Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Exercitiu de admiratie

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Off topic
Acum niste foarte multi ani fosta sefa, Dzeu sa o odihnesca, ne-a cerut sa pregatim extrem de atenti aparatura pt ca a auzit ea ca vine, urmeaza CEVA..
Nu am fost singurul care m-am cam mirat, pt ca oricum imi/ne faceam treaba, si avertizarea mi s-a parut superflua..
Dar cand am vazut materialul am realizat ca fusese bine informata.

(Asa ca) va invit sa (re)vedeti "Exercitiu de admiratie" din 18 noiembrie, pe tronsonul orar de documentare de la ora 20.00, la postul tv ala cultu'...
Nu ii dau numele, ca si asa la cate warn am, sa mai zica cineva ca ii fac si si reclama..Si oricum nu ei ma platesc, hi, hi...
Asa ca daca esti la spectacol, job, vizita, etc, aranjeaza ca cineva, om sau avtomat, sa apese tasta Record.
Si daca ai prieteni care fac diferenta dintre o bere si un coniac si stiu cum se bea cel din urma, anunta-i si pe ei.
PS. Acest serial film nu e pt oricine.
PS. In mod normal nu prea folosesc adresarea la "per tu". Dar cum acest mesaj se adreseza doar catorva, care, ...

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Sincer, am fost curios si am cautat informatii despre acest film pe care il elogiezi!
Cu mare parere de rau pentru cele 5-10 minute pierdute cand am aflat ca scenaristul este Liiceanu iar subiectul este Cioran!
Pacat!
Pe viitor ar trebui sa dai amanunte suplimentare despre subiectul initiat, pentru ca unii ca mine sa nu mai fie dezamagiti... :huh:
Multumesc mult!

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostPrien, on 15th November 2010, 23:19, said:

Off topic
Acum niste foarte multi ani fosta sefa, Dzeu sa o odihnesca, ne-a cerut sa pregatim extrem de atenti aparatura pt ca a auzit ea ca vine, urmeaza CEVA..
Nu am fost singurul care m-am cam mirat, pt ca oricum imi/ne faceam treaba, si avertizarea mi s-a parut superflua..
Dar cand am vazut materialul am realizat ca fusese bine informata.

(Asa ca) va invit sa (re)vedeti "Exercitiu de admiratie" din 18 noiembrie, pe tronsonul orar de documentare de la ora 20.00, la postul tv ala cultu'...
Nu ii dau numele, ca si asa la cate warn am, sa mai zica cineva ca ii fac si si reclama..Si oricum nu ei ma platesc, hi, hi...
Asa ca daca esti la spectacol, job, vizita, etc, aranjeaza ca cineva, om sau avtomat, sa apese tasta Record.
Si daca ai prieteni care fac diferenta dintre o bere si un coniac si stiu cum se bea cel din urma, anunta-i si pe ei.
PS. Acest serial film nu e pt oricine.
PS. In mod normal nu prea folosesc adresarea la "per tu". Dar cum acest mesaj se adreseza doar catorva, care, ...

este vorba despre seria asta ? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mxd8Ym559n8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In ce an a fost inregistrat ? Mi se pare ciudata sigla aia TVR ,nu mai tin minte in ce perioada a fost asa :habarnam:

Edited by lawrence38, 16 November 2010 - 00:19.


#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
copjob2000
Credeam ca am precizat din start ca ca acest film nu este pt oricine.
Si nu ma ascund dupa platitudine de genul "fiecare are dreptul la orice opinie"". Eu de ex imi pot sustine atat punctele de vedere pro cat si cele contra.
Am (de)scris destul in acest forum ca sa nu mai trebuiasca sa fiu crezut doar pe baza juramantului depus la obtinerea cravatei de cercetas.
Acum sper ca nu imi ceri si bani ca te-am facut sa iti pierzi vremea. Adica da, poti sa imi ceri, ca asta e free. Despre capatat, mda, trebuie sa mai astepti putin. Cam pana prima joi dupa Miercurea Ciuc si pe dreapta..
lawrence38
Da, despre asta e vorba. E adevarat ca iti trebuie o stare mai speciala ca sa il vezi. Ma rog, adica si sa intelegi ceva.
Nu vreau sa fiu ironic. Pt ca recunosc public ca am avut seri deosebit de proaste in care desi ma dusesem sa vad un anumit spectacol, nu am putut lasa la garderoba grijile de la job sau de viata ..Asa ca nu l-am gustat, inteles, etc..Practic am dat banii de pomana..
Despre cate sigle a avut TVR-ul, cat le-a folosit pe fiecare, sunt de departe una dintre cele mai nepotrivite persoane care sa abordeze acest subiect. Intotdeauna le-am luat ca pe ceva care ocupa un anumit loc pe ecran si doar atat. Mai departe, ce reprezinta, ce vrea sa transmita, cand anume a fost folosita, vorbiti cu cineva care se pricepe....

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostPrien, on 16th November 2010, 20:25, said:

copjob2000
Credeam ca am precizat din start ca ca acest film nu este pt oricine.
Si nu ma ascund dupa platitudine de genul "fiecare are dreptul la orice opinie"". Eu de ex imi pot sustine atat punctele de vedere pro cat si cele contra.
Am (de)scris destul in acest forum ca sa nu mai trebuiasca sa fiu crezut doar pe baza juramantului depus la obtinerea cravatei de cercetas.
Acum sper ca nu imi ceri si bani ca te-am facut sa iti pierzi vremea. Adica da, poti sa imi ceri, ca asta e free. Despre capatat, mda, trebuie sa mai astepti putin. Cam pana prima joi dupa Miercurea Ciuc si pe dreapta..
lawrence38
Da, despre asta e vorba. E adevarat ca iti trebuie o stare mai speciala ca sa il vezi. Ma rog, adica si sa intelegi ceva.
Nu vreau sa fiu ironic. Pt ca recunosc public ca am avut seri deosebit de proaste in care desi ma dusesem sa vad un anumit spectacol, nu am putut lasa la garderoba grijile de la job sau de viata ..Asa ca nu l-am gustat, inteles, etc..Practic am dat banii de pomana..
Despre cate sigle a avut TVR-ul, cat le-a folosit pe fiecare, sunt de departe una dintre cele mai nepotrivite persoane care sa abordeze acest subiect. Intotdeauna le-am luat ca pe ceva care ocupa un anumit loc pe ecran si doar atat. Mai departe, ce reprezinta, ce vrea sa transmita, cand anume a fost folosita, vorbiti cu cineva care se pricepe....

Pai intrebarea mea a fost alta, nici pe mine nu ma intereseaza siglele, emisiunea in schimb mi se pare interesanta (sunt mare fan "Profestionistii", "Nocturne",  le urmaream intotdeauna cu placere, acum din pacate nu prea  mai am ocazia

View Postlawrence38, on 16th November 2010, 00:16, said:

este vorba despre seria asta ? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mxd8Ym559n8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In ce an a fost inregistrat ? Mi se pare ciudata sigla aia TVR ,nu mai tin minte in ce perioada a fost asa :habarnam:


#6
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View PostPrien, on 15th November 2010, 23:19, said:

Off topic
Acum niste foarte multi ani fosta sefa, Dzeu sa o odihnesca, ne-a cerut sa pregatim extrem de atenti aparatura pt ca a auzit ea ca vine, urmeaza CEVA..
Nu am fost singurul care m-am cam mirat, pt ca oricum imi/ne faceam treaba, si avertizarea mi s-a parut superflua..
Dar cand am vazut materialul am realizat ca fusese bine informata.

(Asa ca) va invit sa (re)vedeti "Exercitiu de admiratie" din 18 noiembrie, pe tronsonul orar de documentare de la ora 20.00, la postul tv ala cultu'...Nu ii dau numele, ca si asa la cate warn am, sa mai zica cineva ca ii fac si si reclama..Si oricum nu ei ma platesc, hi, hi...
Asa ca daca esti la spectacol, job, vizita, etc, aranjeaza ca cineva, om sau avtomat, sa apese tasta Record.
Si daca ai prieteni care fac diferenta dintre o bere si un coniac si stiu cum se bea cel din urma, anunta-i si pe ei.
PS. Acest serial film nu e pt oricine.
PS. In mod normal nu prea folosesc adresarea la "per tu". Dar cum acest mesaj se adreseza doar catorva, care, ...

Doresc sa-ti multumesc.  :rolleyes:

#7
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postcopjob2000, on 15th November 2010, 23:33, said:

am aflat ca scenaristul este Liiceanu iar subiectul este Cioran!
Oh, dar suna foarte bine.  :worthy:

#8
sidana

sidana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.06.2008

View Postcopjob2000, on 15th November 2010, 23:33, said:

Cu mare parere de rau pentru cele 5-10 minute pierdute cand am aflat ca scenaristul este Liiceanu iar subiectul este Cioran!
Pacat!

De ce atata regret pentru cele 5-10 minute irosite in cautarea unei explicatii?
Ori, in lumea si timpul acesta atat de alert, cat de rau este sa ne "irosim" intr-un scurt popas al cuvintelor alese?
Dar, poate ai dreptate, de-alde Cioran ne lovim zilnic. :thumbup:

Multumesc, Prien.

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Banuiesc ca cel putin cativa vor zambi cand vor citi ce va urma.
Forumul asta ma face sa ma simt ca Michelangelo. Da, in modestia mea, hi, hi, "ma aseman unui print", adica cu ALA cu capela ...
"Agonie" datorita unora... "si extaz" cand citesc ce scriu altele/altii...

In final ajung sa imi/va zic "Cu multa placere", "Ma bucur ca am transmis ceva util, care va va bucura" pt mai exista si "o anumita parte a presei", hi, hi, ca sa citez un clasic in viata..

PS. Da, am si plaga de captura in PC, ba chiar si un video VHS, un cablu Tv tras si infipt in mufa, sunt si inginer electronist, adica stiu ce trebuie facut, dar.....
urmeaza mai multe motive pt care eu nu imi pot inregistra acesta emisiune...
Asa ca daca cineva va apasa RECORD-ul pt ea/el, dupa aia sa imi scrie si mie. Si din cate stiu mai exista cel putin o persoana care va fi nu va putea sa vada difuzarea.
Ambii amandoi-desi nu ne cunostem decat prin acest forum- ne vom bucura daca dupa, prin transfer electronic, sau pe un suport...
Multumesc frumos anticipat..
BRRC (BeReRECe) in sanatatea celei/celui+recunostinta e incluse..

PPS. V-a placut cum am scris? Dar esenta e serioasa. Chiar nu am cum sa imi inregistrez. Deocamdata...

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Gata. Abandonez. De 2 ore ma chinui sa vad ce .. beeepp... are plaGa mea de captura..
Asa imi place un mare ecran albastru si anuntul "This device is working properly."...
Evident ca priam data si intias oara am incercat sa vad dc cablul si mufa de antena sunt OK. Si....beep..sunt..
Ramane cum am discutat.

#11
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Prima data cand am citit tilul, m-am gandit la Cioran, apoi dupa primul primul post ma gandeam ca este vorba despre altceva. Cel de-al doilea m-a lamurit.
Intr-adevar, un documentar excelent. L-am vazut primadata printr-a 12a cand citeam Cioran. L-am primit de la profu de filosofie pe caseta video. Acum vreun an am gasit prima parte pe internet sub denumirea "apocalipsa dupa Cioran". Calitatea este groaznica asa ca sper sa am ocazia sa-l revad.

Din pacate, am vazut doar cu intarziere acest topic (adica acum, ca m-am uitat pe profilul d-lui Prien).
L-a inregistrat cineva ?!

#12
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
N-am auzit de acest documentar, dar daca e despre Cioran m-ati facut curios. :)
Chiar, l-a inregistrat cineva, poate face o fapta buna.. :whistling:

#13
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Prima parte o am eu, daca te intereseaza (58 de minute, sau asa ceva)

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pt ady si pentru toti..(urbi@orbi, hi, hi)
Nu te supara, dar daca ma mai domnesti, imi faci un mare rau. Mi-am prins deja la cununa vietii cel de a-al 47 boboc de trandafir, hi, hi, si stiu asta. Si corpul si mintea nu ma lasa ma ma mint.
Iar tu fara sa vrei, si dorind sa fi politicos, imi reamintesti ceea ce vreau sa ascund dupa pres, hi, hi..
Acuma daca cineva va crede ca gata, tutuiala inseamna chiar tras de sireturi si mai mult de atat, e psobil sa aiba Surprize, Surprize, hi, hi,
Asta ca sa vorbesc de o alta emisune, pe care asa am iubit-oooooooooo. Mai ales atunci cand a dat Dzeu si s-a incheiat..

Morala. Bun, facem volte, vorbim cu gratie, dar cand incepem sa comentam "Exercitiul"? Zau ca mi-e cam frica sau rusine -de ridicol - sa ridic primul piatra, pardon, pana de scris, hi, hi...

#15
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Eu, dupa prima vizualizare, am ramas fixat pe o idee: Spunea Cioran la un momentdat ca el a fost mult timp "atras" de gandul mortii, se gandea foarte des la moarte si la suicid. "Astfel, gandul mortii te ajuta sa faci orice in viata, sa treci peste orice obstacol, dar sa mori NU !"
Deasemenea am ramas masca cand spunea ca el in liceu ii citea pe Heidegger si Kant....

(nah, ca am inceput eu primul)

#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
[ady]
Incep cu sfarsitul. Si ce daca ai fost primul?
Sa fiu ...si sa te intreb "Daca erai primul la o fata la fel de plangeai?" Nu, nu te intreb asa ceva, Onorata Instanta, retrag intrebarea, stiu, sunt un Big PIG, merit 10 bice, daca puneti calaul-uta sa isi puna cizmele alea negre...

ON topic
Ce ai (de)scris mi s-a parut un . de vedere personal deosebit de interesant.
Si eu trec ce expun prin experienta personala + impresiile mele+ cultura (aia pe care o am) + starea de moment..
Dar am senzatia ca parca nu ai suficient curaj + incredere in tine si te-ai limitat doar la 2 randuri, ca sa scapi de gura mea cea agresiva...
Sti Porunca a XII-a din Biblie?...(vreau doar sa gulmesc, nu o luati ca o blasfemie)

Iar de restul, ce sa mai zic..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate