Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Puieti castani comestibili

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010
Locuiesc in Bucuresti si vreau sa plantez in gradina cativa castani comestibili, dar nu gasesc puieti de vanzare in Bucuresti. Ma adresez in special celor care au posibilitatea sa scoata din pamant, din zonele cu castani, cativa puisori de castani cu radacina si ceva pamant, sa-i umezeasca putin, sa-i ambaleze ermetic intr-o punga de plastic si sa mi-i trimita cu posta sau curierul expres. Ma poate ajuta cineva?

Attached Files



#2
Mamic

Mamic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2010

View PostGemmi, on 8th November 2010, 18:17, said:

Locuiesc in Bucuresti si vreau sa plantez in gradina cativa castani comestibili, dar nu gasesc puieti de vanzare in Bucuresti. Ma adresez in special celor care au posibilitatea sa scoata din pamant, din zonele cu castani, cativa puisori de castani cu radacina si ceva pamant, sa-i umezeasca putin, sa-i ambaleze ermetic intr-o punga de plastic si sa mi-i trimita cu posta sau curierul expres. Ma poate ajuta cineva?

Nu stiu cine ar putea sa trimita in Bucuresti castani comestibili. Frumos ar fi pentru un locuitor al zonei. Eu pot sa-ti spun doar ca daca est in drum prin Ramnicul Valcea sau Tg. Jiu vei gasi de vanzare la statiunile de dezvoltare in pomicultura (SDCP)

#3
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
vezi sa nu gasesti ...

#4
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View PostDDuras, on 21st November 2010, 23:30, said:

vezi sa nu gasesti ...

Daca stii unde gasesc spune-mi si mie.

#5
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
tocmai, ca nu stiu. am cautat si eu vreo 2 ani si n-am gasit pe nicaieri. nici pe net.
intre timp am auzit ca nu prea le merge la campie, asa ca desi imi doream, acum parca nu prea ma mai trage inima ...

#6
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View PostDDuras, on 26th November 2010, 21:38, said:

tocmai, ca nu stiu. am cautat si eu vreo 2 ani si n-am gasit pe nicaieri. nici pe net.
intre timp am auzit ca nu prea le merge la campie, asa ca desi imi doream, acum parca nu prea ma mai trage inima ...

Creste foarte bine la campie. Castanul din fotografie are peste 100 ani, este castan comestibil, da fructe normal si traieste bine merci in parcul din Gaesti. Iar daca judecam bine ruda apropiata de castan salbatic creste foarte bine pe multe strazi din Bucuresti si alei din parcuri. Te invit sa reiei cautarea, poate ai mai mult noroc decat mine.

Attached Files



#7
actionmedia

actionmedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.11.2010
Intreb si eu. Nu merge sa incerci sa plantezi seminte de castani? Pana la urma e mai simplu sa trimiti castane prin posta decat puieti.

#8
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View Postactionmedia, on 1st December 2010, 21:18, said:

Intreb si eu. Nu merge sa incerci sa plantezi seminte de castani? Pana la urma e mai simplu sa trimiti castane prin posta decat puieti.

Desigur! Cu o conditie: castanele trebuie sa fie forte proaspete. Se recomanda chiar trimiterea prin posta a castanelor cazute din pom, doar asa sunt coapte, care sunt inca in invelisul lor tepos (involucru, gube) chiar daca acesta este crapat, cum de altfel este si firesc.
Aceste castane, dupa scoaterea din invelis se pun imediat intr-un vas cu apa rece iar cele care cad la fund se pun la stratificat la rece (1 - 5 grd. Celsius) in nisip de rau umed pana in jurul lunii februarie anul urmator, cand incep sa le iasa germenii, apoi in amestec 50% turba, 50% nisip, la temperatura camerei. Prin luna mai se transfera plantutele in ghivece mai mari iar toamna urmatoare in livada (gradina). Daca ghiveciul este mare, plantuta poate sta in ghiveci 2 - 3 ani. Atentie: pe fundul ghivaciului se pun pietre pentru usurarea drenajului deoarece castanii nu suporta apa statuta.

#9
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Caut si eu castani comestibili. Deocamdata nu am facut rost decat de o singura castana comestibila, gasita in mod intamplator la cineva ( o luase copilul sa se joace cu ea, s-a plictisit si i-am dat copilului nuci in loc), pe care am pus-o in beci intr-o galeata jumatate nisip jumatate rumegus de lemn ( impreuna cu niste ramuri de coacaz negru ) asa ca deocamdata nu mai umblu la ea,  sper sa rasara.

#10
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View PostIdI1, on 4th December 2010, 15:37, said:

Caut si eu castani comestibili. Deocamdata nu am facut rost decat de o singura castana comestibila, gasita in mod intamplator la cineva ( o luase copilul sa se joace cu ea, s-a plictisit si i-am dat copilului nuci in loc), pe care am pus-o in beci intr-o galeata jumatate nisip jumatate rumegus de lemn ( impreuna cu niste ramuri de coacaz negru ) asa ca deocamdata nu mai umblu la ea,  sper sa rasara.
OK! Ai procedat corect. Sa ne scrii si noua, prin luna februarie, daca a incoltit. Daca nu mai las-o ica cate o luna. Dupa ce incolteste transfer-o cu mare grija sa nu-i afectezi germenul, intr-un ghiveci cu pamant de flori + nisip. Asteptam vesti.

#11
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
In zona de munte au sanse sa creasca castani comestibili ? La mine in oras cresc cei "salbatici" dar comestibili nu. S-ar putea aclimatiza ?

#12
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View Postomnitera, on 5th December 2010, 09:42, said:

In zona de munte au sanse sa creasca castani comestibili ? La mine in oras cresc cei "salbatici" dar comestibili nu. S-ar putea aclimatiza ?
Daca la tine in oras cresc castani "salbatici", cu siguranta pot creste si soiuri de castani comestibili. Depinde de edilii orasului cum pun problema plantarii de castani comestibili: unii gandesc ca nu-i bine pentru ca vor fi "jupuiti" de pomanagii, altii ca este bine sa mai manance cate geva si saracii sau pofticiosii. In Bucuresti, desi este o zona buna pentru castanii comestibili, sunt foarte multi castani salbatici, dealungul multor strazi, chiar si in cartierele noi, ca de ex. Titan, si in parcuri, dar dai cu tunul si nu gasesti castani comestibili, cu exceptia unor gradini particulare. Pe soseaua Kiselef sunt castani uriasi de peste 100 ani! Exista si un interes comercial pentru ca negustorii stiu ca pot vinde castane comestibile la preturi de specula, tocmai pentru ca nu sunt plantati pe domeniul public.

#13
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
In Madrid , in Leroy Merlin ( http://www.leroymerl...esta-de-la-Casa ) , acum 2 luni am cumparat eu 20 de pomi fructiferi de 3 ani si aveau si castani comestibili .

Acum au si oferta 20 % reducere , poti vedea in pliantul de mai sus .

Daca-mi amintesc bine erau vreo 15 euro bucata .

#14
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View PostIdI1, on 4th December 2010, 15:37, said:

Caut si eu castani comestibili. Deocamdata nu am facut rost decat de o singura castana comestibila, gasita in mod intamplator la cineva ( o luase copilul sa se joace cu ea, s-a plictisit si i-am dat copilului nuci in loc), pe care am pus-o in beci intr-o galeata jumatate nisip jumatate rumegus de lemn ( impreuna cu niste ramuri de coacaz negru ) asa ca deocamdata nu mai umblu la ea,  sper sa rasara.

Primul nascut dintr-o castana comestibila cumparata (impreuna cu altele) din Hipermarket Real, Bucuresti
Astept si alti puisori. Daca cresc bine, dupa cca 5 ani pot fi altoiti sau lasati asa dar doar dupa cca 10 ani se poate vedea ce fel de fructa dau: marime, gust etc.

Attached Files



#15
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Bine crescut lastarul. In ce luna ai sadit-o?

#16
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostGemmi, on 10th January 2011, 17:23, said:

dupa cca 10 ani se poate vedea ce fel de fructa dau: marime, gust etc.
Inseamna ca esti tanar!

#17
hoinar21

hoinar21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.11.2006
Daca mai e de actualitate ... de pe net, anunt publicat in septembrie 2010. Asociatia Cultivatorilor De Nucifere din RO, contact Ovidiu Lazar, Vinde din stoc si la comanda; nuc, alun, castan comestibil, nuc forestier, migdal, smochin, Focsani, email: [email protected] tel.: 0763621779, 0744183252

#18
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View PostIdI1, on 10th January 2011, 21:37, said:

Bine crescut lastarul. In ce luna ai sadit-o?
La sfarsitul lunii noiembrie am pus castane cumparate de la Real, in nisip umed, inchise bine intr-o punga de plastic, in frigider in cutia de legume.
La craciun am verifiat castanele, cateva au incoltit. Le-am pus intr-un amestec de pamant de flori cu nisip 50%, cate una in pahare de plastic (de bere), pe o masuta in sufragerie, langa fereastra. La 7 ianuarie 2011 s-a nascut primul bebelus.
Ulterior au mai aparut si alti bebelusi. Prima comcluzie: castanele cumparate au fost foarte proaspete. (lucru rar intalnit in magazine!)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate