Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tigara electronica/fara toxine dar si fara nicotina

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Ieri am cumparat pack-ul: 2 tigari deja preparate [2 baterii, 2 bucati atomizer, 2 cartuse], incarcator, adaptor USB si inca 2 cartuse de rezerva. 50 € aici, Spania. Plus inca 4 cartuse de rezerva (8 €).

Am mai vazut cateva thread-uri pe acest subiect, niciunul despre tigara electronica fara nicotina. Se intreaba cineva daca este o prostie? Da, pentru ca oamenii cu tarie nu au nevoie de asa ceva, pentru a fuma sau pentru a se lasa de fumat. Asta inseamna ca sunt un om slab. Cel putin din acest punct de vedere. Se pare ca traiesc la extreme: nici un strop de alcool, in schimb aproape un pachet de tigari/zi.

Nu stiu ce rezultat va avea, daca ma va ajuta sa renunt total la fumat sau sa reduc numarul tigarilor fumate. De aceea nu scriu aici pentru a recomanda cuiva tigara electronica, departe de mine acest gand. Poate ca pana la urma se va dovedi a fi doar o tampenie si o pierdere de bani. Nu stiu, ramane de vazut, tocmai de aceea nu las in postarea mea nici marca/modelul cumparat.

Prima impresie: scoate vapor/abur. Suficient de mult. Un cartus este suficient pentru o zi [in manual am putut citi ca un cartus ar fi echivalentul a 18 tigari normale]. Senzatia este, mai mult sau mai putin, aceeasi ca si cand ai fuma cu adevarat. Singurul mic inconvenient ar fi bateria: desi in acelasi manual scrie ca rezista cca. 24h/uz normal, realitatea nu este chiar asa. Dimineata incarcata, seara deja descarcata.

Cu cateva luni in urma se puteau gasi la vanzare inclusiv in farmacii. Intre timp lucrurile s-au schimbat, farmaciile la ora aceasta refuza sa mai puna in vanzare aceste produse. Motivul este simplu: contin nicotina si pentru acest fapt nu sunt aprobate/omologate de Ministerul Sanatatii de aici. Am cumparat acest model la plesneala, m-am enervat, am iesit afara si am mers direct unde stiam ca pot gasi. Necontinand nici macar nicotina este singura tigara electronica aprobata pentru vanzarea directa, restul modelelor doar prin comanda internet.

Inca ma intreb daca chiar am ales modelul potrivit: cele peste 300 substante toxice (cunoscute) dintr-o tigara normala reprezinta de fapt acel factor de risc, fatal de multe ori. Nicotina in schimb nu omoara. Nicotina te mentine doar ca sclav, este cea care da dependenta. Deci acea senzatie de mor fara o tigara este data de fapt de catre nicotina. Tocmai de aceea ma intreb "Ok, nu mai bag otrava, dar nu o voi lua razna fara doza de nicotina necesara, doza care in aceasta tigara nu se regaseste? Era mai bine o tigara electronica pe baza doar de vapor dar si de nicotina?". Nu stiu, ramane de vazut.

Si da.... cel mai bine era sa nu mai fie nevoie de nimic. Nici macar de aceasta tigara electronica. Dar inchei cu ceea ce am inceput: sunt un om slab. Fara indoiala.

Edited by _DelSte_, 05 January 2011 - 15:11.


#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
esti un om slab ca dai bani pe prostii.

sunt o gramada de metode sa te lasi de fumat. cea mai mare dependenta este "de gest", nu de nicotina. nu te ma intreba atita.
au putut si altii, poti si tu. fa-ti o lista cu banii pe care ii dai pe tigari, pentru a-ti slabi plaminii, starea de sanatate, etc s-apoi iti vine sa fii tare.

Edited by Centris, 05 January 2011 - 15:21.


#3
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Am facut @Centris, sunt aproximativ 1.300 € pe an. Pare greu de crezut, dar fumez 1 pachet pe zi. Nu mai las nici marca de tigari, hai sa spunem ca se numesc LS si ca aici au ajuns sa coste 3,65 €/pachet. Si se aude ca la sfarsitul lunii ianuarie se vor mai scumpi. Asta inseamna cca. 109 €/luna x 12 luni ajungem foarte usor la cei cca. 1.300 €. Asta e.... La mine calculul a avut efect/reactie inversa: "daca tot am aruncat ataia bani bani pe geam cu nenorocitele astea de tigari.... ce dracu' mai inseamna 50 €....". Asa este, mentalitatea prostului si a omului slab.

Nu bautura, nu droguri [si am vazut pe aici o gramada de tineri romani care au inceput sa o faca, mare pacat], nu jocuri de noroc, nu cluburi (cel putin nu din acelea la care se poate gandi tot omul). Fumatul. Doar fumatul! In sfarsit.... am vazut ca in ultima zi am fumat doar 3 tigari. Este un rezultat pentru mine. In schimb da, habar nu am daca va si dura. Ramane de vazut daca si acesti 58 € au fost aruncati pe geam sau nu. Multumesc oricum pentru raspunsul tau.

#4
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

 _DelSte_, on 5th January 2011, 15:38, said:

Pare greu de crezut, dar fumez 1 pachet pe zi.

Pai si ce e asa de greu de crezut? 1 pachet/zi ti se pare asa mult?

#5
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Nu, in timpurile noastre nu. Acum cativa zeci de ani, da. Era considerat mult. Oricum, contextul in care am lasat acel "pare greu de crezut" este prost, a fost vina mea. Ma refeream la greu de crezut (doar cand stai si realizezi) ca poti arunca 1.300 € pe geam pentru otrava asta nenorocita.

#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
A...cu asta sunt de acord ;).
Ma miram, pentru ca eu fumam peste 2 pachete/zi. Si m-am lasat brusc si dintr-o data.....iaca in martie se fac 2 ani....


L.E. Dar ca sa-ti raspund la dilema: am incercat si eu cam acum 2 ani tigara electronica, desi am comandat refill cu nicotina. Chiar si asa, am constatat dupa vreo 3 zile de incercari diverse, ca psihicul meu nu egaleaza tigara electronica, cu cea clasica. Nu stiu.....desi practic nevoia de nicotina imi era asigurata, gestul la fel....parca nu era acelasi lucru, Poate si pentru ca nu ajungea filtrul ala sa ma arda la degete....sa simt eu cum sting tigara in scrumiera....nu-mi pot explica. Dar cert este ca am renuntat la a o mai folosi dupa vreo 3 zile, pentru ca as fi avut nevoie de o perioada de acomodare aproape similara cu cea petrecuta pentru a renunta de tot. Si ar fi insemnat ...o dubla suferinta. Asa, am preferat sa astept un moment propice (care a intervenit complet aleator) si am facut un singur efort. Acu..nu stiu ce sa spun, poate pe altii ii ajuta. Dar pe mine nu m-a ajutat deloc.

Edited by richelieu, 05 January 2011 - 16:17.


#7
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Felicitari! Sincere. Sa nu faci vreodata greseala de a te reapuca de fumat. Ar fi un pacat dublu. Niciodata nu am reusit sa le las (oare am incercat vreodata cu adevarat?...), in schimb am mai reusit, cu ocazia anumitor tentative, sa reduc. Si niciodata pana la 3 tigari/zi, ce am reusit cu aceasta jucarie electronica. Sper sa nu ajung sa ma autodeclar incurabil.

O completare: slabiciuna si prostia se speculeaza. Iar imbecilitatea se plateste. Tutunul omoara iar orice Minister al Sanatatii din orice tara declara ca este constant preocupat pentru starea de sanatate a natiunii. Minciuna! Preocuparea lor este pentru impozitele si taxele incasate din comertul cu tigari, industria tabaco, etc.... Au aparut tot felul de inventii: tigara electronica, plasturele acela cu nicotina, etc.... Din grija pentru sanatatea dvs.?!? Aiurea. Pentru a specula si a profita si ei de slabiciunea la acest viciu: "daca te-ai decis sa nu mai lasi bani la tabaco, atunci aparem noi pentru a ne lasa noua. Cat timp esti prost si inca dominat de viciu, intr-un fel sau altul trebuie sa platesti". Deci clar ca si aceste tigari electronice au inceput sa apara tot dintr-o dorinta de a specula prostia, in cazul asta nu neaparat a fumatorului activ ci a a celui care incearca sa renunte.

Edited by _DelSte_, 05 January 2011 - 16:32.


#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Incurabil nu ai cum sa fii. Exista multe cai de a renunta la fumat,(inclusiv programe de asistenta specializata, care sunt convins ca exista si in Spania) totul e sa o gasesti pe aia care ti se potriveste.
Sper si eu ca nu ma voi mai apuca vreodata de fumat. Pentru pura placere a gustului si gestului, din cand in cand, la ocazii speciale, mai pufai trabuc sau pipa...dar asta pot spune ca m-a si ajutat cumva sa realizez ca de fapt tigara nu-mi place si nu mi-a placut vreodata. Am tras un fum dintr-o tigara de curand si ....no way :).

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 _DelSte_, on 5th January 2011, 16:17, said:

Felicitari! Sincere. Sa nu faci vreodata greseala de a te reapuca de fumat. Ar fi un pacat dublu. Niciodata nu am reusit sa le las (oare am incercat vreodata cu adevarat?...), in schimb am mai reusit, cu ocazia anumitor tentative, sa reduc. Si niciodata pana la 3 tigari/zi, ce am reusit cu aceasta jucarie electronica. Sper sa nu ajung sa ma autodeclar incurabil.

O completare: slabiciuna si prostia se speculeaza. Iar imbecilitatea se plateste. Tutunul omoara iar orice Minister al Sanatatii din orice tara declara ca este constant preocupat pentru starea de sanatate a natiunii. Minciuna! Preocuparea lor este pentru impozitele si taxele incasate din comertul cu tigari, industria tabaco, etc.... Au aparut tot felul de inventii: tigara electronica, plasturele acela cu nicotina, etc.... Din grija pentru sanatatea dvs.?!? Aiurea. Pentru a specula si a profita si ei de slabiciunea la acest viciu: "daca te-ai decis sa nu mai lasi bani la tabaco, atunci aparem noi pentru a ne lasa noua. Cat timp esti prost si inca dominat de viciu, intr-un fel sau altul trebuie sa platesti". Deci clar ca si aceste tigari electronice au inceput sa apara tot dintr-o dorinta de a specula prostia, in cazul asta nu neaparat a fumatorului activ ci a a celui care incearca sa renunte.

Mai exact, domnia si prostia se platesc. Vrei sa fumezi? Naspa. Caca banu', cu taxa de protectie la stat. Vrei sa te lasi, dar inconstient iti dai seama ca te lasi doar pentru ca nu vrei sa mai platesti taxa pe domnie? Cumpara prostiile astea, care per total o sa coste si mai multi bani. Partea trista e ca majoritatea care se lasa de fumat nu se lasa ca sa isi faca lor un bine dpdv al sanatatii (ceea ce ar fi obtinut prin reducerea sub 5 / zi), se lasa pentru ca sunt prea saraci ca sa-si permita sa fumeze si se ascund dupa tot felul de formulari: ma las de vicii / otravuri / sclavie.

#10
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Nu stiu cat de generalista poate fi teoria ta (corecta de altfel, fara indoiala) dar sunt ferm convins ca, pentru multi fumatori, banu' este doar o parte din toata aceasta ecuatie, nu intreaga ecuatie in sine. Eu nu o sa generalizez (chiar urasc sa fac asta si nu doar legat de acest subiect), prefer sa vorbesc in nume propiu si sa-ti spun ca, ceea ce ma doare pe mine, nu este neaparat banul. Nu, am fumat pe timpuri cu adevarat dificile din punct de vedere financiar, de ce nu as mai face-o acum? Ma doare prostia. Atata tot. Si fiind si personala, doare si mai rau. Nu banul. Ies afara si imi cumpar 5 cartuse de tigari, asta se face foarte usor. Dar si cand voi aprinde prima tigara, daca o sa fiu intrebat care-i problema, o sa spun acelasi lucru: "Prostia ca am aprins-o.... ". Banul exista, categoric ca da. Dar este cel din urma, cel putin in situatia mea. Acel ban l-as fi pierdut (sau mai mult) intr-o tura pana in Valencia si pe intrarea la un spectacol. Deci oricum se duceau, poate ca doar intr-o seara. Dar sigur la sfarsit as fi spus "S-au dus si nu-mi pare rau. M-am distrat, m-am simtit bine..... Dar nu i-am mai aruncat ca un prost pe fum....".

Ma rog.... nu are sens sa ma intind, fiecare ia o decizie (sau nu) din propiile sale motivatii. A mea nu este banu', categoric nu. Chestia cu 1.300 € nu a fost lasata ca sau din disperare. Era simpla constatare a cat costa acelasi lucru cu care am inceput si cu care o sa si inchei: PROSTIA. Nimic mai mult.

#11
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
folosesc si eu o ,,electronica'', insa ieftina, 40 lei.
pareri...
bateria ma tine 2 zile, e ok.
fumul e ok, mai ales daca acopar una din cele 2 gauri pt aer.
de satisfacut, ma satisface doar partial, tot mai trag vreo 5 normale,
dar de la un pachet jumate... e bine zic.

#12
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Este o mare reducere, asa e  :OK:
Oricum, cred ca stii si tu, bine ar fi sa ajute nu doar la reducerea numarului de tigari fumate, ci chiar la renuntarea totala la fumat.
Electronica asta a mea nu are o baterie asa de buna, cu greu rezista pana seara. Vaporul care iese este ok. Si dureaza chiar mai mult decat ma asteptam. Am pus un cartus [echivalentul a cca. 18 tigari nornale, conform manualului] si vad ca il pufai de ieri dimineata si tot mai scoate vapor. Parca nu mai este asa aromat ca ieri dar da, continua sa scoata vapor.
Jucaria in sine imi place, nu stiu ce face fiecare in fata televizorului (stiu de exemplu ca unii obisnuiesc sa-si ia ceva de mancare pe o tava sau farfuriuta) dar mie imi place sa mai pufai asa la cate un film seara. Si tigara electronica vad ca ajuta, nu mai ma ridic sa merg la bucatarie (doar acolo fumez) si sa fumez pe geam sau chestii de genul asta.

Multumesc pentru comentariul lasat, apreciez participarea celor ce au trecut sau continua sa treaca prin experienta asta, ajutati de jucaria asta electronica.
Bafta!

#13
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Reducerea tigarilor de la 1-2 pachete pe zi la 4-5 este doar o joaca, o chestiune de moment.
Intr-un final vei fuma la fel de mult.
Am incercat si eu sa ma las in trecut prin metoda asta si de fiecare data reveneam la numar initial de tigari fumate.
Singura metoda de a te lasa este sa renunti brusc.
Eu am reusit si pentru ca am fost constrans de o anumita situatie.

#14
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
acum cativa ani, reusisem sa ma las, fumam cam 2 ani, si 2 ani pauza.
insa de vreo 6-7 ani, am reusit doar pt perioade mici.
sa vedem unde ajungem cu electronicele :)

#15
nicoleta20

nicoleta20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 20.04.2007
Tocmai am primit si eu o electronica. De obicei fumam 12-14 tigari/zi , asta in conditiile in care nu fumez in casa ( deci coborat 5 etaje, stat 7 minute in frig, apoi inapoi in casa ). Azi am fumat doar 3 tigari, in rest am pufait la electronica.
Sa vedem zilele urmatoare cum vor fi.

#16
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Tine-ne la curent cu progresele facute  :peacefingers:
Si aici suntem pe drumul cel bun: doar una la cafeaua de dimineata. De cateva zile a devenit cel mai promovat produs vandut in peninsula, mai ales la televiziunea nationala TVE  Guvernul se straduieste din rasputeri sa constientizeze opinia publica legat de tigara electronica pe baza de vapori. De la 1 ianuarie 2011 in Spania a fost interzis cu desavarsire fumatul in orice spatiu inchis, parc de joaca sau public pentru copii, bar, restaurant, in fata oricarei institutii sanitare, colegii publice, etc.... Astept si din partea tarii mele o astfel de lege. Dar mai ales sa fie si tratata cu atata respect cu cat vad ca se intampla aici.
Multumesc pentru comentariul lasat. Tarie iti doresc!

#17
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Am citit recent undeva ca tot timpul primele 30 de zile sunt mai grele. Chiar daca ti se pare imposibil, incearca sa te fortezi macar pentru o luna si vezi ce se intampla.

#18
adolf_one

adolf_one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.04.2008
Sunt shi eu proaspat posesor al faimoasei tigari electronice. Mare minune a tehnicii! De ce nu am vazut-o mai devreme? Hainele si parul poate sa nu mai miroase a fum? N-am stiut!!! Nu stiu daca e voie sa spun dar am cumparat de aici:
www.e-tigari-electronice.ro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate