Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#5221
Husqvarna

Husqvarna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.08.2015
Salut am o intrebare : ce ulei se poate folosi pentru ungerea lantului? Am o drujba husqvarna 346xp.

#5222
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Orice ulei de motor sau de transmisie.

#5223
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010

View Postmihalexmihalex, on 17 august 2015 - 13:42, said:

Orice ulei de motor sau de transmisie.
Asa e dar vara ar fi bun unul mai vascos . Eu acum folosesc cel de la stihl, pretul este aproape la fel ca t 90 . Ai incercat aparatul de ascutit?

Edited by iuliandumitrescu, 18 August 2015 - 18:02.


#5224
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Momentan tot ulei Stihl folosesc si eu. N-am tinut cont la uleiurile de lama. Important este sa fie... Am probat ascutitarea si lantul barbiereste. Face toti banii :D

#5225
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Dar nu ulei ars. Eu la 50 lei acum ceva ani am luat o menghina pe care o bati in lemn si-ti tine lama nemiscata, ascuti super cu pila  . La fel face toti banii.

#5226
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Eu pacatuiesc si acum folosesc al 5-cilea schimb de ulei de la logan(benzinar). Pana acum n-a zis nimic pompa de ulei. Uneori mai bag si ulei nefolosit peste cel ars :D

#5227
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Foarte rar mai bag si eu ars. Numai daca mai am 1-2 lemne de taiat si am terminat uleiul fac treaba asta. Dupa terminarea operatiunii scot restul de ulei ars din motoferastrau iar la urmatoarea taiere fac plinul cu ulei nou. Uleiul uzat de la masinile benzinare parca nu este asa urat ca la alea diesel (ca a mea).

#5228
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
Salutare tuturor .
Am un Stihl 036 folosit in regim casnic ~ 10 mc lemn anual .
Am imprumutat-o unui prieten si cand am vrut sa mai tai cu ea am observat ca cele doua " parti " se ating la cea mai mica apasare ,
Anterior se pastra distanta de cca 1 cm chiar la o apasare puternica .
Pentru cunoscatorii acestui motoferastaru , este practic construit din doua bucati/parti asamblate cu amortizoare de cauciuc pentru atenuare vibratii .
Aceste amortizoare sunt bune - le-am si inlocuit cu altele noi , fara rezultat .
Atasez foto cu distanta dintre cele doua parti in ambele cazuri .
Ce ar putea sa aiba ? Mentionez ca nu am desfacut-o complet pentru a vedea tot ansamblul .
Ce ar putea avea ?
Multumesc tuturor .

Attached Files


Edited by nikk, 21 August 2015 - 10:36.


#5229
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Ti-a scapat sigur un amortizor. Daca ar fii toate in stare buna nu s-ar mai apropia

#5230
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Tot de la amortizoarele din cauciuc zic si eu ca este. La mine la 270 si 440 cand trag de manerul cuacceleratia mai puternic sa apropie acele parti dar revin dupa aceea. Mergi totu-si la service cu ea. Numai bine.

#5231
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
@iuliandumitrescu : Si la mine revine cand apasare pe lama nu mai este - pe varful lamei se vede cel mai bine .
Initial , amortizarea era mult mai rigida si trebuia o apasare puternica pentru a apropia cele doua parti ale ansamblului .
Chiar cu apasare puternica nu se apropiau asa mult .
@RazvanGL1 : Cred ca ai dreptate .Sunt 3 de un fel si unul diferit pe care nu l-am gasit sa-l schimb .  Se pare ca cele 3 schimbate au  alta elasticitate fata de cele originale , sunt mai moi . O sa le verific cu mai multa atentie .

Multumesc tuturor .

Attached Files



#5232
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[

Ai unul care e in partea stanga sus si care e  turnat in metal.Asta cand se f--te  faca sa se aproprie.Dar o apropiere a celor doua parti e normala mai  daca apesi.Schimba toate gumele astea.Problema lor a celor de guma e ca se slabesc cu timpul datorita atat timpului cat si a benzinei cu care cureti drujba a uleiului.In rest faina scula .Astea cu 0 inainte 036,044,066.... sant cele mai adevarate drujbe atata la Stihl cat si la Husqvarna.La Husqvarna doar  numerele fara X-Torque,Auto-Tune si alte cacaturi.Ce se fabrica acum sant MIZERII parca-s facute pt fete mari.Plasticul cat si Magneziul din carter si capac  sant o porcarie..Nu am mai intrat demul pe forumul asta ca m-am hotarat sa nu mai intru .Parca ar fi un forum de fete mari gestionat parca de Wiesel si gasca lui.Sau de aia de dupa 47 care bagau pumnul in gura .Mi nu mi-a bagat pumnul in gura nici regimul lui Ceasca .Puiutii de bolcevici))))))))

[
Cumpara originale de la stihl

#5233
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
Multumesc zippo68 . Le-am schimbat odata - mai putin cel lung de sub rezervorul de ulei , ca nu il aveau la reprezentanta locala.
Fara rezultat , Sus ( in stanga) este unul singur , in cavitatea demarorului . Nu am inteles la ce va referiti ca ar fi turnat in metal , al meu e o guma normala , cu baza de prindere pentru surub de plastic dur . Poti da , te rog, detalii ?

#5234
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
https://www.google.e...koDCl9DTPlK_lM: Asa ceva

#5235
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OA-p9o0loTs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] 395-ul meu azi

#5236
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
Am sa verific. Nu am manualul la indemana , dar dupa stiinta mea Stihl 036 are numai 4 amortizoare , cele din foto atasat la postul meu anterior 5231 .
Din ce se vede - fara a fi desfacut complet - acest motoferastrau nu are acest tip de amortizor . Alte modele de Stihl , da . Repet, o sa verific in manual .

#5237
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
Atasez, poate foloseste si altor colegi de forum , AV System la Stihl 036 .
Echiparea la motoferastraul meu este NORMAL System AV ( intre HARD si SOFT) , adica 2x 1125/04+1125/06+1125/05 .

Attached Files



#5238
yanni17

yanni17

    -------------------

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare! Poate reușiți să mă ajutați cu o recomandare. Aș vrea să cumpăr o drujbă. Însă nu prea ma pricep în domeniu. Aș vrea să fie de calitate, rezistentă și undeva până în 1500 lei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate