Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Dureri burta

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Jokovic

Jokovic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 12.06.2008
Buna!
Nu vreau sa public peste un post existent pentru ca nu vreau sa atrag anumiti oameni care au cunostinte in special pentru boala pentru care este post-ul.
In vara am fost plecat din tara, tot in Europa si erau momente in care ma simteam rau, stari de greata. M-am gandit ca sunt din cauza altei alimentatiii si in special pe stare psihologica, dat fiind ca mi o venit rau inainte sa decolez, dar mi o trecut dupa aceea, revenind peste o saptamana, precum si la plecare.
Acasa nu am mai avut dureri speciale sau altele, dar cam peste o luna, tot cand am fost plecat undeva un week-end iar m-au apucat starile de greata si nici dupa ce m-am intors nu au disparut, m-am dus la medicul de familie -> debridat + analize transaminaze si H. pylori. Transaminazele TGP parca putin ridicat, si h. pylori pozitiv de zeci de ori peste limita (analize de sange). Mi-a dat trimitere la gastroenterolog, am facut ecografie, totul in ordine medicamente -> duspatalin, motilium si nexium (la nevoie pentru arsuri, din cauza helicobacterului). Mi-a spus ca helicobacterul nu este principala cauza si ca trebuie sa refacem tranzitul si etc, ca tratamentul pentru el doar ar agrava. Am luat o luna, durerile persistau precum si starile de rau, greata. Aveam dureri gen inteptaturi prin toate colturile burtii, unele zile dureri mai mari in dreapta jos (ma gandeam la apendicita, am facut sa vad leucocitele si vsh (din proprie initiativa), totul in regula). Ba dureri in stanga sus (ma gandesc ori pancreasu, dar mai nou ma gandesc: sa fie stomacul?). Mi-a dat si sa fac analize de siguranta pentru markeri a vreunei hepatite, negativi. Mi-a spus sa fac doua luni cu ibutin, am facut cam 2 saptamani si mi-a ajuns, trebuia sa fac altceva si m-a trimis la colonoscopie. D-na doctor spune ca am colonul iritabil, probabil asta e cauza intepaturilor, precum si a balonarilor, dar ca o metoda de siguranta am decis sa o fac cat mai repede posibil, de altfel chiar asta ma duc :).
Am avut mai multe idei in cap, boli legate de colon, apendice, dar mai nou ma gandesc mai serios la H.pylori si daca nu a provocat o gastrita sau un ulcer la stomac sau duoden. Am uitat sa mentionez ca sunt cam ametit deseori. Oricum, planul e sa vad cum e colonul, macar stiu o treaba si pe urma sa fac tratamentul pentru helicobacter.
Cer sfatul unora care au mai trecut prin situatii asemanatoare si daca stie cineva daca reusesc sa scap de helicobacter si eventual iau si niste anti-acide, un eventual ulcer sau gastrita sau ce ar fi, ar disparea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate