Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Pret lucrari agricole

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Depinde de adancimea la care cobori freza ( si adancimea maxima a frezei )
Este mai greu ca la arat daca te duci mai jos de 15 cm, adancime reala, daca te duci cu freza intre 20-30 de cm adancime sigur ai un consum mai mare decat la arat ( sa ai si scula+tractor care se duce la adancimea aceasta ).
Daca treci de doua ori cu freza nu se maraunteste mai bine pamantul ( in teren arat ). O singura data si face treaba mai bine decat discul bagat de doua-trei ori.
Spre exemplu eu prin livada ( nearat ), cand incorporez gunoiul de grajd, nu o bag mai jos de 5-7 cm si nici nu simte tractorul  ca o are dupa el, in schimb daca o bag la 18-20 cm ( atat poate a mea, masurat de mai multe ori)  trage din greu si ies la consum cat la arat. Frezat la 10-12cm consumul ajunge la trei sferturi din consumul la arat. Daca bag freaza direct la 10-12cm in teren nearat ( cum a fost seceta in toamna aceasta ) ies, ca si consum, cat aratul, dar nu prea se incorporeaza vegetatia de dinmensiuni mari in sol, se infasoara pe cutite.

Voi pe la ce adancime va duceti cu discul pt 250 ron ?

Cu frezatul cred ca trebuie vazuta adncimea pana la care se face lucrarea. Sa ceri 500 ron pentru a te duce cu freza la 5-7 cm adancime este c-am mult. Poate pentru 10-15 cm adancime, dar parca omori mai rau tractorul si calitatea este mai buna decat la doua discuituri pentru care se cere 500 ron. Pentru 20-30 cm adancime nici nu vreau sa ma gandesc.

#20
ionica_B

ionica_B

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2011
multumesc pentru raspuns  freza este marca feraboli are 1400 de kg cu lift hidraulic pentru semanatoare si cu tavalug tip packer. Am vrut sa cumpar ceva mai de marca dar aratau atat de rau incat am renuntat findca cereau 2300 eu si axul cu rulmenti era dus asa ca am luato pe asta cu 1800 eu. Tractorul este JOHN DEERE 3350 de 100 cp. Ideea era sa inlocuiesc cele 2 treceri cu discul printr-o singura trecere cu grapa dar nu er-am sigur daca sa cer acelasi pret Terenul in zona asta de deal (bihor ) aste unul argilos toamna nu pot sa sparg bulgarii cu discul ,primavara discul il scoate numai felii.O sa vad ce o sa zica si clientii de pret , pentru ca aici mai bine sa lucrezi la altii decat sa cultivi tu ,pentruca de la 200 m de sat il mananca mistretii si pe porumb iar graul nu da mai mult de 2500-3000 kg la ha

#21
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postionica_B, on 8th November 2011, 18:03, said:

multumesc pentru raspuns  freza este marca feraboli are 1400 de kg cu lift hidraulic pentru semanatoare si cu tavalug tip packer. Am vrut sa cumpar ceva mai de marca dar aratau atat de rau incat am renuntat findca cereau 2300 eu si axul cu rulmenti era dus asa ca am luato pe asta cu 1800 eu. Tractorul este JOHN DEERE 3350 de 100 cp. Ideea era sa inlocuiesc cele 2 treceri cu discul printr-o singura trecere cu grapa dar nu er-am sigur daca sa cer acelasi pret Terenul in zona asta de deal (bihor ) aste unul argilos toamna nu pot sa sparg bulgarii cu discul ,primavara discul il scoate numai felii.O sa vad ce o sa zica si clientii de pret , pentru ca aici mai bine sa lucrezi la altii decat sa cultivi tu ,pentruca de la 200 m de sat il mananca mistretii si pe porumb iar graul nu da mai mult de 2500-3000 kg la ha

Cred ca o sa fii cam la limita de jos cu puterea tractorului. Chiar sunt curios cum o sa mearga, si te rog sa ne spui si noua experienta ta dupa primele hectare. Eu inca stau pe ganduri daca sa iau una de 2.5m mai grea (Rabe) sau una usoara de 3m (Lely 20-300) pentru dealurile din Salaj pentru tractorul de 95cp. In Franta a lucrat cu un Pegoraro de 3m... dar Franta e Franta :).

AI cumparat-o din tara sau ai mers tu dupa ea dincolo?

Edited by rand, 08 November 2011 - 18:30.


#22
costin2011

costin2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2011

View Postbarb0su, on 5th November 2011, 22:04, said:

m-ar interesa si pe mine in zona jud.Giurgiu , un contract pentru 2012 cu cineva care are combine. Ma intereseaza 2 sau mai multe combine pentru treierat diverse culturi personale.
salut sunt din ialomita am 2 combine dotate pt toate culturile ....au o vechime de 3 ani..daca ai o suprafata mai maricica si esti serios sunt dispus la o intelegere..chiar acum cautam daca mai e pe undeva de recoltat porumb ca la noi s-a cam terminat...daca te intereseaza astept un raspuns..

#23
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007
La mine in zona, un cetatean, cere 500 lei/Ha, pentru doua treceri cu combinatorul (din care una in preziua semanatului) + semanat porumbul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate