Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Amenda pentru zapada aruncata pe carosabil

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbubus8, on 26th January 2011, 17:25, said:

nici eu nu sunt de acord ca lumea sa arunce zapada din curte pe carosabil
insa nu sunt nci de acord cu obligativitatea de a face eu curat pe domeniul  public, adica trotuar. sau hai sa zicem ca am spirit civic, si fac curat, si strang zapada la margine de drum, nu vine nimeni sa o stranga de acolo, daca vine primavara si se topeste e bine, altfel....
Pai , tuturor ni-s-ar parea normal, comod, sa lucreze altii in locul nostru , asa-i?
Dar dupa un rationament logic, de unde pretentia sa vina cineva sa stranga zapada pe zeci de km de trotuare in tot orasul, in conditiile in care ninge mai multe zile la rand? Cand in fond este o munca de 10 minute, in care te aerisesti, faci putina conditie fizica, si o fapta buna, civilizata? Teoretic, daca toata lumea ar iesi la ora 7dimineata si ar curata trotuarul din fata casei/blocului, in 10-15 minute, toate trotuarele ar fi curate in tot orasul. Dar stiu, e mai comod sa astepti sa faca altii.
Imi vine in minte imaginea aceeia de la inundatii, cand fraierii de la interventii si armata lopatau la saci de nisip, si gospodarii din sat priveau satsfcuti la un paharel de spirt, cum altii muncesc ca sa nu le intre apa la ei in case. Mentalitate constructiva.

#74
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010

Quote

de unde pretentia sa vina cineva sa stranga zapada pe zeci de km de trotuare in tot orasul
poate de la faptul ca platesc/platim niste impozite? si da, mi se pare normal sa lucreze cineva in locul meu, din moment ce am platit pt acel serviciu. sau tu cand mergi la restaurant iti aduci singur mancarea din bucatarie?

Quote

daca toata lumea ar iesi la ora 7dimineata si ar curata trotuarul din fata casei/blocului, in 10-15 minute, toate trotuarele ar fi curate in tot orasul
si cu zapada adunata ce se intampla?
eu chiar nu am nici o treaba cu cei care curata zapada de pe trotuarul lor, e problema lor, e activitatea lor civica. eu am o treaba cu obligativitatea de a face asta, si mai ales cu trasu pe fese din partea firmelor de salubritate care au lasat gramezile de zapada pe marginea drumului.

Quote

Imi vine in minte imaginea aceeia de la inundatii, cand fraierii de la interventii si armata lopatau la saci de nisip, si gospodarii din sat priveau satsfcuti la un paharel de spirt, cum altii muncesc ca sa nu le intre apa la ei in case.
cu mentalitatea asta nu sunt nici eu de acord, insa asta e alta discutie.

#75
cerelkiller

cerelkiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.04.2007
Eu fac parte din grupul restrans al celor care dau zapada de pe trotuarul din fata casei. Ce ma nemultumeste este faptul ca la 2 zile de la ultima zapada au venit cei de la salubrizare si au spart gheata de pe strada si au depozitat-o in spatele masinii mele iar gramada din fata au incarcat-o. O alta nemultumire este faptul ca am  doar obligatii in ceea ce priveste curatarea trotuarului dar daca vreau loc de parcare(mai sus de casa mea este un spital) ciu-ciu.

#76
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010

Quote

am doar obligatii in ceea ce priveste curatarea trotuarului
pe mine ma distreaza ca numa noi avem obligatii, nu si firmele de salubritate :)
daca vrei sa notezi nr pe asfalt la locul de parcare, nu ai voie
daca vrei sa tai o craca la un copac de pe trotuar, nu ai voie
dar e bine atunci cand vor ei sa considere domeniu public, dar cand consideri tu, atunci nu e bine.

#77
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postterratec, on 26 ianuarie 2011 - 17:20, said:

Din nou se arunca zapada pe strazi.
Tot romanul gospodar ia zapada din curte, din fata casei si o arunca direct pe drumuri.
Rationamentul lui nu este rau, drumul este mai cald si exista posibilitatea ca zapada sa se topeasca dar de cele mai multe ori ea se intareste.
In acest fel munca firmelor de salubrizare devine inutila.

Pentru Bucuresti, prin Hotararea 147 din 2005 sunt prevazute amenzi pentru cei ce arunca zapada pe strazi.
Cei ce dau aceste amenzi sunt politistii comunitari.

Asa ca daca aveti niste vecini harnici si nesimtiti le puteti face o bucurie chemand comunitarii.

reload 2018
mai e valabila hotararea aia?
ca am niste vecini "harnici" si vreau sa la fac o bucurie.

Edited by arg, 28 February 2018 - 16:21.


#78
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Da, hotararile mai sunt valabile, localii amendeaza in continuare nesimtitii care arunca zapada pe strazi.

#79
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
La prima abatere le-as da avertisment/amenda si le-as aminti ca o pot pati mai grav........la a doua le-as face dosar penal si as promova asta la TV si pe NET. Cu Noul Cod Penal a mai scazut  parnaia : `de la 6 luni la 2 ani` cat era inainte...a ajuns `de la 3 luni la 1 an.`

CAPITOLUL II
Infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice
Art. 339
Împiedicarea sau îngreunarea circulaţiei pe drumurile publice
(1) Instalarea de mijloace de semnalizare rutieră sau modificarea poziţiilor acestora, fără autorizaţie eliberată de autorităţile competente, de natură să inducă în eroare participanţii la trafic ori să îngreuneze circulaţia pe drumul public se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Participarea în calitate de conducător de vehicul la întreceri neautorizate pe drumurile publice se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează aşezarea de obstacole care îngreunează sau împiedică circulaţia pe drumul public, dacă se pune în pericol siguranţa circulaţiei ori se aduce atingere dreptului la libera circulaţie a celorlalţi participanţi la trafic.

https://legeaz.net/n...d-penal/art-339

Edited by polizei, 05 April 2018 - 22:08.


#80
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Era o strada in Turda. Centura pentru  3.5 . Cine circula pe acolo stie. Acolo daca poua tot timpul erau puse peturi de 5 litri pline cu apa pana aproape la mijlocul drumului sa nu stropesti din balta pe trotuar/casa. Asta pana intr-o dimineata  acum vreu-un an si ceva cand m-am enervat sa tot fac slalom printre ele si sa opresc de cate ori vinea ceva din fata si am sunat la 112  anuntand ca pe strada respectiva cineva a pus intentionat obstacole punand in pericol participantii la trafic. De atunci nu am mai vazut peturi dupa ploaie. Probabil ca s-au dat ceva amenzi ca trebuiau sa scrie in raport ce masuri au luat in urma apelului.

Edited by PoeOvidiu, 06 April 2018 - 17:08.


#81
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
amenzile educa.

la mine in cartier a inceput lupta cu astia care parcheaza bradut pana in gard si blocheaza si trotuarul si strada
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

iarna asta eram pe punctul de a face reclamatie pentru zapada arucata in drum dar au trecut aia cu lama si au rezolvat.

Edited by arg, 06 April 2018 - 18:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate