Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Achizitionare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008
Buna!

Doresc sa achizitionez , in perioada urmatoare, un laptop pentru serviciu.
Cum nu ma pricep la IT, apelez la cunostintele si experienta voastra in acest domeniu.
Laptopul va fi folosit in activitati de complexitate medie (utilizare MS Office, navigare pe internet, muzica...).  
Valoric poate sa ajunga pe la 2500 lei.  

Eu ma gandisem la acesta:Visit My Website

Probabil, performata lui este mai mult decat am eu nevoie, tocmai de aceea apelez la sugestiile voastre.


Va multumesc!

#2
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Toshiba-ul respectiv nu mai e din oferta.
Alternative sunt suficiente:
Lenovo-Procesor superior
Toshiba-1 GB RAM in plus fata de celelalte.
Asus-Placa video superioara
Dell
Personal as merge pe Asus.

Edited by mihay93, 11 November 2010 - 23:52.


#3
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008
Inteleg ca cele 4 laptop-uri sugerate sunt cam la acelasi nivel de performanta si valoric se incadreaza in disponibilul meu financiar. Multumesc pentru ajutor!
Din punct de vedere estetic, imi plac: Toshiba si Asus-ul. Voi alege, probabil, unul dintre cele doua.

Am citit, in unul din multele articole cu informatii in ceea ce priveste alegerea unui laptop, urmatoarea fraza: "Daca utilizati intensiv laptopul (zilnic cel putin o ora), uitati de carcasele vopsite in zona tastaturii si a touchpadului in culori argintii, albastrii sau gri-metalizate: dupa cel mult o jumatate de an vor deveni vizibil uzate si vor arata jalnic. Orientati-va catre laptopuri negre, care sa fie de preferat din plastic negru-natur nu vopsit." Asa este? Este posibil ca in jumatate de an sa am un laptop care va arata ca un... pui jumulit?
Sunt interesata si de acest detaliu deoarece, laptopul va fi folosit, in cea mai mare parte, in prezentarea de oferte - clientilor.

Multumesc.

#4
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
E o problema destul de intalnita,mai ales la cele low-cost.Depinde de firma producatoare si bineinteles de noroc. :notangel:.

#5
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008
:( In cazul asta, pot sa-mi iau gandul de la acel Toshiba.

  Parca si Asus-ul are touchpad-ul colorat/vopsit.  :unsure:

  Tare confuza mi-s!

#6
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View Postalessia_smth, on 12th November 2010, 16:28, said:

:( In cazul asta, pot sa-mi iau gandul de la acel Toshiba.

  Parca si Asus-ul are touchpad-ul colorat/vopsit.  :unsure:

  Tare confuza mi-s!
Toshiba si Asus sunt firme bune,nu are de ce sa-ti fie teama.Asus-ul are atat touchpadul cat si tastatura intr-o nuanta de maro.Atat Dell cat si Lenovo sunt negre in totalitate.Diferentele intre ele nu sunt mari asa ca orice ai alege e bine.

#7
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008
Multumesc pentru ajutor!

:)

#8
XtreZz

XtreZz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 20.04.2007
eu iti recomand asta si-a laut un prieten de curand si este foarte bun..si palca video de 1gb...
LE: scuze nu citisem pentru ce este folosit...

Edited by XtreZz, 12 November 2010 - 18:30.


#9
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View PostXtreZz, on 12th November 2010, 18:25, said:

eu iti recomand asta si-a laut un prieten de curand si este foarte bun..si palca video de 1gb...
LE: scuze nu citisem pentru ce este folosit...
Performantele sunt bune,partea proasta este ca are display de 13.3.

#10
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008
Va aduc in atentie un alt model Toshiba (imi place Toshiba, ce sa fac?...:|):

http://www.cel.ro/la...-gt330m-win7-l/

Cum intentionez sa achizitionez si Windows 7, mi s-a parut ok daca el este preinstalat.

As dori sa stiu si parerile voastre (zilele acestea trebuie sa iau o decizie si sa lansez comanda).


Multumesc!

:)

Edited by alessia_smth, 26 November 2010 - 15:05.


#11
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Nu mai este valabila limita de pret pusa in primul post ?
Adica 2500 lei.
Acesta costa aproape 3400.
Nu ca nu ar fi bun pentru ceea ce ai zis ca o sa-l folosesti ,este mult mai bun.

#12
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
La banii astia gasesti cu i5 lejer.Parerea mea este ca nu se merita.

#13
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008
Mai aveam o suma alocata pentru soft-uri. M-am gandit sa-mi cumpar doar sistemul de operare si antivirusul, urmand ca pentru celelalte sa folosesc, deocamdata, variantele free de pe net - diferenta de bani sa o "mut" in bugetul pentru laptop. Nu stiu daca e ok modul in care am gandit-o.
Mai "luasem" ceva si din bugetul pentru multifunctionala pe care urmeaza sa o achizitionez insa, asta cred ca nu e ok. Mi s-a spus ca un pret initial mai mic poate insemna costuri, ulterioare, mai mari - inclin sa-i dau dreptate celui care m-a sfatuit astfel.

Rationamentul meu suporta critici. :)

#14
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
In principiu,da e bine sa iei doar SO-ul si antivirusul desi si la antivirus poti opta pentru o varianta free daca intri doar pe site-uri uzuale.
La multifunctionala totul depinde de ce compromisuri faci.Pot fi compromisuri rele sau bune. :rolleyes:

#15
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postalessia_smth, on 26th November 2010, 18:11, said:

Mai aveam o suma alocata pentru soft-uri. M-am gandit sa-mi cumpar doar sistemul de operare si antivirusul, urmand ca pentru celelalte sa folosesc, deocamdata, variantele free de pe net - diferenta de bani sa o "mut" in bugetul pentru laptop. Nu stiu daca e ok modul in care am gandit-o.
Mai "luasem" ceva si din bugetul pentru multifunctionala pe care urmeaza sa o achizitionez insa, asta cred ca nu e ok. Mi s-a spus ca un pret initial mai mic poate insemna costuri, ulterioare, mai mari - inclin sa-i dau dreptate celui care m-a sfatuit astfel.

Rationamentul meu suporta critici. :)
Mai bine iei un laptop cu Windows preinstalat, nu sunt diferențe prea mari de preț. Dacă pui ochii pe un model, caută ofertele pe Price.ro ca să ajungi la un preț bun. Pentru securitate poți folosi combinația gratuită Comodo+Avira, te protejează cam la fel de bine ca și variantele cu licență plătită.
Dacă vrei un laptop cu vopsea care să reziste în timp dar nu te deranjează să-l cureți des, ia ceva cu vopsea lucioasă. Se va umple rapid de amprente și praf, dar nu se va decolora în timp. Ferește-te de laptop-urile cu palmrest cu vopsea mată deschisă la culoare.
Nu te arunca la configurații prea scumpe că nu te vor ajuta. Chiar și un Dual Core sau o alternativă AMD la ~2000 ron se descurcă exemplar în orice activitate office și multimedia. Dacă vrei un laptop "instant" caută mai bine ceva cu hard disk la 7200 rpm, dar nu te arunca la sume mari (în niciun caz peste 2600 ron).
Eu aș merge pe acest Thinkpad?. L-am mai găsit și aici dar este mai scump. Nu se compară cu jucăriile Asus și Toshiba recomandate mai sus.

#16
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Diferente de pret nu prea sunt dar ofertele sunt sensibil mai rare.In plus dispui de o mai mare flexibilitate atunci cand cumperi Windows-ul,il poti instala din nou in caz ca nu merge ceva.Marele avantaj este pretul mult mai mic,poti economisi sume frumusele.
Acel Thinkpad este bun dar ma indoiesc ca ii va placea designul fiind cam patratos si negru.
Singurele oferte cu W7 care cred ca merita:
http://www.cel.ro/la...0gb-3gb-win7-l/
http://www.cel.ro/la...a-g310m-win7-l/

#17
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Când cumperi un laptop, mai ales unul business, design-ul trebuie să fie ultimul lucru care să conteze. Windows-ul care vine preinstalat pe laptop se comportă exact ca unul OEM cumpărat separat, se poate reinstala de câte ori este nevoie, ba chiar licența lipită pe spatele laptop-ului activează ambele arhitecturi ale ediției respective (atât 32 bit, cât și 64).

#18
alessia_smth

alessia_smth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.08.2008
Din pacate, nu ma pricep la configuratii si la "fineturi" in IT (asta nu m-a scutit de a cauta informatii din domeniu, asa, pentru a-mi forma o parere, chiar si de neprofesionist) insa, cel mai mare "pacat" al meu este ca mi-s femeie si  da, e important, pentru mine, si aspectul estetic/designul.
Vorba aceea: "Si sarac, si cu pretentii!". :|

Timpul ma cam preseaza, va trebui sa ma decid zilele acestea. Prin urmare, trebuie sa ruleze optim activitati office și multimedia (daca ma lasa balta in timp ce rulez vreo prezentare... nici nu vreau sa ma gandesc la consecinte!), sistemul de operare preinstalat - ar fi de dorit si ... sa si aiba un design placut (bugetul: 2500-3000lei).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate