Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Pensionarii (70+) la volan

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Bunicul meu face 85 ani si inca mai conduce.Sta intr-un orasel mic si circula de max. 2 ori/saptamana pe distante scurte de 20-25km cu viteza legala.De vreo 2 ani se plange si el de reflexele care nu mai sunt ce au fost si ca mai un an si se lasa de condus.
Cred ca ar fi bine ca fiecare sa renunte la sofat cand simte ca nu mai e capabil,nu sa te oblige legea.Dar n-o sa vedem noi pe nimeni care sa renunte la carnet de buna voie. :lol:

#20
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 lawrence38, on 26th November 2010, 00:23, said:

Hai sa va povestesc ceva hazliu dar destul de "tragic" in acelasi timp. Eram in Florida, SUA, 2004, in parcarea unui mall. Asteptam sa vina sa ma ia cineva cu masina si stateam la coltul parcarii pe o banca, spre iesire. La un moment dat vad o masina , nu mai tin minte exact modelul dar cred ca era un Buick sau ceva asemanator, de prin anii '80. Capota a sarit cumva si cand a luat aer s-a ridicat si mai sus. Opreste personajul masina si ma asteptam sa vad pe cineva iesind sa inchida capota...Trec cateva zeci de secunde, nimic  :mellow:

De curiozitate, m-am ridicat si m-am dus mai aproape sa vad ce s-a intamplat. La volan , un mos, care sub nici o forma nu avea sub 80 de ani, mai degraba 90-100, foarte supt la fata, abia respira cum trebuie. Cand a vazut ca ma apropii, a mosmait ceva, nu am inteles si m-am apropiat de usa soferului. Atunci imi zice asta cu o voce de fantoma...Sonny, sonny, imi inchizi si mie te rog capota ca eu nu pot sa ies :w00t:

Probabil acasa avea un carucior de-ala tip scuter, te sperii cate dinastea vezi prin Florida, unii au chiar masinile modificate, vanuri mai mari cu rampe, iar majoritatea marilor magazin tip Walmart le ofera scutere electrice sa se deplaseze prin magazine...va dati seama, alti nervi :rant:

in america de nord nu exista viata la bloc. indiferent ca mergi la doctor, cumparaturi sau cimitir, iti trebuie masina...

in plus majoritatea celor care au semnul de persoana cu dizabilitati, sint doar seniori "ruginiti"...


 edikup, on 26th November 2010, 08:35, said:

absolut de acord.
si carnetul sa se poata lua numai dupa 25 de ani, ca pana atunci mintea nu e destul de coapta. :bandit:

e drept ca din motive evidente de marketing, in germania VW vindea golful gti decit persoanelor peste 21 de ani...

Edited by H725, 26 November 2010 - 11:19.


#21
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 08.02.2007
imi aduc aminte ca am mai avut acum vreo 3 ani o experienta cu un babalac din care era sa ies cam sifonat
intrasem pe strada la mine si am vazut ca din fata venea destul de tare un Logan chiar pe contrasens (nu, nu eram eu pe sensul gresit, ci el)
am oprit si dupa cateva flash-uri si claxoane, timp in care m-am si pregatit sa "preiau" socul (mi-am ridicat picioarele si m-am proptit zdravan in volan), franeaza brusc si opreste la cativa centimetri de botul masinii mele.
cobor si ma apropii de "volanist" - o rabla de mosneag, ochelari cu lentile ca fundu' de borcan, care insista ca nu m-a vazut decat in ultima clipa (era ziua, conditii de vizibilitate perfecte, vara)... no more comment!

mai vedem si pe la TV imagini cu masini scapate de sub control, care "viziteaza" mall-uri, benzinarii, restaurante, etc... babe si mosnegi 80+ care incurca pedalele (nu discutam de betivi!)

verdict - un procent destul de mare de bosorogi, nu au ce cauta la volan!

#22
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Neuronul_ganditor, on 26th November 2010, 11:06, said:

Bunicul meu face 85 ani si inca mai conduce.Sta intr-un orasel mic si circula de max. 2 ori/saptamana pe distante scurte de 20-25km cu viteza legala.De vreo 2 ani se plange si el de reflexele care nu mai sunt ce au fost si ca mai un an si se lasa de condus.
Cred ca ar fi bine ca fiecare sa renunte la sofat cand simte ca nu mai e capabil,nu sa te oblige legea.Dar n-o sa vedem noi pe nimeni care sa renunte la carnet de buna voie. :lol:

Ar fi bine sa dai si niste detalii: care e traseul exact, orele, zilele cand circula bunicul tau. Poate unii ar vrea sa se fereasca :habarnam:

......

era o gluma :P

Edited by lawrence38, 26 November 2010 - 14:29.


#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007
Mai, eu am lucrat ani buni la ambulanta, mai toate accidentele grave, cu morti si raniti, la care eram solicitati erau produse de tinerei de pana-n 25 de ani.
Persoanele in varsta au intr-adevar reflexele mai lente insa au in spate experienta a zeci de ani de condus.
L-am vazut conducand prin Bucuresti, acum 4 ani, deci cand avea 85 de ani, pe Regele Mihai. Calm si impecabil! Nu degeaba a fost pilot de incercare.
Oricum, generalizarile cam dau gres, trebuie evaluata persoana, nu grupa de varsta...

#24
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 lawrence38, on 26th November 2010, 14:01, said:

Ar fi bine sa dai si niste detalii: care e traseul exact, orele, zilele cand circula bunicul tau. Poate unii ar vrea sa se fereasca :habarnam:
m-as feri mai mult de unu de 18-25 ani cu permis de cateva luni decat de un tataie :D . Cunosc si eu o persona de 75 ani si conduce fara probleme , chiar le da clasa la parcari la 80% dintre soferi care intra intr-o anumita parcare si nu sunt in stare sa mai iasa.

In plus sunt pensionari de 70+ mai sanatosi decat altii la 40-50 ani ( a scazut varsta medie a  riscului de accident vascular cerebral sau de infarct )

As schimba titlul topicului si as pune : Probleme de sanatate la volan !

Quote

mai vedem si pe la TV imagini cu masini scapate  de sub control, care "viziteaza" mall-uri, benzinarii, restaurante,  etc... babe si mosnegi 80+ care incurca pedalele (nu discutam de  betivi!)
Si in germania la volan cred ca 40-50% sunt bosorogi 60+ , cu toate astea accidentele cele mai multe si mai grave sunt produse de tineri teribilisti .

P.S. La fel ca si femeile ,pensionari produc accidente  usoare. Accidentele grave le produc tinerii si cei cu experienta !

Edited by polizei, 26 November 2010 - 14:29.


#25
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 Carrman, on 26th November 2010, 07:24, said:

pe mine cand ma enerveaza un mosalau d'asta, ii tai fata si ii franez brusc in fata. evident, ma loveste in spate, asa ca este vinovat.
sa vedeti cum plang:"tinere, hai sa aranjam cumva, ca imi iau astia permisu'! ma nenorocesti... nevasta-mea este bolnava, nu vede, i-au amputat un picior si trebuie s-o duc saptamanal la Fundeni pentru citostatice. nu putem merge cu RATB-ul!"
iar eu le zic:"Luati taxiul, babalacilor, si platiti-mi masina!"
cumva tu nu ai bunici ?
mi se pare ca incerci sa pari teribilist , nu inteleg care ar fi idiotu care si-ar dori masina lovita .
un sofer "normal" incearca sa evite orice accident chiar daca nu e el vinovatul.
apropo cati ani ai ?

#26
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
io nu stiu de ce va deranjeaza atat batraneii care circula cu masina...pt.ca oricum au venituri atat de mici incat nu isi permit prea des asta.

si da, mai repede ne punem problema unui test medical serios (inclusiv psihiatric) pt.soferi.

#27
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 bonygy, on 25th November 2010, 08:19, said:

cu scuzele de rigoare in cazul existentei unui topic similar
daca tot am vazut ca exista topicuri cu femei/ghertoi/bizoni/haiduci/cocalari/... la volan, m-am gandit ca ar fi bine sa existe si unul de acest gen
voi ce parere aveti?
ma gandeam daca nu ar fi bine sa existe o reglementare in Codul Rutier, referitor la acesti soferi: dupa varsta de 65-70 de ani, sa aiba voie sa conduca doar dupa un control medical riguros si din toate punctele de vedere, inclusiv de legislatie
pana acum stiu ca exista (daca mai este si acum) faza cu fisa medicala anuala..., dar atat?

nu de alta, dar exista destul de des probleme cu astfel de soferi, care incurca drumul. bine, nu vreau sa generalizez, dar majoritatea sunt la fel.
azi dimineata, un junghi de baba intrase pe interzis si nu voia sa se dea la o parte, ca ea stie ca pe acolo nu e unic, aratandu-i semnele de restrictie, habar nu avea ce reprezinta.
mai sunt si cei care pe bulevarde se misca cu viteza melcului turbat, tinand coloane intregi dupa ei...
ati avut si voi astfel de incidente?

Eu am vazut pe unul care gonea cu viteza mare. :D

 Fane, on 25th November 2010, 09:00, said:

am un prieten care spunea ca are un unchi ce sufera de alzheimer si conduce. a fost la tv un reportaj mai demult si au reusit sa obtina avizele medicale pt permis unui orb din nastere.

Cum e posibil asa ceva ? Medicii care dau astfel de avize, ar trebui sa li se retraga dreptul de a profesa pt restul vietii si inchisi pt o perioada.

 Nicu90, on 25th November 2010, 21:52, said:

Eu am facut medicalul ptr sc de soferi ieri, si m-a intrebat medicul : "ai baut?ai boli cronice? " si atat .Deci te poti duce acolo beat , eventual intre crizele de epilepsie , daca 30-40min te poti controla totul e perfect .

Acesti medici nu ar trebui lasati sa mai profeseze. E adevarat, ca timpul alocat pt o persoana ar fi mai mare, si nu asa rapid ca in prezent, dar sunt convins ca soselele ar fi mult mai sigure daca s-ar proceda asa.....

 Neuronul_ganditor, on 26th November 2010, 11:06, said:

Cred ca ar fi bine ca fiecare sa renunte la sofat cand simte ca nu mai e capabil,nu sa te oblige legea.Dar n-o sa vedem noi pe nimeni care sa renunte la carnet de buna voie. :lol:

Asta depinde de cat creier ai. Daca toata viata ai fost prevazator, renunti. Daca nu, nu renunti.

 anknic, on 27th November 2010, 11:04, said:

io nu stiu de ce va deranjeaza atat batraneii care circula cu masina...pt.ca oricum au venituri atat de mici incat nu isi permit prea des asta.

si da, mai repede ne punem problema unui test medical serios (inclusiv psihiatric) pt.soferi.

Pt toti soferii.

Intamplari :

1. Mi s-a sugerat ca, daca dau 700 lei spaga, obtin permisul. Evident, am refuzat.

2. Eram intr-un microbuz intre Constanta si Mangalia, intr-o vara, demult. Putini pasageri in microbuz. Pe la Agigea, dupa pod, era un mos pe banda 1, cu motocicleta, si microbuzul pe banda 2. Soferul cu care plecasem de dim de la mine era in continuare la volan, dar din Contanta se urcase un alt sofer, cunoscut de-al lui. Si, era putin baut. Si-i zice asta baut soferului : "trage masina mai aproape de bosorog, ca am chef sa-i dau un sut in fund, sa zboare cu motocicleta cu tot" . Viteza era cam 40 - 50 km a ambilor, atat microbuzul, cat si moto. Nu eram in localitate. Si, trage tampitul de sofer microbuzul mai aproape de moto, deschide betivul usa aia glisanta, si, se mentinea la o distanta scurta in spatele lui. Si zice asta baut : "nu ajung la el, trage mai aproape" . Si soferul a replicat, "nu pot" . Atunci, asta baut a zis, "lasa-l, mergi inainte" . Si apoi, a accelerat si a depasit mosul, nu inainte ca betivul asta, sa-l scuipe cand a trecut prin dreptul lui. Motociclistul se uita cu mare mirare. :D Eu eram plin de nervi. Cretinul asta baut se tinea doar cu o mana de usa glisanta, statea pe marginea scarii c-un picior si cu celalalt picior in aer, gata sa-l loveasca pe mos. Eu stateam pe scaunul de langa usa glisanta. Doar daca intindeam piciorul il dezechilibram pe betiv si cadea pe sosea, unde ar fi fost strivit imediat de masinile din spate.

Edited by BlueSky2009, 27 November 2010 - 11:40.


#28
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Poate nu era o idee tocmai rea sa-i dai sutul ala betivului.... :naughty:
O cam cauta.

Edited by calinkgb, 27 November 2010 - 11:48.


#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002

 BlueSky2009, on 27th November 2010, 11:39, said:

Cum e posibil asa ceva ? Medicii care dau astfel de avize, ar trebui sa li se retraga dreptul de a profesa pt restul vietii si inchisi pt o perioada.
daca ai sti cati conduc si au probleme.... pe la iasi s-a apucat politia sa verifice pe cei inregistrati cu boli psihiatrice incompatibile cu sofatul si boli oftalmologice si au retras carnetul la o gramada, unii chiar taximetristi sau soferi pe microbuze. probabil ca parte din ei aveau diagnostice pe nashpa pt pensionari, dar multi dintre ei le aveau pe bune.


 Neuronul_ganditor, on 26th November 2010, 11:06, said:

Bunicul meu face 85 ani si inca mai conduce.Sta intr-un orasel mic si circula de max. 2 ori/saptamana pe distante scurte de 20-25km cu viteza legala.De vreo 2 ani se plange si el de reflexele care nu mai sunt ce au fost si ca mai un an si se lasa de condus.
Cred ca ar fi bine ca fiecare sa renunte la sofat cand simte ca nu mai e capabil,nu sa te oblige legea.Dar n-o sa vedem noi pe nimeni care sa renunte la carnet de buna voie. :lol:
cei ca bunicul tau sunt o minoritate, majoritatea se cred ca la 20 de ani.

#30
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 calinkgb, on 27th November 2010, 11:48, said:

Poate nu era o idee tocmai rea sa-i dai sutul ala betivului.... :naughty:
O cam cauta.

Daca l-ar fi lovit pe moto, i-as fi dat clar.

 Fane, on 27th November 2010, 11:59, said:

daca ai sti cati conduc si au probleme.... pe la iasi s-a apucat politia sa verifice pe cei inregistrati cu boli psihiatrice incompatibile cu sofatul si boli oftalmologice si au retras carnetul la o gramada, unii chiar taximetristi sau soferi pe microbuze. probabil ca parte din ei aveau diagnostice pe nashpa pt pensionari, dar multi dintre ei le aveau pe bune.

De-aia se si intampla atatea accidente........

#31
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 BlueSky2009, on 27th November 2010, 12:04, said:

De-aia se si intampla atatea accidente........
Gresit , accidentele se intampla din cauza inconstientei,teribilismului si alcoolului

#32
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

 Neuronul_ganditor, on 26th November 2010, 11:06, said:

Cred ca ar fi bine ca fiecare sa renunte la sofat cand simte ca nu mai e capabil,nu sa te oblige legea.Dar n-o sa vedem noi pe nimeni care sa renunte la carnet de buna voie. :lol:
Din '92, de cand a facut un infarct, tatal meu nu s-a mai urcat la volan, desi si-a revenit complet.
Nici macar nu s-a mai dus sa-si prelungeasca permisul, desi l-am rugat, cu gandul la camerele fixe...   :naughty:

#33
dennis12225

dennis12225

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 15.05.2007
Masini vizitand malluri conduse de bunici nu prea am auzit, am auzit de un mos care a adormit la volan din cauza pastilelor care dadeau somnolenta.
Mai degraba dardai la tineretul taurin care se crede la F1, decat la un tataie care nu depaseste 60. Mai sunt si cazuri, dar greu de depistat care din cauze medicale cat si scleroza ar trebui sa nu mai conduca, dar ei nimic batman, batman. Am un vecin care e trecut de 60 de ani si m-a intrebat cum conduc noaptea ca el nu mai vede noaptea si evita sa conduca, omul e constient de ce poate si nu i-am vazut masina stalcita pana acum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate