Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

informatii despre sejur

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Cand optezi pentru un bilet destinat unei familii de trei persoane, sot, sotie si copil cu varsta de 1 an si 10 luni, camera in care in care vei fi cazat este utilata si cu patut pentru copil?

#20
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
La momentul rezervarii mentionezi ca ai nevoie deun patut pentru copii si pe voucher/rezervare  ar trebui sa scrie "Pls. Baby Cot"
In caz ca atunci cand intrii in camera nu ai baby cot dai un telefon la receptie si in cel mai scurt timp iti vor aduce unul.
Camerele nu sunt intodeauna pregatite insa toate hotelurile serioase au patuturi suficiente.

#21
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 koder, on 14th January 2011, 16:10, said:

La momentul rezervarii mentionezi ca ai nevoie deun patut pentru copii si pe voucher/rezervare  ar trebui sa scrie "Pls. Baby Cot"
In caz ca atunci cand intrii in camera nu ai baby cot dai un telefon la receptie si in cel mai scurt timp iti vor aduce unul.
Camerele nu sunt intodeauna pregatite insa toate hotelurile serioase au patuturi suficiente.

Se plateste pentru patut?

#22
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Este gratuit.

Pentru un copil trebuie sa iei cu tine: pampersi, medicamente, plasturi, creama de plaja.  La majoritatea hotelurilor din Antalya cel putin vei gasi si mancare ce o poti servi copilului (fara multe sosuri sau condimente)La unele hoteluri poti gasi special baby corner (blender, biscuiti etc)

#23
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 koder, on 15th January 2011, 12:27, said:

Este gratuit.

Pentru un copil trebuie sa iei cu tine: pampersi, medicamente, plasturi, creama de plaja.  La majoritatea hotelurilor din Antalya cel putin vei gasi si mancare ce o poti servi copilului (fara multe sosuri sau condimente)La unele hoteluri poti gasi special baby corner (blender, biscuiti etc)

Suna foarte bine ce zici tu.
koder, intrucat acest topic este citit si de forumisti familisti, care intentioneaza sa plece cu familia la mare, all inclusive, in Turcia, si ar dori sa se bucure de concediu, intro locatie confortabila, de 4-5 stele, situata pe malul marii, intro zona linistita,  te rog frumos sa indici locatiile care pot fi luate in calcul.Cazarea se poate face doar pentru 7-8 nopti, respectiv 14 nopti, sau se poate face si pentru 10 nopti?Multumesc frumos.

#24
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Poti sa pleci in Turcia mai exact din Cluj poti sa zbori in Antalya.In functie de buget poti sa pleci pentru 7,10, 11 si 14 nopti.(in functie de tur operator si de frecventa zborurilor)

Pentru copii mici (sub 2 ani) 10 zile e cam mult fiindca in timpul verii datorita caldurilor puternice pot sa apara tot felul de probleme (de la indigestii, probleme de adaptare la caldura, adaptare la alimentatie etc.)

Eu sunt de parere ca e bine sa cauti un hotel din Lara Kundu (eventual Belek) ca transferul de la aeroport la hotel sa nu dureze foarte mult. Acum exista hoteluri care au servicii dedicate pentru familiile cu copii (Ela Quality) insa in fiecare hotel decent trebuie sa gasesti mancare ok pentru copii si baby cot.

Lara insa e o statiune in care preturile cresc de la an la an si cand alegi trebuie sa te orientezi pe buget. Cu un copil mic e bine sa mergi in lunile mai, pana pe 15 iunie si mai apoi incepand cu 1 septembrie. Asa poti sa beneficiezi de preturi mai mici si nu o sa suferiti de caldura plus ca umiditatea nu este atat de ridicata.

Hoteluri ok pentru familiile cu copii din Lara ( insa depinde de bugetul fiecarei familii): Barut Lara, Miracle,Titanic Delphinurile, Royal Wings si probabil Lara Beach (un hotel destul de indragit pe forum pentru raportul bun calitate/pret)
In cazul tau e bine se te fereseti de Kervansarayuri, Wow-uri sau Venezia Palace/ mai ieftine insa nu s unt ok sa mergi cu un copil mic
Eu sunt mai patit ca si ghid de resort si iti recomand sa iti faci o polita medicala buna nu orice ieftinitura iti iese in cale) fiindca te poti trezi la spital daca ai nevoie ca polita ta nu e acceptata.

Pentru a nu face reclama unei anume companii de asigurari cine e interesat ce polita este larg acceptata de hotelurile private din Antalya poate sa imi dea un PM.

Edited by koder, 15 January 2011 - 21:14.


#25
mariusmd78

mariusmd78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2011

 koder, on 14th January 2011, 13:36, said:

Andox are perefecta dreptate- cate un pici in fiecare camera.

mie nu mi s-a spus ca la Delphin De Luxe copiii pana in 7 ani ar avea gratuitate - doar infantii. am oferte de la vreo 3 agentii pentru copil 5 ani pentru care platesc platesc 160 E. am fost acolo anul trecut si de asemenea am platit - spuneti-mi pe private o agentie la care cpilul pana la 7 ani se plateste (si anul acesta as merge la Delphin sau poate Royal Wigs). Tkx

#26
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Cei 160de Euro reprezinta biletul de avion pentru copil fara taxe. In continuare este cazat gratuit in camera dubla atata timp cat are sub 7 ani.

#27
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Chiar si in luna septembrie este foarte cald?Este mare diferenta de pret intre 7 si 10 zile cazare?Dar intre 7 si 14 zile cazare?Preturile sunt duble?
De regula, plecarile de pe un anumit aeroport, sa zicem Clujul, spre o destinatie din Turcia, se face doar de grupul turistilor, clienti ai   agentiei de turism de la care au cumparat biletul?

#28
teo68

teo68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 30.05.2010
Koder, te rog , daca se poate cateva impresii despre Lyra Resort - Side.

#29
rodicabotez

rodicabotez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.01.2011

 fredy2007, on 16th January 2011, 15:23, said:

Chiar si in luna septembrie este foarte cald?Este mare diferenta de pret intre 7 si 10 zile cazare?Dar intre 7 si 14 zile cazare?Preturile sunt duble?
De regula, plecarile de pe un anumit aeroport, sa zicem Clujul, spre o destinatie din Turcia, se face doar de grupul turistilor, clienti ai   agentiei de turism de la care au cumparat biletul?


eu acum 2 ani am fost in antalia in perioada 1 sept-12 sept ; erau in jur de 35 gr dar datorita umiditatii aveai senzatia ca sunt 45 gr, practic intre orele 11 si 16 nu puteai sta afara, de plaja nici nu mai vorbesc, oricum in zona asta se face plaja si la incep lui octombrie asa ca daca vrei sa mergi in Sept du-te linistit ca poti face plaja .

#30
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

 fredy2007, on 16th January 2011, 15:23, said:

Chiar si in luna septembrie este foarte cald?Este mare diferenta de pret intre 7 si 10 zile cazare?Dar intre 7 si 14 zile cazare?Preturile sunt duble?
De regula, plecarile de pe un anumit aeroport, sa zicem Clujul, spre o destinatie din Turcia, se face doar de grupul turistilor, clienti ai   agentiei de turism de la care au cumparat biletul?

In septembrie este excelent iar pentru familiile cu copii mici chiar si pe 15 sept poate sa inceapa o vacanta fiindca preturile scad mult si platesti mult mai putin pentru un sejur dacat ai plati in august sau in prima luna din septembrie.

Fiecare avion apartine/e inchiriat de un tur operator si in acel avion sunt clientii a mai multor agentii de turism si nu doar una singura.(care colaboreaza cu turoperatorul respectiv)

Intr-un pachet de vacanta se iau in calcul: biletul de avion, transferurile la sol in Turcia, cazarea si taxele de aeroport

O vacanta de 14 zile nu costa dublu a 7 zile (fiindca nu platesti de doua ori un bilet de avion ) ci platesti un bilet de avion valabil 14 zile si cazarea in intervalul selectat per noapte.

Diferenta intre 7 si 10 zile este semnificativa (adica platesti in plus 3 nopti de cazare)

 teo68, on 16th January 2011, 16:26, said:

Koder, te rog , daca se poate cateva impresii despre Lyra Resort - Side.

Franc si deschis nu am vazut acest hotel si cum nu imi place sa povestesc din cataloage sau sa pretind ca l-as fi vazut prefer sa nu ma pronunt.

#31
michaela_1961

michaela_1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 13.07.2006
Pentru anul acesta noi inclinam catre Concorde de Lux pe care stiu ca Rott il recomanda. Koder esti amabil sa-mi spui si parerea ta ? Acceptam cu placere si alte sugestii de hoteluri in Antalya (in afara de Delphin si Rixos Lares la care am fost). Ne intereseaza servicii bune,gradini si piscine frumoase, restaurantul sa nu semene a cantina, plaja cu nisip si intrare lina in mare (dar nu obligatoriu) . Nu ne intereseaza facilitati ptr. copii.
  Am citit un review  f. bun despre hotelul Sunis Evren Beach din Side . Stie cineva amanunte despre el ? D-na care scria fusese anterior la Delphin si-l clasifica mai bun decat acesta la capitolul servicii.
  Multumesc anticipat !

#32
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Pai sa vedem

Eu sunt incantat de Concorde si il recomand cu caldura insa trebuie sa mentionez ca nu prea are nici gradina si nici spatiu verde ca mai toate hotelurile din Lara Kundu cu exceptia IC Green si a curtii exterioare de la Rixos Lares.

Insa:) plaja mea preferata si pe care o recomand oricui este in Evrenseki (Side) nisip fin ,intrare lina  iar hotelul Royal Dragon este situat in Evrenseki si mancarea este excelenta. De cate ori l-am recomandat nu am dat-o in bara si lumea a fost extrem de multumita. Sunis e in zona.

In asentiment cu Rott recomand si Barut Lara.

#33
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 koder, on 16th January 2011, 19:46, said:

Pai sa vedem

Eu sunt incantat de Concorde si il recomand cu caldura insa trebuie sa mentionez ca nu prea are nici gradina si nici spatiu verde ca mai toate hotelurile din Lara Kundu cu exceptia IC Green si a curtii exterioare de la Rixos Lares.

Insa:) plaja mea preferata si pe care o recomand oricui este in Evrenseki (Side) nisip fin ,intrare lina  iar hotelul Royal Dragon este situat in Evrenseki si mancarea este excelenta. De cate ori l-am recomandat nu am dat-o in bara si lumea a fost extrem de multumita. Sunis e in zona.

In asentiment cu Rott recomand si Barut Lara.
nu merge nimeni in desertul lara pt gradina, concorde  si barut sint 2 hoteluri in care romanii nu prea merg

#34
michaela_1961

michaela_1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 13.07.2006
In primul rand, multumesc de raspunsuri !
  In ceea ce priveste gradina, sa zicem ca n-ar fi chiar o problema, ca nu stam numai in resort, apreciez mai mult faptul ca au servicii bune. Pe noi ne-a incantat plaja de la RL  si de aceea preferam Lara. Sau mai bine-zis sotul si ceilalti din grup prefera, eu personal as alege Kemer.
  Royal Dragon mi s-a parut mai indicat  ptr. familii cu copii mici, ori la noi nu mai e cazul. O sa mai vad ce e cu Sunis-ul acela daca zici ca in zona este asa o plaja minunata.
  Deocamdata ramane tot Concorde sau chiar Barut , desi m-ar tenta sa-i deturnez catre Kemer. Faptul ca nu sunt preferate de romani nu este un inconvenient (anul trecut la RL m-am simtit ca pe plaja la Mamaia).  
  Va urez tuturor alegeri inspirate  !

#35
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
In Kemer:

AKKA Antedon
Vogue Avantgarde
Rixos Sungate
Rixos Tekirova

cu astea nu prea ai cum sa o dai in bara daca ii faci sa isi schimbe planurile

In Evrenseki este cea mai frumoasa plaja din intreg golful

#36
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 michaela_1961, on 16th January 2011, 23:20, said:

In primul rand, multumesc de raspunsuri !
  In ceea ce priveste gradina, sa zicem ca n-ar fi chiar o problema, ca nu stam numai in resort, apreciez mai mult faptul ca au servicii bune. Pe noi ne-a incantat plaja de la RL  si de aceea preferam Lara. Sau mai bine-zis sotul si ceilalti din grup prefera, eu personal as alege Kemer.
  Royal Dragon mi s-a parut mai indicat  ptr. familii cu copii mici, ori la noi nu mai e cazul. O sa mai vad ce e cu Sunis-ul acela daca zici ca in zona este asa o plaja minunata.
  Deocamdata ramane tot Concorde sau chiar Barut , desi m-ar tenta sa-i deturnez catre Kemer. Faptul ca nu sunt preferate de romani nu este un inconvenient (anul trecut la RL m-am simtit ca pe plaja la Mamaia).  
  Va urez tuturor alegeri inspirate  !
pai de ce nu faci o combinatie ? citeva zile la concorde si apoi citeva zile la barut, sau invers ? si le vezi pe amindoua pac-pac

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate