Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Alternative semantice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#19
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Sforta fie cu tine!!!...

Hai, noroc!...

#20
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View Posteu_unul, on 7th January 2011, 14:27, said:

De ce ar vrea cineva sa inlocuiasca niste expresii uzuale, atat de uzuale incat sunt aproape niste ticuri verbale? Eu folosesc frecvent "Doamne ajunta", "fereasca Domnul", "Slava Domnului".

ba...ma lesi!?

esti plin de surprize...man! :lol:

#21
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Da, si mai folosesc frecvent expresia "Dumnezeule, tu mare" cand vreau sa scot in evidenta uimirea. Chiar nu vad de ce nu ar trebui sa folosesc asemenea cuvinte daca sunt ateu, sunt niste expresii comune in limba romana si le folosesc ca atare.

#22
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Blasfemie...

Vor vedea necredinciosii in viata de apoi.

#23
S100

S100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.06.2008

View Postbalonash, on 7th January 2011, 08:53, said:

M-a luat de multe ori gura pe dinainte să folosesc astfel de expresii referitoare la dumnezeu. Nu mă simțeam deloc confortabil după asta, mai ales că în cercul de cunoștințe se știe am oarecare principii în legătură cu asta, iar ei profită de orice ocazie să-mi scoată ochii. <_<

Așadar ce alternative nonbiblice putem folosi pentru:
-Doamne ajută
-Ferească dumnezeu
-Să dea domnul
-Slavă domnului
-etc

Mai multe nu-mi vin pe acum, dar din păcate îmi vin când nu-mi trebuie. :thumbdown:


  Dupa parerea mea expresiile: "-Doamne ajută!" si "-Să dea domnul" sunt echivalente si se pot inlocui cu "Asa sa fie!"

  "-Fereasca dumnezeu" si forma inversata "-Doamne fereste!" pot fi inlocuite cu "Sper sa nu fie cazul!" sau cu "Sper sa nu se intample asa (asta).", iar "-Slavă domnului" se poate inlocui cu "Din fericire"

   Pentru "Domnul fie cu tine!" ar merge "Forta fie cu tine!" (dar cum nu toata lumea a vazut "Razboiul stelelor" poate ar trebui sa ne gandim la alternative...). Ce ziceti de: "Fie ca norocul sa fie de partea ta!"?

P.S.: E nevoie de exercitiu pentru ca aceste formule sa le inlocuiasca pe cele de provenienta religioasa asa ca nu-ti face probleme daca mai scapi din cand in cand cate un "doamne fereste!"

#24
Protopopicitoricescovici

Protopopicitoricescovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.12.2010
Pe mine ma distreaza pocaitii. Unii din ei simt nevoia ca dupa fiecare propozitie sa bage un "doamne ajuta". E penibil cum ii vezi dupa aia ca parca asteapta sa le raspunzi.

#25
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostProtopopicitoricescovici, on 12th January 2011, 16:36, said:

Pe mine ma distreaza pocaitii. Unii din ei simt nevoia ca dupa fiecare propozitie sa bage un "doamne ajuta". E penibil cum ii vezi dupa aia ca parca asteapta sa le raspunzi.
Cum spun cei de la Parazitii : doamnele ajuta ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate