Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Puieti castani comestibili

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostGemmi, on 14th January 2011, 20:16, said:

La 7 ianuarie 2011 s-a nascut primul bebelus.
Felicitari! Acum esti tatic! Ce nume i-ai pus?

#20
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View Postdorel232004, on 14th January 2011, 22:08, said:

Felicitari! Acum esti tatic! Ce nume i-ai pus?
Baby 1.

View Postdorel232004, on 12th January 2011, 16:55, said:

Inseamna ca esti tanar!
Nu chiar! Se stie ca un castan daca creste in mediu prielnic traieste peste 1000 ani. In Sicilia este un castan roditor care este apreciat de botanisti cu o varsta de peste 2000 ani. Mai jos vezi imaginea unui trunchi de castan plantat de celti in urma cu 800 ani iar alaturi un  castan de 500 ani. Si la noi in tara sunt castani de peste 300 ani! Asadar revine generatiilor urmatoare sa hotarasca daca bebelusii pe care-i voi planta eu vor fi lasati sa dea fructe ori pur si simplu ca arbore ornamental si de umbra. Oricare dintre ei, daca vrea, poate atinge o inaltime de 30 m. Ideal pentru umbra si fructe!

Attached Files



#21
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View PostGemmi, on 15th January 2011, 19:00, said:

Baby 1.


Nu chiar! Se stie ca un castan daca creste in mediu prielnic traieste peste 1000 ani. In Sicilia este un castan roditor care este apreciat de botanisti cu o varsta de peste 2000 ani. Mai jos vezi imaginea unui trunchi de castan plantat de celti in urma cu 800 ani iar alaturi un  castan de 500 ani. Si la noi in tara sunt castani de peste 300 ani! Asadar revine generatiilor urmatoare sa hotarasca daca bebelusii pe care-i voi planta eu vor fi lasati sa dea fructe ori pur si simplu ca arbore ornamental si de umbra. Oricare dintre ei, daca vrea, poate atinge o inaltime de 30 m. Ideal pentru umbra si fructe!

Un alt castan comestibil milenar. Este impresionant?

Attached Files



#22
nikudi

nikudi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.12.2009

View PostGemmi, on 8th November 2010, 18:17, said:

Locuiesc in Bucuresti si vreau sa plantez in gradina cativa castani comestibili, dar nu gasesc puieti de vanzare in Bucuresti. Ma adresez in special celor care au posibilitatea sa scoata din pamant, din zonele cu castani, cativa puisori de castani cu radacina si ceva pamant, sa-i umezeasca putin, sa-i ambaleze ermetic intr-o punga de plastic si sa mi-i trimita cu posta sau curierul expres. Ma poate ajuta cineva?

www.pepiniera.eu cauta aici castanea sativa si au la 5 lei si ceva un puiet de 60 cm

#23
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View Postnikudi, on 30th January 2011, 21:52, said:

www.pepiniera.eu cauta aici castanea sativa si au la 5 lei si ceva un puiet de 60 cm
Multumesc mult!
La primavara voi merge acolo sa iau direct din pepiniera.

#24
actionmedia

actionmedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.11.2010

View PostGemmi, on 14th January 2011, 20:16, said:

Prima comcluzie: castanele cumparate au fost foarte proaspete. (lucru rar intalnit in magazine!)

Ai idee ce se intampla cu castanele care nu sunt proaspete, de ce nu mai incoltesc? Care ar fi explicatia?
Ma gandesc sa incerc si eu la toamna, banuiesc ca atunci gasesc castane proapsete.

#25
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View Postactionmedia, on 4th March 2011, 01:32, said:

Ai idee ce se intampla cu castanele care nu sunt proaspete, de ce nu mai incoltesc? Care ar fi explicatia?
Ma gandesc sa incerc si eu la toamna, banuiesc ca atunci gasesc castane proapsete.
Numai la castanele proaspete germenii sunt viabili. La vechituri germenii sunt faliti, castanele mai sunt bune doar de mancat.
Proba cea mai sigura pentru castane este de a le scufunda in apa rece. Cele care plutesc le poti arunca fara dubii.
Cand le cumperi din magazin trebuie sa fie lucioase, sa ai senzatia ca sunt grele, sa nu fie plesnite, sa nu aiba urme de violenta sa fie cat mai mari posibil.
Incepe "urmarirea" lor in magazine de la inceputul lunii octombrie.
Succes!

Edited by Gemmi, 23 March 2011 - 21:13.


#26
danv72

danv72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2007
Eu am cumparat castani comestibili foarte frumosi de la o pepiniera Romsilva. Se afla la jumatatea drumului dintre Ramnicu Valcea si Dragasani, in comuna Ionesti.
Surpriza a fost ca acolo am gasit o gramada de arbori si arbusti fructiferi sau ornamentali la preturi foarte mici

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate