Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Icoanele in Biserica Ortodoxa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25793 replies to this topic

#37
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
eu spun ca biblia te invata sa te rogi din inima. si cum am mai spus cum doi oameni nu se pot ruga la fel asa si tu si eu nu ne putem ruga la fel, dar rugile noastre ajung la Dumnezeu, doar daca sunt din inma. nu conteaza ce religie esti ci doar sa faci ceea ce trebuie, rational vorbind. respect ca iti aperi credinta ta dar nimeni dintre ortodocsi (aproape nimeni) nu ataca decizia ta . tu doar intarestete, nu cu judecata care o faci prin topic-ul asta ( sau mai stiu eu ce faci si in viata ta) nu poti impune unui om sa nu manance carne daca tu esti vegetarian. nu pra vad ortodocsi luanduse de alte religi (nu secte) sau alte culte. eu inainte eram tot asa de sceptic in privinta icoanelor( vezi poruncile) dar am facut un lucru la care unii ii spun coecidenta. am facut ca si Ghedeon, am cerut dovezi si sau aratat. fa si tu la fel, ce te costa  iar la urma cantareste. sper sa nu te super cum ai suparat tu pe altii.

Edited by redfany, 16 January 2011 - 13:45.


#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postredfany, on 16th January 2011, 13:31, said:

eu spun ca biblia te invata sa te rogi din inima. si cum am mai spus cum doi oameni nu se pot ruga la fel asa si tu si eu nu ne putem ruga la fel, dar rugile noastre ajung la Dumnezeu, doar daca sunt din inma. nu conteaza ce religie esti ci doar sa faci ceea ce trebuie, rational vorbind. respect ca iti aperi credinta ta dar nimeni dintre ortodocsi (aproape nimeni) nu ataca decizia ta . tu doar intarestete, nu cu judecata care o faci prin utopic-ul asta ( sau mai stiu eu ce faci si in viata ta) nu poti impune unui om sa nu manance carne daca tu esti vegetarian. nu pra vad ortodocsi luanduse de alte religi (nu secte) sau alte culte. eu inainte eram tot asa de sceptic in privinta icoanelor( vezi poruncile) dar am facut un lucru la care unii ii spun coecidenta. am facut ca si Ghedeon, am cerut dovezi si sau aratat. fa si tu la fel, ce te costa  iar la urma cantareste. sper sa nu te super cum ai suparat tu pe alti.
Stimabile, asta-i invatatura morala ce se face la biserica pt a atrage pe cei care nu citesc Scriptura.

Ioan 9

31Știm că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoși; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu și face voia Lui, pe acela îl ascultă.

Poate imi spui tu cum te rogi dintr-o "inima de piatra", care oricine o are inainte sa fie salvat si sa primeasca Duhul.

Edited by zexelica, 16 January 2011 - 13:44.


#39
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
oare soarele nu lumineaza peste toti, neghina nu creste alaturi de grau pana la seceris, oare nu noi care ne credem dreptii credinciosi ne invata sa ne rugam pentru pacatosi. tolerativa uni pe alti si sprijinitiva ca nu este nimeni mai sus sau altul mai jos. normal numai un necaz sau o nenorocire va va lega si atunci nu va mai fi diferente de religie.

#40
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View Postredfany, on 16th January 2011, 13:54, said:

oare soarele nu lumineaza peste toti, neghina nu creste alaturi de grau pana la seceris, oare nu noi care ne credem dreptii credinciosi ne invata sa ne rugam pentru pacatosi. tolerativa uni pe alti si sprijinitiva ca nu este nimeni mai sus sau altul mai jos. normal numai un necaz sau o nenorocire va va lega si atunci nu va mai fi diferente de religie.
- no comment de credinciosi
- exagerat de drept credinciosi
- drept credinciosi
- credinciosi

Cu alte cuvinte..., credinciosii vor ajunge in iad fiindca sunt pe ultima treapta...

Exista si strambii credinciosi? Repetati fel si fel de stereotipuri care v-au fost spuse de catre unii care pretind ca-L cunosc pe Dumnezeu.

Exista credinta sau necredinta, credincios sau necredincios, bine sau rau, lumina sau intuneric...

Îngerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: "Iată ce zice Cel ce este Amin, Martorul credincios și adevărat, Începutul zidirii lui Dumnezeu:
"Știu faptele tale: că nu ești nici rece, nici în clocot. O, dacă ai fi rece sau în clocot!
Dar, fiindcă ești căldicel, nici rece, nici în clocot, am să te vărs din gura Mea.
Pentru că zici: "Sunt bogat, m-am îmbogățit, și nu duc lipsă de nimic", și nu știi că ești ticălos, nenorocit, sărac, orb și gol,  te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur curățat prin foc, ca să te îmbogățești; și haine albe, ca să te îmbraci cu ele și să nu ți se vadă rușinea goliciunii tale; și doctorie pentru ochi, ca să-ți ungi ochii și să vezi. Eu mustru și pedepsesc pe toți aceia pe care-i iubesc. Fii plin de râvnă, dar, și pocăiește-te! Apocalipsa 3


#41
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostVali29, on 16th January 2011, 15:10, said:

- no comment de credinciosi
- exagerat de drept credinciosi
- drept credinciosi
- credinciosi

Cu alte cuvinte..., credinciosii vor ajunge in iad fiindca sunt pe ultima treapta...

Exista si strambii credinciosi? Repetati fel si fel de stereotipuri care v-au fost spuse de catre unii care pretind ca-L cunosc pe Dumnezeu.

Exista credinta sau necredinta, credincios sau necredincios, bine sau rau, lumina sau intuneric...

Îngerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: "Iată ce zice Cel ce este Amin, Martorul credincios și adevărat, Începutul zidirii lui Dumnezeu:
"Știu faptele tale: că nu ești nici rece, nici în clocot. O, dacă ai fi rece sau în clocot!
Dar, fiindcă ești căldicel, nici rece, nici în clocot, am să te vărs din gura Mea.
Pentru că zici: "Sunt bogat, m-am îmbogățit, și nu duc lipsă de nimic", și nu știi că ești ticălos, nenorocit, sărac, orb și gol,  te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur curățat prin foc, ca să te îmbogățești; și haine albe, ca să te îmbraci cu ele și să nu ți se vadă rușinea goliciunii tale; și doctorie pentru ochi, ca să-ți ungi ochii și să vezi. Eu mustru și pedepsesc pe toți aceia pe care-i iubesc. Fii plin de râvnă, dar, și pocăiește-te! Apocalipsa 3
Dragul meu branhamist, te-as ruga sa discuti la subiect si nu la ce ofuri ai tu. Nu este topicul de frustrari aici... :thumbdown:

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postredfany, on 16th January 2011, 13:54, said:

oare soarele nu lumineaza peste toti, neghina nu creste alaturi de grau pana la seceris, oare nu noi care ne credem dreptii credinciosi ne invata sa ne rugam pentru pacatosi. tolerativa uni pe alti si sprijinitiva ca nu este nimeni mai sus sau altul mai jos. normal numai un necaz sau o nenorocire va va lega si atunci nu va mai fi diferente de religie.
Stimabile, invatatura gresita, fac pariu ca sustii doctrina satanica a liberului arbitru.

#43
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostLittleToby, on 12th January 2011, 09:05, said:

, icoana transmite un fapt istoric, un eveniment din Istoria sfanta sau un personaj istoric infatisat in forma sa fizica adevarata si, iarasi ca si Sfanta Scriptura, descopera revelatia de dincolo de timp continuta intr-o realitate istorica data. Astfel,[color="#8B0000"] prin icoana,


Sfinti sant icoane vi dar venerarea si proslavirea este doar spre imaginea lui Dumnezeu.

Aceste icoane vi Sf Pavel si Aollo spun ca nu poti trece peste ce este scris .


1Cor 4:6  
VDCR Iar acestea, fraților*, le-am spus despre1 mine și Apolo, pentru voi, ca** să învățați în noi să nu treceți peste ceea ce este scris, ca să†; nu vă lăudați unul cu altul2 împotriva celuilalt.

1Lit. "le-am transpus la" 2Sau "unul ca acesta"

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posthusand, on 17th January 2011, 02:11, said:

Sfinti sant icoane vi dar venerarea si proslavirea este doar spre imaginea lui Dumnezeu.

Aceste icoane vi Sf Pavel si Aollo spun ca nu poti trece peste ce este scris .


1Cor 4:6  
VDCR Iar acestea, fraților*, le-am spus despre1 mine și Apolo, pentru voi, ca** să învățați în noi să nu treceți peste ceea ce este scris, ca să†; nu vă lăudați unul cu altul2 împotriva celuilalt.

1Lit. "le-am transpus la" 2Sau "unul ca acesta"
Tu ai fumat ceva cand ai scris?  :naughty:

#45
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postredfany, on 16th January 2011, 13:31, said:

eu spun ca biblia te invata sa te rogi din inima. si cum am mai spus cum doi oameni nu se pot ruga la fel asa si tu si eu nu ne putem ruga la fel, dar rugile noastre ajung la Dumnezeu, doar daca sunt din inma. nu conteaza ce religie esti ci doar sa faci ceea ce trebuie, rational vorbind. respect ca iti aperi credinta ta dar nimeni dintre ortodocsi (aproape nimeni) nu ataca decizia ta . tu doar intarestete, nu cu judecata care o faci prin topic-ul asta ( sau mai stiu eu ce faci si in viata ta) nu poti impune unui om sa nu manance carne daca tu esti vegetarian. nu pra vad ortodocsi luanduse de alte religi (nu secte) sau alte culte. eu inainte eram tot asa de sceptic in privinta icoanelor( vezi poruncile) dar am facut un lucru la care unii ii spun coecidenta. am facut ca si Ghedeon, am cerut dovezi si sau aratat. fa si tu la fel, ce te costa  iar la urma cantareste. sper sa nu te super cum ai suparat tu pe altii.

Vezi ca  Biblia vorbeste intr-un fel despre mancatul carnii sau vegetarieni...si altfel despre idolatrie. Daca tu folosesti un chip cioplit -or vreo asemanare a unor lucruri din cer/pamant- pentru inchinare, esti idolatru maestre. Nu iti trebuie semne pentru asta, ci sa asculti ce spune Biblia. Iti spune sa nu iti faci asa ceva, sa nu te inchini la ele si sa nu le slujesti? Slujiti voi unor icoane, cadavre si obiecte? (le tineti in niste racle, le venerati, pupati, va rugati langa ele)
  Iar daca ti se spune ce scrie in Biblie despre astfel de practici, te superi? Imi pare rau...dar problema e la tine.

#46
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 17th January 2011, 20:42, said:

Vezi ca  Biblia vorbeste intr-un fel despre mancatul carnii sau vegetarieni...si altfel despre idolatrie. Daca tu folosesti un chip cioplit -or vreo asemanare a unor lucruri din cer/pamant- pentru inchinare, esti idolatru maestre. Nu iti trebuie semne pentru asta, ci sa asculti ce spune Biblia. Iti spune sa nu iti faci asa ceva, sa nu te inchini la ele si sa nu le slujesti? Slujiti voi unor icoane, cadavre si obiecte? (le tineti in niste racle, le venerati, pupati, va rugati langa ele)
  Iar daca ti se spune ce scrie in Biblie despre astfel de practici, te superi? Imi pare rau...dar problema e la tine.
Mey, tu ai priceput diferenta dintre idoli si icoane sau ai de gand sa o tii tot asa? Deja ai plictisit pe toti pe aici... Sau asta ti-era scopul?  :naughty:

#47
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 17th January 2011, 20:52, said:

Mey, tu ai priceput diferenta dintre idoli si icoane sau ai de gand sa o tii tot asa? Deja ai plictisit pe toti pe aici... Sau asta ti-era scopul?  :naughty:

Cand tu iei o bucata de panza, desenezi o față de om pe ea (cu farfurie, obligatoriu), apoi spui ca e icoana lui Timotei, te pui in genunchi inaintea ei si te rogi la Timotei ... Biblia te numeste idolatru. Pe tine si pe toti ceilalti care se uita la reprezentarea lui Timotei (cică) si se roaga la el .

Capisci?

#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 17th January 2011, 20:55, said:

Cand tu iei o bucata de panza, desenezi o față de om pe ea (cu farfurie, obligatoriu), apoi spui ca e icoana lui Timotei, te pui in genunchi inaintea ei si te rogi la Timotei ... Biblia te numeste idolatru. Pe tine si pe toti ceilalti care se uita la reprezentarea lui Timotei (cică) si se roaga la el .

Capisci?
NU. Cand il consideri pe Timotei ala sau altul ca fiind Dumnezeu atunci este vorba de un idol. Capisci? Perché io capisco bene, ma tu invece, riesci a capire niente... :P

Edited by mario_bril, 17 January 2011 - 21:09.


#49
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 17th January 2011, 21:09, said:

NU. Cand il consideri pe Timotei ala sau altul ca fiind Dumnezeu atunci este vorba de un idol. Capisci? Perché io capisco bene, ma tu invece, riesci a capire niente... :P

Deci poti sa desenezi un om, sa presupui ca e undeva sus si te poate ajuta (cu relatii mai sus), sa i te rogi, sa-i dedici zile de sarbatori si daruri de mancare, chiar si o putere specifica (aducator de ploi).... pai astea sunt ritualuri pagane in cinstea zeilor, barosane. Asta inseamna ca ti-ai creat un idol si ii slujesti exact ca un grec sau roman sau barbar...numai virgine nu sacrifici.

Ai ochi dar nu vezi? E evident, corecteaza-ma daca gresesc, dar pertinent, cu argumente.

Edited by kruger, 18 January 2011 - 01:39.


#50
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 18th January 2011, 01:39, said:

Deci poti sa desenezi un om, sa presupui ca e undeva sus si te poate ajuta (cu relatii mai sus), sa i te rogi, sa-i dedici zile de sarbatori si daruri de mancare, chiar si o putere specifica (aducator de ploi).... pai astea sunt ritualuri pagane in cinstea zeilor, barosane. Asta inseamna ca ti-ai creat un idol si ii slujesti exact ca un grec sau roman sau barbar...numai virgine nu sacrifici.

Ai ochi dar nu vezi? E evident, corecteaza-ma daca gresesc, dar pertinent, cu argumente.
Tu vrei sa te corectez cu argumente pe o constructie falsa? Pai pleci de la o premiza falsa si tragi niste concluzii pe masura. Zilele de care vorbesti nu ii sunt dedicate nimanui ci doar este o comemorare. Daruri de mancare eu nu am auzit in BO sa se faca dar tu continui sa vorbesti in plus. Deci nu sunt idoli cata vreme nu respecta caracteristicile unui idol.

Nu o mai tine pe a ta Kruger ca nu vei avea nici peste 1.000 de ani dreptate. Pentru ca intentionat vrei sa vezi deformat lucrurile. La tine e rea vointa. Si minciuna. Si vezi ca e pacat... :nonobad:

#51
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 18th January 2011, 10:24, said:

Tu vrei sa te corectez cu argumente pe o constructie falsa? Pai pleci de la o premiza falsa si tragi niste concluzii pe masura. Zilele de care vorbesti nu ii sunt dedicate nimanui ci doar este o comemorare. Daruri de mancare eu nu am auzit in BO sa se faca dar tu continui sa vorbesti in plus. Deci nu sunt idoli cata vreme nu respecta caracteristicile unui idol.

Nu o mai tine pe a ta Kruger ca nu vei avea nici peste 1.000 de ani dreptate. Pentru ca intentionat vrei sa vezi deformat lucrurile. La tine e rea vointa. Si minciuna. Si vezi ca e pacat... :nonobad:

Comemorare, sarbatoare, tot aia e, prietene. Ce e pe 8 ianuarie? Sfantu' Ion, si se face "praznic" in cinstea sfantului, deci daruri de mancare de care ziceam. La fel cum romanii sarbatoreau Bona Deea (ok, bad example) sau orice alt zeu. Repet, sunt sfinti aducatori de ploi, sau marturisitorul , sau Sfântu' Chirică care* ține dracii de păr (sau asta e din povestea lu' Stan Pățitu'...) - oricum, astia sunt niste zei la care va rugati. Tu poti sa-i numesti cum vrei, ca sa te dai rotund...realitatea conteaza.



*cacofonie intentionata si conforma cu parerea mea despre aceste practici

#52
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 18th January 2011, 10:56, said:

Comemorare, sarbatoare, tot aia e, prietene. Ce e pe 8 ianuarie? Sfantu' Ion, si se face "praznic" in cinstea sfantului, deci daruri de mancare de care ziceam. La fel cum romanii sarbatoreau Bona Deea (ok, bad example) sau orice alt zeu. Repet, sunt sfinti aducatori de ploi, sau marturisitorul , sau Sfântu' Chirică care* ține dracii de păr (sau asta e din povestea lu' Stan Pățitu'...) - oricum, astia sunt niste zei la care va rugati. Tu poti sa-i numesti cum vrei, ca sa te dai rotund...realitatea conteaza.



*cacofonie intentionata si conforma cu parerea mea despre aceste practici
Intentia este cea care da sens tuturor actiunilor. Praznicul nu inseamna a aduce ofrande in fata respectivului ci a sarbatori cu mancare pentru comemorarea respectivului sfant. Comparatia este fortata si deci fara sens. Restul de idei sunt departe de adevar, oricum...

#53
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmario_bril, on 17th January 2011, 20:52, said:

Mey, tu ai priceput diferenta dintre idoli si icoane sau ai de gand sa o tii tot asa? Deja ai plictisit pe toti pe aici... Sau asta ti-era scopul?  :naughty:
Nu e nicio diferenta, stimabile.

#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postzexelica, on 18th January 2011, 11:27, said:

Nu e nicio diferenta, stimabile.
Pentru tine stiam ca nu este niciuna Zexe... Vorbeam cu ceilalti.  :console:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate