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Este intr-adevar un sport de sala foarte bun, deloc usor, te descarca bine, te incarca bine.....mareste (in opinia mea) capacitatea pulmonara chiar mai bine decat alergatul..... daca e executat corect, nu solicita articulatiile...  Eu il practic mai rar, pentru ca vreau sa mai lucrez putin si la marirea masei musculare. Dar pentru cineva care vrea sa faca miscare de intretinere sau de slabire (si de ce nu si de marire a rezistentei) este super ok.

#14
IcemaN5

IcemaN5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2009
ok am inteles spining-ul e foarte ok ca sport , nu e indicat fara instructor , dar eu in oras nu am asa ceva abia ce sunt 2 sali , la care am fost dar am fost singur si m-am lasat.
totusi la intrebarea mea nu s-a raspuns din acele 2 expuse care o recomandati , stiu k sunt pe mecanisme diferite si ma intereseaza si ceva sa opuna rezistenta.
ps:ms de indicatii tuturor

Edited by IcemaN5, 31 January 2011 - 20:30.


#15
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
Eu as vrea sa slabesc cateva kg in urmatoarele luni, si in special sa imi fac o conditie fizica decenta, ceva rezistenta la efort.
Ar fi mai ok sa-mi iau o bicicleta de fitness sau una de spin? (nu stiu, cele de fitness mi se par mai mult pentru femei, vreau ceva robust, dar si oarecum confortabil)

Ar fi oare ok calitatea la aceasta?
http://www.insportli...sportline-delta 1200 lei

Sau ar trebui sa-mi iau un model mai scump?

Si cat de greu este sa muti 45 de kg dintr-o camera in alta?

#16
sport_expert

sport_expert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.12.2008

View PostTranssive, on 5th September 2011, 19:36, said:

Eu as vrea sa slabesc cateva kg in urmatoarele luni, si in special sa imi fac o conditie fizica decenta, ceva rezistenta la efort.
Ar fi mai ok sa-mi iau o bicicleta de fitness sau una de spin? (nu stiu, cele de fitness mi se par mai mult pentru femei, vreau ceva robust, dar si oarecum confortabil)

Ar fi oare ok calitatea la aceasta?
http://www.insportli...sportline-delta 1200 lei

Sau ar trebui sa-mi iau un model mai scump?

Si cat de greu este sa muti 45 de kg dintr-o camera in alta?


Mi-am cumparat si eu acum vreo cateva luni o bicicleta spin Delta de la insportline si sunt foarte multumita de ea, am slabit vreo 3 - 4 kg, dar binenteles am avut grija si ce mananc. Eu zic ca bicicletele spin sunt mult mai bune, cel putin la aceeasi categorie de pret, cele magnetice au o volanta mult mai mica - 6-8  kg, fata de delta  care are 18 kg. Eu consider ca ar fi o alegere buna.
http://www.insportli...sportline-delta

#17
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006

View Postsport_expert, on 13th October 2011, 12:42, said:

Mi-am cumparat si eu acum vreo cateva luni o bicicleta spin Delta de la insportline si sunt foarte multumita de ea, am slabit vreo 3 - 4 kg, dar binenteles am avut grija si ce mananc. Eu zic ca bicicletele spin sunt mult mai bune, cel putin la aceeasi categorie de pret, cele magnetice au o volanta mult mai mica - 6-8  kg, fata de delta  care are 18 kg. Eu consider ca ar fi o alegere buna.
http://www.insportli...sportline-delta

Eu mi am comandat de pe un site o bicla de spinning insportline in martie anul trecut. Am folosit o destul de mult si a trecut prin foarte multe mutari, ceea ce cred ca a afectat o. Acum daca vreau s o folosesc, scartaie teribil si nu se poate pedala cum trebuie, simt ca ceva e in neregula, plus ca se misca din toate incheieturile cand ma urc pe ea. Le am scris celor de pe site ul de unde am achizitionat o, daca stiu vreun service pt biciclete de spinning in Bucuresti, dar nu mi au raspuns. Stie cineva unde pot gasi un service si eventual sa mi vina acasa, desigur? Multumesc

Edited by berlinish, 31 May 2012 - 15:31.


#18
miftel

miftel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 24.12.2011
Am si eu o intrebare pentru fanii spinning-ului : cu ce este mai bun spinning-ul intr-un loc inchis (sala/acasa) ,fata de mersul pe bicicleta in aer liber (kilometri buni, cu urcari si coborari ADEVARATE si NU  niste imitatii ca la spinning)?!?

Ps: e foarte distractiv sa vezi pe cate unu' care "practica" orice sport de care aude accidental ,dar el...tot gras este :roflmaofast:

Edited by miftel, 01 June 2012 - 12:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate