Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Felicity Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#235
mrknowitall

mrknowitall

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.05.2020
Salutare,

Stiu ca dezgrop un thread destul de vechi, am citit absolut tot thread-ul, sunt in discutii cu un reprezentat FeliCity Residence si mi se pareau interesate doua apartamente propuse si anume:

-Apartament 2 camere tip 8A, situat la etajul 3 – disponibil in blocurile Canar, Colibri, Randunica;
-Apartament tip 13B – disponibil la etajul 4 in blocul Paun

Doar ca mi-a fost trimis de catre reprezentat un video de prezentare pe wapp in care se vede clar cum lucrurile au fost facute de mantuiala, foate multe defecte la pereti, sanitare de slaba calitate, terasele arata destul de neingrijite....si asta din video, cred ca in realitate lucrurile stau mult mai grav.

Aceasi vrajeala am primit si acum legat de canalizare ca exista PUZ desi aici am citit ca a fost anulat din cauza poligonului de tragere si ca dupa sigur sigur se asfalteaza (deh, marketing, trebuie si ei sa vanda nu?) Nelamurirea si stresul meu acum....daca nu s-au rezolvat din 2010 sau de cand exista complex-ul, credeti ca se mai rezolva vreodata probleme de genul? Totusi au trecut atatia ani si aceleasi probleme persista si inteleg si perfect ideea ca poti sa te obisnuiesti cu situatia dar de ce sa nu le evitam daca este posibil.

Ceva noutati legate de complex si vechile probleme legate de intretinerea scumpa, drum, canalizare si infiltratii de apa in apartamente/parcare subterana?

Va multumesc! :)

#236
Ivarr

Ivarr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 04.01.2012
Daca ma uit la intervalul de cativa ani dintre postarile de aici, as zice ca nu prea genereaza mare interes complexul asta de pe centura. De ce oare nu genereaza interes un complex de pe centura, n-am idee.
In alta ordine de idei, am trecut odata pe acolo, mai mult pentru o excursie inedita pana in Ilfov si mi s-a parut ca o parte din blocuri aratau rau de tot, imbatranisera mai rau ca unele comuniste din anii 80. Cateva dintre ele, insa, aratau mai decent. Asta acum vreo 3 ani, nu m-ar mira ca acum si alea sa arate la fel de rau.
O fi aerul de centura (poluarea) care le face sa imbatraneasca intr-un an cat altele comuniste in 5 :))

Edited by Ivarr, 08 May 2020 - 01:08.


#237
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Am fost eu prin complex in ianuarie anul acesta.
Blocurile nu arata musai rau ... dar nici noi de 10 ani, ... se construieste mult in zona, accesul se face doar de pe un sens al centurii ... de pe celalalt sens se adauga cativa kilometrii, drumul de la centura la complex este decent ... departe de a fi tipla dar accesibil cu orice masina ... canalizarea cu statie de epurare, exista acces spre zona Straulesti / jandarmeriei pe drum neamenajat / padure

Eu gasesc intresanta locatia ... cu bune si rele ... dar deocamdata inca dau cu sapa in zona de sud a Bucurestiului si nu o sa fac mutarea.

Sunt destul de abramburiti pe partea de vanzari ... a durat saptamani pana am ptimit oferta ... care oricum era departe de a fi concreta ... sigur sunt dispusi la negocire.
Va rog pe cei care aveti oferte concrete de pret sa le postati (sau pm).
Multumesc

#238
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

 Ivarr, on 08 mai 2020 - 01:08, said:

De ce oare nu genereaza interes un complex de pe centura, n-am idee.

Cred ca intrebarea corecta e de ce in zece ani nu s-au vandut toate apartamentele. Raspunsul probabil se regaseste in ultimele pagini.
Mai rar proprietari care sa te sfatuiasca sa nu cumperi :)).

Preturile sunt foarte atractive.
Nici in popesti nu mai gasesti nimic in banii astia.
Suprafete generoase, lift, parcare subterana, spatii verzi.

Pe de alta parte... camp, putoare de la fosa, imprejurimi deprimante.
In cazul in care se aproba puz-ul propus, cu o eventuala sosea pana in jandarmeriei/sisesti, vor creste preturile cu 30-40%. Zona are potential.

Intrebarea e... se va intampla vreodata?

Edited by tomtom, 08 May 2020 - 12:19.


#239
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Comentariu de pe zoso.ro:

"Tot in Baneasa (ma rog, faptul ca e langa Padurea Baneasa, il califica drept in cartierul Baneasa, desi tre’ sa iesi o iei prin centura ca sa intri in el si cimitirul Straulesti e la o aruncatura de bat ), e un rezidential, numit Felicity Residence.
3 camere, 85mp utili, cu loc de parcare- 85000 de euro. Azi. Acum. Cauta pe imobiliare, sa vezi cate sunt.
Da-ti seama, dupa pret, cat sunt de disperati sa vanda, ca pana si in Ferentari iei mai scump, un 3 camere.
O mega afacere :)) doar ca nu. Complexul e o mizerie, cu hazna, probleme mari la structura blocurilor, igrasie, cale de acces dificila si alte probleme. Dar e “Baneasa”.
Sunt la vanzare de prin 2015, de cand cautam noi apartamente, sa ne facem idee despre preturi. Ne mancase in cur sa profitam, sa luam, ca e ieftin, ca cine stie ce pierdem.
Inca sunt la vanzare."

#240
GFSNow

GFSNow

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.08.2020
Locatar in Felicity de 4 ani, faza 2 (mare diferenta fata de faza 1, probabil si de aici ofticile celor care au luat acolo). Desi am vazut de curand un 3 camere imens in faza 1, imi lipsesc 20k, l-as fi luat pt. inchiriere/investitie).

- cu accesul te obisnuiesti, se merge ok, poate fi abordat dinspre DN sau dinspre Bucurestii Noi.
Drumul de la centura la complex e ok.
Fiind la aprox 1km de DN si 1 km de centura nu se compara cu alte cartiere pe langa care ai trafic.
Da, trebuie sa ai masina si da, e problema cu alegerea scolii/gradinitei.

- apartamentul nostru a fost impecabil, am refacut doar terasa dupa 2 ani (izolatie, gresie). Nu consider ca merita investit prea mult in faiante etc.

- liniste, aer curat (mirosul de la canalizare se simte doar la primul bloc, nu in tot cartierul). Imprejurimile = camp, numai bun de biciclit.

- suntem 2 apartamente pe etaj, vecini foarte ok.

- pret bun si apartamente spatioase

- intretinerea relativ mare (aprox. 550 de lei pt. 105mp.)

- parcare subterana - a fost apa acum 4 ani, de atunci e ok.

- parculet, alei, verde, o zona linistita.

Per total noi suntem foarte multumiti, singura problema ar fi sa inceapa alte constructii in zona.

Vad tot felul de comentarii de la diversi (poate vecini, poate vizitatori) insa nu regasesc prea multa legatura cu realitatea. Sa zici ca e “ o mizerie” nu prea arata obiectivitate.

Daca aveti intrebari la concret, cu mare placere.


#241
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
pai chiar tu spui, blocuri in camp, partial miroase urat in complex, in 2 ani a trebuit sa bagi bani in reparatii, de construit sigur o sa se mai construiasca, doar ca nu chiar acum. sincer, ar trebui sa va doriti sa se construiasca, ca poate se face si ceva infrastructura cu ocazia asta.

#242
GFSNow

GFSNow

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.08.2020
Faptul ca e in camp eu consider ca e un avantaj. Deci nu imi doresc alte constructii in zona. Prefer sa aud greierii si fazanii. Si sa ma plimb cu bicicleta prin padure.

Am stat in vreo 10-11 locuri in oras (inclusiv la casa) + Mogosoaia si da, despre majoritatea cartierelor putem spune ca sunt “o mizerie”. Nu vreau sa dau exemple, ca observ activitati de agenti imobiliari pe aici. Mai putin de locatari.

Cat despre “bagat bani”, cei mai multi oameni care se muta intr-un loc ii baga oricum.

Cu mirosul am precizat, miroase doar laga fosa septica, la noi nu a mirosit niciodata.

Tu unde locuiesti?





#243
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Am fost sa cumpar o mașină de la un proprietar din felicity. Mizerabil accesul, mizerabil mirosul de hazna de la întrare și nu pot concepe ca cineva sa tina un apartament acolo ca locuință principala. Nu înțeleg cum pot oamenii aia sa trăiască cu țânțarii din zona, ca este efectiv mlaștină. Unde pui ca deja își fac niște colorati o vila la mai puțin de 100 m de întrare în complex. Nu recomand nici macar sa bateți drumul pana acolo. Iar părerea asta este de la unul care a mers în complex cu alt motiv și n am fost atent la chestii ce țin de imobiliare. Când am fost acolo venise primaru sa discute cu locatarii, fiind an electoral, pot sa jur ca le a promis marea cu sarea. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar ii compătimesc pe cei ce au apartamente acolo.

#244
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,507
  • Înscris: 15.11.2003

 Afroditu, on 08 mai 2020 - 15:11, said:

Comentariu de pe zoso.ro:

"Tot in Baneasa (ma rog, faptul ca e langa Padurea Baneasa, il califica drept in cartierul Baneasa, desi tre’ sa iesi o iei prin centura ca sa intri in el si cimitirul Straulesti e la o aruncatura de bat ), e un rezidential, numit Felicity Residence.
3 camere, 85mp utili, cu loc de parcare- 85000 de euro. Azi. Acum. Cauta pe imobiliare, sa vezi cate sunt.
Da-ti seama, dupa pret, cat sunt de disperati sa vanda, ca pana si in Ferentari iei mai scump, un 3 camere.
O mega afacere Posted Image) doar ca nu. Complexul e o mizerie, cu hazna, probleme mari la structura blocurilor, igrasie, cale de acces dificila si alte probleme. Dar e “Baneasa”.
Sunt la vanzare de prin 2015, de cand cautam noi apartamente, sa ne facem idee despre preturi. Ne mancase in cur sa profitam, sa luam, ca e ieftin, ca cine stie ce pierdem.
Inca sunt la vanzare."
Din 2007 exista blocuri acolo, aceleasi probleme.
Cand am vizionat (2007 sau 2008) costau tot atat si aratau bine, apartamentele erau impartite frumos dar groapa urmatorului bloc era lac-lac, plina ochi de apa si asta nu cred ca s-a intamplat de la ploaie.
Cred ca e foarte sus panza freatica si acolo a fost in trecut o mlastina. De aici ar putea aparea si multe din problemele descrise

Edited by radu103, 18 August 2020 - 21:57.


#245
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018

 GFSNow, on 18 august 2020 - 20:20, said:



Tu unde locuiesti?

Ce voiam sa spun la faza cu campul e ca era mai misto, din punctul meu de vedere, sa fie o casa si nu un apartament. Eu stau intr-un bloc nou, semi-central, si acum o sa cumparam o casa, cel mai probabil in Corbeanca, pentru ca nu ne permitem altceva. Apartamentul o sa-l dam in chirie. Am intervenit pe topic pentru ca am trecut si eu prin procesul asta de decizie - apartament decent in bloc nou in zona buna sau apartament mare la periferie, si am ales prima varianta tocmai in ideea ca o sa fie mai usor de inchiriat. Pe topic am intervenit tocmai pentru ca, desi e la periferie, complexul asta pare sa aiba probleme (pentru mine sa miroasa in complex, indiferent cat de putin sau unde, ar fi fost motiv clar sa nu iau acolo). cu alte cuvinte faci si compromisuri la zona si nici nu e totul perfect. what's the point?

#246
GFSNow

GFSNow

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.08.2020
Asta tine de preferinta, am stat la Mogosoaia si nu ma coafeaza, am stat in centru si am trecut de acea etapa a vietii. Nu as mai sta in centru sau in bloc comunist nici sa mi-l dai gratis.

Cat despre miros... se intampla rar (chiar azi dimineata m-am dus pana la poarta si nu mirosea) si doar intr-o zona mica, la noi nu a mirosit niciodata, pentru cineva care trece odata prin zona si apoi isi da cu parerea despre cum e sa traiesti intr-un loc, mi se pare cam exagerat.

“Efectiv mlastina”... iar... exagerare grosolana, iti platesc eu deplasarea sa imi arati mlastina.

Eu am dat feed-back de locatar multumit, pentru ca am vazut o serie de informatii false sau distorsionate, inclusiv “pareri” de la persoane care nu au fost aici. Probabil si de la agenti imobiliari care mai au de vandut prin alte parti.

Am vizitat si celalte cartiere de tip “complex”, nu mi s-au parut cu nimic mai bune, din contra.

#247
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,609
  • Înscris: 16.03.2008
Ce au blocurile comuniste? Râie? Lepră?

#248
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Gândaci

#249
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
scari jegoase, tavane joase, vecini pensionari, mirosul ala de statut

Edited by Oigen, 19 August 2020 - 16:28.


#250
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,609
  • Înscris: 16.03.2008
Doamne, ce pretențioși. Eu n am avut gândaci în bloc vechi pe unde am stat. Poți avea gândaci și într un bloc nou, depinde de multe. Miros de vechi vor avea și cele noi, va fi preferat mirosului generat de canalizarea subdimensionata sau de fosa septica necurățata regulat. Eu mi as face alte probleme, costurile de întreținere ale imobilului pe viitor, știi ce repede trec 15 20 de ani?

Mai sunt și altele care vor apărea în timp. Eu m as feri de exemplu de blocurile cu costuri la întreținere mari, ceva pute. În câțiva ani locatarii vor dori preturi normale, spațiul verde se tunde la 2 săptămâni, dacă exista, femeia de serviciu are minim pe economie, serviciile de, administrare vor costa mai puțin. Mulți care au cumpărat de nou au impresia ca și au depășit condiția sociala și totul trebuie sa fie ca la început după niște ani. Din păcate, nu va fi asa.
Pe de alta parte, recunosc, sunt foarte puține blocuri comuniste făcute cum trebuie și care rezista în timp extrem de bine, no maintenance required. Am norocul, plătind mai mult atunci, sa cumpăr asa ceva și totul e ok. Inclusiv cu răposatul RADET. Superlativ. Foarte puține sunt în situația asta și, poate, am o optica greșită. Dar și foarte puține bloace noi sunt asa cum trebuie, foarte puține. Poziționare, spațiu interior generos, vecini cum ți ai dori. Și când dai de asa ceva plătești cam cu 30 50% mai mult decât prețul zonei. Plătești normalitatea.

#251
GFSNow

GFSNow

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.08.2020
Astea aici chiar au spatiu interior generos, ferestre mari (la terasa am pana jos). Cum spuneam, pentru noi e bine.

Am vrut doar sa arat ca exista si proprietari multumiti, cativa au chiar mai multe apartamente, pentru ca daca citeste cineva “era mlastina acum 20 de ani” sau altele asemenea, isi face o impresie gresita. Sigur, exista si proprietarii nemultumiti, care pozeaza pe aici in “vizitatori” si “am nimerit din intamplare cand venise primarul”.

Pentru mine (profesie “liberala”, nu trebuie sa ma inghesui cu gloata 9-17) este perfect.


#252
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,609
  • Înscris: 16.03.2008
Expresia gloata spune multe despre user.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate