Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Zii sau zi-i

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View PostAdiJapan, on 1st January 2011, 08:08, said:

Lucrurile sînt ceva mai complicate. Cînd spune?i ?cî?i de i se aud? face?i presupunerea că de fapt se aude într-un singur fel. Ei bine, nu. Vorbitorii sînt de multe feluri în privin?a perceperii numărului de i de la finalul cuvintelor. Mul?i percep efectiv un singur i în cuvinte ca lupii, membrii, sănii, ?tii etc. Unii percep doi în unele situa?ii ?i unul în altele, de exemplu doi în felii, dar unul în mini?trii. Aceea?i problemă se extinde la cuvinte legate ca zi-i, mi-i etc. ?i la situa?ii cu trei i --- copiii, fiii, sfiii, propriii --- unde numărarea i-urilor e ?i mai grea. Astfel de vorbitori sînt nevoi?i în scris să ?calculeze? numărul de i într-un mod artificial, bazat pe morfologie, dar desprins de fonetică, ?i adesea cad în păcatul simplei memorări. Pentru ei ortografia limbii române este mai pu?in fonemică ?i ceva mai arbitrară decît pentru ceilal?i. (Numărătoarea fonetică devine imposibilă pentru to?i vorbitorii la patru i: propriii-i.)
iar Japan cu teoria lui că se aude după cum aud vorbitorii.Se aude într-un singur fel dacă e pronunțat corect, dar unii aud greșit adică percep greșit:
LUPII, MEMBRII. Se aude un singur i.
SĂNII; se aud doi de i.
Dacă o să spuneți mai multe substantive de același tip unul după altul o să vă antrenați puțin și o să deosebiți rapid între aceste două tipuri:
-ciocîrlii, dimirlii, betelii, butelii, melodii, felii,comedii, răgălii, ii (cămăși populare), șmecherii, dușmănii, enciclopedii,călătorii
- cuvinte cu i lung, adică u singur i:lupii,membrii, caii, motanii, șobolanii, moldovenii, ardelenii,bucureștenii
Exemple:
Au venit doi membri.
Toți membrii au venit.
În ambele situații cuvînvtul membri se rostește la fel.
Că vorbitorii percep greșit e adevărat.Situația e însă una singură.
În unul din sistemele de scris antice se proceda așa:în cazul cuvintelor în care i se rostește ca în copii, vii, farfurii, călătorii,căsătorii....cei doi i erau scriși cu o bară deasupra. Așa e scris pe inelul de aur găsit la Iezerovo lîngă PLovdiv în anul 1912 și datat sec 5 îen. Aproape toți s-au impidecat acolo: au avut impresia că e o literă grecească, un P grecesc. Unii ca de ex Andrei Vartici au văzut că nu e P grecesc acolo. Nu a descifrat bine acel text dar a observat unele lucruri bine.
În cazul cuvintelor de tip viitor, locțiitor,cei doi i ar fi fost scrisi fără bară. Încă un exemplu: dacă trebuia să scrie COPII, trebuia să scrie cu bară. Dacă scriau COPIII ar fi scris cu doi de i dar fără bară. Și în COPII și în COPIII se aud doi de i. Că sînt unii care aud anapoda nu contest. Știu că sînt.Eu sînt convins că nici un instrumentist, fie el simplu cîntăreț popular sau instrumentist absolvent de conservator, NU o să audă greșit.

View PostproIntel, on 2nd January 2011, 11:39, said:

"Zi-i" e forma corecta in contextul tau
"Zii" cred ca nici nu exista.


Mai simplu nici că se putea. Știu și eu pe cineva care în fraze de genul "pe ăla îl știu" zice(și scrie, că asta e mai "grav") "pă" în loc de "pe". Dar mereu. Niciodata n-a scris corect.
"Zi-i" e corect, dar nu oricum. "Zi-i 'nainte că zici bine"; e corect. "Zi-i și lui ce-ai auzit tu"; e corect. "Zi-i una mai săltăreață pe la patru dimineață"; e corect. E corect și "zi una mai săltăreață..." E corect "zi mai tare" dar și "zi-i mai tare". E o mică deosebire de înțeles; o nuanță. Sînt ambele corecte:
-zi mai tare , lăutare!
-zi-i mai tare lăutare!
2)E grav că zice PĂ? :D Deci trebuie să zică PE ĂLA? dacă tot zici că trebuie vorbit în romîna literară trebuie spus PE ACELA. dacă zici ĂLA poți spune și PĂ, ca să fii în ton.PĂ ĂLA e in graiul muntenesc.
De ce e grav? Trebuie să vorbim într-un fel și să scriem în altul? E recomandat și recomandabil să te exprimi în scris în romîna literară, dar eu nu văd să fie greșit să te exprimi în vreun grai devreme ce te faci înțeles și e graiul tău care îți place și îl ai la suflet că ai crescut cu el. Maestrul Sadoveanu a vorbit toată viața moldovenește. Dacă ar fi fost să scrie pe vreun forum nu știu cum ar fi scris însă.
Folosirea unui grai poate crea o apropiere sufletească între corespondenți pe forum sau poate duce la neînțelegeri. Sînt mulți care percep folosirea unui grai ca stîlcire a limbii romîne.


View PostAlexPatan, on 8th January 2011, 11:53, said:

Zi-i, deoarece i = pronume .
Da, oricum i este pronume.

View Postcostables, on 4th April 2012, 18:23, said:

"Zi-i mai lautare!" e corect?
este! E corect și "zi, măi, lăutare!"

View Postcostables, on 4th April 2012, 19:22, said:

Lautarul nu zice nimic la modul general, ii zice la ureche celui care a scuipat pe bancnota si i-a lipit-o pe frunte!
Mă, tu ești dăștept, da' nu te-ai căutat, că ajungeai departe. :D Așa cîntă lăutarii, numai dacă le lipește cineva bancnote pe frunte? Lăutarii pot cînta și pt ei înșiși, ca să exerseze, sau în vreun loc public ca să se facă cunoscuți.

Edited by florrea2, 21 April 2012 - 08:39.


#20
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postflorrea2, on 21st April 2012, 15:35, said:

iar Japan cu teoria lui că se aude după cum aud vorbitorii.Se aude într-un singur fel dacă e pronunțat corect, dar unii aud greșit adică percep greșit:
Norma ortoepică românească nu prevede cum trebuie pronunțate cuvinte ca lupii, deci nu se poate vorbi despre corect sau greșit. Unii pronunță cu [-i], alții cu [-ij].

View Postflorrea2, on 21st April 2012, 15:35, said:

LUPII, MEMBRII. Se aude un singur i.
SĂNII; se aud doi de i.
Dacă o să spuneți mai multe substantive de același tip unul după altul o să vă antrenați puțin și o să deosebiți rapid între aceste două tipuri:
-ciocîrlii, dimirlii, betelii, butelii, melodii, felii,comedii, răgălii, ii (cămăși populare), șmecherii, dușmănii, enciclopedii,călătorii
- cuvinte cu i lung, adică u singur i:lupii,membrii, caii, motanii, șobolanii, moldovenii, ardelenii,bucureștenii
Exemple:
Au venit doi membri.
Toți membrii au venit.
În ambele situații cuvînvtul membri se rostește la fel.
Ceea ce descrieți acolo este percepția dumneavoastră. Nu puteți decreta ca aceeași percepție s-o aibă toți vorbitorii. Nici norma nu decretează așa ceva, deci cu atît mai puțin numitul florrea2 de pe forumul Softpedia.

Eu pe lupii și membrii le percep cu doi i: ['lupij], ['membrij].

În română nu există i-uri lungi. Există vocala i, semivocala corespunzătoare, i-ul devocalizat și secvențe (două vocale, vocală plus semivocală etc.). În română lungimea sunetelor nu este fonemică.

View Postflorrea2, on 21st April 2012, 15:35, said:

Și în COPII și în COPIII se aud doi de i. Că sînt unii care aud anapoda nu contest. Știu că sînt.
Auziți dumneavoastră. Eu percep așa:

- copii: [ko'pij]
- copiii: [ko'pi.ij]

View Postflorrea2, on 21st April 2012, 15:35, said:

Eu sînt convins că nici un instrumentist, fie el simplu cîntăreț popular sau instrumentist absolvent de conservator, NU o să audă greșit.
Rămîne de văzut. Eu sînt convins că muzicienii nu diferă de restul vorbitorilor în privința i-urilor, pentru că aici nu e vorba de auzul bun sau de urechea muzicală, ci de reprezentarea internă a cuvintelor, iar asta ține de modul în care își prelucrează fiecare vorbitor datele statistice culese la vîrsta cînd a învățat să vorbească (proces total inconștient).

#21
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005
IMHO am putea aduce in discutie o noua teorie, cea a interjectiilor...

Cu cati de f scriem.. „Pf”...?

Dacă nu vrem și nu vrem să punem cratimă, al doilea „i” din incorectul „Zii odată!” il putem vedea cu rol interjectional... Adică... Ziiii odată!

#22
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View PostSelam, on 29 decembrie 2010 - 22:37, said:

Zi! = imperativ

Exemplu: Zi si mie ceva.
Acest "zi si mie" este o mizerie. Corect e "zi-mi si mie ceva"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate