Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Aeromodel

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sebi50

sebi50

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.07.2010
Unde pot gasi aeromodele in Brasov

#2
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
aeromodele in brasov nu exista. foloseste cu incredere saiturile de referita din ro, adica sierra&co.
chiar sint de incredere si prompti, recomand.

#3
sebi50

sebi50

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.07.2010

View Postdan78rom, on 23rd November 2010, 13:01, said:

aeromodele in brasov nu exista. foloseste cu incredere saiturile de referita din ro, adica sierra&co.
chiar sint de incredere si prompti, recomand.
As vrea cv mai pt incepatori sper sa gasesc....
Nu am experienta si le am cu electrica:P

#4
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu sint de acord cu tine, dar oricit de bun esti tu la electrica, daca n-ai un fuselaj ok, n-o sa zboare...
Si in BV, chiar nu ai de unde sa cumperi nimic.

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu mai aveți club de aeromodelism în Brașov?
Mă refer la Cubul Școlarilor (sau cum naiba i-o mai zice acum) cu secții pentru aeromodelism, navomodelism etc, la care merg(eau) copii după ore să facă o treabă extrașcolară.
Poate găsește/găsiți acolo ceva de vânzare sau poate se primesc comenzi pentru ceva modele.

#6
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Sfinte, cladirea fostului cerc, impreuna cu ceea ce odata nu de mult era parcul dendrologic al orasului Brasov, sint proprietate privata a unui om de afaceri din zona...
Am si eu pasiunea asta, pentru comenzi si altele tot pe saiturile amintite trebuie incercat, sint folosite de pasionatii din toata tara, iar la ectiunile de vinzare sh, se gasesc lucruri si numere de telefon interesante.

Edited by dan78rom, 24 November 2010 - 11:11.


#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu te pot contrazice, că nu cunosc, dar măcar o mai exista acel club/cerc pe undeva?

La Buzău (unde am mers eu acum multe milenii :D ), tot așa. Vechiul sediu e acum bar/restaurant... dar acel club s-a mutat în altă parte. De fapt, dacă-mi amintesc bine secția de aeromodele e în alt loc decât cel în care își desfășoară activitatea clubul "general".

De asta sugeram încercarea găsirii acelui club.

#8
waderus

waderus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.07.2008
@dan78rom: Clubul Elevilor il gasesti pe str. Apollo (pe langa biserica de pe Blvd. Saturn, in stanga).

#9
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Salutare!
De curand mi-am achizitionat si eu un motoplanor (2m anvergura) si ieri am iesit prima data cu el la zbor... eu fiind incepator nu pot spune ca m-am descurcat extraordinar, de fapt a-3-a oara l-am dat serios de pamant. Eu am facut vreo 5 ani de planorism adevarat, dar aeromodelismul e total alta mancare de peste si chiar daca stiu toate efectele comenzilor lucrurile devin ciudat de complicate cu aeromodelul meu. Decolarea si zborul propriuzis pot zice ca le dibuiesc (mai greu cand planorul e cu fata la mine), dar aterizarea e un adevarat dezastru: nu pot aprecia deloc viteza si de fiecare data mi-a intrat in limita de viteza pt ca mi-e teama sa stau cu motorul turat cand il aduc la ateizare.

Poate aveti ceva sfaturi pt mine sau link-uri de unde m-as putea initia putin in ale aeromodelismului.

PS: ASTA e "jucaria" care mi-am luat-o

Edited by Engineer_xxl, 09 August 2011 - 07:49.


#10
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
E de la hype, fac treaba buna.
Ca sa te antrenezi fara daune materiale, cumpara-ti un program trainer pentru calculator. Practic este un joc de pilotat radiomodelul, dar folosesti o radiocomanda reala, legata prin cablu la calculator.

#11
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008

View PostEngineer_xxl, on 9th August 2011, 07:47, said:

Salutare!
De curand mi-am achizitionat si eu un motoplanor (2m anvergura) si ieri am iesit prima data cu el la zbor... eu fiind incepator nu pot spune ca m-am descurcat extraordinar, de fapt a-3-a oara l-am dat serios de pamant. Eu am facut vreo 5 ani de planorism adevarat, dar aeromodelismul e total alta mancare de peste si chiar daca stiu toate efectele comenzilor lucrurile devin ciudat de complicate cu aeromodelul meu. Decolarea si zborul propriuzis pot zice ca le dibuiesc (mai greu cand planorul e cu fata la mine), dar aterizarea e un adevarat dezastru: nu pot aprecia deloc viteza si de fiecare data mi-a intrat in limita de viteza pt ca mi-e teama sa stau cu motorul turat cand il aduc la ateizare.

Poate aveti ceva sfaturi pt mine sau link-uri de unde m-as putea initia putin in ale aeromodelismului.

PS: ASTA e "jucaria" care mi-am luat-o
CG ul iti este fixat unde trebuie?centrul de greutate

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate