Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

din ciclul cum se face azi: roti dintate

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mcristin

mcristin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.09.2008
Am de făcut o roata dințată, nimic mai simplu. Am căutat pe Internet un tutorial și apoi încetișor, încetișor am ajuns la capitolul 4 aici nu am reusit sa fac ax Ox, dar mi-am spus „nu-i nimc o sa revin” și am mai facut vreo doi pași dar mai mici și am ajuns la 5.2 și acolo am înțepenit. Când doresc să calculez coordonatele lui  y și z cu formulele definite (fog yd și fog zd) si pentru coordonata y scriu in fereastra de dialog  „relazioni\yd .evaluate ( 0 )” si primesc raspunsul Eroare de sintaxa: imposibil de utilizat parametrul relazioni\yd  in acest context. Si de acum nu mai stiu ce sa fac. Atașez și fisierul buclucaș. Va multumesc pentru timpul acordat

Attached Files



#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Da, stiu si eu tutorialul, dar in unele locuri nu este foarte explicit, chiar am impresia ca sunt sarite unele explicatii. Pina la urma eu am reusit sa fac roata, pun si un atasament. Cred ca e facuta in R10 sau R15, chiar nu mai stiu. Intreaga metodologie e in cartea aia a mea albastra de CATIA din 2007, poate o ai sau ai vazut-o pe la cineva.
Attached File  roata_dintata_z_35.zip   271.85K   151 downloads

#3
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
scuze de deranj ionut,imi place cartea ta,dar n-am inteles cum definim corner 1,si plane 1,ca sa pot sa fac symmetry 1(adica sa fac varful rotii dintate)

#4
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
link problema
am o problema,daca ma puteti ajuta.

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
fisierul atasat de mine contine piesa in format catpart, de ce nu o deschizi sa vezi cum e facuta ?

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Cind am facut aplicatia din carte m-am inspirat de aici in foarte mare masura: http://gtrebaol.free.../spur_gear.html
Ce e pe site si ce e in carte seamana, dar nu este exact acelasi lucru. Cred, totusi, ca pentru ce iti trebuie tie te poti lamuri cu ajutorul ambelor materiale.

#7
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
multumesc frumos
cu ce formula calculam grosimea unei roti dintate? din plan lateral

Edited by dawin45, 21 October 2011 - 23:20.


#8
dreamsmaster

dreamsmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.12.2007
Salut,
daca ai reusit sa te lamuresti cu modelarea parametrizata a rotilor dintate, uite aici un link, unde te poti juca cu ele:

http://www.woodenclo...co.uk/index.htm

Toate rotile dintate au fost creeate dupa descrierile din cartea domnului Ghionea cu mici adaptari de-ale mele.
Nu am randat ansamblul, si as fi curios daca ar fi cineva cine sa aibe rabdare de a simula functionalitatea ansamblului, sunt 49 de componente, ar fi prea multe cuple cinematice.
Se pare ca acest ansamblu tip ceas cu pendul si contragreutate, chiar e facut sa functioneze in realitate. dar ca sa realizezi practic dupa niste planse e mai greu, functionarea ceasului depinde de mai multi factori si parametrii, greutate pendul, contragreutate, material, precizie de executie piese, etc, etc.
Am modelat in Catia primul model, Clock 1 de pe acest site, poate voi modela si celelalte 10 modele existente, dar cred ca de data asta in Solidworks, mi se pare mai usor de asamblat si de simulat.
Pe pagina asta de internet, autorul iti da toate detaliile mura-n gura, cu cote, sectiuni, etc, deci e usor de urmat desenul de executie in vederea realizarii modelului virtual.
Spor la treaba pentru maniaci.
Ultima poza din atasment este una din pozele originale de pe site, dupa care am facut reproducerea in Catia.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   158.27K   55 downloads
  • Attached File  2.jpg   195.79K   52 downloads
  • Attached File  3.jpg   179.38K   42 downloads
  • Attached File  4.jpg   82.54K   37 downloads
  • Attached File  5.jpg   124.84K   45 downloads
  • Attached File  Clock_1_p3.jpg   947.2K   44 downloads

Edited by dreamsmaster, 16 January 2012 - 20:40.


#9
miticagrigore

miticagrigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.01.2012

 dreamsmaster, on 16th January 2012, 20:35, said:

Salut,
daca ai reusit sa te lamuresti cu modelarea parametrizata a rotilor dintate, uite aici un link, unde te poti juca cu ele:

http://www.woodenclo...co.uk/index.htm

Toate rotile dintate au fost creeate dupa descrierile din cartea domnului Ghionea cu mici adaptari de-ale mele.
Nu am randat ansamblul, si as fi curios daca ar fi cineva cine sa aibe rabdare de a simula functionalitatea ansamblului, sunt 49 de componente, ar fi prea multe cuple cinematice.
Se pare ca acest ansamblu tip ceas cu pendul si contragreutate, chiar e facut sa functioneze in realitate. dar ca sa realizezi practic dupa niste planse e mai greu, functionarea ceasului depinde de mai multi factori si parametrii, greutate pendul, contragreutate, material, precizie de executie piese, etc, etc.
Am modelat in Catia primul model, Clock 1 de pe acest site, poate voi modela si celelalte 10 modele existente, dar cred ca de data asta in Solidworks, mi se pare mai usor de asamblat si de simulat.
Pe pagina asta de internet, autorul iti da toate detaliile mura-n gura, cu cote, sectiuni, etc, deci e usor de urmat desenul de executie in vederea realizarii modelului virtual.
Spor la treaba pentru maniaci.
Ultima poza din atasment este una din pozele originale de pe site, dupa care am facut reproducerea in Catia.

superlink!!!
multumesc

#10
dreamsmaster

dreamsmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.12.2007
Cu placere miticagrigore.

Va mai prezint un site cu planse interesante, unele chiar mi-au placut si le-am modelat in Catia si/ sau in Solidworks:

http://www.craftsman...m/free-projects

Asa patesti cu motoarele de cautare, cauti ceva si dai de altceva. :naughty:

Poate mai sunt si alte site-uri asemenea cu planse free, daca ati gasit asa ceva, postati-le aici, sa stie pasionatii de modele, mechanisme, etc. :thumbup: :coolspeak:

#11
dreamsmaster

dreamsmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.12.2007
Revenind ON TOPIC,
am facut un tutorial, dupa cartea domnului Ghionea, prezentand pas cu pas etapele modelarii unei roti dintate cu dinti drepti sub mediul Catia, descrierile fiind foarte amanuntite, deci, daca dawin45, ai intampinat greutati la realizarea rotii dintate, in acest tutorial, ai descrierea cum trebuie facut.

Atasez si catpart-ul rotii dintate, realizat in catia V5R15, ca sablon.
Pentru cine are rabdare, am urcat si o captura video de 45 min, cum am realizat roata.

Tutorialul in format pdf l-am facut in graba, asa ca am lasat si pentru carcotasi de lucru, sa aibe si ei o paine de mancat, probabil vor aparea cateva greseli gramaticale, nu am verificat, dar chestia e sa avem cat mai multe "succesuri".


http://hotfile.com/d...master.rar.html

Attached Files



#12
steinenstein

steinenstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.11.2012
Am o problema. Incerc sa execut sablonul pt. o roata dintata urmand pasii din carte sau de aici http://adydesign.3x....tata-catia.html
De fiecare data ma opresc atunci cand trebuie sa execut racordarea intre cercul de picior si profilul evolventic al dintelui, utilizand comanda "corner".Aleg ca prim element curba Rotate.1,dupa care la alegerea celui de al doilea element respectiv cercul imi apare mesajul de eroare: internal error using the geometrical package. Ma poate ajuta cineva cu o solutie?

#13
dreamsmaster

dreamsmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.12.2007

 steinenstein, on 11 decembrie 2012 - 15:30, said:

Am o problema. Incerc sa execut sablonul pt. o roata dintata urmand pasii din carte sau de aici http://adydesign.3x....tata-catia.html
De fiecare data ma opresc atunci cand trebuie sa execut racordarea intre cercul de picior si profilul evolventic al dintelui, utilizand comanda "corner".Aleg ca prim element curba Rotate.1,dupa care la alegerea celui de al doilea element respectiv cercul imi apare mesajul de eroare: internal error using the geometrical package. Ma poate ajuta cineva cu o solutie?

Salut,
Acum câteva zile am pus şi varianta video cum am modelat roata dinţată  pe youtube. Poate te va ajuta dacă urmăreşti atent toţi paşii şi nu omiţi ceva.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_oaQn6G9ekU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu m-am inspirat din cartea domnului Ghionea şi de pe site-ul http://gtrebaol.free.../spur_gear.html
Succes.

#14
steinenstein

steinenstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.11.2012
ok....merci....o alta problema acum....banuiesc ca e din setari......nu pot schimba nimic in sablon la final....roata devine rosie si nu are loc nici o modificare....asta se intampla tot timpul cand vreau sa schimb ceva la orice piesa creata anterior

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate