Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Cit asteptati la consultatie, la cabinetele particulare?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Post90210, on 19th January 2011, 16:42, said:

am mai spus, depinde de specialitate. la mf probabil ca se cred la psiholog, pe chirurgicale conteaza in primul rind cit de bun esti la tratat, nu la ascultat.
am fost si eu recent la medicul meu de familie, si am asteptat cam o ora. eu in intervalul ala as fi vazut pe toti aia care mai asteptau cu mine la coada, asa era de proasta organizarea. plus ca dupa ce am discutat in 5 min chestiile medicale care m-au adus la ea, m-a mai tinut vreo 25 min de vorba ca sa mai afle unele si altele referitor la specialitatea mea. inca vreo 10 min cit a mai vorbit la tel, si uite asa s-a facut o consultatie 40 min. eu unul nu as mai fi stat la taclale cind aveam coada la usa.
Ce anume te-a intrebat ?

#20
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
ce anume m-a intrebat despre problema mea medicala? asta tine de confidentialitatea medic pacient :)
in rest m-a intrebat cu ce tratez boala x, y, ce parere am de medicamentul ... small talk

#21
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Post90210, on 19th January 2011, 20:01, said:

ce anume m-a intrebat despre problema mea medicala? asta tine de confidentialitatea medic pacient :)
in rest m-a intrebat cu ce tratez boala x, y, ce parere am de medicamentul ... small talk
La partea a doua intrebasem de curiozitate. Multumesc.  ^_^
Eu nu i-as fi raspuns. :rolleyes:

Edited by Cr1spy, 19 January 2011 - 20:20.


#22
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005

View Postadadoi, on 18th January 2011, 09:02, said:

se vede că n-ați avut de-a face cu bolnavii, pisoiași. Îi faci programare la 3, în ideea că durează juma' de oră. Îl consulți, și începe să-ți spună și ce-a mâncat soacră-sa alaltă-seară, cum și vecinul de la 5 a avut aceleași simptome, da' i-a trecut cu tratamentul dat de un mare doctor, de preferință mort de cinșpe ani, să pună tot felul de întrebări care mai de care mai dăștepte și mai la subiect, în funcție de ce-a citit el sau nepoată-sa pe net etc. Ce faci, îl dai afară, când tu nici n-ai apucat să te uiți în gâtul lui? Dacă nu-l consulți, se oftică. Dacă nu-l asculți, se oftică. Dacă-l chemi mâine, se oftică. Nu mă mir că la stoma se respectă programările, cine naiba are chef de povești cu dințarul, mai ales că ăla te pune direct cu gura căscată de nu mai poți să scoți nici pîs, dar la alte specializări nu-i ca la servisu' de mașini. Cinci de-ăia povestelnici cu numai zece minute fiecare, și servus programări.
Hmm
Deci din cauza unui pacient (sau mai multora) povestelnic ii pui pe altii sa astepte. Eu cred ca si pe aia care asteapta ii doare in git. Altfel n-ar veni la cabinet.

Eu inteleg ca medicul trebuie sa mai si asculte ce spune pacientul, ca de-aia e consultatie; cu toate astea, tot medicul ramine cel care "conduce ostilitatile" in tot acest dialog. Ai intreaga autoritate sa conduci discutia pe fagasul dorit de tine - adica sa obtii informatii pentru diagnostic si tratament.
Daca pacientul incepe sa bata cimpii, este foarte usor sa-i atragi atentia in mod politicos ca mai e lume care asteapta afara. Si daca ti-e jena, poti sa pui un afis pe usa in care scrii "juma de ora". Si mai poti sa pui un timer pe masa, la vedere. N-o sa zica nimeni nimic - nu zic ei nici cind trebuie s-astepte, darmite cind faci un lucru corect...

#23
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postjafo, on 24th January 2011, 07:26, said:

Si mai poti sa pui un timer pe masa, la vedere. N-o sa zica nimeni nimic - nu zic ei nici cind trebuie s-astepte, darmite cind faci un lucru corect...
he he, o sa vezi pe ala vorbaciosul bolborosind din ce in ce mai repede pe masura ce se apropie de finalul celor 30 min. asta chiar ar fi tare de tot

#24
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005

View Post90210, on 16th February 2011, 17:53, said:

he he, o sa vezi pe ala vorbaciosul bolborosind din ce in ce mai repede pe masura ce se apropie de finalul celor 30 min. asta chiar ar fi tare de tot
Ei, uite ca la asta nu m-am gindit...
Buna imaginea. Ce mi-ar placea sa vad unul din astia.

#25
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
mie mi-ar plăcea vă văd cum reacționați dacă v-ar face medicul așa ceva. Doar ați plătit consultația...

#26
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Ultimele posturi fusesera mai mult in gluma...

Dar sa stii ca si mie mi-ar placea sa vad niste medici - din astia care te tin la usa dupa ce te-au chemat la o anumita ora - cum stau si asteapta degeaba, la alti medici. Dupa ce au platit consultatia...

Nu ne intelegem; ia sa vezi cum e sa stai afara pe coridor, unde e multa lume si scaune putine si incomode; poate a plouat si vin toti cu hainele ude ca sa miroasa frumos. Nu e rau nici daca ninge; dar cel mai bine e dac-ai venit cu copilul, sa vezi distractie

Pentru medic e misto, sta inauntru in cabinet si primeste cite un pacient; nu-l incomodeaza lumea de afara, are nevoie de liniste ca sa acorde atentie pacientului dinauntru. Ba chiar asistenta de afara le si spune la lume sa nu faca galagie.

Daca un pacient are nevoie de mai mult timp decit l-ai programat tu, reprogrameaza-l! Si ii rezervi o ora, sau doua, sau cit crezi tu de cuviinta.
Dar nu, chestia asta cu programarea e ceva secundar. Nu-l intereseaza pe domnul / doamna doctor. El/ea sint acolo doar ca sa puna diagnostice si sa-ti recomande un tratament, pentru aia au invatat la scoala si sint acum doctori.
Nu ca sa faca programari. Pentru asta au o angajata, amarita aia de afara care tine de liniste... insa nici aleia nu te obosesti sa-i spui, asa ca face si ea ce stie, ii cheama pe toti la juma' de ora...

Si noi stam si asteptam afara...

Auzi, mai nene, eu sint inginer, nu doctor. Ce-ar fi daca te-as tine la coada ca sa-ti dau curent la priza? Sau gaz la masina de gatit?
Sau apa? Apa potabila, ca stai la oras, nu?

#27
doctoroptimist

doctoroptimist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2011

View Postadadoi, on 18th January 2011, 09:02, said:

se vede că n-ați avut de-a face cu bolnavii, pisoiași. Îi faci programare la 3, în ideea că durează juma' de oră. Îl consulți, și începe să-ți spună și ce-a mâncat soacră-sa alaltă-seară, cum și vecinul de la 5 a avut aceleași simptome, da' i-a trecut cu tratamentul dat de un mare doctor, de preferință mort de cinșpe ani, să pună tot felul de întrebări care mai de care mai dăștepte și mai la subiect, în funcție de ce-a citit el sau nepoată-sa pe net etc. Ce faci, îl dai afară, când tu nici n-ai apucat să te uiți în gâtul lui? Dacă nu-l consulți, se oftică. Dacă nu-l asculți, se oftică. Dacă-l chemi mâine, se oftică. Nu mă mir că la stoma se respectă programările, cine naiba are chef de povești cu dințarul, mai ales că ăla te pune direct cu gura căscată de nu mai poți să scoți nici pîs, dar la alte specializări nu-i ca la servisu' de mașini. Cinci de-ăia povestelnici cu numai zece minute fiecare, și servus programări.

:thumbup:
mai frate chiar de asta am avut parte saptaminile trecute.
Oricat vrei sa respecti programul, se gaseste cate o pacienta... :confuzzled: care dupa examinarea de 30 de minute, ii mai explici 40 de minute ce te-ntreaba frumos, pe intelesul copiilor de 7 ani ca fiica mea, si ea  intreab de fapt ce am? si apoi mai si spune ca nu te-ai ocupat de ea ca cica nu ti-a ,,,dat,,. Adica te si calomniaza dupa ce ca ai sarit cu programul rau de tot din  cauza ei.
Te aduce la dipserare...

View Postjafo, on 24th January 2011, 07:26, said:

Hmm
Deci din cauza unui pacient (sau mai multora) povestelnic ii pui pe altii sa astepte. Eu cred ca si pe aia care asteapta ii doare in git. Altfel n-ar veni la cabinet.

Eu inteleg ca medicul trebuie sa mai si asculte ce spune pacientul, ca de-aia e consultatie; cu toate astea, tot medicul ramine cel care "conduce ostilitatile" in tot acest dialog. Ai intreaga autoritate sa conduci discutia pe fagasul dorit de tine - adica sa obtii informatii pentru diagnostic si tratament.
Daca pacientul incepe sa bata cimpii, este foarte usor sa-i atragi atentia in mod politicos ca mai e lume care asteapta afara. Si daca ti-e jena, poti sa pui un afis pe usa in care scrii "juma de ora". Si mai poti sa pui un timer pe masa, la vedere. N-o sa zica nimeni nimic - nu zic ei nici cind trebuie s-astepte, darmite cind faci un lucru corect...


Tare treaba asta cu timerul pe masa. Am s-o aplic. Cum de nu m-am gandit? Ce te faci cand politica clinicilor este de pacient la 15 minute? ...Ha sa te vad atunci. Eu nu reusesc... :naughty:


View Postantigen, on 19th January 2011, 10:49, said:

Hmm... la clinica la care fac voluntariat din când în când, pacienții primesc la intrare o hârtie cu informații, în care scrie că o așteptare de 20 de minute e normală și chiar de așteptat (heh!). Și e o clinică destul de fițoasă!

@90210: Dacă le întrerupi derapajul, nu-i mai vezi în veci, că ei au venit la doctor ca să fie ascultați și băgați în seamă, nu hâșâiți! Sigur, așa îi poți pierde pe ceilalți...  :confuzzled:


Corect...Subscriu... :nonobad:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate