Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Povestea celor 10 porunci. Sau 20?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
O lista a celor 10 porunci scrise de insusi Dzeu si date lui Moise o gasim in
Exodul 20
3. Să nu ai alți dumnezei afară de Mine.
4. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.
5. Să nu te închini înaintea lor, și să nu le slujești; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinților în copii până la al treilea și la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,
6. și Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele.
7. Să nu iei în deșert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui.
8. Adu-ți aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfințești.
9. Să lucrezi șase zile, și să-ți faci lucrul tău.
10. Dar ziua a șaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta.
11. Căci în șase zile a făcut Domnul cerurile, pământul și marea, și tot ce este în ele, iar în ziua a șaptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă și a sfințit-o.
12. Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, pentru ca să ți se lungească zilele în țara, pe care ți-o dă Domnul, Dumnezeul tău.
13. Să nu ucizi.
14. Să nu preacurvești.
15. Să nu furi.
16. Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău.
17. Să nu poftești casa aproapelui tău; să nu poftești nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău.


Ele erau date direct de la Dzeu:
Exodul 31
18. Când a isprăvit Domnul de vorbit cu Moise pe muntele Sinai, i-a dat cele două table ale mărturiei, table de piatră, scrise cu degetul lui Dumnezeu.

Exodul 32
16. Tablele erau lucrarea lui Dumnezeu, și scrisul era scrisul lui Dumnezeu, săpat pe table.


Moise sparge tablele
Exodul 32
19. Și, pe când se apropia de tabără, a văzut vițelul și jocurile. Moise s-a aprins de mânie, a aruncat tablele din mână, și le-a sfărâmat de piciorul muntelui.


Dzeu promite ca i le va reface intocmai
Exodul 34
1. Domnul a zis lui Moise: „Taie două table de piatră ca cele dintâi, și Eu voi scrie pe ele cuvintele care erau pe tablele dintâi pe care le-ai sfărâmat.
2. Fii gata dis-de-dimineață și suie-te de dimineață pe muntele Sinai; să stai acolo înaintea Mea, pe vârful muntelui.
3. Nimeni să nu se suie cu tine, și nimeni să nu se arate pe tot muntele; și nici boi, nici oi să nu pască pe lângă muntele acesta.”
4. Moise a tăiat două table de piatră ca și cele dintâi; s-a sculat dis-de-dimineață, și s-a suit pe muntele Sinai, după cum îi poruncise Domnul; și a luat în mână cele două table de piatră.


Si iata noile 10 porunci
Exodul 34
11. Ia seama la ceea ce-ți poruncesc azi. Iată, voi izgoni dinaintea ta pe Amoriți, Canaaniți, Hetiți, Fereziți, Heviți și Iebusiți.
12. Să nu cumva să faci legământ cu locuitorii țării unde ai să intri, ca să nu fie o cursă pentru tine, dacă vor locui în mijlocul tău.
13. Dimpotrivă să le dărâmați altarele, să le sfărâmați stâlpii idolești și să le trântiți la pământ idolii.
14. Să nu te închini înaintea unui alt dumnezeu; căci Domnul se numește gelos, este un Dumnezeu gelos.
15. Ferește-te să faci legământ cu locuitorii țării, ca nu cumva, curvind înaintea dumnezeilor lor, și, aducându-le jertfe, să te poftească și pe tine, și să mănânci din jertfele lor,
16. ca nu cumva să iei din fetele lor neveste fiilor tăi, și astfel, fetele lor, curvind înaintea dumnezeilor lor, să târască și pe fiii tăi să curvească înaintea dumnezeilor lor.
17. Să nu-ți faci un dumnezeu turnat.
18. „Să ții sărbătoarea azimilor: timp de șapte zile, la vremea hotărâtă, în luna spicelor, să mănânci azimi, cum ți-am poruncit, căci în luna spicelor ai ieșit din Egipt.
19. Orice întâi născut este al Meu, chiar orice întâi născut de parte bărbătească din turmele de vaci sau de oi.
20. Să răscumperi cu un miel pe întâiul născut al măgăriței; iar dacă nu-l răscumperi, să-i frângi gâtul. Să răscumperi pe orice întâi născut al fiilor tăi; și să nu te înfățișezi cu mâinile goale înaintea Mea.
21. Șase zile să lucrezi, iar în ziua a șaptea să te odihnești; să te odihnești, chiar în vremea aratului și seceratului.
22. Să ții sărbătoarea săptămânilor, a celor dintâi roade din secerișul grâului, și sărbătoarea strângerii roadelor la sfârșitul anului.
23. De trei ori pe an, toți cei de parte bărbătească să se înfățișeze înaintea Domnului Dumnezeu, Dumnezeul lui Israel.
24. Căci voi izgoni neamurile dinaintea ta, și-ți voi întinde hotarele; și nimeni nu-ți va pofti țara, în timpul când te vei sui de trei ori pe an, ca să te înfățișezi înaintea Domnului, Dumnezeului tău.
25. Să n-aduci cu pâine dospită sângele dobitocului jertfit în cinstea Mea; și carnea din jertfa praznicului Paștelor să nu fie ținută în timpul nopții până dimineața.
26. Să aduci în casa Domnului, Dumnezeului tău, pârga celor dintâi roade ale pământului. Iedul să nu-l fierbi în laptele mamei lui.”
27. Domnul a zis lui Moise: „Scrie-ți cuvintele acestea, căci pe temeiul acestor cuvinte închei legământ cu tine și cu Israel!”
28. Moise a stat acolo cu Domnul patruzeci de zile și patruzeci de nopți. N-a mâncat deloc pâine, și n-a băut deloc apă. Și Domnul a scris pe table cuvintele legământului, cele zece porunci.


WTF?

#2
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

View PostTOPCATBV, on 11th January 2011, 10:25, said:

WTF?

Basme, povesti,  :rolleyes:

#3
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Asta imi aminteste de o scena din comedia History of the World, in care Moise (Mel Brooks) coboara de pe muntele Sinai cu tablele in mana si zice: "Iata cele 15 porunci... " si in acel moment scapa una din table, care se sfarma. Si Moise continua: "Iata cele 10 porunci"!"

#4
monyca17

monyca17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 21.08.2010
sunt 10 porunci, primele nu au ajuns cu adevarat la poporul de pe vremea lui Moise pentru ca au fost distruse...iar apoi D-zeu a dat alte 10...

#5
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postmonyca17, on 11th January 2011, 17:55, said:

sunt 10 porunci, primele nu au ajuns cu adevarat la poporul de pe vremea lui Moise pentru ca au fost distruse...
Eretico, caieste-te sau vei ajunge in iad cu ateii si pacatosii.
Tu insinuiezi ca Omnipotentului nu i-a iesit dorinta? Sau ca Omniscientul nu a anticipat ca degeaba le emite pe primele 10?

View Postmonyca17, on 11th January 2011, 17:55, said:

iar apoi D-zeu a dat alte 10...
Gresit. Inca 15, ti s-a spus doar. Uite aici dovada: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4TAtRCJIqnk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :)

#6
monyca17

monyca17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 21.08.2010

View Postain, on 11th January 2011, 21:44, said:

Gresit. Inca 15, ti s-a spus doar. Uite aici dovada: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4TAtRCJIqnk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :)



Asta era doar o gluma...hai pe bune acum...

#7
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Ce intrebari pui si tu ... A fost o "mica/mare" eroare de tipar, ce naiba ...  :lol:

#8
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postain, on 11th January 2011, 21:44, said:

Gresit. Inca 15, ti s-a spus doar. Uite aici dovada: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4TAtRCJIqnk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :)
Poate celalalte 5 incepeau cu formularea:
"Placutele cu porunci nu trebuie distruse chiar daca..."
: :lol: :w00t:

#9
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View PostANJOULIE, on 23rd February 2011, 11:31, said:

11. Căci în șase zile a făcut Domnul cerurile, pământul și marea, și tot ce este în ele, iar în ziua a șaptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă și a sfințit-o.


Asta e o porunca??? Mie imi pare o simpla afirmatie.

#10
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postmonyca17, on 11th January 2011, 17:55, said:

sunt 10 porunci, primele nu au ajuns cu adevarat la poporul de pe vremea lui Moise pentru ca au fost distruse...iar apoi D-zeu a dat alte 10...

Si Dumnezeu, fiind atotvazator si atotputernic, nu a fost in stare sa prevada ca vor fi distruse?  :confuzzled:

#11
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010
Pai a prevazut si chiar a vrut. Ca a doua oara sa le scrie Moise si astfel zeul sa fie exonerat in caz de proces. :lol:

#12
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Erau prea multe, oricum majoritatea nu le cunosc nici pe alea 10 care se tot învata la scoala.
Mai bine le baga varianta simpla: Stai supus, eu sunt seful tau, în viata asta stai supus la Biserica, în urmatoarea esti supus Dumnezeului tau.
Asta fiind varianta buna, daca nu esti cuminte = IAD.

#13
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View PostAether, on 27th February 2011, 22:27, said:

Asta fiind varianta buna, daca nu esti cuminte = IAD.


Sau: Daca GANDESTI= IAD

#14
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

View PostStabo, on 24th February 2011, 11:23, said:

Pai a prevazut si chiar a vrut. Ca a doua oara sa le scrie Moise si astfel zeul sa fie exonerat in caz de proces. :lol:

Imi place tendinta asta teologica..aplauze  :clapping:

Edited by CMVD, 08 March 2011 - 02:08.


#15
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Poruncile lu' peste = un fel de cod al bunelor maniere.

#16
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

View Postain, on 11th January 2011, 22:44, said:

Gresit. Inca 15, ti s-a spus doar. Uite aici dovada: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4TAtRCJIqnk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :)

Gresit. Initial au fost 5. Da' Moise s-a dus prima oara la poporul egiptean:

- Popor, am pentru voi 5 porunci de la Dumnezeu!

La care poporul egiptean:

- Hai, mai, Moise, si-asa ne chinuie faraonul, mai vii si tu cu porunci, lasa-ne in pace.

Si s-a dus Moise la poporul evreu:

- Popor, am pentru voi 5 porunci de la Dumnezeu!

La care evreii:

- Moise, da sunt gratis?

- Da, sunt gratis!

- Atunci, da-ne zece!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate