Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

ce e in neregula in tabelul meu?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009
"Next chapter" ar trebui sa fie aliniat in dreapta si nu in stanga.Ce gresesc aici?
Sint niste reguli de aplicare a CSS cu privire la td/tr/tabele??Cum se transmit ele prin cele trei?
Multumesc



<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR...nsitional.dtd">
<html lang="en-US" xml:lang="en-US" xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<style type="text/css">
.chapter {text-align:right}
</style>
</head>
<body>
<table>
<tbody>
<tr>
<td>
Test
</td>
</tr>
<tr>
<td>
<a class="chapter" href="test.html">Next Chapter >></a>
</td>
</tr>
</body>
</table>
</body>
</html>

#2
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Tabele sant o idee nasoala sa faci un site ar trebui sa incerci cu div .Ai alt rand"<tr>", ca sa apara in stanga faci alta celula "<td>"
<table>
   <tr>
   <td width="250px">
   Test
   </td>
   <td width="500px">
   <a class="chapter" href="test.html">Next Chapter >></a>
   </td>
   </tr>
   
   </table>
Vezi ca nu inchizi bine tagul"<tbody>".Tu defapt inchizi sectiunea body a documentului(ce e afisat in browser).Corect e "      </tbody>"
Cand postezi cod foloseste ,pentru inceput "code" codul de postat si inchizi cu "/code"(code si /code le pui in paranteze patrate).Este mult mai usor de citit codul.

Edited by danutz0501, 11 November 2010 - 14:56.


#3
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009
Mai intai am incercat sa corectez ceea ce ai spus si am modificat /tbody dar desi acum se inchide corect, tot acelasi rezultat imi da. Tu imi dai exemplu cu un singur tr si doua td-uri.N-ar trebui sa mearga si cu 2 tr-uri iar fiecare sa aiba cate un td?Normal ar trebui sa mearga in orice configuratie aleg eu.Tot nu inteleg unde e greseala.
Ce ai vrut sa zici despre cod ca nu inteleg.Da exemplu de ce cod ar trebui sa pun in fata <table>
Multumesc

#4
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Nu.Tagul <tr> inseamna un rand ,tagul <td> inseamna o celula.Tr ocupa pe orizontala toata lungimea tabelului.Deci tagurile tr se aseaza unul sub altul  .Tagurile td reprezinta celule si pot fi mai multe  intr-un tag tr.Scuzami talentul la desen dar c-am asa e un tabel.
Code despre care ti-am zis este bbcode, un cod pe care forumul pe care postezi(adica in cazul de fata softpedia) intelege ca ce se afla intre tagurile code ,este un cod si il aseaza frumos si indentat pentru a fi mai usor de inteles de cei ce iti citesc subiectele deschise.Nu are legatura cu html.

Attached Files


Edited by danutz0501, 11 November 2010 - 17:26.


#5
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

View Postdanutz0501, on 11th November 2010, 17:23, said:

Nu.Tagul <tr> inseamna un rand ,tagul <td> inseamna o celula.Tr ocupa pe orizontala toata lungimea tabelului.Deci tagurile tr se aseaza unul sub altul  .Tagurile td reprezinta celule si pot fi mai multe  intr-un tag tr.Scuzami talentul la desen dar c-am asa e un tabel.
Code despre care ti-am zis este bbcode, un cod pe care forumul pe care postezi(adica in cazul de fata softpedia) intelege ca ce se afla intre tagurile code ,este un cod si il aseaza frumos si indentat pentru a fi mai usor de inteles de cei ce iti citesc subiectele deschise.Nu are legatura cu html.



Am inteles faza cu code dar totusi nu mi-ai raspuns de ce e gresit. Daca eu vreau sa am 2 tr-uri, puse dupa cum spui unul sub altul, iar fiecare tr sa aiba in el doar cate 1 td, atunci ceea ce pun in aceste td-uri ar trebui sa poata fi aliniat ori la dreapta ori la stanga,nu?

#6
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008

View Postaaa1, on 12th November 2010, 13:06, said:

Am inteles faza cu code dar totusi nu mi-ai raspuns de ce e gresit. Daca eu vreau sa am 2 tr-uri, puse dupa cum spui unul sub altul, iar fiecare tr sa aiba in el doar cate 1 td, atunci ceea ce pun in aceste td-uri ar trebui sa poata fi aliniat ori la dreapta ori la stanga,nu?
Poti sa aliniezi cum vrei, dar asta cu ajutorul css-ului.
<!DOCTYPE HTML>
<html>
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
<title>Untitled Document</title>
<style type="text/css">
table{
	width:800px;
	margin:0 auto;
}
td{
	border:1px solid #000;
}
#celula2{
	text-align:right;
}
#celula1{
text-align:center;
}
</style>
</head>

<body>
<table>
	<tr>
		<td id="celula1">test</td>
	</tr>
	<tr>
		<td id="celula2"><a href="test.html">Next Chapter >></a></td>
	</tr>
	<tr>
		 <td>Test</td>
	</tr>
</table>
</body>
</html>
Daca tu vrei sa aliniezi cum e in cazul de fata textul in cadrul unui td, proprietatea text-align o aplici elementului care contine textul(td), pentru ca tu aliniezi textul in elementul respectiv.Tu ai incercat sa aliniezi textul in interiorul link-ului,care la randul lui link-ul (a href) are default text align left fata de elementul care il contine(td).
Adica incercai sa aliniezi textul in interiorul link-ului care era aliniat la stanga fata de td.Sper ca ai inteles.

#7
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009
Mi-e clar acum. Multumesc mult de explicatii si de implicare.Sa ai un weekend minunat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate