Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

UTV HD + Acasa HD - Nu se vede o fasie de aprox 5cm din partea stanga a ecranului

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
mihaiovidiu82

mihaiovidiu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 14.01.2010

 dragasani, on 29th January 2011, 20:14, said:

Celelalte canale sunt bine calibrate, exemu TVR HD
TVR_HD___16_pe_9.jpg

nu sunt nici celelalte bine calibrate. au aceeasi problema dar nu-ti dai seama pentru ca au sigla mai spre interior. acasa si mai ales utv le au foarte in margine.

se vede clar si din pozele lui raul_br.

Edited by mihaiovidiu82, 29 January 2011 - 21:38.


#20
raul_br

raul_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 28.06.2007

 dragasani, on 29th January 2011, 23:33, said:

Credeti-ma pe cuvant. Toate celelalte canale sunt calibrate perfect. Inclusiv TVR HD. Asa era promo-ul la reclama respectiva, asa era cadrul facut sa se vada doar partea superioara din cuvantul capodopere.  Probleme am numai si numai la Acasa HD si UTV HD.  Am comparat PRO TV HD in timp ce rula aceeasi emisiune si pe PRO TV pe un alt tv si nu lipseste nici o portiune.

Uita-te la pozele de mai sus postate de mine ca sa-ti poti face o idee...Cam asa ar trebui sa se vada.

#21
robedim

robedim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 26.11.2009

 dragasani, on 29th January 2011, 21:33, said:

Credeti-ma pe cuvant. Toate celelalte canale sunt calibrate perfect. Inclusiv TVR HD. Asa era promo-ul la reclama respectiva, asa era cadrul facut sa se vada doar partea superioara din cuvantul capodopere.  Probleme am numai si numai la Acasa HD si UTV HD.  Am comparat PRO TV HD in timp ce rula aceeasi emisiune si pe PRO TV pe un alt tv si nu lipseste nici o portiune.

Nu e bine nici TVRHD : sigla e mai in dreapta. Mai mult ca sigur ai overscan activat . Identifici ca si problema numai pe UTV si Acasa pentru ca vezi siglele taiate ; dar acelasi lucru se intampla pe toate....

#22
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 dragasani, on 29th January 2011, 21:33, said:

TVR HD se vede bine. Asa era promo-ul la emisiunea respectiva, asa era cadrul facut sa se vada doar partea superioara din cuvantul capodopere.  Probleme am numai si numai la Acasa HD si UTV HD.
imaginea e putin zoom-ata ....incearca sa-i dai un reset general....si tot in meniu ai full, 16/9, 4/3, 14/9, spectacle, zoom1, zoom2...

#23
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009
Cred ca aveti dreptate am probleme pe toate canalele HD. Aveti vre-o solutie? Am dat reset la calibrarea in televizor. La Humax nu gasesc. Cum dezactives acest "overscan"
Cat despre ratie nu am decat 16/9 si 4/3, atat la tv cat si la decodor.

#24
raul_br

raul_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 28.06.2007

 dragasani, on 29th January 2011, 23:55, said:

Cred ca aveti dreptate am probleme pe toate canalele HD. Aveti vre-o solutie? Am dat reset la calibrarea in televizor. La Humax nu gasesc. Cum dezactives acest "overscan"
Cat despre ratie nu am decat 16/9 si 4/3, atat la tv cat si la decodor.

Revenire la setarile din fabrica pentru HUMAX HD:

Setari - Instalare - Setare implic.


In legatura cu overscan-ul...
Din moment ce nu ai nici-o functie de zoom activata,televizorul face singur overscan si din pacate nu prea poti scapa de treaba asta!

#25
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009
La Humax, daca mut de pe Full pe Zoom, pe pintograma apar si 4 sageti, cu toate ca nu se intampla nimic cand il activez, se poate cumva sa dau zoom in si out din vre-un buton de pe telecomanda?

Edited by dragasani, 29 January 2011 - 22:03.


#26
raul_br

raul_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 28.06.2007
IN si OUT,nu!Cel putin,nu cred ca Humaxul are optiunea asta!

Daca sagetile apar doar spre stanga,dreapta,sus si jos inseamna ca doar in acele directii poti muta imaginea.Din cate stiu,la meniul din TV,daca selectez Zoom ii pot modifica proportiile imaginii si directia acesteia!

Sincer sa fiu,nici nu stiu cum de au aparut sagetile alea la tine ca eu daca-i dau pe Zoom nu apare nimic pe pictograma aia...Indiferent de canal!

Edit//

Si stai putin ca dabia acum am citit mai bine.
Ai zis ca: "La Humax, daca mut de pe Full pe Zoom..."

Humaxul are doar : Auto/Pillar box/Zoom

Edited by raul_br, 29 January 2011 - 22:18.


#27
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009
@raul_br - am gresit eu, la pintograma auto apar 4 sageti nu la zoom. Tineam minte de la un alt tv ca pot muta imaginea si de acolo, d-asta am intrebat. Nevermind.


Revin cu precizari. Intradevar am imaginea putin marita pe toate canalele. Atat cele SD cat si cele HD. Problema este ca pe functia de TV am mai multe optiuni/rapoarte de imagine in meniul televizorului dar cand il trec pe HDMI ca sa folosesc si stb-ul numai am decat 4:3 si 16:9. Am resetat si TV-ul, am resetat si STB-ul, fara success... Ce pot sa fac?

Edited by dragasani, 29 January 2011 - 22:53.


#28
boggie

boggie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 20.09.2004
Deci ai ajuns pana la urma la concluzia pe care ti-am dat-o de azi dimineata :)

Solutia e sa sapi pe internet si sa incerci sa gasesti meniul de service (meniu ascuns) al televizorului si poate de acolo poti sa mai reglezi imaginea. Dar ai grija daca umbli pe acolo sa nu dereglezi alte lucruri.

#29
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 boggie, on 29th January 2011, 23:29, said:

Deci ai ajuns pana la urma la concluzia pe care ti-am dat-o de azi dimineata :)

Solutia e sa sapi pe internet si sa incerci sa gasesti meniul de service (meniu ascuns) al televizorului si poate de acolo poti sa mai reglezi imaginea. Dar ai grija daca umbli pe acolo sa nu dereglezi alte lucruri.
am cautat eu pentru el si n-am gasit....dar oricum e periculos sa umbli in service menu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate