Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Splitter in perete.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
trafic

trafic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2009
Salut. Am o problema care ma "macina" de cand m-am mutat intr-un apartament nou...
Aparatamentul era proaspat renovat si cablul tv ingropat in perete cu prize in fiecare camera. Problema este ca semnalul care ajunge la prize este slab chiar si dupa ce am montat un amplificator de semnal la intrare. Banuiesc ca splitterul este de vina, doar ca nu stiu unde este localizat.
Exista vreo posibilitate sa-l gasesc fara sa demolez toata casa? (am intrebat deja fostul proprietar dar nu stie).

#2
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Probabil la usa de la intrare... acolo trebuie cautat. Asta daca nu cumva este bloc nou, pentru ca atunci cablul vine de sus de pe bloc sau de jos din subsol. Ar fi bine sa intrebi si administratorul blocului... Bafta! ;)

#3
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 trafic, on 25th January 2011, 09:02, said:

Salut. Am o problema care ma "macina" de cand m-am mutat intr-un apartament nou...
Aparatamentul era proaspat renovat si cablul tv ingropat in perete cu prize in fiecare camera. Problema este ca semnalul care ajunge la prize este slab chiar si dupa ce am montat un amplificator de semnal la intrare. Banuiesc ca splitterul este de vina, doar ca nu stiu unde este localizat.
Exista vreo posibilitate sa-l gasesc fara sa demolez toata casa? (am intrebat deja fostul proprietar dar nu stie).
refa instalatia cu splitere de calitate si cablu bun montate in canal de cablu , sau daca ai parchet laminat in camere baga-l sub plinta....

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Am vazut apartament renovat unde mesterii au pus pur si simplu cablul in paralel de la o priza la alta fara sa utilizeze splitere. Din cate stiu exista si prize ce contin splitere incorporate.

#5
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 atupi, on 25th January 2011, 10:19, said:

Am vazut apartament renovat unde mesterii au pus pur si simplu cablul in paralel de la o priza la alta fara sa utilizeze splitere. Din cate stiu exista si prize ce contin splitere incorporate.
nu e corect pentru ca se modifica impedanta cablului

#6
trafic

trafic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2009
Nu este bloc nou, cablul intra pe la usa dar tot prin perete. Nu sunt legate "in serie" prizele, pentru ca la ele ajung cabluri separate.
Refacerea retelei stiu ca rezolva problema, doar ca voiam sa incerc mai intai sa gasesc acel splitter sau distribuitor si sa-l inlocuiesc cu altul mai bun sau chiar cu amplificator. Ma gandeam ca se poate masura in vreun fel semnalul pentru a vedea unde se "bi sau tri"- furca :) .
Multumesc pentru raspunsuri.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 DIVX2006, on 25th January 2011, 11:16, said:

nu e corect pentru ca se modifica impedanta cablului
Cred ca mai degraba apar pierderi mari datorita dezadaptarilor aparute. Impedanta cablului nu cred ca se modifica.

Cauta cu atentie sa nu ai distribuitorul ascuns pe undeva aproape de intrarea in casa in  vreo doza sau ceva de genul asta. Mai ales daca s-a folosit pe undeva rigips.
Nu cred ca acel splitter sau ce o fi el sa fie zidit.

#8
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 atupi, on 25th January 2011, 13:47, said:

Cred ca mai degraba apar pierderi mari datorita dezadaptarilor aparute. Impedanta cablului nu cred ca se modifica.

Cauta cu atentie sa nu ai distribuitorul ascuns pe undeva aproape de intrarea in casa in  vreo doza sau ceva de genul asta. Mai ales daca s-a folosit pe undeva rigips.
Nu cred ca acel splitter sau ce o fi el sa fie zidit.
eu l-am zidit :coolspeak:

#9
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Fericitule :console:

#10
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 DIVX2006, on 25th January 2011, 17:39, said:

eu l-am zidit :coolspeak:
Tu vorbesti serios? Numai doua personaje puteau face asa ceva: Mesterul Manole si Mr. Bean... tu cu care te identifici? :roflmao:
Glumesc doar... nu mi-o lua in nume de rau :peacefingers: .

#11
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Daca ai ingropate cabluri proste cauti degeaba dupa spliter ...

#12
mariuswk

mariuswk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.12.2010
Salut baieti

Am o problema ,am o retea de cablu tv cu 4 splintere.Semnalul nu este bun la nici un tv,unele programe se vad bine altele nu .Am montat un amplificator la intrare dar nici un efect.Unde este problema?Poate fi de la splittere?Care sunt mai de calitate?Multumesc.

#13
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Inainte de a banui spliterele uitate la cabluri si vezi/refa toate conexiuniile/mufele , apoi conteaza foarte mult tipul cablului
Daca ai din acela turcesc cu ecran foita de staniol si 3/4 fire de aluminiu drept tresa schimba-l fiindca ai pierderi mari pe el , incearca cu cablu coaxial RG11 : http://e-cablu.ro/co...-11-75-ohm.html
Apoi poti trece si la schimbarea spliterelor si in general ar trebui sa cauti modelele care au un "vultur stilizat" desenat pe ele insa merg si cele din CE , nu chinezisme care in interior sunt doar niste simple sarme
Nu ar strica sa ii chemi si pe cei de la service-ul dth-ului la care esti abonat sa vie si sa iti masoare nivelul semnalului la intrarea in casa/apartament , fiindca altfel tot ce am scris mai sus degeaba vei schimba daca tu ai la intrarea in casa/apartamnet un semnal foarte mic ca nivel
In ultimul rand ti-as recomanda amplificatoarele de banda larga cu alimentatorul incorporat si 2/3/4 iesiri , astfel ca dai un ban in plus insa vei elimina si spliterele in acest caz , semnalul fiind impartit in mod egal din interiorul amplificatorului : http://www.emidin.ro/

#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Prin 4 splitere pierzi cel putin 24dB la ultimele iesiri. Cum e facuta reteaua si cate televizoare ai de se folosesc atat de multe. Avand in vedere ca semnalul de intrare e undeva la 70 db si ca sub 50 db deja apar ceva probleme ai nevoie de un amplificator.

#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 trafic, on 25th January 2011, 10:02, said:

Salut. Am o problema care ma "macina" de cand m-am mutat intr-un apartament nou...
Aparatamentul era proaspat renovat si cablul tv ingropat in perete cu prize in fiecare camera. Problema este ca semnalul care ajunge la prize este slab chiar si dupa ce am montat un amplificator de semnal la intrare. Banuiesc ca splitterul este de vina, doar ca nu stiu unde este localizat.
Exista vreo posibilitate sa-l gasesc fara sa demolez toata casa? (am intrebat deja fostul proprietar dar nu stie).

Da poti! desfaci o priza tv,pe cablul coaxial legi un generator de semnal,iar cu partea de tracker urmaresti pe zid pana unde se pierde semnalul,mai bine zis merge pe traseul lui pana nu mai indica nimic.acolo e splitterul.un generator de asta au la romtelecom sau mai simplu gasesti vreo 2-3 modele mai ieftine la mondoplast.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate