Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Vremea in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
apfel

apfel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 15.04.2010
Salut! Cine a fost in luna mai in Turcia, in statiunile de la Marea Egee? Cum este vremea la sfarsitul lunii mai? Cum este apa marii, este calda, este buna de facut baie?

#2
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
In luna mai in statiunile de la Egee vremea este mai rece decat in Antalya si apa nu e foarte calda. (se poate innota) insa turistii apar incepan dcu sfarsitul lunii mai si inceputul lunii iunie.

#3
apfel

apfel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 15.04.2010

 koder, on 18th January 2011, 11:48, said:

In luna mai in statiunile de la Egee vremea este mai rece decat in Antalya si apa nu e foarte calda. (se poate innota) insa turistii apar incepan dcu sfarsitul lunii mai si inceputul lunii iunie.
Daca plec pe 30 mai, ce zici? Avand in vedere ca suntem si cu copilul de 11 luni.

#4
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Cred ca va fi ok si peste 30 de grade:)

#5
ANTURIUM

ANTURIUM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.02.2007
Cum e vremea in Bodrum la sfarsit de mai?
Se poate face baie?

#6
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Media temperaturilor in Bodrum in mai-iunie este de 28 de grade iar apa marii are in jur de 19 grade.

#7
ANTURIUM

ANTURIUM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.02.2007
Ok, deci in Bodrum nu prea se poate face baie. Dar in Antalya facem baie la sfarsit de mai?

#8
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Si in Bodrum si in Antalya se poate si se face baie in mare. Acum sa nu te astepti la 25 de grade in apa dar nici 19 , poate doar daca vine racirea globala  :D

#9
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

 ANDOX, on 22nd January 2011, 03:16, said:

Si in Bodrum si in Antalya se poate si se face baie in mare. Acum sa nu te astepti la 25 de grade in apa dar nici 19 , poate doar daca vine racirea globala  :D



http://insurance.ess...rum-weather.asp  statistica!

#10
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 ANTURIUM, on 21st January 2011, 20:38, said:

Ok, deci in Bodrum nu prea se poate face baie. Dar in Antalya facem baie la sfarsit de mai?
Ba da, se face !

La ei vara vine mai repede cu 2-5 saptamani, si pleaca la fel de greu, poate chiar mai greu.
Daca la noi la 15 iunie se face baie in mare in conditii excelente, asta e echivalent cu 30 mai in Turcia, la Bodrum, sau 1-7 mai in Antalya.
Deci ai ales o perioada nemaipomenita, angajati neobositi si cu chef de viata, echipament nou sau scos de la naftalina, apa marii potrivita si aerul excelent, fara exces de umiditate sau caldura.

#11
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Acum 2 ani, de 1 Mai, la Kusadasi (mai concret plaja de laMilli Park), am facut baie in mare, si m-am inrosit puternic (ars) intr-o singura zi, datorita soarelui puternic. Anterior (sfarsit aprilie) fusese soare, dar nu foarte puternic. Si apa o idee rece, dar nu eram singurii in apa.

#12
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
cred ca pentru sfarsitul lui mai si inceputul lui iunie, indicat ar fi antalia si nu pentru temperatura exterioara ci pentru temperatura apei, apa ce se incalzeste mai greu.

#13
olivi1

olivi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 19.02.2011
Anul acesta plecam in Antalya. Pe 6 iunie avem bilete la Sting in Bucuresti si va trebuii fie sa plecam pe 28 mai - 4 iunie, fie pe 7 iunie, dupa concert. Am cerut ofrte de  pret de la agentie pt ambele perioade, insa vad ca incepand cu luna iunie preturile cresc considerabil si nu stiu ce si cum sa fac.... ce perioada sa aleg, asta din pricina vremii. Daca la sf lui mai este cald si apa marii calda, sa ne putem balacii in voie, asi opta pt sf lunii mai, dat fiind si pretul ceva mai mic, in comparatie cu iunie.
Am citit postarile de pana aum in legatura cu vremea si temperatura apei marii. Inca nu m-am lamurit, sau am nevoie de inca o certificare, daca in per 28 mai- 4 iunie este cald a.i. sa stam la plaje si sa ne balacim in mare fara sa inghetam (in apa :deadtongue: ).
De ce va intreb....mie imi place caldura, soarele si  anul trecut in Bodrum am fost in septembrie (in prima jumatate) si deja era nu foarte cald si dimineata destul de rece pt plaje. Bine, am avut si ghinion si fo 3 zile a plouat cu galeata. Am fost in perioada cand au avut loc inundatiile in Istanbul. Si noi mergem speciaL pt plaje, odihna si seara ceva plimbari.

Edited by olivi1, 05 March 2011 - 15:51.


#14
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Nu e la fel de calda ca in august, iti dai seama, dar tot poti face baie in mare, cu pauze.
Dar in Antalya vara este mai lunga ca in Romania, si deja la inceput de iunie este ca aici la sfarsit de iunie/inceput de iulie.
Acum, ce as putea zice ? Apa calda la tine inseamna 22 de grade, la mine 18. Depinde mult si de curentii marini/vreme.

#15
minnie2007

minnie2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 01.09.2008

 olivi1, on 5th March 2011, 15:47, said:

Anul acesta plecam in Antalya. Pe 6 iunie avem bilete la Sting in Bucuresti si va trebuii fie sa plecam pe 28 mai - 4 iunie, fie pe 7 iunie, dupa concert. Am cerut ofrte de  pret de la agentie pt ambele perioade, insa vad ca incepand cu luna iunie preturile cresc considerabil si nu stiu ce si cum sa fac.... ce perioada sa aleg, asta din pricina vremii. Daca la sf lui mai este cald si apa marii calda, sa ne putem balacii in voie, asi opta pt sf lunii mai, dat fiind si pretul ceva mai mic, in comparatie cu iunie.
Am citit postarile de pana aum in legatura cu vremea si temperatura apei marii. Inca nu m-am lamurit, sau am nevoie de inca o certificare, daca in per 28 mai- 4 iunie este cald a.i. sa stam la plaje si sa ne balacim in mare fara sa inghetam (in apa :deadtongue: ).
De ce va intreb....mie imi place caldura, soarele si  anul trecut in Bodrum am fost in septembrie (in prima jumatate) si deja era nu foarte cald si dimineata destul de rece pt plaje. Bine, am avut si ghinion si fo 3 zile a plouat cu galeata. Am fost in perioada cand au avut loc inundatiile in Istanbul. Si noi mergem speciaL pt plaje, odihna si seara ceva plimbari.
Anul trecut am fost la sf. lunii mai- inceputul lunii iunie la Kusadasi si era ca in luna iulie la noi pe litoral.Mergi fara grija, erau o multime de bebei pe-acolo, temperatura apei e ok pt. baie.

#16
olivi1

olivi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 19.02.2011

 minnie2007, on 5th March 2011, 17:40, said:

Anul trecut am fost la sf. lunii mai- inceputul lunii iunie la Kusadasi si era ca in luna iulie la noi pe litoral.Mergi fara grija, erau o multime de bebei pe-acolo, temperatura apei e ok pt. baie.


Aha, am inteles, acu si cum ne-o fii norocul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate