Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tigara electronica/fara toxine dar si fara nicotina

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
doncafe

doncafe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.10.2010

View Post_DelSte_, on 9th January 2011, 04:43, said:

Tine-ne la curent cu progresele facute  :peacefingers:
Si aici suntem pe drumul cel bun: doar una la cafeaua de dimineata. De cateva zile a devenit cel mai promovat produs vandut in peninsula, mai ales la televiziunea nationala TVE  Guvernul se straduieste din rasputeri sa constientizeze opinia publica legat de tigara electronica pe baza de vapori. De la 1 ianuarie 2011 in Spania a fost interzis cu desavarsire fumatul in orice spatiu inchis, parc de joaca sau public pentru copii, bar, restaurant, in fata oricarei institutii sanitare, colegii publice, etc.... Astept si din partea tarii mele o astfel de lege. Dar mai ales sa fie si tratata cu atata respect cu cat vad ca se intampla aici.
Multumesc pentru comentariul lasat. Tarie iti doresc!
Salut
De ieri am si eu o jucarie din asta si sincer de cand am inceput sa ma aburesc nu am mai simtit nevoia sa fumez nici o tigara.Problema cu filtrele sta in felul urmator:Trebuie sa cumperi o sticluta cu e-lichid care are un nivel de nicotina dorit de tine,low, mediu sau hight.Dupa fiecare 6-10 pufuri scoti cartusul si pui 4-5 picaturi si apoi te aburesti iar, gustul si intensitatea vaporilor va fi mai buna.Poti sa continui de fiecare data cand simti nevoia sau nu.Un cartus astfel se poate folosi 4 zile care si ele sunt la fel: low, mediu, hight.Eu am dat pe ea echivalentul a 65 euro cu consumabile pentru 1 luna.Pe urma in fiecare luna o sa ma coste cam 20 de euro consumabilele (cartuse lichidul cu nicotina si un atomizator de rezerva)Oricum am inteles ca nu ai probleme cu banii dar iesi mai ieftin si mai sanatos si tinand cont ca in Spania s-a cam terminat cu afumatul pe unde vrei tu eu cred ca e mai rezonabil.Aburi de calitate in continuare.
Daca vrei sa stii mai multe despre tigari electronice poti sa intri aici.

http://forumtigarael....wordpress.com/

#20
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
cred ca tigara electronica nu are intentia de a te face sa te lasi de tot de fumat, ci sa te lasi de alea normale.
avantajele ei ar fi:
- nu-ti mai miros gura/parul, hainele, etc
- iesi mai ieftin
- nu deranjezi pe ceilalti
- nu mai bagi gudron in plamani
- fumezi mai putin, fiindca nu trebuie sa tragi 10-13 fumuri pana se termina tigara, tragi doar cand ai chef

dezavantaje:
- satisfactia nu e aceeasi
- propilenglicolul ala care se transforma in abur sigur nu e sanatos de bagat in plamani :)

#21
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu m-am apucat de fumat pipa si am renuntat la tigari. Chestia e ca-mi place atat de mult incat ma intreb de ce 16 ani nu am fost curios sa incerc. Acum toate tigarile mi se par cartoane. Imi sunt suficiente 3 boluri pe zi. Rezultatul pozitiv e ca nu mai gafai cand fac efort. Alt rezultat pozitiv e ca ies mult mai ieftin-il iau de pe net. In Spania am inteles ca tutunul de pipa e ieftin, chiar si delicatesele.

#22
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Din cate stiu, pipa se pufaie, nu se trage in piept. Asa faci si tu ? :)

#23
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Nu ai cum sa tragi in piept pentru ca tutunul e foarte tare si tusesti instantaneu. Poti incerca dar te lasi de urgenta. Nicotina se combina cu saliva si astfel iti iei ratia. Insa fumul are gust, cand fumezi pipa iti ramane un gust placut. Daca mai fumezi si o tigare ai senzatia ca fumezi cartoane asa ca te intorci la pipa. In functie de dimensiunea bolului si modul de umplere o fumata poate dura si 1,5 ore, exista si pipe mici care dureaza mai putin si se folosesc ziua cand nu ai timp. Dupa ce ai fumat o pipa ti se potoleste pofta de a fuma pentru o lunga perioada de timp. Inainte mergeam cu masina si fumam, acum nu mai simt nevoia. Cand fumezi pipa, trebuie sa bei ceva deoarece ti se usuca gura insa poti trage foarte mult de o cafea. Fumatorii de pipa beau cafea sau ceai insa cantitatile se reduc semnificativ. O ceasca normala de cafea imi ajunge pentru 2 fumate, adica jumatate de zi, inainte beam 2 cani in perioada asta de timp. Am inceput sa beau si ceai desi inainte nu voiam sa aud de el. Nu poti bea bauturi carbogazoase deoarece te pisca limba. Cand ies cu prietenii nu mai beau bere, beau orice altceva dar neacidulat.
Sa fumezi pipa incepe cu o cheltuiala maricica deoarece trebuie sa-ti procuri pipe. Una nu e suficienta, eu ma descurc cu 3 dar imi voi mai lua. Am cumparat pipe sh pe care le-am curatat cu grija. Cele noi sunt destul de scumpe. Ai nevoie neaparat de un futac. De ce mai multe pipe? pentru ca le dedici unui anumit fel de tutun, si pentru ca trebuie curatate. Ziua neavand timp, schimbi pipa iar seara le cureti. Tutunurile aromate impregneaza pipele cu aroma si apoi este greu sa fumezi tutun nearomat. Cam asta e nevoie pentru inceput. Mai ai nevoie de borseta, de bricheta speciala dar merge foarte bine si chibritul, de scrumiera pentru pipa, dar eu folosesc o ceasca mica de cafea pe post de suport-astea le cumperi si in timp.
Tutunul il procuri de pe net. Desi un plic contine 50 gr. tine destul de mult, la ritmul meu 5-7 zile. Un plic de tutun de rulat il poti termina si intr-o zi, unul de pipa nu ai nici o sansa. Facand un calcul iesi mai ieftin decat la tigari rulate. Bine, daca esti pipar cu experienta si achizitionezi ,,delicatese" de pe site-uri din afara urci costurile destul de mult.
Fumatul pipei este o indeletnicire extrem de placuta si stau si ma intreb de ce oamenii nu o apreciaza! De ce isi mananca viata cu tigarile care nu au nici un gust. Nu zic ca pipa nu e nociva dar macar iti provoaca placere. Acum e discutabila treaba cu nocivitatea dar eu ma simteam groaznic de la tigari in ultima perioada. Acum chiar ma simt bine, respir mult mai bine si-mi pare nespus de rau ca nu am incercat mai de mult. Un alt lucru pozitiv este faptul ca de cand fumez pipa nu mai sunt atat de disperat sa fumez. Am rabdare sa ajung acasa, deja am un ritual, am devenit mai grijuliu, imi dramuiesc timpul mai bine. Inainte ma trezeam repede, bagam o tigara, doua si plecam la serviciu unde bagam repede o cafea si alte cateva tigari. Acum ma trezesc mai devreme, mananc micul dejun (nu merge pipa pe stomacul gol), imi fac cafeaua, imi savurez pipa si cand plec, vad si eu pe unde merg, stiu ce am de facut, incep ziua mult mai bine.
In public, se uita destul de multi ciudat la mine, prieteni si colegi ma condamna, zic ca sunt fitzos dar in particular nu stiu cum sa-mi ceara sa le dau si lor un fum sa vada cum e.
Tinand cont insa de tot ce am scris mai sus consider ca principalul vinovat de raspandirea redusa a acestei indeletniciri este comoditatea oamenilor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate