Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Codul Vamal- cantitatea maxima de ciocolata care poate fi introdusa in RO de catre o persoana fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pantini

pantini

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2010
Buna seara,

Eu locuiesc in Elvetia si in perioada sarbatorilor voi veni in Romania. As vrea sa merg cu citiva prieteni la o casa de copii si sa le duc micutilor cite ceva cadou. M-am gindit la ciocolata elvetiana insa as vrea sa stiu care este cantitatea maxima pe care o pot aduce. Precizez ca voi venii cu prietena mea deci vom fi doua persoane.

Va multumesc anticipat pentru ajutor,

Bob

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

 pantini, on 30th November 2010, 00:32, said:

Buna seara,

Eu locuiesc in Elvetia si in perioada sarbatorilor voi veni in Romania. As vrea sa merg cu citiva prieteni la o casa de copii si sa le duc micutilor cite ceva cadou. M-am gindit la ciocolata elvetiana insa as vrea sa stiu care este cantitatea maxima pe care o pot aduce. Precizez ca voi venii cu prietena mea deci vom fi doua persoane.

Va multumesc anticipat pentru ajutor,

Bob

cred ca tine de vames. de ce nu faceti asta institutionalizat, adica cu hirtii, provenienta, destinatie, etc?

#3
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
dacă și donațiile tre' să le faci cu acte, ne-am dat naibii... boiari mai suntem ....
dă-le copiilor cîte un gulden... și-s mai fericiți... și treci granița fără stresul contrabandei cu fericire.

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 costaan, on 29th November 2010, 18:05, said:

dă-le copiilor cîte un gulden... și-s mai fericiți...
De unde sa ia "guldeni"? Ca in Elvetia sunt franci...

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Cata ciocolata vrei sa aduci mai exact?
100 bucati la 100g?
1000 bucati?
mai mult de atat?
de curiozitate asa ... cat sota pe acolo ciocolata?
apropo... milka se gaseste si la noi

Edited by onlyone, 30 November 2010 - 03:04.


#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

Quote

Buna seara,

Eu locuiesc in Elvetia si in perioada sarbatorilor voi veni in Romania. As vrea sa merg cu citiva prieteni la o casa de copii si sa le duc micutilor cite ceva cadou. M-am gindit la ciocolata elvetiana insa as vrea sa stiu care este cantitatea maxima pe care o pot aduce. Precizez ca voi venii cu prietena mea deci vom fi doua persoane.

Va multumesc anticipat pentru ajutor,

Bob
Tin minte un episod din MASH, serialul meu preferat, se cheama "Death Takes a Holiday", unul din doctori era un tip dintr-o familie aristrocrata care avea o traditie ca in fiecare an sa faca un cos plin de bunatati, ciocolate scumpe, etc. si sa le lase la usa unei case de oameni mai nevoiasi.

Fiind in razboiul din Coreea (1950-53) , doctorul face acelasi lucru dar alege un orfelinat local. Mai tarziu afla ca directorul orfelinatului vanduse ciocolatele alea foarte scumpe pe piata neagra, care le-ar fi produs putina bucurie copiilor cateva secunde, iar de banii aia a cumparat varza si alte legume cat sa le ajunga luni intregi si sa-i treaca iarna.

Acum stiu ca situatiile nu sufera comparatie dar esti sigur ca acei copii nevoiasi nu au nevoie mai mare de alte lucruri decat niste ciocolata fina elvetiana ?

Te rog sa nu ma intelegi gresit, te felicit pe aceasta cale pentru gestul tau si marinimia de care dai dovada, doar ca mi-am adus aminte de acea situatie si m-am gandit sa imi las parerea.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca asculti la propaganda Hollywood-iana de stanga, asa se intampla... Daca intrebi copii ce vor - varza toata iarna sau o ciocolat astazi, o sa ai o revelatie. In orfelinatele din Romania nu se moare de foame, au "varza destula", in schimb putina bucurie datorata unei ciocolati nu ar strica. Chiar daca este din aia "nepatriotica", de Elvetia.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
eu zic sa vii matale cu cardul si poti sa cumperi de aici ciocolata suficient de buna sa se linga respectivii copii pe degete. eviti toate complicatiile cu explicatiile la vama si nu cari greu. ma gandesc acei copii se multumesc si cu ciocolata care se gaseste pe la noi, nu le trebuie ciocolata pour le connaisseur.

#9
pantini

pantini

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2010
Buna seara,

Multi dintre voi aveti dreptate dar am ales varianta asta (de a aduce eu ciocolata cu mine) pentru simplul fapt ca in Romania totul e foarte scump. Chiar daca vi se pare absurd aici costa mai putin decit in Bucuresti. In plus de asta pot avea o mica reducere de 10% si credeti-ma, pretul e foarte interesant.

Am scris deja un email la Politia de frontiera ca sa stiu ce cantitate am dreptul sau daca se e vorba de valoarea in bani a ciocolatei (de exemplu pot importa de 300 de Euros) insa nu am primit pina acum nici un raspuns.

Oricum, ca sa raspund si altor care au postat un mesaj aici, ma gindeam sa le fac un mic pachetel la acei copii iar cel mai important din acel saculet era acea ciocolata. Nu ma gindeam sa le dau doar o simpla ciocolata, ar fi poate cam simplu.

O sa ma mai gindesc si va tin la curent cum a fost.

O seara placuta,

Bob

#10
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

 pantini, on 3rd December 2010, 01:00, said:

Multi dintre voi aveti dreptate dar am ales varianta asta (de a aduce eu ciocolata cu mine) pentru simplul fapt ca in Romania totul e foarte scump. Chiar daca vi se pare absurd aici costa mai putin decit in Bucuresti.

Felicitari Bob si pentru initiativa frumoasa si pentru modul sanatos, firesc de a judeca.

Noua, bastinasilor: iata dar cat de bine stam. De la ciocolata la varza avem preturi tipice desertului namibian.
Intrarea in UE la noi nu se simte si eram sa spun ca este vina noastra etc.
De fapt e vina marilor lanturi de magazine care nu vor, neam, sa renunte la cota lor parsiva de profit. Parsiva ca o mentin la valoarea unui stat non-membru UE.
(astept un Dedeman alimentar care sa KO-tuiasca retelele de afara pe masura a ce s-a intamplat in bricolaj  :thumbup: )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate