Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Control oftalmologic

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008
Salut!
Ochii mei focalizeaza incet la distanta mare.
Nu cred ca e cazul sa port ochelari.
Chestia asta o patesc la oboseala, adica stau pana tarziu la calculator apoi dimineata la 8 am cursuri si abia vad ce scrie la proiector sau la tabla si trebuie sa ma concentrez ca ochii sa focalizeze la distanta aia.
Am fost la un control acum 2 ani, simptomele erau aceleasi si medicul a zis ca e doar o conjunctivita si mi-a dat niste picaturi (cred ca era mai chior ca mine) dar de atunci am vazut bine pentru ca venise vacanta si nu a mai fost nevoie sa mai binoclez la tabla. Acum o luna m-a apucat iar.
Cred ca e din cauza oboselii, alimentatii proaste si lipsei de sport.

Voi ce ziceti?
Sa mai fac un control oftalmologic la care in cel mai rau caz medicul imi da o reteta pentru ochelari care parca nu i-as purta ( "ce nu-i defect nu repara" consider ca ochelarii purtati cand nu trebuie si aiurea iti strica mai tare vederea, mai ales ochelarii de soare care leneveste ochiul)?
Imi recomandati un medic care sa-si faca treaba?

Eu zic ca ar fi mai bine sa imi vad de treaba si sa trec pe vitamine, minerale, sport, somn si sa evit pc-ul cat pot :D.
Multumesc!

#2
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
Eu cred ca stiu ce faceai, iti semi inchideai ochii ca sa vezi mai bine, si vezi mai bine datorita efectului pinhole. Fortarea asta nu e de bine pt ca introduce o tensiune care-ti afecteaza vederea si mai mult, deja ai probleme daca esti nevoit sa faci asta.
Ochelarii de soare nu lenevesc ochiul, termen care chiar exista dar se refera la altceva, ci ii scad sensibilitatea la lumina. Cu o vedere teapana poti sa te uiti si in soare.
Dupa cum ai observat si tu, relaxarea este calea suprema, e treaba ta sa inveti sa o obtii mereu.

#3
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008
Multumesc!

#4
niculaionut

niculaionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.08.2007
Mai bine mai fa un control.
Ti s-au pus picaturi?

#5
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008

View Postniculaionut, on 9th January 2011, 03:06, said:

Mai bine mai fa un control.
Ti s-au pus picaturi?

Da mi s-a pus picaturi.

#6
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Aduc un pic topicul in actualitate.

Nu mi-am mai facut un control de vreo doi anisori, am lasat-o moale cu ochelarii acum cateva luni, insa am impresia ca vad din ce in ce mai incetosat. Musai trebuie sa merg la un control, am de ales intre Tirgu Neam si Piatra Neamt. Ce cabinete imi recomandati si cam cat ar fi un control medical la ei, imi trebuie doar diagnosticul (hartia cu datele corecte pentru lentile). De ce? Simplu. Am pe cineva care lucreaza la o clinica si-mi taie/monteaza lentile cu antireflex si/sau heliomat la preturi incredibil de mici (de fapt moca, de ce sa ma ascund, mi-a facut anul trecut un set de lentile, prelucrate la o masina din aia automata de taiat sticla si rezultatul a fost incredibil, efectiv ziceai ca-s taiate cu laser, iar firul s-a montat foarte usor in canal). Deci, orientativ, stiti cam cat ar costa un examen oftalmologic?

#7
Marius92Marius

Marius92Marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2011

View PostLucian_M, on 9th August 2011, 22:08, said:

Aduc un pic topicul in actualitate.

Nu mi-am mai facut un control de vreo doi anisori, am lasat-o moale cu ochelarii acum cateva luni, insa am impresia ca vad din ce in ce mai incetosat. Musai trebuie sa merg la un control, am de ales intre Tirgu Neam si Piatra Neamt. Ce cabinete imi recomandati si cam cat ar fi un control medical la ei, imi trebuie doar diagnosticul (hartia cu datele corecte pentru lentile). De ce? Simplu. Am pe cineva care lucreaza la o clinica si-mi taie/monteaza lentile cu antireflex si/sau heliomat la preturi incredibil de mici (de fapt moca, de ce sa ma ascund, mi-a facut anul trecut un set de lentile, prelucrate la o masina din aia automata de taiat sticla si rezultatul a fost incredibil, efectiv ziceai ca-s taiate cu laser, iar firul s-a montat foarte usor in canal). Deci, orientativ, stiti cam cat ar costa un examen oftalmologic?

In jur de 25 de lei , si eu urmeaza sa-mi fac unul maine.

#8
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mi se pare un pret foarte ok.

LE: ma gandeam ca e mult mai mult.

Edited by Lucian_M, 10 August 2011 - 12:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate