Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Problema cu un nr vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
De cateva luni incerc sa-mi sun un prieten, dar acesta probabil ca a avut telefonul inchis. Dar,in ultimile zile cand il apelez, primesc un reject automat, lucru care nu s-a mai intamplat pana saptamana aceasta. Ce sa inteleg ?
1. A renuntat la numarul de telefon ? (de ce nu spune robotul ca e numar inexistent);
2. Telefonul este inchis ? (exclus, ca si pana cum era inchis, dar nu primeam acest reject);
3. Este plecat in strainatate ?
4. Este intr-o zona fara semnal ? (cam mult o saptamana sa se afle intr-o zona fara semnal);
5. Are telefonul deschis si a restrictionat toate apelurile primite (am sunat dupa mai multe nr de telefon si acelasi tratament primesc).

Se poate restrictiona apelurile atat dupa cartela prepaid sau numai pe abonament ?
Multumesc.

#2
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
reject (fara ton de ocupat) = ? numar plecat in strainatate, dar nu mai are credit.

reject (cu ton de ocupat) = restrictionare apeluri.

#3
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

 KLMN, on 19th November 2010, 23:17, said:

Se poate restrictiona apelurile atat dupa cartela prepaid sau numai pe abonament ?
Da.
Eu la SE chiar am un asa profil ce respinge automat toate apelurile cand nu vreau sa fiu deranjat. :lol:

#4
GodZor

GodZor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.05.2010
e optiune sa blochezi anumite numere =) .. poate nu are bani de roaming..

#5
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Poate omu nu vrea sa vorbeasca cu tine si a adaugat nr. tau in lista neagra... Ai incercat sa suni de pe alt numar?

#6
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007

 KLMN, on 19th November 2010, 23:17, said:

(am sunat dupa mai multe nr de telefon si acelasi tratament primesc).


 Florinbv, on 19th November 2010, 23:42, said:

Poate omu nu vrea sa vorbeasca cu tine si a adaugat nr. tau in lista neagra... Ai incercat sa suni de pe alt numar?


#7
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 kaytar, on 19th November 2010, 23:30, said:

reject (fara ton de ocupat) = ? numar plecat in strainatate, dar nu mai are credit.

reject (cu ton de ocupat) = restrictionare apeluri.

Este un reject fara ton de ocupat. Sa inteleg ca este plecat in strainatate ?Dar de ce pana acum nu aparea acel reject, desi cred ca si pana acum era plecat in strainatate.
Am incercat sa-mi restrictionez propriul meu telefon cu codul  * 35 * Cheie de restricție * 11 # Yes (Send) pentru activare .Apoi m-am sunat dupa un alt nr de telefon, iar robotul imi raspundea ca a fost restrictionat acesul la acel numar (adica nr meu).
Ce parere aveti ? E foarte important ptr mine sa stiu daca e in tara sau in strainatate.

Edited by KLMN, 19 November 2010 - 23:55.


#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
De ce nu-i trimiti un SMS?
Inainte sa activezi optiunea de livrare mesaj si asa vei vedea cand a primit mesajul tau...

#9
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007

 kaytar, on 19th November 2010, 23:30, said:

reject (fara ton de ocupat) = ? numar plecat in strainatate, dar nu mai are credit.

reject (cu ton de ocupat) = restrictionare apeluri.


 KLMN, on 19th November 2010, 23:51, said:

Este un reject fara ton de ocupat. Sa inteleg ca este plecat in strainatate ?Dar de ce pana acum nu aparea acel reject, desi cred ca si pana acum era plecat in strainatate.
Am incercat sa-mi restrictionez propriul meu telefon cu codul  * 35 * Cheie de restricție * 11 # Yes (Send) pentru activare .Apoi m-am sunat dupa un alt nr de telefon, iar robotul imi raspundea ca a fost restrictionat acesul la acel numar (adica nr meu).
Ce parere aveti ? E foarte important ptr mine sa stiu daca e in tara sau in strainatate.


restrictie din meniul telefonului (blacklist, nu restrictie la nivel de sim) => in acest caz, apelantul primeste ton de ocupat.

Edited by kaytar, 20 November 2010 - 00:00.


#10
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Am trimis si sms si dupa o saptamana s-a inapoiat ca si cum nu a fost deschis. Din cate stiu avea o cartela prepaid si daca e plecat in strainatate, este posibil sa nu-si fi deschis telefonul si i-a expirat perioada de valabilitate a cartelei sau a creditului existent. Mentionez ca e disparut de 6 luni.
Asta sa fie explicatia ?

#11
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
s-ar putea ca asta sa fie explicatia.

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dar exista posibilitatea ca prietenul sa nu mai vrea sa fie contactat de tine?

#13
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

 KLMN, on 19th November 2010, 23:17, said:

De cateva luni incerc sa-mi sun un prieten, dar acesta probabil ca a avut telefonul inchis. Dar,in ultimile zile cand il apelez, primesc un reject automat, lucru care nu s-a mai intamplat pana saptamana aceasta. Ce sa inteleg ?
1. A renuntat la numarul de telefon ? (de ce nu spune robotul ca e numar inexistent);
2. Telefonul este inchis ? (exclus, ca si pana cum era inchis, dar nu primeam acest reject);
3. Este plecat in strainatate ?
4. Este intr-o zona fara semnal ? (cam mult o saptamana sa se afle intr-o zona fara semnal);
5. Are telefonul deschis si a restrictionat toate apelurile primite (am sunat dupa mai multe nr de telefon si acelasi tratament primesc).

Se poate restrictiona apelurile atat dupa cartela prepaid sau numai pe abonament ?
Multumesc.

Am un unchi ce are Vodafone si n-a mai incarcat numarul din august 2010. L-am sunat ieri pe acel numar si imi zice "Apel respins" fara niciun ton de busy. Il sun si de pe Digi si imi zice "Apel incheiat". Mentionez ca are si Cosmote, l-am sunat si pe Cosmote si el mi-a zis ca are telefonul celalalt inchis. Nici pe departe nu imi respinge el apelurile, iar numarul nu poate sa fi expirat in doar 3 luni de la reincarcare. E o problema cu reteaua cel mai probabil.  :rolleyes:

Later edit: Am rugat un prieten cu Vodafone sa-si inchida tel si l-am sunat. Se intampla acelasi lucru: Imi zice "Apel respins". Asta inseamna ca toti care au telefonul inchis primesc "Apel respins" in loc de mesajul acela cu "Abonatul Vodafone are tel. inchis..."

Edited by Gabyyy93, 20 November 2010 - 09:46.


#14
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Am facut si eu un test astazi. Am un Cosmote la care nu mai am credit. L-am inchis si am sunat de pe un Vodafone. Se intampla acelasi lucru precum la prietenul meu. Primesc reject automat fara ton de ocupat. Se pare ca varianta cu plecatul in strainatate si fara credit nu este viabila.
Am deschis acest subiect in speranta ca fac lumina si descopar ca prietenul meu s-a intors in tara si si-a deschis telefonul. Repet pentru mine era important sa stiu daca e in tara sau in stainatate. Nu se pune problema ca sa-mi fi restrictionat mie apelul,intrucat a fost sunat si de altii de pe zeci de numere si acelasi tratament. Desi cred ca de 6 luni e plecat in strainatate, la inceput cand il apelam imi raspundea robotul cu "momentan abonatul nu e disponibil". Acum primesc reject automat fara ton de ocupat. Ma gandeam ca s-a schimbat ceva. A deschis telefonul, a restrictionat apeluri, s-a intors in tara. De ce aceasta schimbare ?
Dupa experimentul descris mai sus (cel cu Cosmote fara credit) nu mai sunt atat de sigur ca cel in cauza e plecat in afara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate