Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 

Optiuni de date pt. abonatii existenti?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View Postboy4ever, on 5th January 2011, 16:48, said:

Prietene,stiu ca pe durata perioadei contractuale ei isi scot banii pe telefonul subventionat,insa la abonamentul ala care il platesti iti ofera totodata si minute! Deci daca tragi linie nu cred ca e un castig imens pt. ei. Plus ca am spus,isi asuma si riscuri! Iar Cosmote da factura detaliata gratuita,niciodata n-am platit pt. ea. Si da,sunt obligati sa emita factura,insa ea nu-i costa?? Da-ti si tu seama. Fie ca accepti sau nu la abonament au costuri mai ridicate si riscuri mai mari. Acesta este motivul real pt. care au oferte mai bune la cartela, Repet,cartelarii platesc toti in avans,nu au nimic de recuperat de la ei!

aaa...nu cred ca suntem prieteni

#20
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Nu,nu suntem. Acesta e singurul (contra)argument ce il mai poti aduce? Mi-ai sarit in cap... Acum zi-ne/lamureste-ne tu te rog,de ce sunt oferte mai bune la prepay? Doar ai explicatii mai logice si mai plauzibile,eu habar n-am ce vorbesc. Asteptam cu nerabdare.

#21
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View Postboy4ever, on 5th January 2011, 18:37, said:

Nu,nu suntem. Acesta e singurul (contra)argument ce il mai poti aduce? Mi-ai sarit in cap... Acum zi-ne/lamureste-ne tu te rog,de ce sunt oferte mai bune la prepay? Doar ai explicatii mai logice si mai plauzibile,eu habar n-am ce vorbesc. Asteptam cu nerabdare.

scuze ca m-am lasat asteptat...
eu nu am nici un motiv sa-ti aduc argumente/ sa ma explic si nu imi aduc aminte sa iti fi sarit in cap. faptul ca parerea mea e alta nu ar trebui sa te faca sa te inflamezi.  :nonobad: este un forum liber pentru discutii, unde fiecare isi exorima parerea. daca crezi ca doar ideile tale sunt bune, regret ca nu ai avut ideea de a infiinta tu softpedia sau ceva asemanator unde tu sa centrezi si sa si marchezi...
ce te face sa crezi ca tu detii adevarul absolut? intr-un post anterior ai afirmat niste chestii care din pacate nu pot fi probate de catre ceilalti. pe ce iti bazezi afirmatia? stii tu ca...? nu cred?!
crezi ca daca un abonat e constient ca trebuie sa suporte riscul asumat de operator, costul de tiparire si expediere a facturilor si tot ce ai mai insirat, isi mai alege abonament si nu cartela? nu ma intereseaza pe mine ce cheltuieli au. eu vreau un pret corect pentru serviciile oferite, in rest nu ma intereseaza.
ofertele sunt mai slabe, insa ai " certitudinea" ca un an sau doi nu iti schimba nimeni planul tarifar.
logic ar fi ca abonatii sa fie fidelizati (si nu prin telefoane pe care dc le cauti le iei la liber la un pret bun) ca ei aduc un venit constant in retea. pe spatele lor iti poti face o estimare a incasarilor. la prepay e avantajul ca incasezi in avans, dar nu ai un control. ai incarcat, ai consumat si poti arunca sim-ul. in plus tu distribui cartele si la chioscuri, magazine, aprozar si mi-e greu sa cred ca ala care vinde chiloti iti plateste marfa la livrare, tot la termen plateste si el, deci nu prea se achita in avans catre operator.
la abonament e mai greu. ai contract. nu platesti, ajungi la recuperatori. si dc mai cauti pe net cred ca gasesti cazuri reale.
rolul cartelei era sa te ajute sa cunosti reteaua inainte de un contract, sau daca ai o utilizare moderata a tel, doar ca acum ofertele sunt mai bune la prepay si nu prea ar mai trebiu sa ne indreptam spre abonamente. sau poate mizeaza pe firea noastra ca ne aruncam la ab din mandrie si atunci platim pretul?
have a n (ice) day!

#22
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007
martonz: Tu ai citit despre abonamentele cu 500 MB date incluși? E vorba de abonamentele Experience, Smile, Enjoy și Relax. Se vorbește într-o altă discuție (citește-o aici) despre ele și Cosmote permite și vechilor abonați numai la voce trecerea la aceste abonamente cu date incluse, cu condiția să nu fii în perioada obligatorie contractuală. În cazul ăla, poți opta numai pentru anumite abonamente cu date!

#23
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View PostAlxMAX, on 7th January 2011, 16:16, said:

martonz: Tu ai citit despre abonamentele cu 500 MB date incluși? E vorba de abonamentele Experience, Smile, Enjoy și Relax. Se vorbește într-o altă discuție (citește-o aici) despre ele și Cosmote permite și vechilor abonați numai la voce trecerea la aceste abonamente cu date incluse, cu condiția să nu fii în perioada obligatorie contractuală. În cazul ăla, poți opta numai pentru anumite abonamente cu date!

Cunosc toate posibilitatile actuale, ce n-ai inteles ca NU doresc sa-mi schimb abonamentul existent (din motivele enumarate la inceputul topicului) nici acum, nici la terminare perioadei contractuale, ci doresc sa adaug o EO-ne decenta de Date, lucru momentan imposibil, dar speram ca va fi implementat, cel putin sunt promisiuni ca se ia in calcul...

#24
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View Postsorrell, on 7th January 2011, 08:21, said:

ce te face sa crezi ca tu detii adevarul absolut? intr-un post anterior ai afirmat niste chestii care din pacate nu pot fi probate de catre ceilalti. pe ce iti bazezi afirmatia? stii tu ca...? nu cred?!
Sunt niste informatii "neoficiale" primite de la un dealer cu experienta de peste 10 ani. E totodata si cat se poate de logic.

View Postsorrell, on 7th January 2011, 08:21, said:

crezi ca daca un abonat e constient ca trebuie sa suporte riscul asumat de operator, costul de tiparire si expediere a facturilor si tot ce ai mai insirat, isi mai alege abonament si nu cartela? nu ma intereseaza pe mine ce cheltuieli au. eu vreau un pret corect pentru serviciile oferite, in rest nu ma intereseaza.
Deacord,dar pe ei ii intereseaza!

View Postsorrell, on 7th January 2011, 08:21, said:

ofertele sunt mai slabe, insa ai " certitudinea" ca un an sau doi nu iti schimba nimeni planul tarifar.
logic ar fi ca abonatii sa fie fidelizati (si nu prin telefoane pe care dc le cauti le iei la liber la un pret bun) ca ei aduc un venit constant in retea. pe spatele lor iti poti face o estimare a incasarilor.
Deacord cu tine,eu nu te contrazic. Insa din pacate ti-am spus cum privesc ei lucrurile...

View Postsorrell, on 7th January 2011, 08:21, said:

rolul cartelei era sa te ajute sa cunosti reteaua inainte de un contract, sau daca ai o utilizare moderata a tel, doar ca acum ofertele sunt mai bune la prepay si nu prea ar mai trebiu sa ne indreptam spre abonamente. sau poate mizeaza pe firea noastra ca ne aruncam la ab din mandrie si atunci platim pretul?
have a n (ice) day!
Ti-am zis pe ce mizeaza! Cat timp cartelele le aduc BANI nu au niciun motiv sa renunte la ele sau sa le socoteasca inferioare abonamentelor.



Ca o concluzie: ai dreptate in ceea ce spui,privind dintr-un anumit punct de vedere e cat se poate de logi,asa gandesc si eu pana la urma. Crede-ma,si eu sunt iritat ca sunt oferte mai bune la prepay avand in vedere ca sunt abonat de ani buni de zile. Dar ce vrei,ei gandesc altfel... (si ti-am explicat o data cum).

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Salut!
Am citit si eu cateva posturi si de unele m-am minunat.
Credeam ca suntem cu totii de acord, nu, ca STIM! caci subventia pe care o primim atunci cand facem un contract cu furnizorul de telefonie mobila, este de fapt o parte din pretul aparatului, platibila in rate.
'Deci daca tragi linie nu cred ca e un castig imens pt. ei'. Nu este un castig imens, ci exact cat trebuie pentru ca tu sa-ti achiti aparatul in rate pana la zero. Contra acestui beneficiu, uneori chiar ravnit de client, (vrei un anumit aparat si pur si simplu nu mai ai 2 milioane, sau, vrei un telefon, dar nu ai bani sa-ti iei, asa ca faci un contract si esti multumit ca platesti esalonat...Dar, PLATESTI), deci revin: contra acestui beneficiu, utilizatorul plateste cel putin 12 luni un abonament chiar daca i-a crapat aparatul sau nu, chiar daca l-a avut in service de 5 ori cate 20 zile, chiar daca i-a fost furat. Cine castiga aici?
Si, inca odata, Cosmote trage pe cartelisti, pentru ca ei sunt singurii care pot zice pa si pusi! si sa arunce cartela pe geam. Pot face si abonatii asta, dar tot isi vor achita in continuare obligatiile, ca deh, e scris negru pe alb (si e si etic, daca tot ai semnat). Nu zic ca din acestia, unii nu sunt rau platnici, dar se rezolva treaba cu cei care platesc...ca nu cumva sa credeti ca in pretul minutului nu intra si...
-aparatul subventionat;
-minutele propriu-zise;
-sms-uri;
-factura (tusul, plus tanti care apasa 'print');
-consultanti;
-tehnicul etc.
Deja socoteala pe care v-am trimis-o eu este una babeasca si in linii mari, dar cred ca va dati seama ca firma respectiva are contabili peste contabili si baieti destepti care ne iubesc rau de tot pe noi, utilizatorii, dar inainte de toate, se iubesc pe ei...

x!

#26
Marmotel

Marmotel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.11.2010

View PostYOUR_GOD, on 8th January 2011, 02:52, said:


Bai saracii operatori. Chiar fac caritate cu abonatii din cate pricep. Cheluiala mare cu prostii astia care se aboneaza lua-i-ar gaia.

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostMarmotel, on 8th January 2011, 09:44, said:

Bai saracii operatori. Chiar fac caritate cu abonatii din cate pricep. Cheluiala mare cu prostii astia care se aboneaza lua-i-ar gaia.

Da...mare dreptate ai. Si noi, buni platnici, dar rai la suflet,  niciunul nu ne-am gandit sa le ridicam statuie...

Ca nota de subsol, eu abia astept sa ma trec pe cartela. O sa o incarc de la sotie (apropo, singurul lucru care imi place la abonament este ca nu trebuie sa-l incarci mereu..ca unii-lol- mai uita) si pa contract. Oferte jalnice, preturi mari si nu spun ca sunt obligat sa platesc, caci oricum nu stau fara telefon. Si daca pana in iunie cand imi expira mie, nu apare vreo oferta de net si prepay (chiar cu 200 Mb, ca mie mi-ar ajunge, nu folosesc tel pt navigat, ci doar mail;-uri, ziare si alte prostioare), zic pa la Cosmo si fug catre prima usa deschisa...

x!

#28
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostYOUR_GOD, on 8th January 2011, 13:29, said:

chiar cu 200 Mb, ca mie mi-ar ajunge, nu folosesc tel pt navigat, ci doar mail;-uri, ziare si alte prostioare

Citeam random si vad asta scris:

Da nici nu esti pretentios. :lol:

200 MB pentru mail ziare si alte prostioare, considerand ca vei folosi netul ala doar cand nu esti la calculator (pe buda / tramvai / etc.) sunt enorm de multi. Pentru asta si 20 sunt de ajuns.

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostAlexIP, on 8th January 2011, 13:44, said:

Citeam random si vad asta scris:

Da nici nu esti pretentios. :lol: [...].
N-am de gand sa stau cu contorul in ochi tot timpul. 200 MB la 4E r fi super pentru mine.

x!

Edited by YOUR_GOD, 08 January 2011 - 16:05.


#30
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmartonz, on 7th January 2011, 17:52, said:

... ce n-ai inteles ca NU doresc sa-mi schimb abonamentul existent (din motivele enumarate la inceputul topicului) nici acum, nici la terminare perioadei contractuale, ci doresc sa adaug o EO-ne decenta de Date ...
Aa, da, acum înțeleg ce cauți!  Am căutat și eu o extraopțiune de date, dar la faza asta Cosmote nu are nimic interesant! Din păcate nu prea ai alternativă acum! Poate în viitor, dar mă îndoiesc că vor scoate ceva ca extraopțiune atât timp cât au scos abonamentele alea! Dar să ne păstrăm optimismul! Măcar în legătură cu Cosmote, că în rest...!

View PostAlexIP, on 8th January 2011, 13:44, said:

... Pentru asta si 20 sunt de ajuns...
20 MB nu sunt îndeajuns! Părerea mea! Cineva făcea o aproximare că ar consuma 2 MB pe zi. Dacă folosești Opera Mobile sau Mini ar fi o aproximare rezonabilă. Dar nu mi se pare realist. Dacă folosești un Google Maps sau ceva asemănător în plus de citit știri pe internet sau consultat e-mail, atunci consumi mai mult de 2 MB pe zi. Să aproximăm la 5 MB pe zi. Într-o lună de 30 de zile consumi cam 150 MB de date. Dacă te mai dai pe un youtube (din greșeală :D) ajungi lejer la 200 MB... În final, ceea ce am vrut să evidențiez e că 500 MB e o cotă OK! Iarăși, părerea mea!

#31
lucext

lucext

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 08.09.2006

View PostAlxMAX, on 8th January 2011, 20:24, said:

20 MB nu sunt 0Š6ndeajuns! P0Œ0rerea mea! ... 0ˆ2n final, ceea ce am vrut s0Œ0 eviden0Ś4iez e c0Œ0 500 MB e o cot0Œ0 OK! Iar0Œ00Ś2i, p0Œ0rerea mea!
Tocmai asta e problema. Lumea are nevoi diferite. Tu te 0Š6ncadrezi 0Š6n profilul pentru care se potrivesc ab. smart. De ce s0Œ0 nu existe, c0Œ0 la Orange, 0”6i opt. de 10 ori mai mici pt cei ca mine? Doar ca s0Œ0 umblu cu 2 tel. 0”6i s0Œ0 pl0Œ0tesc 2 facturi?
P0‰9n0Œ0 la urm0Œ0 tot o s0Œ0 m0Œ0 restr0‰9ng la un singur ab da' probabil la ailalti.

#32
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Imi puteti da si mie un link aici, unde gasesc pe site-ul Cosmote oferte pentru internet pe mobil. (nu internet mobil!)

Ceea ce la  Orange gasesc aici: http://www.orange.ro...-mobil/ipm.html

#33
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007

View Postcrisstian, on 25th January 2011, 01:01, said:

Imi puteti da si mie un link aici, unde gasesc pe site-ul Cosmote oferte pentru internet pe mobil. (nu internet mobil!)

Ceea ce la  Orange gasesc aici: http://www.orange.ro...-mobil/ipm.html
Salut
pentru moment doar asta exista
http://cosmote.ro/ro...t...0&cid=20274

#34
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007

View Postkienny2003, on 25th January 2011, 01:17, said:

pentru moment doar asta exista http://cosmote.ro/ro...t...0&cid=20274
Mi se pare mie sau oferta aia e valabilă numai până pe 15 februarie?

#35
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007

View PostAlxMAX, on 25th January 2011, 16:45, said:

Mi se pare mie sau oferta aia e valabilă numai până pe 15 februarie?
Da dar  se va prelungi ca de obicei stai linistit

#36
xot

xot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.01.2005

View Postkienny2003, on 25th January 2011, 16:52, said:

Da dar  se va prelungi ca de obicei stai linistit
Hmm... Se pare ca prelungirea si in februarie a perioadei in care tarifele in Romtelecom sint identice cu cele in Cosmote nu va avea loc... (De obicei, anuntarea prelungirii valabilitatii se facea cu 2-3 saptamani inainte de expirarea perioadei active.)
Sper sa ma insel...

Edited by xot, 25 January 2011 - 20:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate