Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Efectele monitorului asupra vederii

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Multi avem ca parte integranta a serviciului folosirea calculatorului.

Privind la modul indeal:
- ce tip de monitor este cel mai sanators?
- cum trebuie sa fie rezolutie , refresh in acelasi scop ?

Utilizez acum un monitor CRT de 15''.

Cat depre LCD la modul genreal nu este periculos, dar si el este luminat de o lampa care emite UV. Chiar si cele mai noi care au LED-uri albe, luminofoul lor tot de la UV pleca.

Este important daca ai un laptop cu monitor mare 15'' sau mica de 7'' pentru vedere ?

In ce fel conteaza distanta de la care il privesti ?

Personal am o problema cand privesc CRT-ul. Tine de cobtrast.  Daca il privest intr-o ambianta cu lumina naturata e cat de cat OK. Daca cand este intuneric si monitorul este foarte stralucitor ma dor ochii.

Este vreo diferenta intrea monitorul LCD backlight si LCD reflexiv.

Cum este "hartia electronica" folosita la Book-Read-ere? Ea foloseste doar lumina naturala.

Book Read-er:
http://www.itechnews...book-reader.jpg

LCD reflexiv. Nu am gasit alte exemple.
http://www.barello.n...firebot/lcd.jpg

LCD cu backlight:
http://www.uvoltonli...ages/DIS001.jpg

Daca nu s-au facut astfel de studii, eu cred ca ar trebui.

Mentionez ca nu am nici un fel de pregatire in domeniu, ceea ce scriu fiind doar constatarile, neclaritatile mele.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostGurban_Dan, on 12th January 2011, 22:15, said:

Personal am o problema cand privesc CRT-ul. Tine de cobtrast.  Daca il privest intr-o ambianta cu lumina naturata e cat de cat OK. Daca cand este intuneric si monitorul este foarte stralucitor ma dor ochii.
Aprinde si tu o veioza langa monitor si regleaza-l corect, nu te pune nimeni sa exagerezi contrastul sau sa te uiti la el pe intuneric, creeaza ambianta, ia si tu un test card sau program de reglat monitor si fa-l sa afiseze corect. Marea majoritate a problemelor reclamate la crt-uri de fapt tin de nereglarea lui corecta.

Edited by andreic, 12 January 2011 - 22:28.


#3
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Sunt monitoare care sunt chiar "perfecte" ... am avut un Davio (era cu tub si luat la oferta acum 5 ani) in fata caruia stateam in medie 14 ore/zi si nu ma simteam obosit si nici ochii nu ma dureau. Acum am un LCD bla bla de la BENQ si dupa 2 ore deja ma ia somnul indiferent de cata lumina e pe langa si altele :|

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Cand eram la serviciu aveam un lcd de 17, si neon deasupra. Dupa 1 ora de privit ziceai ca am fost la discoteca toata noaptea. Dupa 7 ore de pc vorbeam singur, aveam ochii negri. Plus ca aveam si ochelari de protectie dar degeaba. Din cauza asta am si plecat, nu mai puteam de ochi.
Acasa am un IBM cu tehnologie S-IPS, profesional, de 19, stau destul de mult la el dar nu am probleme de ochi. Rezolutie 1600x1200 cu 120 Hz refresh.
Acum, orice monitor ai, incearca sa tii refres peste 85 Hz, va fi mai odihnitor ptr tine. Crt-ul deja e criminal daca stai multe ore in fata lui, mai ales la marimea aia de 15 cred ca e o antichitate ce nu respecta prea multe norme.

#5
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
DA , rezolutia e bine sa fie peste 85Hz. Daca e sub 85Hz incep sa te doara ochii.
Eu ultimul CRT il tineam la 100Hz.

#6
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
mai exista crt-uri?

1. lcd-ul nu emite uv, cu atat mai putin cel cu leduri, dar pentru informatia ta generala uv-ul nu este in totalitate periculos, eu folosesc o lampa care chiar emite si uv, se apropie cel mai mult de spectrul zilei, pentru asta a fost facuta.

2. ebook readerul nu foloseste nicio iluminare, trebuie sa-l luminezi tu daca se face intuneric.

3. ce legatura au displayurile alea de casetofon de masina cu monitoarele? probabil te referi la lcd-uri glossy si mate.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postralcr, on 16th January 2011, 20:34, said:

mai exista crt-uri?
Bineinteles, culoarea reala fara drither si nuante diferite in functie de unghi este unul din avantajele lor.

#8
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
conform celui mai mare magazin online nu mai exista: http://www.emag.ro/s...h?s_cat=0&s=crt

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Se epurizeaza usor stocurile dar mai se gasesc:
http://www.monitoare...are 21 crt.html (ultimele 2 sunt acelasi monitor de fapt, am unu pe masa si e excelent, l-am luat de la un amic care a vrut lcd si am dat doar 100 lei pe el, pe site e 660 fara tva cica, incredibil, da e scula macar :)
http://www.spam.spam...monitoare3.html

Productia crt a scazut cu peste 80% si acuma in general cine vrea noi se aduc fie pe comanda fie china overstock de la ei. In final o sa se duca de tot... mai tragem si noi de ele si facem stoc de 1-2 buicati macar sa avem in urmatorii 10 ani, poate pana atunci apar alte tehnologii serioase cu "culori reale" din orice unghi cat sa fie bune si pentru foto process de finete.

Edited by andreic, 18 January 2011 - 00:54.


#10
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
as alege oricand un crt, daca gasesc unu` cu tub sony de 19` il iau, la refresh 100 120hz rupe orice lcd care e acum pe piata, dar strict pentru vedere e mai bun un lcd, eu mi`am bulit unul din ochi la primul crt de 14
cred ca de la el mi se trage

#11
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
astea sunt raspunsuri in afara subiectului:

View Postralcr, on 16th January 2011, 21:34, said:

1. lcd-ul nu emite uv,

De unde ai scos asta ? Clar ca e fals.
Intuiesc ca cine mi-a scris asta nu a terminat nici liceul.


Am postat pe aria asta doar pentru a vedea efectul asupra vederii.

Am vazut oameni care afirma ca cititul din carti strica vedera.
Altii spun ca daca citesti la lumina artificiala,...

Mai circula un mit ca tocilarii au ochelari grosi.

Inteleg ca nu exista un raspuns unanim acceptat.

Dar apar tot felul de articole ca asta: Lumina puternica si vederea
care spun ca totusi prividul mult timp la monitor,...i


Eu cred ca cel mai odihnitor este E-ink. Deocamdata nu se preteaza la monitoare. Este si f. scump.

Apoi LCD-ul reflectiv imi pare destul de odihnitor. Au aparut si pentru laptopuri dar sunt foarte scumpe.

Inteleg deocamdata ca este doar o parere subiectiva.
Oricum daca este sa apara probleme cu vederea apar in timp si nu ai cum sa iti dai seama de unde provin.

Privitul indelung in lumina puternica ?

Edited by Gurban_Dan, 19 January 2011 - 19:27.


#12
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010

Quote

Intuiesc ca cine mi-a scris asta nu a terminat nici liceul.
Incearca sa contrazici cu argumente pertinente, iar nu printr-o intuitie ilogica, nejustificata si care reprezinta de fapt un atac la persoana.

Se pare ca monitoarele LCD intr-adevar nu emit UV spre exterior (deloc sau aproape deloc)...

Am cautat o gramada pe net incercand sa aflu cat de mult UV emite si nu am gasit nimic. Insa am gasit o pagina dedicata persoanelor care sufera de hipersensibilitate la UV: ei au incercat sa masoare nivelul radiatiilor si nu au obtinut nimic. Cu mentiunea ca pagina pare destul de veche ...

http://www.xps.org/uvnotes.htm

Daca insisti sa sustii contrariul, documenteaza afirmatia cu masuratori concrete.

Multe LED-uri nu emit UV, insa anumite tehnologii LED s-ar putea sa o faca. Nu stiu cum putem afla ce LED este in monitor.

Dar chiar daca monitoarele ar emite UV, aceasta nu cauzeaza oboseala, dureri de cap, usturimea ochilor, etc. Teoretic ar putea cauza degenerescenta maculara sau cataracta, dar nimeni nu a dovedit aceasta in mod concret.

Oricum, UV sunt foarte usor de ecranat, si daca monitoarele ar emite UV, s-ar gasi cineva care sa vanda ecrane sau folii protectoare. Insa, desi existe filtre UV in multe domenii, pentru monitoarele LCD, acest produs este aproape inexistent.

Din cate am vazut, monitoarele reflexive se refera la tehnologia e-Ink.



Insa monitorul prezinta alte pericole:

- ochiul oboseste daca trebuie sa priveasca fix in aceeasi directie
- ochiul oboseste incercand sa focalizeze pe o suprafata plana (spre deosebire de un obiect care este tridimensional)
- daca ochiul priveste la o distanta fixa, isi pierde capacitatea de adaptare (focalizare)
- se produce uscaciunea ochilor, inflamarea conjunctivei
- reflexiile, contrastul intre monitor si fundal, literele prea mici, luminozitatea si contrastul neadecvate pot numai sa agraveze aceste probleme
- un motiv pentru care monitoarele LCD/LED sunt obositoare l-ar putea constitui contrastul redus (cumulat cu unghiul de vizionare redus) - indiferent cate milioane la 1 spune producatorul in specificatii
- se pare ca utilizarea intensa calculatorului este legata de o incidenta crescuta a miopiei si glaucomului

Quote

eu folosesc o lampa care chiar emite si uv, se apropie cel mai mult de spectrul zilei, pentru asta a fost facuta.
O doza foarte mica de UV nu este periculoasa, dar tu s-ar putea sa o depasesti, chiar daca lampa a fost facuta pentru asta (sunt sigur ca nu este aprobata de o organizatie medicala). Redu cat mai mult expunerea ochilor la acea lampa. Preferabil foloseste ochelari (la capitolul echipamente de protectie a muncii, exista ochelari nu foarte scumpi care protejeaza de radiatiile UV).

Edited by Kaskadoru, 19 January 2011 - 23:57.


#13
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Multumesc frumos pentru raspuns.

Am inteles ca razele UV rigidizeaza ireversibil cristalinul ochilor, slabind vederea.

De ce spun ca LCD emite UV ? pentru ca in mare lor majoritate lampa (backlight-ul ) este lampa CCFL. La fel si clasicul neon, lumina acestor lampi poate scrica critalinul. Intr-adevar exista LCD cu LED backlignt, se pleca de la UV si luminofoul il transforma in alb.

Dar nu asta ma interezeaza in primul rand.

Cand m-am referit la ecran LCD reflectiv ma gandeam la monitorul/ afisajul Pixel QI in mod monocrom.

Nu l-am vazut in mod direct, dar am vazut altele similare si imi par mai "odihnitoare" pentu ochi.
Poate e doar o senzatie subiectiva si ma insel.

#14
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Da, intra-adevar LED-urile albe au o emisie UV "aprope de 0".
Da' si lumina lor e un "altfel de alb":
[ http://www.olympusmicro.com/primer/lightandcolor/images/lightsourcesfigure3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum pana acum am inteles ca nocivitatea monitoarelor ar fi un mit.

Mai circula unu' ca trebuie sa stai la nu stiu ce distanta de televizor, in functie de diagonala lui sa spunem cativa metri.

Mai precizati cum e cu Refresh-ul la 85-100Hz,Este studiat asa ceva ?

#15
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
Kaskadoru ti-a prezentat f bine ce pericole au monitoarele, si alea de acolo sunt valabile si in orice alta situatie.
UV este inainte de 400nm de unde incepe graficul tau, dupa cum vezi lumina naturala are cel mai mult UV, mi se pare funny ca-ti faci griji de orice alta sursa de lumina ca ar avea UV.

In loc sa citesti articole pe tonica adunate si traduse de pe unde au apucat, mai bine iei o carte despre vedere.

#16
archibaldo

archibaldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 08.03.2010

View PostGurban_Dan, on 20th January 2011, 13:11, said:

Oricum pana acum am inteles ca nocivitatea monitoarelor ar fi un mit.

Becurile economice emit cel mai mult UV . De acord ca uv-ul nu e bun - eu am o lampa de bronzat si daca citesti contraindicatiile cazi pe spate - de aceea nu am folosit-o decat 1 data .
Si radiatiile electromagnetice insumate afecteaza celula umana , telefonia mobila fiind cea mai puternica . Efectul se vede in timp la varste de peste 40 ani .

Totusi monitoarele actuale se pot corecta optic mult prin soft   pentru cei care lucreaza multe ore . E indicat sa se biciuiasca cat mai putin vederea  dar imaginea sa aiba contrast suficient - de aceea fundalul paginii in OFFICE de exemplu de regleaza nu alb stralucitor ci alb "murdar" ( usor gri , verzui sau galbui ) - albul stralucitor si culorile prea vii ( portocaliu rosu aprins ...) obosind si ele .

Pentru a face exercitii care sa ajute ochii in timp ce stam pe net , miscam usor capul  cu miscari rotative in jurul axei verticale . Adica nu rămânem ficși în fata monitorului cu orele ci ne balansam usor din trunchi sau doar din gat astfel ca distanta dintre moi si monitor se modifica continuu . Acest exercitiu e recomandat de un maestru de Taichi - medicina energetica chineza  si ajuta ca in loc sa scada vederea sa o imbunatatim . Din ora in ora va opriti cateva minute , va frecati palmele si apoi le aplicati pe ochi inchisi , va frecatii ochii cu blandete si astfel se reduce oboseala .

Edited by archibaldo, 25 June 2011 - 17:05.


#17
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postarchibaldo, on 25th June 2011, 17:53, said:

De acord ca uv-ul nu e bun - eu am o lampa de bronzat si daca citesti contraindicatiile cazi pe spate - de aceea nu am folosit-o decat 1 data .
Pai si apa are contraindicatii, doar atatia oameni au murit inecati... Bronzatul se poate efectua si natural, "la soare", sunt pline plajele si strandurile de oameni in costume de baie. Doar ca soarele e gratis si nu-i nimeni obligat sa-i puna o eticheta cu "contraindicatii", spre deosebire de lampile UV unde trebuie precizate instructiuni de folosire si contraindicatii, ca sa nu stea melteanul cu orele la "bronzat".

View Postarchibaldo, on 25th June 2011, 17:53, said:

Si radiatiile electromagnetice insumate afecteaza celula umana , telefonia mobila fiind cea mai puternica . Efectul se vede in timp la varste de peste 40 ani .
Asta-i haioasa tare. Dar poate stii tu pe cineva care are mobil din anii '70.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate