Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Cum imi dau seama de un geam daca e securizat sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
flounder

flounder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.06.2010
Am luat un geam din magazin pt un raft intr-un corp de mobila si trebuie taiat. Dimensiunea e de 40*15 cm si pe eticheta imi aduc aminte ca scria ca sustine max 20 Kg. Am incercat cu diamantul dar nu se desprinde. Este oare un geam mai rezistent decat cele normale? (Are grosimea 7 mm). Apoi am citit ca cele securizate sunt mult mai rezistente si nu pot fi taiate decat cu laser, cu diamantul se va face bucatele. Pe geam nu mai este nici un marcaj, iar eticheta/bonul din magazin sunt aruncate de mult.

#2
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 flounder, on 29th January 2011, 18:00, said:

Am luat un geam din magazin pt un raft intr-un corp de mobila si trebuie taiat. Dimensiunea e de 40*15 cm si pe eticheta imi aduc aminte ca scria ca sustine max 20 Kg. Am incercat cu diamantul dar nu se desprinde. Este oare un geam mai rezistent decat cele normale? (Are grosimea 7 mm). Apoi am citit ca cele securizate sunt mult mai rezistente si nu pot fi taiate decat cu laser, cu diamantul se va face bucatele. Pe geam nu mai este nici un marcaj, iar eticheta/bonul din magazin sunt aruncate de mult.
cu un baros :bigwhitegrin:

#3
flounder

flounder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.06.2010
a fost 40 LEI! barosul inca nu e o optiune la banii astia

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Uita-te la el cu ochelari polarizati in lumina naturala (care lumina sa cada cam la 45 grade pe el). Cele securizate au "pete" pe ele - uita-te la lunetele autoturismelor.
In principiu ORICE geam folosit la mobilier este securizat, din motive de securitate - dar nu stiu ce geam ai gasit tu.

Acum, chiar daca nu este securizat, poate nu se sparge asa cum stii tu cu "diamantul", pentru ca este foarte gros si pur si simplu linia de fractura nu se propaga ca la unul subtire.

Edited by SuperDuper, 29 January 2011 - 18:23.


#5
marius-tm

marius-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.10.2005

 flounder, on 29th January 2011, 18:15, said:

a fost 40 LEI! barosul inca nu e o optiune la banii astia

La pretul asta cred ca e securizat ! ( Am verificat o lista de preturi la distribuitori de geam securizat...desi nu e obligatoriu -  poate ai prins o "oferta" ! ) Despre taiat , nu stiu ...poti incerca ! Daca e securizat...ai stricat un diamant!  :D

Edited by marius-tm, 29 January 2011 - 18:22.


#6
flounder

flounder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.06.2010
Destinatia geamului conform etichetei era pentru rafturi de baie (sunt suporti speciali care se prind cu dibluri in perete) sau pentru oglinzile de baie cu suport pentru diverse chestii. Stiu ca daca e securizat geamul nu va crapa pe marcajul diamantului ci se va face tot bucati de aia evit sa dau prea tare cu "barosu'" in mod normal crapa usor, dar nici nu am mai avut un geam asa gros

#7
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 flounder, on 29th January 2011, 18:00, said:

Am luat un geam din magazin pt un raft intr-un corp de mobila si trebuie taiat . Am incercat cu diamantul dar nu se desprinde. Este oare un geam mai rezistent decat cele normale? (Are grosimea 7 mm). Apoi am citit ca cele securizate sunt mult mai rezistente si nu pot fi taiate decat cu laser, cu diamantul se va face bucatele.
Geamul securit se taie industrial cu laser cu CO2 iar la ateliere cu jet de apa cu nisip mai exista o metoda cu disc de carbura de bismut dar problema e ca va costa discul cit toata mobila  :)
Cel mai ieftin iesi sa mergi la un atelier de mobila , ceva mai mare nu de garaj , unde sa intrebi .

#8
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

 Neohori, on 29th January 2011, 18:51, said:

Cel mai ieftin iesi sa mergi la un atelier de mobila , ceva mai mare nu de garaj , unde sa intrebi .

Poate iesi mai ieftin sa modifici mobila  dupa dimensiunile geamului :naughty:

Edited by marian78ro, 29 January 2011 - 18:56.


#9
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 flounder, on 29th January 2011, 18:00, said:

Apoi am citit ca cele securizate sunt mult mai rezistente si nu pot fi taiate decat cu laser, cu diamantul se va face bucatele. Pe geam nu mai este nici un marcaj, iar eticheta/bonul din magazin sunt aruncate de mult.

Sticla securizata nu se poate taia. Si cu laserul sunt sanse 80% sa se "indoaie".

#10
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
oare pe masina de gresie cu disc diamantat si cu apa nu se poate taia?
Am asa ceva, putem incerca daca ai curaj. Incetisor incrtisor poate nu se face cioburi. La grosimea aceea, pt taiat 5 cm sigur nu merge cu diamantul.

#11
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 apanoiu, on 2nd February 2011, 08:17, said:

oare pe masina de gresie cu disc diamantat si cu apa nu se poate taia?


Nu merge. Si nici cu laserul nu merge. Doar daca e geam calit! Adica semisecurizat.

#12
ccipp

ccipp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2006

 flounder, on 29th January 2011, 18:00, said:

Am luat un geam din magazin pt un raft intr-un corp de mobila si trebuie taiat. Dimensiunea e de 40*15 cm si pe eticheta imi aduc aminte ca scria ca sustine max 20 Kg. Am incercat cu diamantul dar nu se desprinde. Este oare un geam mai rezistent decat cele normale? (Are grosimea 7 mm). Apoi am citit ca cele securizate sunt mult mai rezistente si nu pot fi taiate decat cu laser, cu diamantul se va face bucatele. Pe geam nu mai este nici un marcaj, iar eticheta/bonul din magazin sunt aruncate de mult.
Se poate taia cu o masina cu disc diamantat subtire (0.5 mm) si turatie mare. Discul trebuie sa fie continuu diamantat nu cu cateva pastile diamantate cum e cazul masinilor de taiat gresie si faianta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate