Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cit asteptati la consultatie, la cabinetele particulare?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Am constatat ca la aproape toate cabinetele particulare, indiferent de boala, amplasamentul cabinetului sau "faima" doctorului, trebuie sa astepti in anticamera intre 10-20 minute pina la o ora sau chiar doua (!!!), peste ora la care ai fost programat.
Am intilnit o singura exceptie, un medic stomatolog. Dar la asta, daca intirziai tu mai mult de 5 minute, pierdeai consultatia. Trebuia sa te reprogramezi.

De asteptarea pe hol la spital nu vorbesc aici. Vorbesc de cabinetele particulare, acolo unde tu platesti medicul ca sa te consulte.

Care sa fie cauza?
De ce niste oameni cu scoala nu isi pot planifica pacientii astfel incit sa-si si respecte programarea?
Justificarea ca nu stii cit dureaza la fiecare pacient nu tine. Daca ai cit de cit experienta, stii.
Erori pot aparea doar la prima consultatie, cind nu stii ce are. Dar in general, prima consultatie se cam stie cit dureaza, vreo juma' de ora maxim - e mai mult pentru prezentarea cazului si stabilirea unui tratament primar si a investigatiilor necesare.

Pe mine ma deranjeaza cind cineva ma cheama la o ora si ma pune dupa aia sa astept - si de cele mai multe ori, nu putin. De ce nu ma programezi atunci cind stii sigur ca ma poti primi?
Cum pot avea incredere ca unui medic ii pasa de suferintele bolnavului, cind el il tine pe hol s-astepte cite o ora?

Eu fac mereu aceasta observatie medicului respectiv - evident, cind e cazul. Unii se mai supara, dar in cele mai multe cazuri ridica din umeri.
Nu le pasa cine stie ce. Anticamera cabinetului e plina... Iar bolnavul n-are curaj sa supere medicul, ca de...

Si totusi, e nesimtire.

Doamnelor si domnilor medici, dumneavoastra ce parere aveti?

#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,655
  • Înscris: 21.08.2008
Foamea de bani, dorinta de a nu pierde pacientii. Si eu ii dau afara daca intirzie pentru ca inainte ii intreb daca pot veni la ce ora doresc ei si daca nici macar nu suna sa ma anunte...

#3
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postdanghetau, on 14th January 2011, 20:04, said:

Foamea de bani, dorinta de a nu pierde pacientii. Si eu ii dau afara daca intirzie pentru ca inainte ii intreb daca pot veni la ce ora doresc ei si daca nici macar nu suna sa ma anunte...
Subscriu. In general la medicii buni am costat ca se respecta programarile, pentru ca se respecta pe sine si timpul pacientului... la fomisti si cei care au pacienti din "prostime" se merge cu "sarut-mana, domnu' doctor, va rog sa va bateti joc ca sa cred ca ma trateaza o persoana importanta si cautata"...
Spun in general, fiindca exista si cazuri exceptie in care medicul a gasit complicatii, ceva la care nu se astepta... si nu se poate tine de programari cum si-ar fi dorit.

Edited by Cr1spy, 14 January 2011 - 20:22.


#4
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005

View Postdanghetau, on 14th January 2011, 20:04, said:

Si eu ii dau afara daca intirzie pentru ca inainte ii intreb daca pot veni la ce ora doresc ei si daca nici macar nu suna sa ma anunte...
Nici o problema. Daca intirzii eu, e vina mea.
De fapt, de aia il si prefer pe dentistul meu, pentru ca demonstreaza seriozitate. N-ai venit la timp, sorry.
In plus, nu cred ca vreun pacient va mai intirzia si a doua oara.

Este important ca ambele parti sa nu piarda timp.
Din pacate am observat ca, de cele mai multe ori, pacientul este cel care asteapta. Nu medicul. Sorry

Daca sinteti de alta parere, spuneti. E o dezbatere...

#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,655
  • Înscris: 21.08.2008
ca sa vedeti ca unii nu pot sa maca nici macar o concesie fac intr-o zi programare la un coleg de alta specialitate, ii explic problema cu pacientii (aveam o fereastra) si convenim ca la 17 sa ajung acolo... la 17,30 am intrat in cabinet si i-am facut panarama de au mai plecat vreo 2 care erau dupa mine... cuvintul PROGRAMARE oare ce reprezinta in tarcatuta astora?
Eu nu am intirziat mai mult de 5 minute vreodata (si lucrez de peste 12 ani) pentru ca imi programez timpul, acord 5-10 minute in plus pentru fiecare pacient ca nu saracesc din asta... asta e si o carte de vizita dar din pacate doctorii buni sint aia care au 20 la usa...

#6
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Ca o incurajare la aceasta proasta mentalitate, mai exista si pacienti care pe mine ma uimesc prin staruinta stupida de a sta la coada. In special pensionarii

Acum citva timp, o pereche mai in virsta m-a interpelat, pentru ca intram la consultatie inaintea lor, desi ei sosisera inaintea mea si asteptau deja de ceva vreme.
Eu m-am uitat la ceas, erau cam 10 minute dupa ora la care eram programat, 16:30. I-am intrebat la ce ora aveau dumnealor programare. O aveau ora 17:00!!! Dar venisera cu mai mult de juma de ora inainte, iar acum protestau ca "ne bagam in fata"...
Ce raspuns ai putea da unor oameni care sustin o asemenea timpenie, dar care sint batrini si bolnavi? Cu capul nu erau bolnavi. De ce naibii veniti asa de devreme - degeaba?

Edited by jafo, 14 January 2011 - 21:05.


#7
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postjafo, on 14th January 2011, 21:05, said:

Ca o incurajare la aceasta proasta mentalitate, mai exista si pacienti care pe mine ma uimesc prin staruinta stupida de a sta la coada. In special pensionarii

Acum citva timp, o pereche mai in virsta m-a interpelat, pentru ca intram la consultatie inaintea lor, desi ei sosisera inaintea mea si asteptau deja de ceva vreme.
Eu m-am uitat la ceas, erau cam 10 minute dupa ora la care eram programat, 16:30. I-am intrebat la ce ora aveau dumnealor programare. O aveau ora 17:00!!! Dar venisera cu mai mult de juma de ora inainte, iar acum protestau ca "ne bagam in fata"...
Ce raspuns ai putea da unor oameni care sustin o asemenea timpenie, dar care sint batrini si bolnavi? Cu capul nu erau bolnavi. De ce naibii veniti asa de devreme - degeaba?


Ha, ha, cand mergi la cabinet de stat e de groaza. Ai programare la 10, sala de astepatere deja e plina de pensionari care au venit de la 8, pe racoare sau ca n-aveau ce face acasa iar ora programarii era respectata doar pe hartie. Cat despre cabinetele particulare, depinde unde mergi, daca doctorul mai are norma si pe la vreun spital de stat etc. Oricum e bine cand nu trebuie sa-ti anulezi diverse din cauza ca doctorul nu-si respecta programul.

#8
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postcitronelle, on 14th January 2011, 21:33, said:

Ha, ha, cand mergi la cabinet de stat e de groaza. Ai programare la 10, sala de astepatere deja e plina de pensionari care au venit de la 8, pe racoare sau ca n-aveau ce face acasa iar ora programarii era respectata doar pe hartie. Cat despre cabinetele particulare, depinde unde mergi, daca doctorul mai are norma si pe la vreun spital de stat etc. Oricum e bine cand nu trebuie sa-ti anulezi diverse din cauza ca doctorul nu-si respecta programul.
Nu vine la cabinet fiindca are treaba la spital ? :lol: Poate vroiai sa spui invers...

#9
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View PostCr1spy, on 14th January 2011, 21:36, said:

Nu vine la cabinet fiindca are treaba la spital ? :lol: Poate vroiai sa spui invers...


Ai fi surprinsa. Cred ca "veniturile netaxabile" sunt destul de consistente. Sau na, unii mai au operatii, urgente, nu pot lasa pacientii pe masa ca ai eu program in alta parte.

#10
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postcitronelle, on 14th January 2011, 21:52, said:

Ai fi surprinsa. Cred ca "veniturile netaxabile" sunt destul de consistente. Sau na, unii mai au operatii, urgente, nu pot lasa pacientii pe masa ca ai eu program in alta parte.
Recunosc ca n-am suficienta experienta sa ma pronunt intr-o asemenea dilema... am plecat de la premisa ca stiu cand au operatii, sunt programati de garda la urgente, etc.

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,655
  • Înscris: 21.08.2008
Un ministru al transporturilor din Japonia a demisionat pentru ca un tren de mare viteza (oare au si trenuri de mica viteaza?) a intirziat 1 MINUT!!!
In balcanismul care ne caracterizeaza cu o floare nu se face primavara ba mai risti sa pari si un ciudat. Am pe unul care vine invariabil dupa cel putin 20 minute fata de programaresi l-am atentionat, trebuia sa vina marti si n-a venit, s-o fi scapat cu somnul dupa cum spunea el si n-a mai indraznit dar nici n-a sunat sa inventeze vreo scuza penibila.
Eu prefer sa n-am parte de asemenea specimene, nu saracesc din asta.

#12
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
se vede că n-ați avut de-a face cu bolnavii, pisoiași. Îi faci programare la 3, în ideea că durează juma' de oră. Îl consulți, și începe să-ți spună și ce-a mâncat soacră-sa alaltă-seară, cum și vecinul de la 5 a avut aceleași simptome, da' i-a trecut cu tratamentul dat de un mare doctor, de preferință mort de cinșpe ani, să pună tot felul de întrebări care mai de care mai dăștepte și mai la subiect, în funcție de ce-a citit el sau nepoată-sa pe net etc. Ce faci, îl dai afară, când tu nici n-ai apucat să te uiți în gâtul lui? Dacă nu-l consulți, se oftică. Dacă nu-l asculți, se oftică. Dacă-l chemi mâine, se oftică. Nu mă mir că la stoma se respectă programările, cine naiba are chef de povești cu dințarul, mai ales că ăla te pune direct cu gura căscată de nu mai poți să scoți nici pîs, dar la alte specializări nu-i ca la servisu' de mașini. Cinci de-ăia povestelnici cu numai zece minute fiecare, și servus programări.

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Asta vream sa zic si io - specificul activitatii unui medic e ca nu poate da afara pacientul cind se termina minutele programate, plus ca se mai poate sa intervina si vreo urgenta, de unde rezulta intirzieri. In general incerc sa ma programez primul, ca sa nu am de asteptat, si cam functioneaza, desi trebe luat in calcul, la cabinetele particulare, si faptul ca e posibil sa mai ai de stat la o coada la receptie, pentru vreo formalitate. Apoi, daca ai de recoltat pentru analize, o fi tu primul la coada la medicul de familie sa iti dea trimiterea repede, dar apoi urmeaza coada la laborator, unde mai sint si altii. Deci, oricum ai de asteptat.

#14
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postadadoi, on 18th January 2011, 09:02, said:

se vede că n-ați avut de-a face cu bolnavii, pisoiași. Îi faci programare la 3, în ideea că durează juma' de oră. Îl consulți, și începe să-ți spună și ce-a mâncat soacră-sa alaltă-seară, cum și vecinul de la 5 a avut aceleași simptome, da' i-a trecut cu tratamentul dat de un mare doctor, de preferință mort de cinșpe ani, să pună tot felul de întrebări care mai de care mai dăștepte și mai la subiect, în funcție de ce-a citit el sau nepoată-sa pe net etc. Ce faci, îl dai afară, când tu nici n-ai apucat să te uiți în gâtul lui? Dacă nu-l consulți, se oftică. Dacă nu-l asculți, se oftică. Dacă-l chemi mâine, se oftică. Nu mă mir că la stoma se respectă programările, cine naiba are chef de povești cu dințarul, mai ales că ăla te pune direct cu gura căscată de nu mai poți să scoți nici pîs, dar la alte specializări nu-i ca la servisu' de mașini. Cinci de-ăia povestelnici cu numai zece minute fiecare, și servus programări.
cu astia e simplu, trebuie sa le intrerupi derapajul. de  ex cind iti spune de nush ce doctor spui ok, dar totusi pe dumneavoastra de cind va doare... etc.
acum depinde si de specialitate. pe chirurgicale e scurt si la obiect, la medicale se apuca nenii de aberat la greu daca le dai mina libera.

daca esti organizat, si mai ales daca vii la munca la timp eu cred ca poti respecta programarile. mai gresesti la inceput, pina ce iti dai seama care ar fi timpul mediu de consultat, dar apoi merge ca pe roate. trebuie doar sa te tii de treaba

#15
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008

View Postdanghetau, on 15th January 2011, 08:37, said:

Un ministru al transporturilor din Japonia a demisionat pentru ca un tren de mare viteza (oare au si trenuri de mica viteaza?) a intirziat 1 MINUT!!!
In balcanismul care ne caracterizeaza cu o floare nu se face primavara ba mai risti sa pari si un ciudat. Am pe unul care vine invariabil dupa cel putin 20 minute fata de programaresi l-am atentionat, trebuia sa vina marti si n-a venit, s-o fi scapat cu somnul dupa cum spunea el si n-a mai indraznit dar nici n-a sunat sa inventeze vreo scuza penibila.
Eu prefer sa n-am parte de asemenea specimene, nu saracesc din asta.

te contrazic aici. era vorba despre numarul total de minute al tuturor trenurilor care au intarziat intr-un an intreg! si nu era vorba de 1 minut, ci de 1 minut si ceva secunde!!!!

#16
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Hmm... la clinica la care fac voluntariat din când în când, pacienții primesc la intrare o hârtie cu informații, în care scrie că o așteptare de 20 de minute e normală și chiar de așteptat (heh!). Și e o clinică destul de fițoasă!

@90210: Dacă le întrerupi derapajul, nu-i mai vezi în veci, că ei au venit la doctor ca să fie ascultați și băgați în seamă, nu hâșâiți! Sigur, așa îi poți pierde pe ceilalți...  :confuzzled:

#17
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postantigen, on 19th January 2011, 10:49, said:

@90210: Dacă le întrerupi derapajul, nu-i mai vezi în veci, că ei au venit la doctor ca să fie ascultați și băgați în seamă, nu hâșâiți! Sigur, așa îi poți pierde pe ceilalți...  :confuzzled:
am mai spus, depinde de specialitate. la mf probabil ca se cred la psiholog, pe chirurgicale conteaza in primul rind cit de bun esti la tratat, nu la ascultat.
am fost si eu recent la medicul meu de familie, si am asteptat cam o ora. eu in intervalul ala as fi vazut pe toti aia care mai asteptau cu mine la coada, asa era de proasta organizarea. plus ca dupa ce am discutat in 5 min chestiile medicale care m-au adus la ea, m-a mai tinut vreo 25 min de vorba ca sa mai afle unele si altele referitor la specialitatea mea. inca vreo 10 min cit a mai vorbit la tel, si uite asa s-a facut o consultatie 40 min. eu unul nu as mai fi stat la taclale cind aveam coada la usa.
consider ca e mai bine sa fi stiut ca medic serios, care isi face treaba bine si la care nu stai la usa cu anii si sa pierzi cu ocazia asta citiva ipohondri vorbareti , decit sa fi un medic popular, pe care il injura toti in gind, cit stau la coada

#18
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Eu sunt de-acord cu tine, dar e greu lucrul cu oamenii (de ambele părți). :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate