Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Felicity Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#217
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Eu am vazut un apartament la mansarda care nu avea decat baia din dormitor. Zicea ca se poate amenaja la intrare ceva dar mai mult de un pisoar nu cred ca incape. Posted Image
Si canalizarea ar fi fost comuna cu cea din bucatarie din cate imi dau seama.

Edited by EXIT, 10 January 2017 - 14:20.


#218
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008

View Postmada123123, on 10 ianuarie 2017 - 14:16, said:

Daca te uiti atent vei vedea ca exista doua bai.  O baie pentru dormitor si inca una de servici, la intrare.

Da. Ai dreptate. Acum am vazut, dupa ce m-am uitat mai atent. Mii de scuze. Dar chiar si asa, nu e cam mica? Si eu din cate am vazut peste tot, baia mare este baia principala si este pusa intr-o parte mai accesibila pentru toate camere. Inteleg ideea unei bai separate pentru camera matrimoniala. Insa nu am vazut nicaieri ca acolo sa fie baia principala. Mi s-ar parea mai logic ca ele sa fie puse invers, in cazul de fata. Daca dorm dormitor si soacra vrea sa-si faca dus, m-as cam speria. Intelegi tu. :D

#219
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Poate cineva sa spuna care este calitatea apei livrate in apartamente?
Provine din puturi de locale,apoi este dedurizata si livrata ca potabila sau provine din reteaua orasului?

#220
iliedanutctin

iliedanutctin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.05.2010
Salutare...
Noi am vãzut sâmbãtã doua apartamente cu 3cam. spațioase...prevãzute cu 3 grupuri sanitare....doua utilate.....cel de la intrare se poate amenaja ca spațiu de depozitare🤔.....parchetul nu este pus/inclus...doar gresia si faianța.....caloriferele sunt cam mici🤔...balconul destul de mare...are si o prizã cu capac.
Taxa lunarã pentru complex este 3-400 lei....asa ne-a zis agentul Coldwell banker-George - exagerat de mult !!!

Accesul in complex se face doar din centurã 👎
Paza e ok - sunt 4 paznici permanent...
Parcarea costa 3000€-subteran si 2000€ afarã .

E o variantã datorita pretului si spatiului.....dar....

#221
elizaI

elizaI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.01.2017
Buna,
Cine poate sa-mi spuna care sunt cheltuielile de intretinere pentru luna decembrie 2016 la un apartament de 2 camere si unul de 3 camere. Multumesc

#222
Alexandra288

Alexandra288

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2017
Hm... Sora mea sta in Cosmopolis si la ce am citit acum, cred ca o sa fac si eu aceeasi alegere. :))  Cheltuielile de intretinere acolo nu sar de 300 de lei.. Plus ca sunt mai multe facilitati de rexalare, gradinita, scoala primara, magazine, coafor etc. in alte complexe nu gasesti atatea.

#223
AlicePopa

AlicePopa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.12.2016
Asa e, zona e curata, ingrijita, am fost in vizionare si in Felicity, dar destul de sec, de gri, daca aleg un cartier residential, vreau sa fie mai animat, mai verde, mai altfel decat alglomeratia de blocuri din centru. Asa ca tot Cosmopolis m-a incantat sip e mine mai mult, acum sunt in desfasurare cu actele sa imi iau prin Prima Casa un credit si m-am sfatuiit si cu sotul, Cosmopolis scrie pe noi :))

#224
melcotobelc

melcotobelc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2017
Salutare,

O sa incep cu o concluzie, apoi o sa trec si prin motive : NU CUMPARATI AP IN FELICITY !

Complexul nu are puncte bune sau avantaje, asa ca o sa enumar direct "bombele" :

-management Dragnea-type - adica suntem furati ca-n codru si nu pe ascuns, sau diplomatic. Cu tupeu! Se uda iarba cand ploua torential, se emit facturi pentru deszapezire pentru perioade cu 15 grade afara, contractele se negociaza "bine de tot", sprijin din partea admin-ilor nu exista si pe deasupra, din cand in cand asa cand avem probleme, mai suntem luati si la misto..ce sa mai...UN VIS.
-cum bine spunea cineva mai sus - costurile complexului sunt uriase (300-400ron, pt 2 pers intr-un ap de 2 camere, spre exemplu) - asta daca nu ploua mult :)
-acces oribil in drumul Agatului (varianta legala presupune ocol pana la rond Mogosoaia sau prin Sisesti....SAU tai dubla continua si ramai fara permis sau fara viata)
-blocurile din unele faze ale constructiei sunt deplorabile (nu trebuie sa te pricepi prea mult ca sa observi bataia de joc in constr sau finisaje) - sa vedem cat dureaza pana ajung in halul ala si primele, de la intrarea in complex, care parca mai seamana (inca) a blocuri
-neavand canalizare...foarte des se simte puternic un miros de ti-e jena sa intri si tu in complex, ce sa mai vorbesc de invitati - e clar ca nu-i mai chemi
-termopanele exista doar cu numele (cele mai proaste profile pe care le-am vazut in viata mea...cred ca le-au luat SH de pe undeva..nu stiu daca poti sa cumperi asemenea mizerii din magazin...)
-mai mereu tevi sparte, gaze oprite, apa oprita, fara presiune sau cu aspect de "namol" si tot felul de probleme specifice blocurilor cu bulina construite in 1950 - concluzie : facute la misto, sau cum spun samsarii "Da-i o fata si marit-o!" :) Asta s-a aplicat si aici, insa inca din faza de proiectare.
-posta romana nu prea vine.. sau vine cu 7-8-10 zile intarziere; taxi - f rar sau doar cele cu tarif mai mare; pizza puteti manca, dar serviti totusi un codru de paine inainte sa comandati (1.5-2h)....

Spor la cumparat !! ..noi vrem sa vindem anul asta...anyone ?? :)

Iar pt cei de la "Felicity", bafta la vanzare ! :)

Edited by melcotobelc, 03 February 2017 - 16:48.


#225
dmbogdan

dmbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 13.01.2013

View Postmelcotobelc, on 03 februarie 2017 - 16:27, said:

Salutare, O sa incep cu o concluzie, apoi o sa trec si prin motive : NU CUMPARATI AP IN FELICITY ! Complexul nu are puncte bune sau avantaje, asa ca o sa enumar direct "bombele" : -management Dragnea-type - adica suntem furati ca-n codru si nu pe ascuns, sau diplomatic. Cu tupeu! Se uda iarba cand ploua torential, se emit facturi pentru deszapezire pentru perioade cu 15 grade afara, contractele se negociaza "bine de tot", sprijin din partea admin-ilor nu exista si pe deasupra, din cand in cand asa cand avem probleme, mai suntem luati si la misto..ce sa mai...UN VIS. -cum bine spunea cineva mai sus - costurile complexului sunt uriase (300-400ron, pt 2 pers intr-un ap de 2 camere, spre exemplu) - asta daca nu ploua mult :) -acces oribil in drumul Agatului (varianta legala presupune ocol pana la rond Mogosoaia sau prin Sisesti....SAU tai dubla continua si ramai fara permis sau fara viata) -blocurile din unele faze ale constructiei sunt deplorabile (nu trebuie sa te pricepi prea mult ca sa observi bataia de joc in constr sau finisaje) - sa vedem cat dureaza pana ajung in halul ala si primele, de la intrarea in complex, care parca mai seamana (inca) a blocuri -neavand canalizare...foarte des se simte puternic un miros de ti-e jena sa intri si tu in complex, ce sa mai vorbesc de invitati - e clar ca nu-i mai chemi -termopanele exista doar cu numele (cele mai proaste profile pe care le-am vazut in viata mea...cred ca le-au luat SH de pe undeva..nu stiu daca poti sa cumperi asemenea mizerii din magazin...) -mai mereu tevi sparte, gaze oprite, apa oprita, fara presiune sau cu aspect de "namol" si tot felul de probleme specifice blocurilor cu bulina construite in 1950 - concluzie : facute la misto, sau cum spun samsarii "Da-i o fata si marit-o!" :) Asta s-a aplicat si aici, insa inca din faza de proiectare. -posta romana nu prea vine.. sau vine cu 7-8-10 zile intarziere; taxi - f rar sau doar cele cu tarif mai mare; pizza puteti manca, dar serviti totusi un codru de paine inainte sa comandati (1.5-2h).... Spor la cumparat !! ..noi vrem sa vindem anul asta...anyone ?? :) Iar pt cei de la "Felicity", bafta la vanzare ! :)

Ce apartament ai la vanzare? La ce pret? Da mai multe detalii te rog. Cu tot parcare fara. S.a.m.d

#226
Horena

Horena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2016

View Postmelcotobelc, on 03 februarie 2017 - 16:27, said:

Salutare,

O sa incep cu o concluzie, apoi o sa trec si prin motive : NU CUMPARATI AP IN FELICITY !

Complexul nu are puncte bune sau avantaje, asa ca o sa enumar direct "bombele" :

-management Dragnea-type - adica suntem furati ca-n codru si nu pe ascuns, sau diplomatic. Cu tupeu! Se uda iarba cand ploua torential, se emit facturi pentru deszapezire pentru perioade cu 15 grade afara, contractele se negociaza "bine de tot", sprijin din partea admin-ilor nu exista si pe deasupra, din cand in cand asa cand avem probleme, mai suntem luati si la misto..ce sa mai...UN VIS.
-cum bine spunea cineva mai sus - costurile complexului sunt uriase (300-400ron, pt 2 pers intr-un ap de 2 camere, spre exemplu) - asta daca nu ploua mult Posted Image
-acces oribil in drumul Agatului (varianta legala presupune ocol pana la rond Mogosoaia sau prin Sisesti....SAU tai dubla continua si ramai fara permis sau fara viata)
-blocurile din unele faze ale constructiei sunt deplorabile (nu trebuie sa te pricepi prea mult ca sa observi bataia de joc in constr sau finisaje) - sa vedem cat dureaza pana ajung in halul ala si primele, de la intrarea in complex, care parca mai seamana (inca) a blocuri
-neavand canalizare...foarte des se simte puternic un miros de ti-e jena sa intri si tu in complex, ce sa mai vorbesc de invitati - e clar ca nu-i mai chemi
-termopanele exista doar cu numele (cele mai proaste profile pe care le-am vazut in viata mea...cred ca le-au luat SH de pe undeva..nu stiu daca poti sa cumperi asemenea mizerii din magazin...)
-mai mereu tevi sparte, gaze oprite, apa oprita, fara presiune sau cu aspect de "namol" si tot felul de probleme specifice blocurilor cu bulina construite in 1950 - concluzie : facute la misto, sau cum spun samsarii "Da-i o fata si marit-o!" Posted Image Asta s-a aplicat si aici, insa inca din faza de proiectare.
-posta romana nu prea vine.. sau vine cu 7-8-10 zile intarziere; taxi - f rar sau doar cele cu tarif mai mare; pizza puteti manca, dar serviti totusi un codru de paine inainte sa comandati (1.5-2h)....

Spor la cumparat !! ..noi vrem sa vindem anul asta...anyone ?? Posted Image

Iar pt cei de la "Felicity", bafta la vanzare ! Posted Image
Nu ca n-ar fi adevarat tot ce ai povestit mai sus, dar, cu asa atitudine, nu vei vinde niciodata elefantul :)

#227
melcotobelc

melcotobelc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2017

View PostHorena, on 17 februarie 2017 - 15:20, said:

Nu ca n-ar fi adevarat tot ce ai povestit mai sus, dar, cu asa atitudine, nu vei vinde niciodata elefantul Posted Image


Nu-i bai.
Ii dau de mancare pana moare de batranete.

#228
roxana_beatrice

roxana_beatrice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.03.2017
Am citit comentariile din perioada 2011-2017... dintre voi, cei mai vechi, s-a imbunatatit ceva in acesti ultimi ani sau a ramas la fel ca in 2011/2013?
In poze complexul arata ca o oaza...trebuie sa mergem la vizionare, insa dupa ce am citit ce ati scris, nu-mi mai vine sa vizionez.

#229
praline369

praline369

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.01.2008
Vizioneaza..nu ai ce pierde...impresia ti-o faci singura...e mai bine asa si  mai correct.

#230
danielaen

danielaen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.08.2017
Hello,

Am fost la vizionare astazi, complexul arata dragut, dar, cu siguranta se pot face si mai multe lucruri acolo. Zona este in plina expansiune, pb in 10 ani o sa fie tot campul populat. Suntem interesati de achizitie, insa vazand postarile voastre din perioada 2011 - 2017, am inceput sa avem temeri. Va rugam frumos sa ne ajutati cu mai multe informatii, am lansat o serie de intrebari mai jos:

1. Cheltuielie de intretinere intr-adevar sunt foarte mari, apartament 3 camere peste 400 de lei in luna de vara. Inteleg ca in lunile de iarna se adauga si factura de gaze care se ridica undeva la 300 de lei maximum, corect? Total costuri pe luna de iarna intretinere + gaz ~ 700 RON?
2. Accesul: Inteleg ca exista o masina/ microbuz/ autobuz cu 2 curse pe zi, daca da, care este programul?
3. S-au rezolvat problemele cu inflitratiile? Observ ca parerile sunt impartite. Apartamentul pe care l-am vizionat este la etajul 1 in blocul Lebada.
4. Am discutat cu unul din locatari care ne-a recomandat apartamentele costruite in 2009, blocurile din spate, la cele din fata mirosul de la fosa se simte/ este deranjant. Alte pareri?
5. In perioadele/ zilele ploioase, sunt probleme la parcarea subterana, se inunda?
6. Cainii vagabonzi sunt inca prezenti la datorie :))?
7. In ce stadiu sunt discutiile in acest moment cu primaria in ceea ce priveste accesul/ canalizarea etc? Agentul nu ne-a dat foarte multe detalii, nu stia.

Multumesc frumos!

#231
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
PUZul eliberat in 2014 pentru zona aia a fost anulat din cauza poligonului.
Zona nu stiu cum se dezvolta in 10 ani daca nu ai voie sa construiesti in raza poligonului.
Felicity este fix in bataia poligonului de tragere Baneasa.
Vezi si http://www.asociatia...ureabaneasa.ro/

#232
AdeLina26

AdeLina26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2017
Buna,

Am vizionat si eu in acest wk si pare dragut complexul.
Mi-a placut un apartament de 2 camere la mansarda, din faza 1.
Exista cineva pe aici care a mai achizitionat un apartament asemanator?Poate impartaseste din experienta:)Costurile la gaze in timpul iernii cam pe unde ajung, am observat ca tavanul este destul de inalt...
Sunt probleme cu apa sau curentul in zona?
Iau in calcul si o eventuala inchiriere, credeti ca exista cerere?

Multumesc:)

#233
melcotobelc

melcotobelc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2017

View Postdanielaen, on 26 august 2017 - 12:11, said:

Hello,

Am fost la vizionare astazi, complexul arata dragut, dar, cu siguranta se pot face si mai multe lucruri acolo. Zona este in plina expansiune, pb in 10 ani o sa fie tot campul populat. Suntem interesati de achizitie, insa vazand postarile voastre din perioada 2011 - 2017, am inceput sa avem temeri. Va rugam frumos sa ne ajutati cu mai multe informatii, am lansat o serie de intrebari mai jos:

1. Cheltuielie de intretinere intr-adevar sunt foarte mari, apartament 3 camere peste 400 de lei in luna de vara. Inteleg ca in lunile de iarna se adauga si factura de gaze care se ridica undeva la 300 de lei maximum, corect? Total costuri pe luna de iarna intretinere + gaz ~ 700 RON? Da. Chiar si mai mult de atat.
2. Accesul: Inteleg ca exista o masina/ microbuz/ autobuz cu 2 curse pe zi, daca da, care este programul? Nici vorba de asa ceva.
3. S-au rezolvat problemele cu inflitratiile? Observ ca parerile sunt impartite. Apartamentul pe care l-am vizionat este la etajul 1 in blocul Lebada. Nu. sunt probleme in toate fazele. Si nici nu au cum sa se rezolve prea curand pentru ca nu e vorba de rectificari partiale - ci de hidroizolatia generala a blocurilor, care e facuta de mantuiala.
4. Am discutat cu unul din locatari care ne-a recomandat apartamentele costruite in 2009, blocurile din spate, la cele din fata mirosul de la fosa se simte/ este deranjant. Alte pareri? Da: nu cumpara.
5. In perioadele/ zilele ploioase, sunt probleme la parcarea subterana, se inunda? Da.
6. Cainii vagabonzi sunt inca prezenti la datorie Posted Image)? Din cand in cand. Apar prin gaurile gardului perimetral, pe care nu-l repara nimeni.
7. In ce stadiu sunt discutiile in acest moment cu primaria in ceea ce priveste accesul/ canalizarea etc? Agentul nu ne-a dat foarte multe detalii, nu stia. "Nu stiu" e un raspuns bun pentru cel care vinde. N-avea cum sa spuna: "Slabe sanse in urmatorii 10 ani....".

Multumesc frumos!


#234
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006
S-a mai construit ceva? S-au mai rezolvat problemele enumerate de voi aici?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate