Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

BlackBerry 9800 Torch

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
iepurilla

iepurilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.11.2008
Salutare tuturor,

Doresc sa imi achizitionez un BB Torch si am urmarit toate review-urile posibile. In afara faptului ca am inteles ca are un procesor mai slab decat IPhone 4 nu am mai aflat nimic. Este cineva care foloseste deja telefonul? Imi puteti da mai multe informatii?
Multumesc anticipat!

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Deci ai citit si urmarit toate review-urile posibile si tot ce ai aflat a fost doar ca are un procesor mai slab decat iphone 4 ??!!
Ce review-uri ai citit?
Eu in 10 secunde am aflat ca are GPS (dar cam degeaba - cauta sa vezi de ce), ca are camera de 5 mp, are memorie interna de 4 gb, are trackpad optic, sistem de operare blackberry os 6, suport divx/xvid, nu are radio, nu are flash si costa mai mult decat face.

#3
iepurilla

iepurilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.11.2008

View Postsandel_u, on 24th November 2010, 05:01, said:

Deci ai citit si urmarit toate review-urile posibile si tot ce ai aflat a fost doar ca are un procesor mai slab decat iphone 4 ??!!
Ce review-uri ai citit?
Eu in 10 secunde am aflat ca are GPS (dar cam degeaba - cauta sa vezi de ce), ca are camera de 5 mp, are memorie interna de 4 gb, are trackpad optic, sistem de operare blackberry os 6, suport divx/xvid, nu are radio, nu are flash si costa mai mult decat face.

M-am exprimat gresit.....am aflat si toate cele spuse de tine insa doream sa aud ceva pareri de la cineva care il foloseste deja.

Multumesc

#4
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010
din ce am observat pe forumurile din state si canada, cine a cumparat 9800, a scapat repede de el si s-a orientat catre un bold. Blackberry si touchscreen nu au ce cauta impreuna. Blackberry a fost creat cu un scop si acum incearca sa-si creasca vanzarile facand telefoane moderne. Nu le iese. Orice model de curve sau bold, merita fiecare leu. Nu stiu daca va ajunge la noi 9780, dar ala este un model care merita cumparat. Daca nu, 8900, 9000 daca vrei si 3G (dar mananca foarte repede bateria), 9700 daca vrei si 3G si OS6.
Personal, imi doresc un Bold cu caracteristicile lui 9780 si dimensiunea lui 9000. Inca nu s-a fabricat  :P

#5
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Pentru cei care doresc totusi sa isi cumpere un 9800, acesta poate fi cumparat de la Orange si Vodafone.

#6
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postiepurilla, on 24th November 2010, 01:59, said:

Salutare tuturor,

Doresc sa imi achizitionez un BB Torch si am urmarit toate review-urile posibile. In afara faptului ca am inteles ca are un procesor mai slab decat IPhone 4 nu am mai aflat nimic. Este cineva care foloseste deja telefonul? Imi puteti da mai multe informatii?
Multumesc anticipat!



cu ce te afacteaza ca are procesorul mai slab decat iphone 4 cand oricum nu face nimic din ceea ce face iphonul. Cumperi BlackBerry ca sa primesti WAP + PUSH MAIL(FOARTE BASIC) + TASTATURA QWERTY + PGP ENCRYPTION. ATAT. Daca nu-ti trebuie push si pgp, cumparati orice alta coaje de telefon. Daca vrei totul pe telefonul tau mobil alege iPhoneul.



View Postroacharu, on 26th November 2010, 00:09, said:

din ce am observat pe forumurile din state si canada, cine a cumparat 9800, a scapat repede de el si s-a orientat catre un bold. Blackberry si touchscreen nu au ce cauta impreuna. Blackberry a fost creat cu un scop si acum incearca sa-si creasca vanzarile facand telefoane moderne. Nu le iese. Orice model de curve sau bold, merita fiecare leu. Nu stiu daca va ajunge la noi 9780, dar ala este un model care merita cumparat. Daca nu, 8900, 9000 daca vrei si 3G (dar mananca foarte repede bateria), 9700 daca vrei si 3G si OS6.
Personal, imi doresc un Bold cu caracteristicile lui 9780 si dimensiunea lui 9000. Inca nu s-a fabricat  :P


Cum argumentezi ca Bold 9780 este un telefon care merita cumparat cand toate forumurile de specialitate BlackBerry spun ca si-ar fi dorit ca RIM sa sara peste el si sa scoata generatia 2011 de Bold? In alte cuvinte e outdated dar le place sa o spuna mai frumos.

#7
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
In locul tau , imediat as da comanda .

#8
mpoval

mpoval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.06.2004
Am de azi un BB Torch si cred ca, desi nu am cautat prea mult, prea stiu cu ce se mananca tehnologia asta.
Dezavantajul este ca inca nu s-a activat sim-ul (e craciun si pentru VODAFONE) si probabil multe dintre servicii nu functioneaza.
Spuneti-mi daca exista ceva indrumare pentru utilizarea sistemului de operare si daca e cazul sa-l mai stresez fiind conectat doar la o retea wireless pentru a folosi aplicatiile.
Multumesc anticipat.

#9
roberttinno

roberttinno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2011

View Postroacharu, on 26th November 2010, 01:09, said:

din ce am observat pe forumurile din state si canada, cine a cumparat 9800, a scapat repede de el si s-a orientat catre un bold. Blackberry si touchscreen nu au ce cauta impreuna. Blackberry a fost creat cu un scop si acum incearca sa-si creasca vanzarile facand telefoane moderne. Nu le iese. Orice model de curve sau bold, merita fiecare leu. Nu stiu daca va ajunge la noi 9780, dar ala este un model care merita cumparat. Daca nu, 8900, 9000 daca vrei si 3G (dar mananca foarte repede bateria), 9700 daca vrei si 3G si OS6.
Personal, imi doresc un Bold cu caracteristicile lui 9780 si dimensiunea lui 9000. Inca nu s-a fabricat  :P

Argumente pt. BB Torch:

1. "Orice model de curve sau bold, merita fiecare leu." BB Torch este cel putin la fel de capabil ca orice model de curve sau bold. Nu crezi ?
2. Cine nu prefera touchscreen il poate evita foarte simplu si elegant cu BB Torch. Corect ?
3. "Blackberry a fost creat cu un scop" - Ti se pare ca BB Torch nu raspunde scopului pt. care a fost creat Blackberry ?
4. Ecranul dublu ca dimensiune in comparatie cu "orice model de curve sau bold" permite vizualizarea/navigarea site-urilor de doua ori mai bine, nu mai zic de citirea sau editarea unui document. Nu crezi că este o caracteristica care raspunde bine scopului pentru care a fost creat ?
5. etc.
6. etc.
7. etc.

#10
sniffer020

sniffer020

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.12.2007
Am un BB 9800 torch de 1 saptamana cred. Se mista ok sistemul de operare, wifi merge excelent. De ce am ales BB ? pentru ca am ales telefon cu sistem de operare nu sistem de operare cu telefon.
Deocamdata incerc sa inteleg si sa vad cum sta treaba cu servicebook etc etc (mentionez ca e debrandat si decodat) ca sa reusesc sa mai "prostesc" din serviciile care folosesc doar BIS, dar mie imi place cum merge browserul si nu ma deranjeaza sa imi verific mailul pe browser (care func si pe wifi sau ab de date) deasemenea yahoo mess se poate instala free de pe bb aps world IM+ sau Nimbuz care isi fac treaba.
In principiu e telefon ca sa vorbesti la el si sa faca ulterior si altele. Touch + tastatura qwery + scrool optic merg perfect nu vrei sa dai cu degetul pe display folosesti restul, iti place sa dai ... folosesti touch.

#11
BB_TORCH

BB_TORCH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2011

View Postroacharu, on 26th November 2010, 01:09, said:

din ce am observat pe forumurile din state si canada, cine a cumparat 9800, a scapat repede de el si s-a orientat catre un bold. Blackberry si touchscreen nu au ce cauta impreuna. Blackberry a fost creat cu un scop si acum incearca sa-si creasca vanzarile facand telefoane moderne. Nu le iese. Orice model de curve sau bold, merita fiecare leu. Nu stiu daca va ajunge la noi 9780, dar ala este un model care merita cumparat. Daca nu, 8900, 9000 daca vrei si 3G (dar mananca foarte repede bateria), 9700 daca vrei si 3G si OS6.
Personal, imi doresc un Bold cu caracteristicile lui 9780 si dimensiunea lui 9000. Inca nu s-a fabricat  :P
Blackberry si touchscreen s-au imbinat foarte bine in acest telefon,eu il am din 21 februarie si nu am ce sa-i reprosez,este un telefon mai mult decat perfect,sistemul de operare functioneaza fara probleme,bateri tine 3-4 zile de folosire intensa,asa ca numai cine nu il are nu stie ce poate acest telefon!!!!!!!!!

#12
mpoval

mpoval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.06.2004
Cum reusesti sa il faci sa te tina 3 zile cand eu il incarc de 2 ori pe zi?

#13
BB_TORCH

BB_TORCH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2011

View Postmpoval, on 11th April 2011, 15:45, said:

Cum reusesti sa il faci sa te tina 3 zile cand eu il incarc de 2 ori pe zi?
Seara dupa 10 e oprit pana dimineata la 7 ca sa nu fiu deranjat,la inceput il tineam pe EDGE in speranta ca ma tine bateria mai mult dar am observat ca ma tinea mai mult pe 3G,si un tip de la ORANGE a motivat ca pe EDGE telefonul este chinuit si de aceea mananca baterie mai multa,in restul zilei--internet si mail la greu.
Stii cum se scoate sunetul de la camera foto?

#14
N3cks

N3cks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.06.2006

View PostBB_TORCH, on 13th April 2011, 18:20, said:

Seara dupa 10 e oprit pana dimineata la 7 ca sa nu fiu deranjat,la inceput il tineam pe EDGE in speranta ca ma tine bateria mai mult dar am observat ca ma tinea mai mult pe 3G,si un tip de la ORANGE a motivat ca pe EDGE telefonul este chinuit si de aceea mananca baterie mai multa,in restul zilei--internet si mail la greu.
Stii cum se scoate sunetul de la camera foto?

Eu n-am reusit sa scot sunetul de la camera foto. Preuspun ca
e vorba de OS6. N-am gasit nicio setare, insa sunt tare curios
daca se poate!

#15
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Nu se paote nici la OS4

#16
BB_TORCH

BB_TORCH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2011

View PostN3cks, on 14th April 2011, 13:28, said:

Eu n-am reusit sa scot sunetul de la camera foto. Preuspun ca
e vorba de OS6. N-am gasit nicio setare, insa sunt tare curios
daca se poate!
Moderatorul de pe myblackberry.ro spune ca nu se poate,numai umblat la soft si e cam riscant,asa ca raman si cu sunet la camera.
Altceva?Toate in regula?

#17
pryncessyka89

pryncessyka89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2011

View Postiepurilla, on 24th November 2010, 12:56, said:

M-am exprimat gresit.....am aflat si toate cele spuse de tine insa doream sa aud ceva pareri de la cineva care il foloseste deja.

Multumesc
Eu chiar acum I'll folosesc si iti spun sincer ca merita cumparat ..se misca ft rapid pe net..sunt conectata prin wireless..si nu va recomand daca detineti un abonament drintr-o retea sa activati netul..mpt ca e ft scpump pt BB ....undeva la 9 euro pt un trafic mic..m-am indragostit la prima vedere de el...chiar merita luat ..camera de 5mp..780 mb ram ...8gb memorie interna..3g...etc...sper ca am fost de folos. :))))...have a nice day :)

#18
ligla

ligla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 05.06.2008
Pacat ca nu-ti preda si limba romana. Nu mai dezinforma. 9€ nu e foarte mult iar traficul nu e mic. Traficul de date la BB se face in alt mod decat cel stiut de tine. 4€ la Orange de ex. iti dau trafic nelimitat. 300mb la viteza maxima, restul la o viteza mai mica. Ca fapt divers am 'reusit' sa consum cu mail, FB, mess, browsing, vreo 60mb intr-o luna ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate