Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Achizitionare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Ia Toshiba-ul recomandat de mine mai devreme,e suficient pentru ce ai nevoie.Exista si modele mai scumpe,dar diferenta de bani nu se justifica din punctul meu de vedere.

#20
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008
Despre asta spuneai, nu?

http://www.cel.ro/la...0gb-3gb-win7-l/

#21
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View Postalessia_smth, on 27th November 2010, 18:41, said:

Da.Ce parere ai de el?

#22
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008
Imi place acest model de Toshiba, argintiu pe interior. Sper ca tastatura sa reziste la utilizare frecventa, din punct de vedere al uzurii vopselei.
Acum, vis-a-vis de caracteristici am doua intrebari:
- ma incurca in vreun fel faptul ca nu are memorie video dedicata?
- display-ul WXGA nu stiu cum este, cat de performat (scuzata-mi fie ignoranta!). Sunt unele la care, la lumina puternica sau afara, nu se mai vede mare lucru pe ele.

Prin urmare, acest  model ar intruni dorintele mele estetice si bugetare. Din punct de vedere al configuratiei - merg pe mana voastra.

:)

#23
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Dacă nu vrei cine știe ce jocuri, e ok. Display-ul la fel, e bun.

#24
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008
Laptopul nu va fi achizitionat pentru jocuri, ci pentru activitatea desfasurata intr-un birou de asigurari.

#25
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View Postalessia_smth, on 28th November 2010, 12:09, said:

Laptopul nu va fi achizitionat pentru jocuri, ci pentru activitatea desfasurata intr-un birou de asigurari.
Atunci nu ai probleme.Da un telefon la cel sa vezi daca il mai au.
Placa video integrata te incurca doar prin faptul ca consuma memoria RAM insa nu foarte mult.

#26
noob64

noob64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.06.2008
recomand Asus X52JC-EX413D, poate o sa ai nevoie
si de ceva placa grafica puternica ptr. un joc sau un film hd(unele sacadeaza la filmele astea). iar placa video este una puternica dealtfel si procesorul.

Edited by noob64, 28 November 2010 - 14:07.


#27
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View Postnoob64, on 28th November 2010, 14:06, said:

recomand Asus X52JC-EX413D, poate o sa ai nevoie
si de ceva placa grafica puternica ptr. un joc sau un film hd(unele sacadeaza la filmele astea). iar placa video este una puternica dealtfel si procesorul.
Asus-ul propus de mine la inceput era mai bun,acesta are doar 2 GB RAM.Daca are nevoie de placa grafica dedicata se poate orienta spre Lenovo-ul propus de mine mai devreme.De asemenea,ea cauta un laptop cu sistem de operare preinstalat.

#28
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008
Am un alt PC pe care-l folosesc pentru filme, care-si face treaba chiar foarte bine.
Laptopul va fi folosit numai pentru birou, activitatea fiind aceea de asigurari, care implica intocmire oferte, prezentari, navigare net, folosirea office-ul - in mod uzual ( intocmire rapoarte, situatii, poate ceva reprezentari grafice - nu foarte complexe, cam asta).

:)

#29
Hobbyfilmer

Hobbyfilmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.01.2010
Pentru birou unde trebuie sa mearga cativa ani ~8 ore pe zi nu prea recomand Notebookuri homeuse cum ar fi Asus sau Toshiba, ori un DELL ori un Lenovo, la ambele marci seriile Business.
Personal, daca ma duc la un agent de asigurari si vad ca lucreaza la birou pe un Asus sau un Acer nu-mi prea inspira incredere  :nonobad:

#30
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008

View PostHobbyfilmer, on 28th November 2010, 17:27, said:

Pentru birou unde trebuie sa mearga cativa ani ~8 ore pe zi nu prea recomand Notebookuri homeuse cum ar fi Asus sau Toshiba, ori un DELL ori un Lenovo, la ambele marci seriile Business.
Personal, daca ma duc la un agent de asigurari si vad ca lucreaza la birou pe un Asus sau un Acer nu-mi prea inspira incredere  :nonobad:


Nu stiu daca pentru a incheia asigurari am nevoie de laptop de 14374lei. Nu-i contest performata insa, nu cred ca am nevoie de o asemenea performanta.
Personal, nu mi-l permit. Pe de alta parte, nu stiu vreo agentie de asigurari, in tara asta, in care  agentii sa foloseasca laptopuri business. Poate la nivel de top management ... Ceea ce nu este cazul.

P.S. @Hobbyfilmer, in curand e ziua mea si.... poate... cado...un Lenovo business... nu zic, nu. :) Iti ofer si o felie de tort. :)

Edited by alessia_smth, 28 November 2010 - 22:27.


#31
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Se refera sa folosesti seriile business de la Dell sau Lenovo cum ar fi Vostro sau Thinkpad.Nu vad nicaieri acel pret astrononomic.De exemplu,Lenovo-ul propus de TimeWriter e Thinkpad si e mult mai ieftin decat Toshiba.
Ca sa iti faci o idee:http://www.oktal.ro/...dos-o45689.html

Edited by mihay93, 28 November 2010 - 23:15.


#32
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008

View Postmihay93, on 28th November 2010, 23:08, said:

Se refera sa folosesti seriile business de la Dell sau Lenovo cum ar fi Vostro sau Thinkpad.Nu vad nicaieri acel pret astrononomic.De exemplu,Lenovo-ul propus de TimeWriter e Thinkpad si e mult mai ieftin decat Toshiba.
Ca sa iti faci o idee:http://www.oktal.ro/...dos-o45689.html


Pai, urmarind linkurile am ajuns la o intreaga gama din care habar n-aveam ce sa aleg, asa am ajuns la acele laptopuri foarte scumpe. Dupa cum am mai spus, nu ma pricep la configuratii si detalii IT iar daca nu primesc cai simple de a ajunge la un exemplu sau nu mi se explica pe inteles ... nu ma descurc. :|
Daca doriti sa ma ajutati, oferiti-mi linkuri directe spre cate un produs.

Acum chiar ca nu mai stiu ce sa aleg. :(

P.S. Scuzele mele, Hobbyfilmer! Nu intelesesem ce mi-ai indicat in postarea ta. Mea culpa! :|

#33
Hobbyfilmer

Hobbyfilmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.01.2010
Nu ti-am recomandat un Notebook business pe motive de performanta sau pret ci cu totul din alte motive, daca esti in posesia unui asfel de Notebook si "se prajeste" ceva prin el ai asistenta 24h, mie mi s-a intamplat cu Dell-ul de la birou, sunat la Dell, in aceeasi zi au venit sa mi-l ridice si a doua zi l-am primit inapoi in stare perfecta, service pe care nu stiu daca Asus, Acer, Toshiba & Co. il ofera, ce faci daca trebuie sa astepti 3-4 saptamani dupa el? Iti iei concediu?
Nu trebuie sa fie ultimul model cu cel mai actual chipset, sant convins ca gasesti unul pana in 4000 Ron, un link catre o oferta anume nu pot sa-ti dau, nu sant la curent cu ofertele, poate colegii de aici...

#34
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008
Nu mai stiu cum sa procedez, spre ce anume sa ma orientez. Bugetul meu este de ~2500lei.
Vis-a-vis de asistenta, nu stiu ce sa spun. Locuiesc intr-un orasel din Ardeal, la 100km distanta de orice alt oras important.

:|

#35
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eu zic să iei clasicul DELL cu i3, e pe la 2200-2300 lei, depinde de magazin.

Sau ăsta: http://www.sigmanet....ampaign=asusK52

#36
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Eu as lua asa ceva:
http://www.kauf.ro/p...d271798612.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate