Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Lipsa presiune la apa datorata vecinului de la parter care a modificat tevile la coloana

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
HumveeH1

HumveeH1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2008
Situatia poate parea simplu de rezolvat si banala dar va asigur ca nu este asa. De cand vecinul de la parter si-a facut "modernizari" prin apartament, ceilalti patru care stam pe aceeasi coloana de apa nu mai avem presiune. Cand da unul drumul ceilalti nu mai au. Desigur in ordinea pe verticala. Eu stau la ultimul etaj si daca oricare din ceilalti patru foloseste apa eu nu am. Mai sunt doua coloane pe scara care au presiune constanta la orice etaj cum am avut si noi zeci de ani. Problema este urmatoarea: blocul fiind foarte vechi tevile sunt zidite efectiv in pereti sub tencuiala. Deci nu se pot vedea prin gurile de vizitare care sunt specifice blocurilor mai noi. Deci orice modificare ar fi facut el prin subtierea zidului unde este coloana, urmele ii sunt acoperite acum cu faianta care sigur l-a costat mult si pe care nu va vrea sa o sparga sub nici o forma el avand presiune normala fiind la parter.  As dori sa aflu la cine sa apelez pentru a-l determina sa repare mizeria pe care a facut-o. O institutie care sa fie autorizata sa intre la el in apartament si sa constate ca a modificat zidul cu tevi. Ideal ar fi sa constate modificarea pe care a adus-o tevilor dar dupa cum am spus sunt deja sub faianta. Societatea furnizoare de apa isi declina competenta pentru ce este mai departe de canalul de la intrare al apei in bloc. Are rost sa-l dau in judecata?...cred ca ar fi un caz unic

#2
greenmaniac

greenmaniac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 02.08.2010

View PostHumveeH1, on 31st October 2010, 23:02, said:

Situatia poate parea simplu de rezolvat si banala dar va asigur ca nu este asa. De cand vecinul de la parter si-a facut "modernizari" prin apartament, ceilalti patru care stam pe aceeasi coloana de apa nu mai avem presiune. Cand da unul drumul ceilalti nu mai au. Desigur in ordinea pe verticala. Eu stau la ultimul etaj si daca oricare din ceilalti patru foloseste apa eu nu am. Mai sunt doua coloane pe scara care au presiune constanta la orice etaj cum am avut si noi zeci de ani. Problema este urmatoarea: blocul fiind foarte vechi tevile sunt zidite efectiv in pereti sub tencuiala. Deci nu se pot vedea prin gurile de vizitare care sunt specifice blocurilor mai noi. Deci orice modificare ar fi facut el prin subtierea zidului unde este coloana, urmele ii sunt acoperite acum cu faianta care sigur l-a costat mult si pe care nu va vrea sa o sparga sub nici o forma el avand presiune normala fiind la parter.  As dori sa aflu la cine sa apelez pentru a-l determina sa repare mizeria pe care a facut-o. O institutie care sa fie autorizata sa intre la el in apartament si sa constate ca a modificat zidul cu tevi. Ideal ar fi sa constate modificarea pe care a adus-o tevilor dar dupa cum am spus sunt deja sub faianta. Societatea furnizoare de apa isi declina competenta pentru ce este mai departe de canalul de la intrare al apei in bloc. Are rost sa-l dau in judecata?...cred ca ar fi un caz unic
Mergi pe un santier, roaga un angajat cu un buldozer sa te insoteasca si intra peste el in casa, darama peretele si fa-ti treaba, sau, muta-te. La cum stau treburile in romania, astea sunt singurele solutii, daca vrei sa mai faci dus :)

#3
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 566
  • Înscris: 20.06.2008
Administratorul blocului ce zice?Ai luat legatura cu el?

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Mergi la asociatie, OPC, primarie pana se remediaza. Daca nu faci asa, fa cum a zis greenmaniac. Asa as face si eu.

#5
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
La primarie trebuie sa existe un birou/departament care se ocupa cu autorizarea lucrarilor de constructie. Conform legilor in vigoare, nu ai voie sa faci modificari in apartamente fara avizul acestui departament. Ei au dreptul sa faca si inspectii pentru verificarea respectarii reglementarilor respective.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu stiu daca exista in Romania asa ceva... dar ca idee: exista camere video de "plumber" care se pot introduce in tevi pentru a vedea ce se afla in interiorul lor. Are lumina cu LED si arata cam ca in poza de mai jos.
Daca opresti apa pe coloana, se desface robinetul de coloana de la tine si se impinge camera aia pe teava in jos spre vecin. Daca se vede o micsorare a tevii (reductie, lipitura proasta, mizerii) este datoria lui LEGALA sa repare coloana. Nu conteaza ca si-a pus fainte pe pereti, coloana trebuia sa o lase accesibila, nu este bunul lui, este proprietate indiviza.

[ http://www.kaservicesplus.com/images/drain.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SuperDuper, 01 November 2010 - 01:52.


#7
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Uitate la robinetii principali de pe fiecare coloana afectata .care se afla in subsolul blocului  montati pe coloana care pleaca in sus spre tine  ,sa nu fie obturati cu depuneri de la apa ,desfa jumatatea de deasupra unde se afla pastila sicurata bine spatiul respectinv sau schimbati rubinetul cu totul  cu unul nou calitativ.

Ceea ce spune SUPERDUMPER nu cred ca se gaseste ptr interventii in blocuri,doar ptr interventii pe magistrale  si daca egzista  cred ca trebuie ceva relatii si bani ca sa intervina cu asa ceva.

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Aici sunt firme private - scula costa vreo 2-3000$. Costurile expertizei le-ar putea recupera de la respectivul daca are dreptate.
Dar, da, poate incerca in prima faza sa se uite la robinetii din subsol.

Edited by SuperDuper, 01 November 2010 - 03:56.


#9
HumveeH1

HumveeH1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2008
Va multumesc pentru raspunsurile primite pana acum! In completare trebuie sa adaug ca nu exista asociatie de locatari deci nici sef de asociatie. Nici pe sprijinul vecinilor afectati ca si mine de pe aceeasi coloana nu pot sa ma bazez (unul este in strainatate si vine 2 saptamani pe an iar celelalte doua sunt pensionare care mai bine stau si asteapta sa vina apa decat sa se puna rau cu ticalosul). De asemenea robinetul de coloana din pivnita a fost primul lucru la care m-am gandit si l-am si schimbat pe banii mei fara nici un rezultat. Camera de plumber este o inventie cum nu se poate mai potrivita dar la fel de inaccesibila precum scannerele din Startrek pentru mine. Deci cred ca trebuie sa caut la primarie ceva departament ca la OPC nu cred ca se baga fiind doua persoane private.

#10
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Institutia autorizata pt situatii de genul este http://www.isc-web.ro/
Apeleaza si la primarie.

Succes

#11
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Fa o reclamatie la furnizorul de apa. Sa vina el sa constate si sa ia masurile de rigoare.

#12
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 10.10.2005
Are dreptate yo9hrb vorbeste la societatea de distributie a apei. Neavand asociatie presupun ca fiecare are contract individual cu firma de apa si contor. Daca ati avea asociatie si contor de bloc comun atunci ar fi o problema ca obligatiile firmei de apa tin pana la contor si dupa aia se ocupa asociatia.

#13
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Si vecinul meu mi-a taiat returul la caloriferul de la bucatarie, administratorul n-are ce-i face ca e periculos, m-am descurtact singura, am bagat returul in scurgere.
Adevarat ca le golesc instalatia ..dar trebuie sa am si eu caldura, nu?


Cu autoritatile.....iti faci dreptate singur!

Edited by Corina2009, 03 November 2010 - 12:48.


#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mi se pare putin probabil ca ala sa fi schimbat tevile. ai fost la el si ai vazut ca a subtiat zidul? cu cit?

#15
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
ceva de genu' mi s-a intamplat si mie.
si-a facut cineva reparatii, iar dupa ce s-au terminat, abia aveam presiune la robinet.
m-am dus la administrator si i-am zis, ca si eu, si vecinul de sub mine avem aceeasi problema.

mi-a zis sa mai curat racordurile care intra in baterie, ca sunt infundate.
evident, ca nu m-am pus la mintea lui... dar culmea, ca dupa o saptamana si-a revenit partial. in sensul ca e presiune - DAR foarte rar ca inainte, cand nu oscila niciodata, indiferent de ora sau de perioada de folosire a apei.

#16
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Prima data curata sitele de la baterii, daca nu e asta , unele apometre veneau si ele cu site care se infundau.

Daca ai incercat asta si tot nimic, fa o adresa scrisa la regia de apa in care reclami lipsa presiunii, o sa dureze un pic dar cu ceva perseverenta o sa rezolvi problema.

#17
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007
Am avut si eu o problema asemanatoare,de vina a fost o bucata de lemn pe care am gasit-o in cotul de la intrarea in apometru.

#18
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Cum adica modernizeaza , umbla la coloana principala , reduce debitul la apa si motiveaza ca si-a pus faianta scumpa ? extraordinar , bravo lui ....
Se face o sesizare scrisa catre asociatia de proprietari - presedintele asociatiei impreuna cu administratorul trebuie potrivit legii sa ia masuri . Sa spunem ca acel vecin este o persoana cu care nu se poate sta de vorba , ok , presedintele merge la asociatia proprietarilor din cadrul Primariei si depune o sesizare scrisa la care in termen de 30 zile obligatoriu se va primi raspuns , de aici in colo daca proprietarul refuza sa deschida usa pentru a remedia avaria se va interveni conform legii si se va intra in casa cu mandat impreuna cu politia , respectiv sectoristul de zona . Nu ai dreptul sa faci interventii la coloane apa comune fara instiintarea administartiei , iar daca se face trebuie adus la parametrii de debit initiali , se raspunde in fata legii . Daca a adus prejudicii le achita integral din buzunar iar repunerea faiantei scumpe il intereseaza personal .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate