Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Discuții între satelitari

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#181
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,844
  • Înscris: 07.07.2009
Asta mai mult ca sigur nu se va întâmpla. Poziția 19,2 e ocupată deja de ”cei mari” și importanți. Posted Image Vor păstra 23,5 și 0.8, eu aș zice că nici nu vor muta canale. Nici nu au de ce.
M7 ocupă un TP numai https://www.flysat.com/astra19.php
Pentru M7 cel mai important e 23.5, ar mai fi și 9 Grade pentru Germania dar există și pe cablu https://www.m7deutschland.de/

Edited by _-KALMAN-_, 27 March 2019 - 15:35.


#182
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Din moment ce nu avem surse credibile pro sau contra, degeaba ne dam cu presupusul fiecare. Hai sa vedem ce se va intampla. Nici eu nu cred ca va ramane pe Astra 19,2 permanent. Vom vedea.

#183
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View Post_-KALMAN-_, on 27 martie 2019 - 15:29, said:

Asta mai mult ca sigur nu se va întâmpla. Poziția 19,2 e ocupată deja de ”cei mari” și importanți. Posted Image Vor păstra 23,5 și 0.8, eu aș zice că nici nu vor muta canale. Nici nu au de ce.
M7 ocupă un TP numai https://www.flysat.com/astra19.php
Pentru M7 cel mai important e 23.5, ar mai fi și 9 Grade pentru Germania dar există și pe cablu https://www.m7deutschland.de/


Ai avut dreptate. A si disparut. Pacat..

#184
shadowc

shadowc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.12.2004
Folosesc Oscam cu un vu zero 4K. De vreo 2 săptămâni nu mai “văd” SKY DE de pe Astra, decât ce e free to air. S-a schimbat cumva ceva la codare?
Movistar -ul de exemplu merge ca și înainte, adică tot, ce e și codat.

#185
cosmyn13

cosmyn13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 31.05.2004
Deschide in oscam cu fix-ul aparut

Edited by cosmyn13, 05 May 2019 - 13:51.


#186
Darkgothic

Darkgothic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.01.2019
Rog sa imi recomandati receptor satelit dvb s2 ,preferabil cu iesire audio pentru 5.1 .multumesc

#187
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 06.09.2004
Orice receptor dvb-s2 are iesire optica.

#188
IONUT_TL

IONUT_TL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.06.2019
Nu orice deceptor dvbs2 are ieșire optica,însă și dacă îl are nu prea avem la ce îl folosi, au televizoarele ieșire optica

#189
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 06.09.2004
Arata-mi unul care nu are.

#190
hdtube

hdtube

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.08.2013
Salutari tuturor.

Am o "oala" si un lnb , la o casa la tara. Ideea este ca prind gratuit in jur de 5 -10 posturi ( music channel, utv , ceva religios si maghiari ) , vreau sa va intreb , ce mi este necesar sa prind macar posturile romanesti gratuit? Sunt total pe dinafara...asa ca luati ma usor .

Multumesc

Edited by hdtube, 13 July 2019 - 08:04.


#191
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Ok, cat se poate de usor si la subiect: programele romanesti, asa cum le cunosti de pe cablu sau de pe DTH (Telekom, orange, digi si ce-o mai fi...) n-o sa le poti receptiona niciodata doar cu un simplu LNB si cu o "oala". De ce? Deoarece nu sunt oferite in mod FTA (gratuit). Asta inseamna ca, pe langa antena si LNB, ai nevoie si de un receptor de satelit dedicat (cu cartela=cu plata). Pan aici ai inteles, sper.

Daca zici ca momentan receptionezi UTV si etc, inseamna ca antena ti-e indreptata spre satelitii Thor/Intelsat undeva la 1°W. Informatie care probabil nu te prea ajuta...
Ce poti face? Daca zici ca iti ajung cateva porgrame romanesti, la nimereala, doar asa ca sa te mai informezi despre situatia actuala sau sa cante ceva in fundal pe TV, atunci mai ai la alegere cateva posturi romanesti imprastiate pe alti sateliti (lucru care inseamna sa indrepti "oala" catre alte pozitii). Ce anume se mai poate receptiona? Verifica listele de mai jos si decide mai apoi daca merita osteneala. Avand in vedere ca, probabil vei avea nevoie de ajutoare cu reglatul antenei. Depinde...dar daca tot zici ca esti "pe dinafara"...probabil ca vei avea batai de cap mari. Si decat sa nu mai vezi nici ce ai acum...gandeste-te daca merita. Solutii ar mai fi de ex. un sistem multifeed (cu mai multe LNB-uri pe aceeasi oala). Astfel receptionezi mai multi sateliti deodata. Deocamdata, nu intram in detalii...Posted Image
Succes!



Attached File  2019-07-13 14_42_56-FlySat Romania TV Channels.jpg   219.96K   22 downloads   Attached File  2019-07-13 14_43_38-FlySat Romania TV Channels.jpg   196.17K   23 downloads  Attached File  2019-07-13 14_44_01-FlySat Romania TV Channels.jpg   203.02K   22 downloads

Apropos, programele TV sunt transmise pe diferiti sateliti (denumirea si pozitia orbitala e cea de pe fundalul galbui). Deci nu sunt toate la gramada pe acelasi satelit.

Edited by chris_dvb, 13 July 2019 - 15:12.


#192
hdtube

hdtube

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.08.2013
Multumesc pentru raspuns. Mi ai raspuns la intrebari care le aveam in minte dar nu stiam cun sa formulez.

Asta era si ideea , am gasit un tabel cu frecvente si ma gandeam ca pot selecta satelitul gasesc programul, il salvez si trec mai departe. Fara a misca fizic "oala" . Am vazut ca pro tv free , antena 1 free, tvr free , unele sunt pe acelasi satelit, altele nu. Un mic exces de zel ... Nu am mare habar , doar din ce am mai citit pe net..doar ca informatiile nu sunt pentru amatori, lnb cu motor sa antena nu poate sa faca singura treaba asta? Deci in concluzie ca sa receptionez mai multe posturi free imi trebuie la fel de multe antene si lnb uri?

Pe acelasi lnb , aceeasi antena , indreptata cum ai spus pe cei doi sateliti prind aceste posturi romanesti am si un receiver si cartela de la digi si prind posturile la fel ca si la bloc ( cablu). Pentru   , cunostintele mele generale: Posturile sunt imprastiate pe mai multi sateliti ( ma refer la cele free to air)  tocmai sa nu le pot prinde cu o singura antena si sa ma indrept catre furnizori ? Sau cu un echipament mai scump pot face asta?

Multumesc inca o data

Edited by hdtube, 13 July 2019 - 20:43.


#193
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Posturile sunt imprastiate pe mai multi sateliti. Asa este. Vezi tabelul de mai sus.

Intradevar, exista si varianta cu antena cu  motoras. Chestia e ca, acolo trebuie sa iei in calcul timpul de care are nevoie antena pana comuta de pe un satelit pe altul. E adevarat, nu dureaza mult., dar totusi...nu e ca atunci cand schimbi rapid canalele de pe acelasi satelit. Depinde de distanta intre sateliti. De exemplu, la extreme ai Amos pe 4'W si in capatul opus Intelsat la 60'E . Deci daca pe moment te uiti la TVH si vrei sa schimbi pe Prima TV, atunci ai ce astepta... pana duce motorasul antena pe Intelsat. Nu stiu daca e actuala lista cu programe. Nu am verificat demult acea pozitie. Dar cred ca, inca emite Prima si Kiss pe acea pozitie. Habar n-am..nu ma uit la ele. Dar ca sa-ti faci o idee.

Altfel e la un sistem multifeed....acolo ai mai multe LNB-uri pe o antena sau chiar mai multe antene (pe diferiti sateliti), care sunt conectate la un switch diseqc. De acolo intra cablul direct in receptor sau TV cu tuner DVB-S. In functie de situatie. Aici comutarea intre canale se face rapid cu intarziere minima. Asta ar fi diferenta. Depinde de ce preferinte, asteptari si pasiune ai pt asa ceva.

In concluzie, ori te multumesti cu putinul care ti-l ofera un singur satelit la alegere, ori alegi una din solutiile multisatelit.

Inca ceva, PRO TV "free" sau Antena 1 "free" nu exista. Cel putin nu pe satelit. Mai degraba online.

Exista PRO TV International, TVR International + regionalele. Dar nu e acelasi lucru!

#194
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
ce parere aveti de lnb-ul asta? ati folosit asa ceva? merita cumparat ?
https://www.receptoa...ck-triplu-feed/


LNB Single TripluFeed permite captarea semnalului de la 3 sateliti Hotbird 13°E - Eutelsat 16°E - Astra 19°E

#195
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Aparent pare o solutie buna, daca doresti un pic de diversitate cu eforturi minime. Practic, ma abtin de la alte comentarii, pro sau contra. Dar este o solutie buna. In orice caz, mai buna decat alternativa cu 3 LNB-uri separate.

#196
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Asa cum foarte bine a fost mentionat si in postarile anterioare @chris_dvb  ,programele romanesti
transmise la liber sunt raspindite pe mai multi sateliiti , cel mai important fiind Eutelsat 16 Est ,
care asigura difuzarea programelor televiziunii nationale TVR precum si amai multor canale private
( Protv International , Realitatea , Neptun Tv , Favorit ... )


Daca antena existenta este orientata pe pozitia satelitului Thor 0.8 West , acesta  pozitionare
ar putea sa fie marcata pe reperele mecanice ale antenei , si apoi folosita ca punct de referinta
pentru schimbarea orientarii pe pozitia Eutelsat 16 Est,


De ajutor in gasira noii pozitii ar putea fi un receptor din gama Amiko ( de exemplu Amiko Mira )
care este echipat de fabricant cu un foarte util indicator acustic de prezenta a semnalului de antena
Acesta usureaza orientarea antenei in regim de amator , fara cheltuieli pentru chemarea unui instalator


Receptorul Amiko Mira , are un pret modest (148 lei ) si se afla in in mod curent stocul comerciantilor


Impreuna cu acest receptor ar putea sa fie cumparata si o cartela TVR , care asigura decodarea
programelor posturilor TVR 1 , 2, 3,  TVR HD si TVR Moldova,  pe temen nelimitat , fara niciun fel
de alte costuri suplimentare -  Practic , se plateste doar costul initial al cartelei ,  de 45 lei .


Sistemul reprezinta o modalitate economica  de asigurare a receptionarii posturilor televiziunii nationale
precum si ale altor posturi romanesti private transmise la liber fara abonament si fara manopera instalator antena



Pe de alta parte , in privinta LNB-ului triplu model Inverto , mentionat de @djmaxx , fabricantul specifica
dimensiunea minima pentru antena 85 cm , si folosirea pentru montarea in  suportul LNB-ului antenei
al unui inel adaptpr special , care ar trebui sa fie livrat impreuna cu LNB-ul...

Unii comercianti din Romania au obiceiul sa descompleteze seturile livrate de fabricanti ( cabluri de transmisie
date , adaptoare ...) si sa vinda la pret separat bunurile scoase din cutiile venite din fabrica -
eu am aavut o experinta foarte neplacuta cu un astfel LNB care a fost livrat de catre comerciant fara
inelul adaptor  necesar montarii lui pe brat ... Am fost nevoit sa construiesc un alt inel prin strunjire ...

Attached Files


Edited by bowpack14, 14 July 2019 - 12:39.


#197
hdtube

hdtube

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.08.2013
In mare parte am inteles. Dvb t2 este o solutie mai buna? Era un review pe net la o antena de genul si prindea majoritatea posturilor free importante.

#198
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
In sistemul DVBT2 sunt retransmise doar posturile televiziunii nationale ,
iar situatia va ramine neschimbata pentru foarte multa vreme ...  

Posturile private au difuzat programele lor in sistemul DVBT numai in perioada
in care transmisiunile aveau caracter experimental si erau scutite de plata costurilor de retransmisie .

Odata cu schimbarea normei de transmisie , din DVBT in DVBT2 si renuntarea la gratuitatea difuzarii
semnalului ( in vara anului 2015 ) posturile private au renuntat la retransmisia in acest sistem .  
Practic , doar posturile televiziunii nationale au ramas retransmise in reteaua DVBT2

Costul unei antene si al unui receptor DVBT 2 se ridica la aprox 150 lei - deci aproape cit un receptor
marca  Amiko Mira pentru satelit , care permite totusi o receptie mult mai diversificata a miilor de programe
( TV + radio ) transmise la liber pe satelitii care acopera Europa ( Hotbird 13 est - aprox 2500 programe ,
Astra 10 Est - aprox 2000 programe si lista poate continua ... )

Edited by bowpack14, 15 July 2019 - 10:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate