Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#4051
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Multumesc pentru urari si pentru sfaturi .
Desi este criticat net'ul , ma face sa fiu si eu membrul mai mic,
in familia Taietorilor de lemne .

Revenind , ma deranjaza ,uleiul scurs care murdareste scula nu risipa in sine .
Dar nu obisnuiesc sa o las aiurea la relanti si sa pompeze ulei pe langa .
Aaa si totusi cum se poate scoate melcul pentru a schimba semering-ul ?

Edited by Bingo, 28 December 2014 - 12:49.


#4052
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Asta se intampla la toate casele. Pe sina trebuie sa mai ramana ceva ulei care o parte o sa se scurga dupa oprire.

#4053
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru ca nu am studiat existenta unor solutii diferite pentru ca ungerea sa se produca non stop sau doar cand turezi si pentru ca ma confrunt cu o oarecare problema intreb:

Exista drujbe care dau ulei pe lama doar cand se invarte lantul si altele care dau non-stop?
Daca da, e posibil ca al doilea tip sa aiba pierderi de ulei chiar si in repaos, cand drujba sta in magazie?

Eu am doua probleme:
1. pica ulei din drujba si trebuie sa o depozitez cumva cu ambreiajul in sus sa nu mai pice.
2. consuma uleiul putin mai repede decat benzina, drept urmare cand fac plinul pun doar 2/3 in rezervorul de benzina. Nu m-am uitat atent sa vad daca are reglaj de debit al uleiului.


A, si problema 3. se tot deregleaza carburatorul, noroc ca acum am posibilitatea sa-l reglez cu surubelnita.

#4054
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Ulei da (sau asa ar trebui) numai cind se invirte lantul. Cind este oprita e normal sa gasesti o pata de ulei sub ea deoarece  lantul opreste ulei pe el care datorita fortei gravitationale cade.. Daca, dupa utilizare, cureti bine motoferastraul si stergi lama cu o cirpa nu vei avea acea scurgere de ulei. Referitor la consumul mare de ulei vs benzina vezi ca poti regla debitul. Dar totusi, despre ce motoferastrau vorbim?

#4055
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Ii zice Ruris Expert 350. Un model de acum vreo 3 ani, care imi pare mai bine facut decat modelul actual, dar tot o rabla ieftina se cheama. Poza aici: http://forum.softped...0#entry14328267

Uleiul curge constant, cred; zic asta pentru ca gasesc pata mare sub drujba daca o las cateva zile la orizontala. Ori are un buffer mai mare de cateva picaturi intre pompita si lama, ori pica din rezervor constant.
Cand o las cu lama/ambreiajul in sus nu mai pica deloc.

#4056
ciocaionflorin

ciocaionflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 23.03.2008
Aceeasi problema la Stihl 211cbe, cauza un furtun de ulei ce face legatura intre rezervorul de ulei si pompa de ulei, solutia inlocuit furtunul. deci si la case mari exista probleme dupa cate am inteles este o problema de constructie a rezevorului si furtunului. Poate este o problema asemanatoare.

#4057
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013

 til, on 30 decembrie 2014 - 11:41, said:

Ii zice Ruris Expert 350. Un model de acum vreo 3 ani, care imi pare mai bine facut decat modelul actual, dar tot o rabla ieftina se cheama. Poza aici: http://forum.softped...0#entry14328267

Uleiul curge constant, cred; zic asta pentru ca gasesc pata mare sub drujba daca o las cateva zile la orizontala. Ori are un buffer mai mare de cateva picaturi intre pompita si lama, ori pica din rezervor constant.
Cand o las cu lama/ambreiajul in sus nu mai pica deloc.

Debitul de ulei se regleaza iar cat priveste pata de ulei scoate lama , sterge bine drujba si dupa vezi daca mai curge. Daca tot cuge vezi sa nu ai un furtun fisurat .

#4058
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Bun, deci am de cautat surubul de reglaj debit si furtunul buclucas.

#4059
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Salutare!
M-a lasat si pe mine scula.. de taiat lemne Posted Image.
Stihl 180, din 2007. Utilizata doar casnic, 3-4-5 carute de lemne/an. Defect: bobina de inductie, care costa.. 500 ronPosted Image
Am renuntat la ideea de reparatie, la pretul asta o sa iau una noua, de la alta firma!
Intrebarea este doar una retorica: cum naiba sa coste o bobina 500 roni?!?!? daca (,) crapa motorul, as fi dat banii astia, in ideea ca o sa ma tina inca 7 ani, dar asa, am mai invatat o lectie legata de lucrurile de ,,firma" ..
Un an mai bun va doresc tuturor!

#4060
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Til problema ta o am si eu la chinezoaica mea......si ca sa rezolvi problema e simplu sunt doua variante :))
Golesti rez de ulei sau inchizi debitul
Eu asa fac........

#4061
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007

 richi_e, on 30 decembrie 2014 - 19:24, said:

Salutare!
M-a lasat si pe mine scula.. de taiat lemne Posted Image.
Stihl 180, din 2007. Utilizata doar casnic, 3-4-5 carute de lemne/an. Defect: bobina de inductie, care costa.. 500 ronPosted Image
Am renuntat la ideea de reparatie, la pretul asta o sa iau una noua, de la alta firma!
Intrebarea este doar una retorica: cum naiba sa coste o bobina 500 roni?!?!? daca (,) crapa motorul, as fi dat banii astia, in ideea ca o sa ma tina inca 7 ani, dar asa, am mai invatat o lectie legata de lucrurile de ,,firma" ..
Un an mai bun va doresc tuturor!

poti rezolva  aprinderea si cu 20-30 lei daca chiar vrei, dar se pare ca vrei neaparat o rapciuga noua

PS
mai intai verifica butonul si cablurile sa nu fie de acolo buba.

#4062
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

 mettre, on 30 decembrie 2014 - 19:31, said:

Til problema ta o am si eu la chinezoaica mea......si ca sa rezolvi problema e simplu sunt doua variante Posted Image)
Golesti rez de ulei sau inchizi debitul
Eu asa fac........
Esti optimist: vrei sa zici ca am posibilitatea sa reglez debitul :D

Richi, trebuie sa fie solutii mai simple. Nu exista bobine compatibile?

#4063
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010

 til, on 30 decembrie 2014 - 16:55, said:

Bun, deci am de cautat surubul de reglaj debit si furtunul buclucas.
Nu e de la furtun. La iesirea din rezervor, furtunul prezinta o membrana pt etansare care nu-si face treaba. Asa pateam si eu la chinezarie

#4064
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Aprinderi compatibile Sthil 180
http://www.piese-dru...HL-MS-181---211
http://www.piese-dru..._MS_171_181_211

#4065
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Toate drujbele , ca sunt de firma sau nu dau ulei si cand se invarte lantul si cand sunt la relanti . De cele de firma pot spune ca dau foarte putin la relanti . Sunt totusi sunt unele modele din gama profi de la firme cu nume care nu dau ulei decat daca se invarte lantul . Dar nu e o tragedie deloc ca da ceva ulei si la relanti . Problema e sa nu ti se goleasca rezervorul stand scula pe raft ,,dar asta nu se intampla la drujbele de firma ...poate doar pe la cele no name ,gen ruris , straus , betowen etc . Colegul Til a avut ghinion cu aprinderea de la sthil 180 . Chiar daca e scula hobby ,totusi nu cad aprinderile asa usor ,,,ghinion . Ascultal pe Dolmarfan si ia o aprindere chinezeasca , chiar si una pe an . Aprinderea de la sthil e nesimtit de mare ca pret ,,,nici aprinderea la al meu husky 365 sp nu costa decat vreo 400 lei . Dar e stiut ca sthil sunt cam nesimtiti din toate punctele de vedere fara a avea scule mai bune ca alte cateva firme de top . Asta e . La multi ani tuturor si Doamne ajuta in noul an .

#4066
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
La multi ani tuturor!

#4067
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
La multi ani si lanturi ascutite bine!

#4068
laurstihl

laurstihl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.11.2014
la multi ani si un an nou fericit!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate