Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Ubuntu 11.04

- - - - -
  • Please log in to reply
499 replies to this topic

#37
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Se pare ca Unity inca "da cu virgula". Oricum, clar, decat gnome 3.0, mai bine gnome 2.

http://www.phoronix....s...m&px=OTMwMw

http://www.phoronix....s...m&px=OTMwMg

https://lists.ubuntu...ril/000842.html

Edited by ear1976, 08 April 2011 - 06:40.


#38
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View Postear1976, on 8th April 2011, 07:34, said:

... Oricum, clar, decat gnome 3.0, mai bine gnome 2.
...
Corect; o sa raman pe gnome 2 cat timp o sa fiu pe Debian 6, dupa aceea D-zeu cu mila :D

Edited by creatura85, 08 April 2011 - 07:54.


#39
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Hehe...nu de asta era vorba ci de pozitia lu' tata Mark, dar daca tot suntem offtopic, eu deja ma joc cu Mint XFCE (tot Debian testing ca si LMDE) :D

Edited by ear1976, 08 April 2011 - 07:59.


#40
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View Postear1976, on 8th April 2011, 08:58, said:

Hehe...nu de asta era vorba ci de pozitia lu' tata Mark...
Pozitia lui precum zici tu, este diferita de majoritatea cand altii fac ceva incat sa se aproprie ca si programe folosite el se distanteaza; la urma urmei afacerile sunt afaceri :)
PS: este parerea .

#41
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Beta 2 a aparut la download, urmeaza sa apara si anuntul oficial:

http://news.softpedi...ad-194890.shtml

Edited by ear1976, 14 April 2011 - 22:03.


#42
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
A aparut si anuntul oficial:

https://lists.ubuntu...ril/000847.html

Ca prima idee, se pare ca au mai lucrat la buguri si:

Quote

Unity is now the default Ubuntu desktop session
:D

#43
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Aventuri cu Ubuntu si unity (a se citi teste). Ceata la mal pentru utilizatorii obisnuiti:

http://www.phoronix....s...m&px=OTMzMw

Edited by ear1976, 16 April 2011 - 05:33.


#44
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Hmmm, bag de seama ca nu o sa ma mai grabesc deloc sa instalez 11.04 cind va aparea ! :(

Eu nu sunt programator, doar un banal utilizator de calculator, dar de multe ori am avut senzatia ca cei care fac distributiile si dezvolta aplicatii pentru linux, fac lucrurile altfel doar de dragul de a fi diferiti, nu pentru o mai usoara utilizare a calculatorului !

O sa vad cum decurg lucrurile, poate ma orientez catre Fedora !

LE: Linux Mint cu ce interfata va veni? Va ramane pe gnome sau va trece la unity?


LLE: OK, am gasit, se pare ca mint va ramane pe gnome 3 !

Edited by kodiak, 16 April 2011 - 09:40.


#45
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Atat unity cat si gnome3 mi se par ca au o interfata nefinisata facuta parca de amatori, nu au un taskbar serios, managementul aplicatiilor e aiurea gandit (de ex. nu am reusit sa inchid banshee in unity - orice as face ramane deschis :lol: ). Sa mai vorbim de crash-uri? Mai bine nu..  Sunt dezamagit, sper ca macar KDE sa mearga pe drumul cel bun.

Ubuntu a copiat cat de mult a putut de la mac (meniul in bara de sus, butoanele close,min,max in stanga, dock), insa nu prea le-a iesit;

Edited by proxxxy, 16 April 2011 - 10:29.


#46
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Ca sa folosesc o replica celebra deja: "e frumos da nu prea..." :). Pare a fi opusul KDE, acolo te impiedici peste tot de optiuni, meniuri, submeniuri etc., la unity nu gasesti nimic. Partea buna e ca se misca destul de "fluid", partea proasta e ca te simti limitat. Dar avand in vedere timpul scurt in care l-au pus pe picioare, pot spune ca au depasit asteptarile mele. Ma bucur ca in astia 5-6 ani nu au renuntat si incearca sa faca ceva, ca nu le iese e alta discutie

LE: Mereu am vrut sa zic asa da uit: macar au un font de nota 10. Il folosesc si in windows (subtitrarile la filme cu Ubuntu font sunt afisate) :first:

Edited by darxide, 16 April 2011 - 11:16.


#47
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
KDE-ul nu l-am mai folosit de pe vremea Mandrake !

O sa arunc un ochi si pe acolo sa vad in ce directie a evoluat !

Pe de alta parte mie imi placea simplitatea gnome !

#48
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View Postproxxxy, on 16th April 2011, 10:27, said:

(de ex. nu am reusit sa inchid banshee in unity - orice as face ramane deschis :lol: )

Daca nu dai quit ci doar apesi pe X nu se inchide,chestia asta se intampla de mult timp.

Fie ca va place,fie ca nu,asa face Ubuntu utilizatori,trecerea de la windows la ubuntu e mult mai simpla pentru multi oameni cu toate limitarile alea puse. Credeti ca e coincidenta ca aplicatiile din bara unity se deschid cu tasta Super/Windows + Numarul aplicatiei exact ca in Windows 7 ? Cui ii pasa de global menu,ocupa spatiu aiurea pe fereastra nautilus,e mai bine pusa sus pe bara,chestia asta trebuia facuta de muuuuult timp,windows a scapat de ea (apare cand apesi alt),majoritatea timpului e inutila si mai strica aspectu.
Va place porcaria aia de bara care pe un ecran de 17 nu incap nici 7 aplicatii deschise ? Daca indragiti asa mult nautilus de ce folositi docky,cairo,Avant Window Navigator,etc ?  
Conteaza ca s-a "inspirat" de la windows atata timp cat impinge cat mai multi utilizatori spre linux ?

Edited by Gh3r0m, 16 April 2011 - 12:13.


#49
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View PostGh3r0m, on 16th April 2011, 13:12, said:

Daca nu dai quit ci doar apesi pe X nu se inchide,chestia asta se intampla de mult timp.

Fie ca va place,fie ca nu,asa face Ubuntu utilizatori,trecerea de la windows la ubuntu e mult mai simpla pentru multi oameni cu toate limitarile alea puse. Credeti ca e coincidenta ca aplicatiile din bara unity se deschid cu tasta Super/Windows + Numarul aplicatiei exact ca in Windows 7 ? Cui ii pasa de global menu,ocupa spatiu aiurea pe fereastra nautilus,e mai bine pusa sus pe bara,chestia asta trebuia facuta de muuuuult timp,windows a scapat de ea (apare cand apesi alt),majoritatea timpului e inutila si mai strica aspectu.
Va place porcaria aia de bara care pe un ecran de 17 nu incap nici 7 aplicatii deschise ? Daca indragiti asa mult nautilus de ce folositi docky,cairo,Avant Window Navigator,etc ?  
Conteaza ca s-a "inspirat" de la windows atata timp cat impinge cat mai multi utilizatori spre linux ?

1. Am dat si quit din meniu, si butonul (x) si close din unity. Singura metoda prin care am reusit sa-l fac sa "taca" a fost sa-l pun pe pause si apoi sa il inchid.
2. Global menu e excelent;
3. S-a inspirat in mare parte din mac os, din windows mai putin :P

#50
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Cum am spus, mie mi se pare ca le place sa se complice degeaba !

Configuratia din screenshot-ul atasat mi se pare cea mai functionala pentru mine !
- in bara de sus, in stinga am scurtaturi la toate aplicatiile pe care le folosesc mai des, si pe care le pot accesa fara sa mai minimizez sau sa inchid aplicatia care e in foreground
- tot in bara de sus, in dreapta am shortcut-uri pentru inchiderea calculatorului, pentru inchiderea aplicatiilor care se blocheaza, pentru cosul de gunoi, pentru a vizualiza desktop-ul
- tot acolo am informatii despres sistem (temperatura). despre conexiune si viteza de download si upload, despre vreme, conexiunea wireless, etc
- in bara de jos vad aplicatiile deschise

Totul mi se pare functional, totul e usor de accesat, pina si soacra-mea se descurca :P  !

Mie unuia global menu mi se pare inutil !

Attached Files



#51
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
@kodiak:
Off: Poti incerca si XFCE ca varianta de "back-up".
De exemplu, LinuxMint XFCE e o distributie reusita (merge pe Debian testing). Si poate fi facut sa arate chiar frumusel, activezi composition si poti sa ii dai transparenta la panel-uri, ferestre, marginea superioara...se gasesc si teme dragute. In rest, simplu si eficient (si o chestie cool, butonul de "roll-up" de langa cele minimize/maximize, iti transforma fereastra intr-o bara/rulou  ;) )

Edited by ear1976, 16 April 2011 - 19:19.


#52
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View Postkodiak, on 16th April 2011, 18:26, said:

Cum am spus, mie mi se pare ca le place sa se complice degeaba !

Configuratia din screenshot-ul atasat mi se pare cea mai functionala pentru mine !
- in bara de sus, in stinga am scurtaturi la toate aplicatiile pe care le folosesc mai des, si pe care le pot accesa fara sa mai minimizez sau sa inchid aplicatia care e in foreground
- tot in bara de sus, in dreapta am shortcut-uri pentru inchiderea calculatorului, pentru inchiderea aplicatiilor care se blocheaza, pentru cosul de gunoi, pentru a vizualiza desktop-ul
- tot acolo am informatii despres sistem (temperatura). despre conexiune si viteza de download si upload, despre vreme, conexiunea wireless, etc
- in bara de jos vad aplicatiile deschise

Totul mi se pare functional, totul e usor de accesat, pina si soacra-mea se descurca :P  !

Mie unuia global menu mi se pare inutil !

Mai deschide 4 aplicatii si zi-mi cat de "frumos" arata bara de jos si cate alt-tab'uri dai.
Incearca sa gandesti ca un utilizator care n-a vazut o interfata gnome in viata lui si dupa 6 ani de xp si 2ani de windows 7 se uita la desktop'u tau  :thumbup:

Edited by Gh3r0m, 16 April 2011 - 23:39.


#53
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

View PostGh3r0m, on 17th April 2011, 00:33, said:

Incearca sa gandesti ca un utilizator care n-a vazut o interfata gnome in viata lui si dupa 6 ani de xp si 2ani de windows 7 se uita la desktop'u tau  :thumbup:

Aia era si ideea testului.....cred! Ma bucur ca ai prins-o. Desi Mark vrea sa isi rezolve "bugul numarul 1", se pare ca mai tare s-a complicat. Good point, Gh3r0m!  :OK:

Edited by ear1976, 16 April 2011 - 23:40.


#54
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
@Gh3r0m

Eu cind am zis ca si soacra-mea se descurca, vorbeam serios !

In bara de jos se pot vedea 7 aplicatii deschise simultan ! Cred ca e suficient ! Eu recunosc ca rareori folosesc mai mult de 3-4 simultan!

Aplicatiile pe care, hai sa zic, ca le folosesc simultan: Thunderbird-ul sa citesc un mail, Opera pentru browsing, deluge pentru torenti (asta pot sa il minimizez in bara de sus si sa uit de el), Exaile sa imi cinte o muzichie, si sa mai zic si Nautilus sa mai plimb  niste fisiere dintr-o parte in alta ! Iaca, sunt cinci, dar in 90% din timp folosesc doar trei aplicatii simultan !

Am zis mai sus ca vorbesc din punctul de vedere al unui utilizator obisnuit, care n-are nevoie de nu stiu ce aplicatii sofisticate !

@ear1976, am scris niste dvd-uri cu mint, ma pun pe testat  :D !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate