Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

vw Tiguan in conditii de iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sortie

sortie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.09.2010
Se apropie iarna (spun gurile rele ca anul asta este ''pe bune'' adica zapada multa) . Nefiind un conducator de Tiguan decat din vara asta , lansez provocarea (rugamintea ) celor ce au mai multa experienta cu masina asta , de a ma lumina in privinta comportamentului in conditii meteo nefavorabile. Vanzatorul masinii , baiat atent , mi-a lansat invitatia , inca din vara , sa ma ''aprovizionez '' cu un set de anvelope de iarna , caci altfel tractiunea integrala '' nu face doua parale '' . Problema mea este ca nu ma incanta anvelopa Semperit Speed Grip de la Continental , pe care VW-ul echipeaza jantele de tabla (oferta-2809 RON) . Iarna de obicei mergeam cu Vredestein si eram foarte multumit (aderenta , zgomot la rulaj) . Rog pe cei care folosesc anvelopa respectiva sa se exprime .

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Semperit este marca ieftina a Continental, dar sa iti spun "un secret".
Cauciucul (guma) este fix acelasi cu cele Continental (stiu de la un om care era implicat direct in productie), difera doar ridurile.
Mergi pe ele, dar cred ca gasesti substantial mai ieftine din comert (nu de la dealer), iar jentile de tabla sunt un moft.

4x4 e excelent cu anvelope de iarna, pe drumuri normale.
In rest.. nu uita ca masina e tractiune fata si doar la nevoie baga si pe spate, adica nu te aventura ca ai "4x4".

#3
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Un pic pe langa subiect ... eu am ales pentru vara (clasa turism hatchback) un set de Barum, tot o subdivizie Continental, ba mai mult, am nimerit un set made in Romania. Extraordinar de bune ! Se uzeaza vizibil mai repede decat Michelin-ul cu care a venit masina (Pilot Exalto 2), dar Barum-ul este la aproximativ 4 ori mai ieftin.

Pentru iarna, am ales sa merg pe mana Nokian. Le voi incalta pentru al 3-lea sezon. Nici nu se vede uzura la vreo 35.000 km. Deosebit de bune si astea, ca aderenta a materialului.

Ca idee, dealer-ul propriei marci va colabora cu brand-uri premium si adaosuri comerciale semnificative, pentru aceleasi anvelope care se gasesc in oricare alte N locuri. Singura obiectie a dealer-ului vis-a-vis de alegerea mentenantei de roti in oricare alta parte, ar fi poribilitatea de neacordare a garantiei in cazul valvelor electronice, componente a sistemului de monitorizare presiune in roti - in caz ca exista aceasta echipare. Domeniu care nu mai este de mult nou nici pentru service-urile dedicare de anvelope.

#4
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
cu 2900ron o incalti cu ceva bun si gata

vezi goodyear ultragrip 7,dunlop winter sport 3d,continental ts830,Michelin
ALPIN A4-,etc  cam aste ocupa primele locuri in teste,in jur de 6-700ron anvelopa pt 215/65 r16


dunlop w 3d mi-au placut mai mult decat nokian wr g2

#5
sortie

sortie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.09.2010
multumesc tuturor pentru sfaturi . Desi par un moft , asa cum spune  COURAGE , jantele de tabla (ca set de rezerva) mi se  par utile . De fel sunt un comod si nu schimb anvelopa pana nu ninge sau apare poleiul , adica atunci cand sunt cozi pe la vulcanizarile mai serioase . Avand un set de rezerva , rezolv singur problema in 3o de minute .

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Clar jante de tablă, nici nu se compară confortul (schimbând tu roțile). Plus că le menajezi pe cele din aliaj.

#7
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Clar, jantele de tabla merita fara doar si poate! Pe la 1000 de lei ai luat 4 bucati noi.
Vad ca dimensiunile pt Tiguan sunt 215/65R16.
Niste Dunlop 3D sau GY UG7+ te duc intre 500 - 550 lei bucata, sau daca vrei mai de buget, la vreo 350-400 lei. Ajungi ca bani tot cam acolo ca si la reprezentanta dar cu gume recunoscute.

Edited by Zetics, 29 October 2010 - 22:43.


#8
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
in auto motor si sport-ul actual este un test de anvelope de iarna. o masurare este mai buna decit parareri subiective...

clasamentul lor este:

1. Good Year ultragrip7
2. Michelin alpin4
3. Continental winter contact ts830

PS si in autobild-ul din 4 noiembrie o sa fie un test de anvelope de iarna.

#9
mara1pop

mara1pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.08.2008
Stie cineva daca se poate pune si GPL pe tiguan? merge bine, se simte diferit in comportament?
M

#10
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
pe tsi-uri mai greu,de fapt nu am auzit

#11
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007

View Postmara1pop, on 7th November 2010, 00:15, said:

Stie cineva daca se poate pune si GPL pe tiguan? merge bine, se simte diferit in comportament?
M
Dap,se poate.La Buzau(Vernesti) sunt cei care au pus pe TSI(Euro 5) .

Edited by lucianer, 07 November 2010 - 22:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate