Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

cea mai buna dobanda pentru prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010
Ma intereseaza si pe mine ce banca ofera cea mai buna dobanda la prima casa? Nu ma intereseaza alte beneficii pentru ca oricum ne incadram 100% la credit, nu cumpram casa de la barinti, fara codebitori, etc.
Deci aia care are cea mai buna dobanda, la aia ma duc. Ma intereseaza de fapt mai mult rata efectiv cat e de plata, ca asa unii afiseaza dobanzi bune, dar cand te duci acolo vezi ca ai nu stiu ce costuri suplimentare.

Deci, exclusiv din punct de vedere financiar, catre ce banca putem sa ne indreptam?
Si ca idee, la ce banca se misca mai repede agentii de credite?

#2
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Degeaba afiseaza dobanda mica daca iti plimba dosarul luni de zile si mai mult te incurca. Pt dobanzi mai mici ( nesemnificativ dupa parerea mea ) poti incerca Raiffeisen ( cu virare venit mai ales) , emporiki , banca romaneasca. Dar dupa cum ziceam mai bine alegi o banca ce nu te incurca.

#3
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

View Postdana789, on 30th October 2010, 14:38, said:

Ma intereseaza si pe mine ce banca ofera cea mai buna dobanda la prima casa? Nu ma intereseaza alte beneficii pentru ca oricum ne incadram 100% la credit, nu cumpram casa de la barinti, fara codebitori, etc.
Deci aia care are cea mai buna dobanda, la aia ma duc. Ma intereseaza de fapt mai mult rata efectiv cat e de plata, ca asa unii afiseaza dobanzi bune, dar cand te duci acolo vezi ca ai nu stiu ce costuri suplimentare.

Deci, exclusiv din punct de vedere financiar, catre ce banca putem sa ne indreptam?
Si ca idee, la ce banca se misca mai repede agentii de credite?


Ok. Mersi. Si care ar fi bancile  care nu-ti plimba dosarul 100 de ani? Poti sa-mi zici cateva te rog? Intradevar este important si aspectul asta.

#4
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Citeste topic-urile dedicate.

#5
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View Postdana789, on 30th October 2010, 17:28, said:

Ok. Mersi. Si care ar fi bancile  care nu-ti plimba dosarul 100 de ani? Poti sa-mi zici cateva te rog? Intradevar este important si aspectul asta.

Am avut exact dilema ta:
- Raiffeisen pentru ca are cel mai mic DAE la Prima Casa
sau,
- BCR pentru ca sunt flexibili si se misca repede

Am mutat dosarul de la Raiffeisen la BCR pentru ca nu vroiau sa imi accepte o pre-aprobare financiara inainte de a aduce actele de proprietate! Ei (sau consilierul de credit, personal) vroiau sa aduc inclusiv actele de proprietate si abia apoi sa imi spuna ei cati bani imi dau !!
Ca sa nu mai vb de faza ca e extrem de probabil sa iti mai ceara acte suplimentare (pe partea financiara), sa taraganezi, si in plus sa ai si presiunea din partea vazatorului (in cazul in care se grabeste!!)

Deci, eu zic mai bine "Divide-et-impera", imparte in pasi cat mai mici si mai usor de realizat, mai ales in cazul unui contract de credit atat de complex...

#6
sphere9

sphere9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.05.2010
am ales raiffaisen pentru dobanda mai mica. am si cont de salariu la ei si rata este cu pana la 30 euro/luna mai mica decat la alte banci, tot prin PC evident.
este adevarat ca sunt mai rigurosi decat altii si acorda credite mai greu.

ramane sa te decizi ce vrei.

Edited by sphere9, 04 November 2010 - 15:25.


#7
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postsphere9, on 4th November 2010, 04:24, said:

am ales raiffaisen pentru dobanda mai mica. am si cont de salariu la ei si rata este cu pana la 30 euro/luna mai mica decat la alte banci, tot prin PC evident.
este adevarat ca sunt mai rigurosi decat altii si acorda credite mai greu.

ramane sa te decizi ce vrei.
in cat s-a finalizat contractul...?ce costuri ai avut pt acest credit?

#8
MadalinIlie

MadalinIlie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.10.2007

View Postsphere9, on 4th November 2010, 16:24, said:

am ales raiffaisen pentru dobanda mai mica. am si cont de salariu la ei si rata este cu pana la 30 euro/luna mai mica decat la alte banci, tot prin PC evident.
este adevarat ca sunt mai rigurosi decat altii si acorda credite mai greu.

ramane sa te decizi ce vrei.


Hello,

  La RF e ok cu DAE - dar din ce a scris lumea pe forum - daca rambursezi anticipat nu poti sa micosrezi perioada totala a creditului - ceea ce inseamna ca nu poti sa scazi cstul creditului ( adica sa dai dobanda mai putina la banca ) - adica dpmdv rambursezi degeaba anticipat - poate un motiv ca sa il inchizi mai rpd. Astfel incat asta e marea smecherie la RF.

Toate bune,

MI

#9
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
wow,sunteti siguri ca nu se recalculeaza dobanda daca se plateste anticipat?

#10
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View PostMadalinIlie, on 31st January 2011, 09:00, said:

Hello,

  La RF e ok cu DAE - dar din ce a scris lumea pe forum - daca rambursezi anticipat nu poti sa micosrezi perioada totala a creditului - ceea ce inseamna ca nu poti sa scazi cstul creditului ( adica sa dai dobanda mai putina la banca ) - adica dpmdv rambursezi degeaba anticipat - poate un motiv ca sa il inchizi mai rpd. Astfel incat asta e marea smecherie la RF.

Toate bune,

MI
Nu rambursezi degeaba. Perioada ramane aceeasi, dar dobanda se calculeaza la soldul creditului (care a scazut in urma rambursarii) - pentru ca rambursarile anticipate se fac din principal.

Edited by nile, 10 February 2011 - 17:34.


#11
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postnile, on 10th February 2011, 05:34, said:

Nu rambursezi degeaba. Perioada ramane aceeasi, dar dobanda se calculeaza la soldul creditului (care a scazut in urma rambursarii) - pentru ca rambursarile anticipate se fac din principal.


si eu as fi \/rut sa merg la raiffeisen dar am renuntat ,am ales bcr din cauza ca la bcr imi ia in considerare si bonusurile,care in cazul meu sunt semnificati\/e
multa bafta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate