Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Cum functioneaza...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
42 răspunsuri în acest subiect

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.782
  • Înscris: 13.06.2004
Și dacă e să excludem chestii computerizate, care e cea mai eficientă metodă?

#20
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.747
  • Înscris: 24.03.2006
Nici una dintre metode nu este viabila. Datorita modului in care se schimba vitezele la o cutie manuala (in H) trebuie sa ai reper asupra pozitiei actuale a manetei. Ca sa faci totul fata uC ar fi o munca titanica, sute de relee si microcontacte, etc.



Cu un uC ai rezolvat problema.
Folosesti 2 pini pentru butonul apasat (sau doar un ADC pe care initial il pui la 1/2 Vcc. Cand vrei sa schimbi vitezele in jos pui la masa pinul, cand vrei in sus il pui la +5V sau +3.3V, depinde la cat alimentezi uC-ul).
Pe alte 5 porturi I/O citesti pozitia actuala a manetei cand se apasa + sau - (cu un multiplexor cred ca merge convertit semnalul intr-unul analog pentru fiecare viteza in parte, deci se rezuma la folosirea unui singur pin din portul ADC).
Cu restul de pini + interrupts poti controla miscarea celor 2 servomotoare (unul care sa actioneze pe axa X, celalalt pe axa Y). Sau mai precisa este folosirea unor motorase pas cu pas, dar trebuie sa ai joc in timonerie cat mai mic, preferabil 0. In felul asta poti sa elimini cei 6 senzori hall, stocand pozitia manetei in memoria uC-ului.

#21
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.465
  • Înscris: 05.02.2007
Destul de interesant - un clip explicativ pentru principiul de functionare a diferentialului:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K4JhruinbWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la minutul 1:50 incolo.

Editat de tchoara, 31 martie 2011 - 00:19.


#22
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 637
  • Înscris: 11.01.2008
si eu daca va spun ca nu vad filmuletele ca sunt private ma credeti?a mai spus si iloveshaorma cu xample....nu ne baga nimeni in seama? :nonobad:

#23
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.465
  • Înscris: 05.02.2007
Pe alea din primul post si eu le vad Private, dar pe asta pus de mine il pot vizualiza fara probleme. Si pana la urma care e faza cu videoclip Private? Nu-l pot vedea decat aia care sunt subscribed la canalul uploaderului sau cum? O tampenie...

#24
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.239
  • Înscris: 31.05.2007
tchoara, sa muara bibi daca am mai vazut vreodata explicata in felul asta functionarea diferentialului. Super-tare !

#25
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.992
  • Înscris: 17.10.2003

View Postcristi.r, on 1st April 2011, 00:17, said:

tchoara, sa muara bibi daca am mai vazut vreodata explicata in felul asta functionarea diferentialului. Super-tare !

Cea mai tare explicatie pentru diferential pe care am vazut-o vreodata.

Miscarea diferentialului nu este simplu de vizualizat cu ochii mintii, iti trebuie multe cunostinte tehnice in spate si s-ar putea ca nici atunci...

Filmuletul a fost facut la vremea cand mai toata lumea avea carute si era nevoie de ceva foarte simplu si pe inteles. In zilele noastre se fac filme animate, power-pointuri si alte lucruri complicate care pentru cineva neobisnuit cu tehnica sunt complet nefolositoare.

Nu e prima chestie facuta pe vremea razboaielor care bate la fund orice modernitate sofisticata din ziua de azi.

#26
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.910
  • Înscris: 13.03.2010
daca cineva de aici considera ca e normal sa subscrie la un canal doar ca sa vada niste filmulete atunci e clar ce colegi avem


daca cel care a facut filme nu vrea sa le imparta cu lumea decat conditionat atunci cautati pe acelasi site informatiile necesare pentru ca ele exista

#27
adis_2fast4u

adis_2fast4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 155
  • Înscris: 05.09.2007
Nu merge nici cu subscribe :)

#28
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postadis_2fast4u, on 21st May 2011, 03:30, said:

Nu merge nici cu subscribe :)

sa die sanatosi cei care au facut filmul...

eu am cautat pe youtube in engleza si sunt zeci de video despre asa ceva... plus animatii facute destept ce te ajuta si mai mult sa percepi

#29
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.747
  • Înscris: 24.03.2006
Super explicatia asta din anii 50 :) Cred ca si fratele meu ar intelege cum functioneaza un diferential daca ar vedea filmuletul (este genul atehnic, ce nu stie mai mult decat sa schimbe o roata, si asta probabil dupa ce strica 2-3 chei :D )

#30
bastarca

bastarca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 234
  • Înscris: 14.08.2010

View Postmihai!, on 2nd January 2011, 14:41, said:

       Incercand sa ii arat prietenei cum functioneaza in detaliu un motor, am descoperit niste tutoriale ,zic eu foarte valoroase, pentru oricine care nu are habar cum functioneaza motorul care il exploateaza , dar este interesat sa afle. 
       Prietena mea,care nu stia nici macar ce se intampla cand calca ambreiajul sau ce este o bujie si ce face, acum vorbeste despre arbore      cotit,segmenti ,injectoare...    :w00t:

      Aceste toturiale sunt realizate de inginerul Doru Băldean de la Catedra de Autovehicule Rutiere și Mașini Agricole din Cluj. 

       Felicitari domnule profesor.  :thumbup:
   

      Tutorial functionare/constructie grup motopropulsor - autovehicul
      [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NYDlTSQkil4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
     
      Tutorial functionare punte motoare - transmisia autovehiculelor
      [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p8rU5UwKvIM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

      Tutorial functionare turbo supraalimentare
      [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jIoEGkQ_GxY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

      Mecanismul de presiune al ambreiajului
      [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u9LllpK0DWY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

      Tutorial constructie și funcționare injector Diesel
      [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2se5n2LWkLQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

      Chiulasa diesel injectie directa
      [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IcbT_Dt7m20?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 

fratele meu eu nu pot sa deschid clipurile zice ca e privat

#31
DJ37KLA

DJ37KLA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 67
  • Înscris: 24.05.2011

View Postbastarca, on 8th June 2011, 15:25, said:

fratele meu eu nu pot sa deschid clipurile zice ca e privat


nici la mine nu merge sa-l deschid....cred ca e vechi si deasta nu merge........

#32
floares

floares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 03.10.2007
Care e totusi treaba cu aceste videoclipuri private ce nu pot fi deschise? Ne luminati si pe noi cei care ati reusit sa le deschideti?

#33
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 327
  • Înscris: 15.02.2007
link-urile din primul post s-au privatizat... :lol: chiar nu ne explica nimeni ce inseamna asta?
filmul ala alb-negru ,e de toata stima .

#34
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.747
  • Înscris: 24.03.2006
Autorul filmuletelor din primul post le-a facut private, din pacate. Deci nu avem ce sa facem, eventual cineva care a apucat sa le salveze sa le reuploadeze... dar slabe sanse sa fie cineva.

#35
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.794
  • Înscris: 27.09.2005
Poate dat jos thread-ul (scos marcajul sticky) pentru ca practic informatia care l-a facut nu mai e de actualitate?

#36
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006
As incerca dupa sarbatori sa il contactez cumva pe domnul profesor  sa il rog sa redeschida accesul la aceste filmulete .
  O sa ii explic cat de mult inseamna pentru pasionatii auto .

  Ma gandesc ca motivul scoaterii lor este faptul ca au fost realizate cu material didactic al unei institutii publice...

  Vom vedea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate